Skocz do zawartości

Magazyn Astronomia Amatorska


Piotr Brych

Rekomendowane odpowiedzi

Mnie odpowiada ta wielkość czcionki, ale jak będzie ciut mniejsza też nie będę płakał.

 

Także uważam, że w niektórych artykułach brakuje uzupełnień w postaci mapek, zdjęć, ale zapewne z czasem zostanie to dopracowane. Tło, czy możliwość wpinania w segregator ma dla mnie drugorzędne znaczenie.

Brakuje mi zestawień tabelarycznych. Czasami zamiast opisu można zebrać najważniejsze informacje w tabelce. Na przykład w kalendarzu astronomicznym mamy wschody i zachody Księżyca oraz Słońca w trzech ramkach. Według mnie wystarczyłaby jedna tabela, gdyby nie opisy typu "Księżyc wschodzi w Warszawie o godzinie ...", "Księżyc zachodzi w Warszawie o godzinie ...", "Słońce wschodzi w Warszawie o godzinie ..." i tak za każdym razem 7 razy.

 

W niektórych ramkach jest sporo wolnego miejsca, które można wykorzystać (np. str 46).

 

Już jestem ciekawy co przyniesie kolejny numer. I pod względem treści i ewentualnych zmian. Mam nadzieję, że krytyczne uwagi nie zniechęcą redaktorów czasopisma, a wręcz przeciwnie zmobilizują.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi ta czcionka odpowiada jak najbardziej. I wcale nie przeszkadza że tekst zajmuje więcej stron. Bardzo wygodnie się czyta. Z taką lekkością, nie trzeba gazety trzymać przed nosem :flirt:

Zdecydowanie popieram dużą czcionkę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Także uważam, że w niektórych artykułach brakuje uzupełnień w postaci mapek, zdjęć, ale zapewne z czasem zostanie to dopracowane. Tło, czy możliwość wpinania w segregator ma dla mnie drugorzędne znaczenie.

Brakuje mi zestawień tabelarycznych. Czasami zamiast opisu można zebrać najważniejsze informacje w tabelce. Na przykład w kalendarzu astronomicznym mamy wschody i zachody Księżyca oraz Słońca w trzech ramkach. Według mnie wystarczyłaby jedna tabela, gdyby nie opisy typu "Księżyc wschodzi w Warszawie o godzinie ...", "Księżyc zachodzi w Warszawie o godzinie ...", "Słońce wschodzi w Warszawie o godzinie ..." i tak za każdym razem 7 razy.

 

W niektórych ramkach jest sporo wolnego miejsca, które można wykorzystać (np. str 46).

 

Już jestem ciekawy co przyniesie kolejny numer. I pod względem treści i ewentualnych zmian. Mam nadzieję, że krytyczne uwagi nie zniechęcą redaktorów czasopisma, a wręcz przeciwnie zmobilizują.

Jeszcze będzie przepięknie...

Ale dajcie na czas. Z każdym numerem będziemy ewoluować w stronę większej ilości informacji i lepszej grafiki. Ale to wymaga pracy a więc i czasu.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Już jestem ciekawy co przyniesie kolejny numer. I pod względem treści i ewentualnych zmian. Mam nadzieję, że krytyczne uwagi nie zniechęcą redaktorów czasopisma, a wręcz przeciwnie zmobilizują.

 

Uwagi Roberta Bodzonia są wg mnie bardzo trafne. Ja również mam nadzieję, że Redaktorzy nie zniechęcą się tymi uwagami i z każdym numerem miesięcznik będzie coraz lepszy i w formie i treści.

Jeśli o mnie chodzi, to egz. AA mogłyby mieć możliwość wpinania do segregatorów...łatwiej je przechowywać w takiej formie.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze będzie przepięknie...

Ale dajcie na czas. Z każdym numerem będziemy ewoluować w stronę większej ilości informacji i lepszej grafiki. Ale to wymaga pracy a więc i czasu.

 

Damy, damy :) Póki co podpowiadamy co można dopieścić :przytul:

 

Czasopismo ma sporo stron i zdajemy sobie sprawę, że wypełnienie ich sensowną treścią nie jest łatwe. I tak jak było już niejednokrotnie wspominane zawsze coś komuś może nieodpowiadać (nawet wielkość czcionki).

