Skocz do zawartości

Magazyn Astronomia Amatorska


Rekomendowane odpowiedzi

Dodam również to, że magazyn jest dostępny także od dzisiaj w ponad 1000 punktach sprzedaży zaopatrywanych przez:

- Ruch

- Kolporter

- Franpress

Problem polega na tym, że nakład pisma (5000 egz) jest mniejszy niż liczba kiosków w Polsce tym samym nie mogę określić do jakich punktów magazyn został skierowany. Pewną zasadą jest to, że tam gdzie do tej pory sprzedawane były pisma popularno-naukowe, tam też powinna być dostępna Astronomia Amatorska.

Na pewno magazyn powinien być dostępnych we wszystkich punktach firmy HDS w całym kraju (sklepy InMedio i Relay) i to na półkach promocyjnych (widoczna cały okładka na osobnej półce z podpisem wystawiona w dobrym miejscu sklepu). Jeżeli w jakimś InMedio lub Relay nie są spełnione te warunki - bardzo proszę o informację w tej sprawie.

 

Każdy prenumerator powinien otrzymać jutro przesyłkę z 2. numerem. Gdyby przesyłka nie doszła do pojutrza, proszę o informację na adres redakcji: redakcja@astronomia-amatorska.pl

 

Miłej lektury!

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

właśnie zassałem pierwsze strony i przekartkowałem resztę

pomijam mapki i inne księżyce które mnie nie interesują

 

jest zajefajnie

brawo panowie wydawcy/składający/redagujący i cały zespół

to jest to co chcę kupować co miesiąc - nawet jesli połowa mi odpada z efemerydami czy mapkami

 

prenumerować niestety nie dam rady

za duża kasa na raz

ale wiernego czytelnika macie na pokładzie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Mam potwierdzenie od dystrybutora - Dzisiaj 2. numer Astronomii Amatorskiej jest już dostępny w Empikach w całej Polsce.

 

właśnie wróciłem z pracy w Planetarium i kupiłem na Dworcu Centralnym w Warszawie 2 numer A.A.

Przy okazji - byłem źródłem informacji dla pracowników Empiku czym jest A.A. i na jakim poziomie jest to czasopismo... :D Przysłuchiwały się inne osoby...

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jest zajefajnie

brawo panowie wydawcy/składający/redagujący i cały zespół

to jest to co chcę kupować co miesiąc - nawet jesli połowa mi odpada z efemerydami czy mapkami

To znaczy, że idziemy w dobrym kierunku :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To znaczy, że idziemy w dobrym kierunku :)

 

IDZIECIE??

 

napiszę po nowomłodzieżowemu

 

Nakur....wiacie salta w dobrym kierunku

 

jest bardzo OK - IMHO

 

muszę pochwalić za artykuł co warto w danym miesiącu - po detonacji kalendarza astro - strasznie mi czegoś takiego brakowało

artkuły o Herkulesie i Wężowniku - OK - zmieniłbym tylko że jak już dajemy mapki - żeby były z zaznaczone DSy też

 

super jest schematyczność - artkuły str 20 i 22 - jest czysto i przejrzyście i zaczynam sie do takego układu przyzwyczajać

bardzo miłą odmianą jest art ze str 16 - może udałoby się Wam utzrymać taki schemat - zo drugi artykuł - byłoby super

chyba :szczerbaty:

 

tyle na gorąco

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba jutro wpadnę do Empiku i kupię numer!

I ja też tak zrobię!

Ale zaraz, zaraz - przecież my mamy egzemplarze autorskie!

 

Prenumerata półroczna kosztuje 6x15,50=93 zł. Trochę mniej niż planowałem aby zachować zasadę, że w prenumeracie jest taniej a jednocześnie aby nie urazić tych którzy zakupili prenumeratę roczną pozostawam różnicę w cenie za egzemplarz prenumeraty rocznej i półrocznej.

Edytowane przez Piotr Brych
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

tak narginesie treści drugiego numeru "Astronomii Amatorskiej":

 

Kiedy czytałem artykuł o Gwieździe Barnarda, to natychmiast przypomniały mi się wyjątkowe obserwacje tej Gwiazdy, jakie w Oddziale PTMA w Warszawie wykonaliśmy ponad 35 lat temu - obserwacje pozycyjne ! Wtedy praktycznie nikt z miłośników astronomii nie był w stanie wykonać tak precyzyjnych obserwacji.

 

post-14903-0-97839400-1343807013_thumb.jpg

Dzięki naszym teleskopom, mikrometrom wykonanym przez Lucjana Newelskiego, mojej służbie czasu (Elektroniczny Rejestrator Czasu) i merytorycznej "opiece" doc. Macieja Bielickiego wykonaliśmy trzy serie obserwacji - dwie dzielił odstęp zaledwie 2 miesięcy, trzecia serię - 2 lata. Bez trudu zmierzyliśmy ruch własny Gwiazdy Barnarda (było to opisane w "Uranii" w latach 1976-1979).

