Skocz do zawartości

Magazyn Astronomia Amatorska


Rekomendowane odpowiedzi

w A.A. mapki pokazujące położenia planetoid są - moim zdaniem - nie najlepsze; powiem więcej - z takich mapek 35 lat temu, prowadząc obserwacje pozycyjne w ogóle bym nie korzystał, bo do tego typu obserwacji potrzebne są bardziej szczegółowe, ale o mniejszym polu widzenia.  Co powiecie na taką moja propozycję mapki,

Ależ drogi Hermesie, to jakieś nieporozumienie, przecież mapka którą pokazujesz ma mniejszy zasięg (o 3 mag) i gorszą skalę od tych zawartych w AA. Na moich mapkach efemerydalnych prezentowane są planetoidy o jasności do ok.12 mag i taki też jest zasięg gwiazdowy map. Skala map to ok. 26 mm/deg - w jakim czasopismie widziałeś lepsze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z mapkami jest tak, że jeśli nie są z Atlasu Piotra to klecimy je sami. Nie możemy dawać zrzutów z programów nie mając na to pozwolenia ich autorów.

 

Co do testów sprzętowych - niestety sami ich nie damy rady robić, ale jak już pisałem wcześniej - zapraszamy chętnych do pisania recenzji. Im więcej osób chętnych do recenzowania tym więcej będzie ich w AA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo mi się podoba czasopismo. Nie zamówię prenumeraty, ale co miesiąc będę odwiedzał Empik. :)

 

Pozdrawiam.

 

PS: W pierwszym, jak i w drugim numerze jest mały błąd. W sklepie prenumeratora na zdjęciu (tym na dole) jest lornetka Nikon Action VII, a nie EX. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Ależ drogi Hermesie, to jakieś nieporozumienie, przecież mapka którą pokazujesz ma mniejszy zasięg (o 3 mag) i gorszą skalę od tych zawartych w AA. Na moich mapkach efemerydalnych prezentowane są planetoidy o jasności do ok.12 mag i taki też jest zasięg gwiazdowy map. Skala map to ok. 26 mm/deg - w jakim czasopismie widziałeś lepsze?

 

chodziło mi o to, że obserwując planetoidy przygotowywałem mapki o zasięgu gwiazd nie większym niż 1-2 mag od jasności obiektu (czyli jeśli planetoida była 8 mag - to wtedy najsłabsze gwiazdy na mapce były do 9-10 mag). Tu pojawiała się poważna trudność - mapki były wykonywane (oczywiście do każdej obserwacji ręcznie !!) w oparciu o katalog SAO, a w nim rzadko były gwiazd słabsze od + 9 mag...

Szczególnym przypadkiem było wykonanie w maju 1976 roku obserwacji pozycyjnych planetoidy (1580) Betulia, która przeszła blisko Ziemi i miała jasność +12 mag - obserwacje były niezwykle trudne, bowiem mapki zawierały gwiazdy do +10 mag (słabsze, nawet jeśli były, nie miały podawanych dokładnych pozycji), a drugiego "podejścia" do tej planetoidy (czyli np. następnej nocy) juz nie było.

 

Jeśli chodzi o skalę mapki - była taka, aby droga planetoidy zmieściła się na kartce formatu między A5 a A4. Osobiście wolał bym, aby tak jak stronie np. 28 są trzy planetoidy, to każda (np. taka Elpis) mieściła się szerokości strony - czyli w praktyce skala 2x wieksza. Oczywiscie, jeżeli droga planetoidy jest długa (ma np. 10 i więcej stopni), skala była by mniejsza Kiedy w nocy szukało się takich planetoid, to musiało to być w miarę dobrze widoczne, a więc słabe gwiazdy nie mogły mieć średnicy rzędu 1 mm, bo by w ciemnościach nie było ich widać...

Częsciowo wzorowałem się na mapkach w "Sky & Telescope" (sprzed 30 lat) - najczęściej inny był zasięg gwiazd przy mapkach Ceres lub Vesty, a inny dla obiektów 10 mag.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Cytat: "...Nie tylko samo wykonanie obserwacji, ale i przygotowanie do obserwacji oraz opracowanie wyników obserwacji - to mógł by być temat na mały artykuł..."

 

A może taki mały artykuł znalazłby się w którymś z najbliższych numerów AA? Na pewno byłoby to inspirujące dla wielu nowych obserwatorów rozgwieżdżonego nieba :astronom:

 

nie wiem, czy to dziś kogoś by zainteresowało...

