Skocz do zawartości

Magazyn Astronomia Amatorska


Rekomendowane odpowiedzi

Gratulacje za pomysł. Czegoś takiego bardzo brakowało w świecie polskich miłośników astronomii. Właśnie przed chwilą się dowiedziałem i już kupiłem 1 i 2 nr w chorzowskim teleskopy.pl.

Pytanie techniczne: czy mozna zamówić prenumeratę od 3-go numeru (roczną), bo 2 pierwsze będe już miał pojutrze? Tak się nakręciłem, że nie chciałem czekać, a wyjężdżam w przyszłym tygodniu "na nów" pod ciemne niebo (wypróbować pierwszy raz w terenie AT72ED).

Edytowane przez siofor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie techniczne: czy mozna zamówić prenumeratę od 3-go numeru (roczną), bo 2 pierwsze będe już miał pojutrze? Tak się nakręciłem, że nie chciałem czekać, a wyjężdżam w przyszłym tygodniu "na nów" pod ciemne niebo (wypróbować pierwszy raz w terenie AT72ED).

 

Można zamówić prenumeratę na dowolną ilość miesięcy od dowolnego numeru poczynając (także już "nieaktualnego").

Jeżeli zakup dotyczy od 1 do 5 numerów, należy zapłacić 15,90 zł za numer (jak przy zakupie pojedynczych egzemplarzy).

Jeżeli zakup dotyczy od 6 do 11 numerów, należy zapłacić 15,50 zł za numer (jak przy prenumeracie półrocznej)

Jeżeli zakup dotyczy od 12 do 23 numerów, należy zapłacić 15,00 zł za numer (jak przy prenumeracie rocznej)

Jeżeli zakup dotyczy od 24 i więcej numerów, należy zapłacić 14,00 zł za numer (jak przy prenumeracie dwuletniej).

 

Kupując prenumeratę należy podać który numer ma być wysłany jako pierwszy. Czas trwania prenumeraty będzie wynikał wprost z kwoty wpłaty i nie trzeba go podawać.

 

Można też kupować więcej niż jeden egzemplarz każdego numeru (prenumerata grupowa). Cenę wówczas ustalamy indywidualnie, będzie ona niższa z tytułu niższych kosztów przesyłki kilku egzemplarzy na jeden adres.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem własnie drugi nr, bez problemu w jednym z saloników Inmedio. Cena w okolicach 15 zl, jak dla mnie do zaakceptowania. Tresc, róznorodna, pełna zdjęc. Dla mnie idealnie. Tylko jednego nie moge znaleźć, mapek z pozycjami opisywanych komet. Sa mapki pozycji ksiezyców Saturna i Jowisz, są planetoidy, a mapek dla komet nie widzę. I ich brak( lub tez dobre ukrycie) mnie zdenerwowało i to mocno.

 

Bardzo się cieszę, ze jest wreszcie dostepne papierowe zródło bierzących obserwacji. Owszem mozna to wszystko znalesc w sieci, ale ja juz chyba stary jestem i nie mam checi przekopywac sie przez dziesiątki stron linków odnosników itp zeby znaleśc to co w gazecie mam w kilka sekund.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie grafiki przedstawiające położenie księżyców Jowisza i Saturna zajmują łącznie 3 strony. Od września do listopada Saturn będzie przebywał w niewielkiej odległości kątowej od Słońca i warunki jego obserwacji będą bardzo trudne (lub niemożliwe). W tym czasie raczej nie uda się zaobserwować słabych satelitów "uszatego". Myślę, że w tym okresie można pominąć grafiki położenia księżyców Saturna.

Podobna sytuacja będzie w przypadku Jowisza, ale dopiero w czerwcu i lipcu 2013 r.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

chciał bym pokazać, jak wyglądał "Kalendarzyk astronomiczny" w jednym z numerów "Uranii", który dostałem kilka miesięcy po zapisaniu się do PTMA.

 

Oto kalendarzyk..." z Nr 8/1957. Jego autorem był przez wiele lat doc. Maciej Bielicki, wybitny astronom - obserwator, specjalista od mechaniki nieba, wspólpracownik Briana Marsdena :astronom:

- przy okazji - przez ponad 15 lat sam byłem uczniem Bielickiego, a jak napisał prof. Woszczyk w jednej ze swoich książek - także Jego (Bielickiego) współpracownikiem :D

 

post-14903-0-62087700-1344713964_thumb.jpg post-14903-0-81923200-1344713974_thumb.jpg post-14903-0-75870100-1344713983_thumb.jpg

 

A wszystkim tym, którzy narzekają na jakość zdjęć zarówno w "Astronomii Amatorskiej", jak i "Uranii-PA" dedykuję poniższe zdjęcie - reprodukcja okładki "Uranii" z 1975 roku. Tak wyszły w "Uranii" oczekiwane przeze mnie zdjęcia koniunkcji Jowisza i Wenus, które wykonałem z lutym 1975 roku i wysłałem do Redakcji "Uranii"... :no:

post-14903-0-03939000-1344713995_thumb.jpg

Edytowane przez Hermes1937
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy numer przeczytany, drugi numer przeczytany trzeba pomyśleć o prenumeracie, ale o coś muszę zapytać:

1. Czy w przyszłości znajdzie się miejsce na artykuły o ATM? Przykładowo seria artykułów o wyczernieniu teleskopu, w jednym numerze bafle i wyczernienie tuby, w kolejnym wyczernianie pająka etc.? Żeby temat był wyczerpany od A do Z, jakiej grubości bafle, jakie szerokie, w jakiej odległości od siebie i lustra, czy krawędzie mają być śccięte (zaostrzone) czy nie i przede wszystkim DLACZEGO ma być tak a nie inaczej. Wszystkie wzory potrzebne, co skąd i dokąd mierzyć, takie kompendium z przykładami.

2. Czy w artykułach o Astroprogramiście pojawią się schematy blokowe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do pytania nr 1: oczywiście tak! Od samego początku myśleliśmy o kąciku ATM, ale ponieważ my jako redakcja nie jesteśmy w stanie prowadzić go systematycznie, wciąż poszukujemy chętnego/ych do pisania o ATMie. Jeśli ktoś czytający ten wątek czuje się na siłach - zapraszamy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z artykułu "Podniebne pląsy Księżyca"

"Okołoziemska orbita Księżyca kształtem znacząco odbiega od okręgu, co wyraża się średnio ponad 11-procentową różnicą pomiędzy największą (apogeum) a najmniejszą (perygeum) odległością księżycowego globu od Ziemi. Mimośród (stosunek odległości między ogniskami elipsy od długości jej dłuższej osi) orbity Księżyca wynosi średnio 0,055 i jest trzykrotnie większy niż dla okołosłonecznej orbity Ziemi. Na dodatek ulega on cyklicznym zmianom w szerokim zakresie: od 0,04 od 0,07. Widać więc, że nasz satelita nie trzyma się kurczowo jednej drogi, a "wydeptuje" ścieżki to z jednej, to z drugiej strony tego głównego, średniego traktu. Zjawisko takie zachodzi również w przypadku Ziemi, ale w nieporównanie mniejszej skali. Wahania największej i najmniejszej odległości Ziemi od Słońca podczas aphelium i peryhelium nie przekraczają 0,007%!"

 

Niestety, artykuł oznaczony jest jako artykuł dla początkujących, lecz w moim przypadku fragment tekstu jest kompletnie niezrozumiały.

Czy zawarte jest w nim coś więcej prócz tego, że orbita Księżyca jest eliptyczna? Proszę o pomoc

Pozdrawiam

Edytowane przez toba94
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co ja zrozumiałem to zawarte są tam dwie informacje.

 

Pierwsza, że orbita Księżyca jest bardziej eliptyczna niż prawie kołowa orbita Ziemi.

 

mimośród orbity Ziemi - 0,0167

mimośród orbity Księżyca - 0,0549

 

http://gallery.astronet.pl/images/03614.gif

 

Druga, że orbita Ziemi "utrzymuje" swoje parametry w dosyć wąskim zakresie, natomiast w przypadku orbity Księżyca występują pewne wahania dotyczące odległości perygeum i apogeum.

 

W każdym peryhelium odległość Ziemi od Słońca wynosi ok. 147 mln km (Ziemia najbliżej Słońca)

W przypadku Księżyca wartość perygeum zmienia się w zakresie 356-370 tys. km (Księżyc najbliżej Ziemi)

 

Czyli pisząc obrazowo. Orbita Ziemi jest zbliżona do okręgu, zaś Księżyca bardziej jajowata. Dodatkowo w przypadku Księżyca to jajo dosyć wyraźnie zmienia swój kształt (w znacznie większym stopniu niż elipsa orbity Ziemi).

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Z lekkim opóźnieniem, pojutrze, w czwartek 30.8.2012 wychodzi z drukarni 3. numer Astronomii Amatorskiej. Tego samego dnia idzie do prenumeratorów a następnego dnia, w piątek powinien być w Empikach, Relayach i Inmedio w całej Polsce.

 

Na następny, 4. numer mamy ambitny plan który realizujemy i tym razem na pewno zrealizujemy aby był on w sprzedaży minimum tydzień wcześniej niż poprzednie numery.

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając do tematu PDF lub innego formatu np. MOBI kindla - aktualnie mieszkam w Niemczech z ograniczoną możliwością, przyjazdów do Kraju. PDF byłby dla mnie idealny, no chyba, że jest opcja zakupu prenumeraty z dopłatą za wysyłkę do Unii Europejskiej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do pytania o wysyłkę prenumeraty do krajów europejskich to sprawa wygląda kosztowo następująco:

- przesyłka do Polski - 1,90

- przesyłka do Europy - 7,10

Stąd wniosek, że przesyłka taka była by droższa o 5,20 zł na numerze czyli 62,40 rocznie, no powiedzmy dla równego rachunku 60 zł.

Tak więc koszt rocznej prenumeraty do Europy, Rosji, Cypru i Izraela wynosi 180+60=240 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.