 

Może to i dobrze, że start nastąpił w połowie roku, bo kolejne miesiące można przeznaczyć na wprowadzanie poprawek i ustalenie formy czasopisma obowiązującej w przyszłym roku. Ale już te pierwsze numery muszą być na tyle atrakcyjne, aby przyciągnęły uwagę zarówno nowych adeptów astronomii jak i nie zniechęciły do siebie tych bardziej zaawansowanych.

 

W najbliższym czasie podrzucę swoje propozycje związane z gwiazdami zmiennymi do kalendarza astronomicznego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam takie pytanko . Co prawda czasopismo od niedawna jest w sprzedaży , ale może mi ktoś "powiedzieć" , jakim zainteresowaniem się cieszy ? Oczywiście pomijam NASZE FORUM . Przypuszczam , że ktoś się kontaktuje ze sprzedawcami . Czy nakłady przesłane do sklepów zalegają półki , czy może AA schodzą jak świeże bułeczki ?

I jeszcze jedno pytanko . Była mowa , że nr 2 ma pojawić się około 20 lipca . Kiedy trzeba wysłać pieniążki , aby otrzymać GO jak najszybciej (wiem , że prenumerata całkowicie rozwiązuje ten problem , ale . . . ) ?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj w suwalskim empiku było kilka sztuk (może 4?) - (spryciarze tak położyli że trudno je wypatrzeć :))

Trzymałem je w dłoni po raz pierwszy :) Dużo artykułów.

Gdybym kupił gazetę to niektórych stron pewnie nigdy nawet bym nie tknął :P Wydają się nieciekawe :P.

Najbardziej podoba mi się położenie księżyców Jowisza i Saturna - opis każdej godziny nocnej w ciągu Lipca! :) (ta strona będzie zawsze, na aktualne miesiące?)

 

Moja uwaga: Myślę że jest w gazetce jest troszkę za mało fotografii/rysunków.

Na pierwszy rzut oka ten magazyn wydaje się trochę nieciekawy... Można by wrzucić w tło tekstu jakieś fotografie. Przyjemniej by się oglądało...

 

Do właściciela gazety:

Idź do Empiku, lub innego sklepiku i porównaj ASTRONOMIE AMATORSKĄ ze ŚWIATEM WIEDZY... kolosalna różnica, w związku z ilością obrazków :) (nie mówiąc już o cenie, niestety <_<)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, Sebos, trochę dziwi mnie Twoja krytyka, a przynajmniej pewna jej część.

 

 

Gdybym kupił gazetę to niektórych stron pewnie nigdy nawet bym nie tknął :P Wydają się nieciekawe :P.

(...)

Na pierwszy rzut oka ten magazyn wydaje się trochę nieciekawy...

 

Dużo artykułów. (...) za mało fotografii/rysunków.

 

Z Twojej wypowiedzi ogólnie wyczuwam taki ton, jakbyś się przestraszył tekstu i tego, że możesz się czegoś z magazynu dowiedzieć.

 

Ogólnie rzecz ujmując, gdybym był na Twoim miejscu i trafiłaby mi się taka kumulacja - kupno Synty połączone z pojawieniem się na rynku miesięcznika o astronomii to bym z wdzięczności ruszył zaraz na pielgrzymkę na kolanach na Pic du Midi (albo przynajmniej autokarem do Piwnic ;)). Jak będziesz jeszcze raz w Empiku przekartkuj magazyn uważniej i pod kątem treści - znajdziesz tam kilka bardzo wartościowych artykułów dla zupełnie początkujących, które bardzo by Ci pomogły na starcie. Z Twojej wypowiedzi wychodzi na to, że na razie nie skłaniasz się do zakupu, co moim zdaniem jest błędem.

...

Tak czy siak - Twoje wrażenia chyba dobrze ilustrują, jak odbierze pismo przypadkowy empikowy macant.

Edytowane przez panasmaras
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dużo artykułów.

To dobrze, czy źle?

 

 

Gdybym kupił gazetę to niektórych stron pewnie nigdy nawet bym nie tknął :P Wydają się nieciekawe :P.

Dlaczego? Może jakieś uzasadnienie.