 

Juz nawet chciałem napisać nowy wątek o tym, jak wykonywaliśmy obserwacje pozycyjne Gwiazdy Barnarda, jak przygotowywałem mapki, odczytywałem tasmy z zapisanymi momentami kontaktów (jak to było niezwykle czasochłonne, to nie wiedzieli nawet obserwatorzy, którzy wykonywali te obserwacje - jestem pewien, że żaden nie poświęcił by tylku setek godzin na te prace...). Tak na marginesie - właśnie teraz przeglądam zachowane do dziś i znalezione wszystkie zeszyty z zanotowanymi momentami: 4 zeszyty po 60 kartek, na każdej po kilkadziesiat momentów kontaktów gwiazd i obiektów z nitkami mikrometrów...

Potem drukowanie kart perforowanych do czytnika kart w komputerze PDP 11/45, jaki był w CAMKu, obliczanie (to trwało ok. 1 sekundy), drukowanie wyników (kilka minut), konsultacje na specjalnych spotkaniach z doc. Bielickim (mam nagrania z tych spotkań !!) i znów dziesiątki godzin pracy na wyłapywanie błędnych obserwacji... Potem ewentualna publikacja (tak jak z Kometą Halley'a...).

 

Jeśli jednak teraz coś napiszę na Forum o tych obserwacjach, to wtedy nie będzie miało sensu pisać do A.A. Chyba dam sobie spokój z pisaniem o tych obserwacjach, którym poświęciłem prawie 15 lat pracy...

 

P.S. A tak wyglądają dwie strony z odczytami taśmy obserwacji G.B.:

 

post-14903-0-83083200-1343864969_thumb.jpg

Edytowane przez Hermes1937
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj drugi numer dotarł do mnie :) Wstępnie przejrzałem i kilka zdań na gorąco.

 

Nie będę już odnosił się do większości tematów rozpoczętych w lipcu (swoje uwagi zamieściłem wcześniej).

 

"Co na niebie? Ciekawe zjawiska w sierpniu" - bardzo dobrze, że pojawia się taki wstęp do obserwacji. Na pewno pożyteczna rzecz dla początkujących, tym bardziej, że jest odpowiednia mapka.

Może tylko nieco inny tytuł, jeżeli "wstępniak" ma dotyczyć tylko zjawisk typu koniunkcje. Bo obecny tytuł sugeruje, że otrzymamy zestaw wszystkich ciekawych zjawisk, np. w sierpniu Perseidów.

 

"Gwiazda Barnarda" - coś już dla bardziej zaawansowanych. Dobrze, że występuje takie zróżnicowanie.

 

"Komety na sierpień" - słabiutkie te obiekty sierpniowe. I dlatego bardzo dobrze, że dołączone są informacje dotyczące komet C/2011 L4 (PANSTARRS) - oby sprawdziła się wersja optymistyczna, 17P/Holmes (czy wiadomo już coś więcej na temat przyczyn tych wybuchów?).

 

"Perseidy" - do nich należy sierpień i musiał być taki artykuł :)

 

Mapy - wolałbym więcej mapek w tekstach (np. w przypadku artykułu o Wężowniku dokładniejsza mapka mogłaby być na całą stronę) kosztem mapek efemerydalnych.

 

Księżyce Jowisza i Saturna - o teraz jest lepiej :)

 

Kalendarz - na pewno jeszcze będą korekty dotyczące gwiazd zmiennych. Na stronie 53 na górze mamy cefeidy, a nie półregularne.

 

"Astrofotografia ..."coś ciekawego dla zainteresowanych, bo jak widać na forum fotografia nieba ma coraz więcej fanów.

 

"Prognozy maksimum 24. cyklu" - takie artykuły lubię. Niby przeglądam forum, ale dopiero z artykułu dowiedziałem się jakie są bieżące prognozy. Do tego ciekawe zdjęcia.

 

Wspomnienie tegorocznego tranzytu ..." - ja lubię takie wspomnieniowe artykuły. Mają swój klimat. I to zdjęcie na okładce (!) - szkoda tylko, że Wenus z rana taka blada ;)

Nawet jak przeczytałem o tej "łasze" chmur nad Wielkopolską to przypomniałem sobie zdjęcie z sat24. Rzeczywiście ta łacha była bardzo uparta. Ale i tak coś się udało zobaczyć, bo u mnie Słońca nie było widać ani przez moment.