 

Nie tylko samo wykonanie obserwacji, ale i przygotowanie do obserwacji oraz opracowanie wyników obserwacji - to mógł by być temat na mały artykuł.

 

post-14903-0-60436600-1343807001_thumb.jpg

 

Wyżej - zachowane do dziś oryginale karty perforowane z wynikami obserwacji pozycyjnych Gwiazdy Barnarda.

Każdą drukowało się ręcznie na maszynie przypominającej maszynę do pisania (niżej):

 

post-14903-0-17015600-1343807458_thumb.jpg

 

A po kilku miesiącach obliczeń - obserwatorzy oglądali swoje wyniki obserwacji...

post-14903-0-70233600-1343807021_thumb.jpg

 

Teraz zamierzamy ponownie wykonać obserwacje - po 35 letniej przerwie. Tu będzie dobrze widać, jak ta Gwiazda zmieniła obserwacje !!

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie tylko samo wykonanie obserwacji, ale i przygotowanie do obserwacji oraz opracowanie wyników obserwacji - to mógł by być temat na mały artykuł.

A może taki mały artykuł znalazłby się w którymś z najbliższych numerów AA? Na pewno byłoby to inspirujące dla wielu nowych obserwatorów rozgwieżdżonego nieba :astronom:

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pismo ciekawe ale jak dla mnie za duzo efemeryd no i wg mnie niepotrzebne konfiguracje ksiezycow jowisza i saturna chcialoby sie poczytac jakies recenzje teleskopow wraz z wrazeniami obserwacyjnymi itp

 

Mało Ci recenzji teleskopów i innego sprzętu obserwacyjnego znajdujących się w sieci? Co zmieni przelanie ich na papier?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

pismo ciekawe ale jak dla mnie za duzo efemeryd (...)

 

dla obserwatora nieba efemerydy i mapki są potrzebne (żeby nie powiedzieć niezbędne), ale w A.A. mapki pokazujące położenia planetoid są - moim zdaniem - nie najlepsze; powiem więcej - z takich mapek 35 lat temu, prowadząc obserwacje pozycyjne w ogóle bym nie korzystał, bo do tego typu obserwacji potrzebne są bardziej szczegółowe, ale o mniejszym polu widzenia.

 

Co powiecie na taką moja propozycję mapki, pokazującej na początku sierpnia planetoidy Ceres i Vestę ? (wiem, wiem, Ceres to planeta karłowata...)

post-14903-0-02143500-1343832072_thumb.png

 

Mapkę stworzył program "Guide" - oczywiście można zamienić jasności tła "biały-czarny", ale teraz chciałem tylko pokazać, jaki układ dla mnie jest bardziej przejrzysty.

 

A na marginesie - teraz mamy koniunkcję (4) Vesty do Aldebarana. Dokładnie 6 sierpnia 2012, o godz. 0h 20.7m będzie tylko 10.4' od Aldebarana.

 

A może posiadacze "żółtych łodzi podwodnych" pokuszą się o zobaczenie sondy DAWN, która za kilka tygodni "odlatuje" od Vesty i będzie "leciała" do Ceres ? :ha:

Edytowane przez Hermes1937
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mało Ci recenzji teleskopów i innego sprzętu obserwacyjnego znajdujących się w sieci? Co zmieni przelanie ich na papier?

 

 

Przydałyby się recenzje, których brak jeszcze w sieci. Np. Synta vs GSO itd.

Pozdrawiam

Edytowane przez toba94
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Recenzje teleskopów w A.A.?? W sieci tego od groma. Nie widzę najmniejszego sensu. Chociażby dla tego, że pojedyncze artykuły miałyby pojedynczych autorów. A to co dla jednego jest wadą dla drugiego może byc zaletą. Ciężko jednej osobie napisac obiektywną recenzję czy też konfrontacje dwóch teleskopów. Nie wspominając już o okularach.

 

2. Mapki. Popieram tutaj Hermesa w 99%... Aczkolwiek dla każdej planetoidy czy też komety dodałbym dodatkowo mapę poglądową. Coś mniej więcej jak jest u mnie na stronie SOK (http://www.sok-ptma.astronomia.pl/?page_id=595). Ciekawą opcją byłoby też wygenerowanie tabeli z gwiazdami wszystkimi zawartymi na danej mapie albo w zakresie -2/+2mag w stosunku do efemerydalnej jasności obiektu.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obejrzałem drugi numer. Niestety jakość poligrafii zdjeć jest dalej fatalna.

Nie widzę sensu publikacji zdjęć nad którymi spędzam wiele godzin a tutaj gość od przygotowania druku nie zwraca najmniejszej uwagi na specyfikę zdjęć astrofoto. Moje zdjęcie Veila jest tak okaleczone, że po prostu usiąść i płakać.

Z podziwem obserwuję inicjatywę kolegów i gorąco Wam nadal kibicuję....

Pozdrawiam

Maciej Kapkowski

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.