 

 

Najbardziej podoba mi się położenie księżyców Jowisza i Saturna - opis każdej godziny nocnej w ciągu Lipca! :) (ta strona będzie zawsze, na aktualne miesiące?)

To dobrze, że coś się spodobało :) Czy strona będzie? A jak myślisz?

 

 

Na pierwszy rzut oka ten magazyn wydaje się trochę nieciekawy... Można by wrzucić w tło tekstu jakieś fotografie. Przyjemniej by się oglądało...

Może najpierw przeczytaj. Może na drugi rzut oka będzie lepiej.

Ale zgadzam się, że można dodać fotografie lub rysunki do niektórych tekstów (zresztą już o tym pisałem).

 

 

Do właściciela gazety:

Idź do Empiku, lub innego sklepiku i porównaj ASTRONOMIE AMATORSKĄ ze ŚWIATEM WIEDZY... kolosalna różnica, w związku z ilością obrazków :) (nie mówiąc już o cenie, niestety <_<)

Do autora tego postu.

Czy zastanowiłeś się dlaczego cena jest taka a nie inna?

 

I na koniec - posłuchaj panasmarasa.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego typu wiadomości powinny być zamieszczane w czasopiśmie:

http://astropolis.pl...512?do=findComment&comment=462512

I tym podobne (krótkie) opisy najważniejszych wydarzeń / odkryć ostatniego okresu.

 

A ja bardzo chętnie nawiążę odpłatną współpracę z osobą którą poprawadzi dział newsów czyli dostarczy co miesiąc stronę lub dwie pakietu krótkich najświeższych informacji ze świata astronomii...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja bardzo chętnie nawiążę odpłatną współpracę z osobą którą poprawadzi dział newsów czyli dostarczy co miesiąc stronę lub dwie pakietu krótkich najświeższych informacji ze świata astronomii...

 

Z jakim wyprzedzeniem należałoby przesyłać takie informacje do redakcji? Na przykład do numeru wrześniowego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z jakim wyprzedzeniem należałoby przesyłać takie informacje do redakcji? Na przykład do numeru wrześniowego?

 

Sądzę, że 10 sierpnia to taka ostatnia data gdzie będzie coś można zmienić w wydaniu wrześniowym. Dla wydania październikowego to będzie 5 września (z numeru na numer będziemy nadrabiać opóźnienie).

 

Ale newsy można przesyłać też na bieżąco, co się zmieści przez zamknięciem numeru to będzie drukowane.

 

Poszukujemy też osoby chętnej do zbierania i przesyłania informacji o gwiazdach zmiennych, która by na bieżąco śledziła obserwacje i szacowała z nich dane do kalendarza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam 2 uwagi, akurat dotyczą tekstu o kometach (nie mam tekstu przed sobą w pracy, opisuję własnymi słowami, ale proszę, żeby autor nie brał tego mocno do siebie, bo ogólnie artykuł jest fajny).

1. początkowo autor pisze, że komet najczęściej szuka się w okolicach ekliptyki, a kawałek dalej, że najlepszy jest horyzont wschodni, zachodni i północny, ale okolice ekliptyki też mogą być; mam problem ze zrozumieniem zatem, które miejsce jest najlepsze

2. podobny temat dotyczy fotografowania; najpierw chwalenie kamer CCD, potem sformułowanie, że nawet się nada lustrzanka CMOS, a następnie,że najlepsza z tego zestawienia jest lustrzanka. Zatem nawet się nada, czy jest najlepsza?

Jestem względnie początkujący, więc wiele informacji w tekstach w numerze miałem opanowane, ale fajnie że są, przypomniałem sobie, a zupełnie początkujący dużo się dowiedzą. Mam natomiast prośbę, aby zalecając coś unikać ogólnikowego pisania "można to, albo to, albo tamto", bo nie pomaga to w wyborze. Wybór czegokolwiek, sprzętu, metody, opiera się na znajomości ich wad i zalet. Dlatego trzeba je sensownie opisać. Żeby nie przedłużać, dam analogię. Jestem lekarzem i niekiedy czytam: w tej chorobie można dać to, to albo to. W tym sęk, że wybierając lek trzeba wiedzieć komu (np. wiek), w jakiej sytuacji lepszy jest jeden, a nie drugi, a nawet w jakiej dawce o o jakiej porze dnia. Inaczej zostaje w głowie duuuży brak informacji.