 

"Wszechświat jak łąka" - trochę inne podejście do tematu, ale jak najbardziej popieram :)

 

A i na koniec zdjęcia. Ja naprawdę nie wiem o co tyle płaczu (wcześniejszy post). To nie album za 200 zł tylko popularne czasopismo. Dla mnie zdjęcia są OK. Ja rozumiem autorów, że pracują nad nimi godzinami i doprowadzają je do perfekcji. Ale jeszcze stosunkowo niedawno takie zdjęcia w popularnym czasopiśmie to było marzenie. Ja pamiętam zdjęcia z "Uranii" (wiem, że to 30 lat temu), gdzie nie do końca było wiadomo co przedstawiały (szarość widzę ;) )

 

Kończąc. Jest lepiej, ale oczywiście są jeszcze niedociągnięcia. Ale myślę, że te pierwsze pół roku to dobry czas na doszlifowanie tego co można poprawić.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja swój drugi numer też kupiłem w Empiku wracając z pracy. (Nie mam czasu pojechać na Bródno, żeby osobiście opłacić prenumeratę.) Wrzuciłem do reklamówki, położyłem na tylnym siedzeniu samochodu i postanowiłem przeczytać go (nie zaglądałem do środka :blink:) dopiero w sobotę, gdy będę leżał nad jeziorkiem na plaży. A co.... Jestem hardokorem... :Boink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obejrzałem drugi numer. Niestety jakość poligrafii zdjeć jest dalej fatalna.

Nie widzę sensu publikacji zdjęć nad którymi spędzam wiele godzin a tutaj gość od przygotowania druku nie zwraca najmniejszej uwagi na specyfikę zdjęć astrofoto. Moje zdjęcie Veila jest tak okaleczone, że po prostu usiąść i płakać.

Z podziwem obserwuję inicjatywę kolegów i gorąco Wam nadal kibicuję....

Pozdrawiam

Maciej Kapkowski

Czy jesteś w stanie przysłać zdjęcie obrobione w CMYK? Całość materiałów jest i tak docelowo konwertowana z RGB na CMYK, może to jest przyczyna różnicy monitor/druk?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, czy w całym tym gąszczu pozycji księżyców Jowisza podajecie lokalny południk centralny Wielkiej Czerwonej Plamy (być może przeoczyłem tak ważną rzecz ?- jeśli przegapiłem - sorry !)

 

Według mnie http://www.oabukowiec.pl/ - warto nawiązać z nimi współpracę , aby Pan Paweł Maksym namawiał Was do obserwacji zakryć gwiazd przez planetoidy - które być może (?) są jeszcze w małym poważaniu wśród astrofotografów M31, M13, Ameryki, Pelikana ......a już niedługo także M42.

 

(A może też poproście P. Riklaunim, aby Wam napisał ładny artykuł co aktualnie dzieje się w atmosferze Jowisza czy Saturna - byłby to świetny artykuł znając jego fotografie)

 

Tak sobie pomyślałem że przy nazwisku autora artykułu powinna być krótka notka - ile lat siedzi w oglądaniu nieba , jaki ma sprzęt, ile w jego dzienniku obserwacyjnym ma zobaczonych obiektów z NGC, IC ..... - bo miło wiedzieć, że ten kto pisze ma doświadczenie, a nie tylko np. zaspokaja swe pasje pisarsko -pieniężne.

 

 

(Pewnie dałby radę zrobić dokładniejszą mapkę gwiazdy Barnarda jak np w książce: http://astro.websand.org/strona/cosmic-challenge-recenzja )

JBAA_119-6_Impact-paper.pdf

JuposProjDoc_English.pdf

JuposTipsForObservers.pdf

Io_map_labeld.jpg

Moons-set4_TrIo-on-GRS_2011sep28.jpg

JBAA113-News1-Transits.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy jesteś w stanie przysłać zdjęcie obrobione w CMYK? Całość materiałów jest i tak docelowo konwertowana z RGB na CMYK, może to jest przyczyna różnicy monitor/druk?

Nie, przykro mi ale nie dam rady zmienić obróbki. Ale widzę ze jest tu kilku kolegów chętnych więc materiał znajdziecie bez problemu i marudzenia autorów ktorzy wolą "jakoś" zamiast "jakość".

Pozdrawiam

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie pomyślałem że przy nazwisku autora artykułu powinna być krótka notka - ile lat siedzi w oglądaniu nieba , jaki ma sprzęt, ile w jego dzienniku obserwacyjnym ma zobaczonych obiektów z NGC, IC ..... - bo miło wiedzieć, że ten kto pisze ma doświadczenie, a nie tylko np. zaspokaja swe pasje pisarsko -pieniężne.

I mamy już pierwszą małą teorię spiskową. Jak milusio.

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(A może też poproście P. Riklaunim, aby Wam napisał ładny artykuł co aktualnie dzieje się w atmosferze Jowisza czy Saturna - byłby to świetny artykuł znając jego fotografie)

 

Teraz dzieje się bardzo dużo (zazwyczaj zaczyna się gdy Jowisz jest w koniunkcji ze Słońcem :P), ale taki opis dla osób spoza tematu byłby raczej nudny / niezrozumiały - no chyba że byłby krótki i prosty bez zbędnych szczegółów :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Tak sobie pomyślałem że przy nazwisku autora artykułu powinna być krótka notka - ile lat siedzi w oglądaniu nieba , jaki ma sprzęt, ile w jego dzienniku obserwacyjnym ma zobaczonych obiektów z NGC, IC ..... - bo miło wiedzieć, że ten kto pisze ma doświadczenie, a nie tylko np. zaspokaja swe pasje pisarsko -pieniężne.