A co do zdjęć, to wg mnie nie powinno ich być za dużo, jak chcę oglądać zdjęcia to wchodzę na forum, albo do galerii różnych naszych speców astrofotografii, każdy ma swoją stronę i tam zamieszcza zdjęcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam 2 uwagi, akurat dotyczą tekstu o kometach (nie mam tekstu przed sobą w pracy, opisuję własnymi słowami, ale proszę, żeby autor nie brał tego mocno do siebie, bo ogólnie artykuł jest fajny).

1. początkowo autor pisze, że komet najczęściej szuka się w okolicach ekliptyki, a kawałek dalej, że najlepszy jest horyzont wschodni, zachodni i północny, ale okolice ekliptyki też mogą być; mam problem ze zrozumieniem zatem, które miejsce jest najlepsze

 

 

Co do tego szukania wzdłuż ekliptyki, to niestety nie do końca jest prawda. Wizualnie komet szuka zwykle w małych elongacjach (standardowo mówi się o elongacji mniejszej od 90 stopni) - wynika to z faktu, że wizualnie kometę można odkryć dopiero wtedy, kiedy jest odpowiednio jasna (8 - 12 mag), a komety zwykle takie jasności osiągają, kiedy fizycznie są blisko Słońca. W szczególności, jeśli kometa jest bliżej Słońca niż Ziemia, jej elongacja jest zawsze mniejsza niż 90 stopni.

 

Uzasadnienie (w artykule), dlaczego komety miałyby najczęściej znajdować się w pobliżu ekliptyki jest błędne. Autor pisze tam, że komety muszą przecinać tę płaszczyznę. Tak naprawdę orbita każdej komety przecina każdą płaszczyznę, która przecina Słońca (nawet tę prostopadłą do płaszczyzny ekliptyki). Tak naprawdę orbity komet nieokresowych (a szukanie komet, zwłaszcza wizualne, to nastawianie się głównie na tzw. komety jednopojawieniowe) są w przybliżeniu rozłożone równomiernie jeśli chodzi o nachylenie względem płaszczyzny ekliptyki, przez co mogą pojawić się w dowolnej części nieba i okolice ekliptyki nie są w tym względzie faworyzowane.

Wzdłuż ekliptyki pojawiają się natomiast komety krótkookresowe, jednak znakomita większość jasnych komet krótkookresowych została odkryta już dawno temu... To prawda, że nadal zdarzają się amatorskie odkrycia komet krótkookresowych (dobrym przykładem jest tu kometa 185P/Petriew odkryta w 2001 roku), jednak są one znacznie rzadsze od odkryć komet nieokresowych. Dodatkowo okolice ekliptyki są mocno pokryte przez automatyczne systemy (LINEAR, LONEOS itp.), które odkrywają komety kiedy te mają jeszcze jasność na poziomie 18-20 mag.

Edytowane przez Piotrek Guzik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę dokładną analizę mojego postu... :)

Dużo artykułów i ich wielkość to oczywiście dobra strona tej gazety :D ale niektóre po prostu do mnie nie przemawiają :)

Ale nie ma ideałów, i dla każdego pasuje coś innego. Nie sposób jest zmieścić w jednej gazecie artykuły przydatne DLA KAŻDEGO :)

 

Gazetkę czytało by się o wiele przyjemniej gdyby w tło były wtopione jakieś obrazki... Taka gazeta od razu przyciąga wzrok! I aż chce się ją przeczytać!

 

Porównując do innych gazet... Dajmy na przykład znów ten Świat Wiedzy :P Tam jest masa krótkich informacji, a w Astronomii Amatorskiej mniej ale niesamowicie rozległych...

Osobiście wolę tylko dowiedzieć się o większej ilości faktów, niż poznać dogłębnie jakiś fakt/itp... :)

 

Ale już nie krytykujcie mych postów... :)

 

Oczywiście w przyszłości zakupię przynajmniej jeden magazyn... :)

 

A ogółem GRATULUJĘ gazetki :) Oby była coraz lepsza, lepsza i lepsza :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszukujemy też osoby chętnej do zbierania i przesyłania informacji o gwiazdach zmiennych, która by na bieżąco śledziła obserwacje i szacowała z nich dane do kalendarza.