 

 

Zaiste. Z pewnością redakcja, która nie jest "z pierwszej łapanki" i każda z osób ją stanowiących jest znana od wielu lat w naszym świecie astronomii, dopuszcza do swojego magazynu teksty ludzi, którzy się na obserwacjach nie znają za bardzo, w zasadzie laików z dużą wyobraźnią, łasych na pieniądze za artykuły.

:szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj otrzymałem kolejny numer "Uranii - Postępów Astronomii". Dlaczego piszę o tym tutaj? Z dwóch względów.

 

Po pierwsze w numerze znajdziemy obszerną recenzję pierwszego numeru "Astronomii Amatorskiej" autorstwa Janusza Wilanda. Warto się z nią zapoznać.

Po drugie trochę zaskoczyło mnie, że zaraz po ukazaniu się "AA" mamy informację o niej w "Uranii". Bo pod pewnym względem pisma te konkurują ze sobą i walczą o tego samego czytelnika. Ale jak widać konkurencja może być zdrowa i oby wyszła na dobre obu czasopismom. Mimo, że jedno i drugie czasopismo skierowane jest przede wszystkim do miłośników astronomii to jednak trochę różnią się między sobą. Oby więc uzupełniały się i przetrwały te trudne dla czasopism popularnonaukowych czasy.

 

Druga sprawa. W "Uranii-PA" też mamy całostronnicowe zdjęcia. Są to fotografie Bogdana Jarzyny, więc osoby, która wie jak robić dobre zdjęcia kosmosu. Ich jakość (druk) jest według mnie na tym samym poziomie co zdjęcia w "Astronomii Amatorskiej". Dla mnie, przeciętnego miłośnika astronomii jest to jakość wystarczająca (jak na popularne czasopisma).

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj otrzymałem kolejny numer "Uranii - Postępów Astronomii". Dlaczego piszę o tym tutaj? Z dwóch względów.

Po pierwsze w numerze znajdziemy obszerną recenzję pierwszego numeru "Astronomii Amatorskiej" ...

Też mam już ostatnią "Uranię" Oczywiście najpierw zajrzałem do recenzji "AA". W zasadzie jest ona świetna :banan: Podsuwa nawet doskonałe pomysły dla Redakcji i autorów. Choćby w opisie recenzji lornetki kryje się zamysł promocyjny, który warto podpowidzieć producentowi. Przecież nazwa producenta lornetki Vortex recenzjowanej w "AA" znana jest tylko nielicznej garstce osób. Co innego Hortex z opisu w "Uranii". Myślę, że firmy te świetnie się dogadają odnośnie znaków towarowych, ku obopólnej korzyści. Przecież w żaden sposób ze sobą nie konkurują.

Gdybym był autorem artykułu o obserwacjach lornetkowych, też bym się ucieszył. Podany w "Uranii" tytuł "Z lornetką na Strzelca" celnie i w zwięzłej formie oddaje dwa rozwleczone tytuły z "AA" - "Z lornetką na gwiazdy" i Czas Strzelca". Mamy więc dwa w jednym.

Dlatego zachęcam redakcję "AA" do podziękowania "Uranii" :Salut: i odwdzięczenia się jej w jakiś sposób a także do wykorzystania podsuniętych pomysłów, choćby przez zażądanie od firmy Vortex opłaty za działalność promocyjną. Można także zdyscyplinować własnych autorów, żądając od nich na przyszłość zwięzłości i unikania zbędnego gadulstwa. :rtfm:

 

:Beer:

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mała informacja dla osób, które nie mają w pobliżu empików i innych salonów ;)

Astromarket.pl udostępnił specjalną, tańszą opcję wysyłki dla magazynu Astronomia Amatorska. Wysyłka Pocztą Polską, jako list polecony, w bezpiecznej kopercie, koszt tylko 5zł.

Dla osób chcących skorzystać z tej opcji: Klikacie opcję wysyłki pocztą polską, system dolicza Wam 5zł. Przy finalizacji kupna wybieracie opcję "odbiór osobisty". W ten sposób płacicie tylko 5zł za wysyłkę.

Oczywiście przy takim zakupie należy wybrać sposób płatności z góry przelewem, PayU, czy PayPal.

 

http://astromarket.pl/miesiecznik-astronomia-amatorska-nr-2-2012.html

 

pozdrawiam

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.