 

Obecnie jestem w trakcie przeglądania danych dotyczących zmiennych i opracowywania pewnej koncepcji ich prezentacji. Kilka lat obserwowałem zmienne (głównie mirydy), ale teraz muszę ponownie wejść w temat. Nie wiem czy dzisiaj uda mi się to przygotować, ale na jutro zapewne tak. Temat jest szeroki a miejsce w kalendarzu ograniczone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę dokładną analizę mojego postu... :)

Dużo artykułów i ich wielkość to oczywiście dobra strona tej gazety :D ale niektóre po prostu do mnie nie przemawiają :)

Ale nie ma ideałów, i dla każdego pasuje coś innego. Nie sposób jest zmieścić w jednej gazecie artykuły przydatne DLA KAŻDEGO :)

 

Gazetkę czytało by się o wiele przyjemniej gdyby w tło były wtopione jakieś obrazki... Taka gazeta od razu przyciąga wzrok! I aż chce się ją przeczytać!

 

Porównując do innych gazet... Dajmy na przykład znów ten Świat Wiedzy :P Tam jest masa krótkich informacji, a w Astronomii Amatorskiej mniej ale niesamowicie rozległych...

Osobiście wolę tylko dowiedzieć się o większej ilości faktów, niż poznać dogłębnie jakiś fakt/itp... :)

 

Ale już nie krytykujcie mych postów...

 

Oczywiście w przyszłości zakupię przynajmniej jeden magazyn... :)

 

A ogółem GRATULUJĘ gazetki Oby była coraz lepsza, lepsza i lepsza :D

 

bluźnisz :lightning:

 

 

 

 

:szczerbaty:

Edytowane przez toba94
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy dzisiaj uda mi się to przygotować, ale na jutro zapewne tak. Temat jest szeroki a miejsce w kalendarzu ograniczone.

Pisz - numer 2 jeszcze przyjmie. I nie martw się o miejsce w kalendarzu. To nie Urania ("nie zmieściło się w numerze...") - tu nie ma sztucznych ograniczeń. Jak będzie sporo dobrego materiału to możemy z dnia na dzień zwiększyć objętość - magazyn wydaje mała ale prężna prywatna firma :)

Poza tym jest dużo miejsca po usunięciu nieszczęsnych planetoid do 15 mag.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A Tobie wolno krytykować pismo. rtfm.gif

(...)

 

Zawsze :)

 

 

 

Wolno, a nawet jest to wskazane. I pozytywna i negatywna krytyka pomaga. Im lepsza i sensowniejsza krytyka, tym bardziej. Nawet jak nie jest spójna czy przenikliwa, pozwala twórcom ogarnąć odczucia odbiorców, wyjasnić, czy zaadaptować pomysły.

 

 

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gazetkę czytało by się o wiele przyjemniej gdyby w tło były wtopione jakieś obrazki... Taka gazeta od razu przyciąga wzrok! I aż chce się ją przeczytać!

Taka np "Bravo Girl" - to dopiero przyciąga wzrok! ;)

 

Porównując do innych gazet... Dajmy na przykład znów ten Świat Wiedzy :P Tam jest masa krótkich informacji, a w Astronomii Amatorskiej mniej ale niesamowicie rozległych...

 

A ja się cieszę, że AA nie jest gazetką, która krótko i po łebkach traktuje masę różnych tematów. Moim skromnym zdaniem w tej dziedzinie hobby/nauki lepiej dokładnie wyczerpać temat.

Osobiście wolę tylko dowiedzieć się o większej ilości faktów, niż poznać dogłębnie jakiś fakt/itp... :)

Każdy ma inne potrzeby :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no właśnie, pismo można skrytykować :)

 

pro po wypowiedzi dzika/dziki/dzikiego... :P Ideałów nie ma, niestety :)

 

 

Taka np "Bravo Girl" - to dopiero przyciąga wzrok! ;)

NO! I takie Gravo Girl ludzie kupują!! Bo przyciąga wzrok!!

Dzisiaj danie nie musi być dobre... Ważne aby było ładnie podane... :)

Edytowane przez SEBOS
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.