Skocz do zawartości

Jowisz 2012/2013


riklaunim

Rekomendowane odpowiedzi

Jednak astrokosmo pokazał, że ilość szczegółów wzrosła. Spróbowałem WinJupos na swoim stacku. W opcji De-rotation R/G/B dla każdego składnika użyłem kolorowego stacka z AS2 i wynikowa fotka wyszła całkiem inaczej niż to co robi Registax. Oczywiście efekt nie powala jednak w moim przypadku użycie tego programu pozwolilo uzyskać całkiem inny efekt. I tu też moje pytanie czy WinJupos również radzi sobie ze składaniem avi w stack ?

JUP1.jpg

jowjup.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam, ile czasu awikowałeś w sumie? Może na tyle krótko, że nie ma prawie różnic?

 

 

Ciężko mi ocenić, jak dobry efekt daje WinJupos. Jakie maksymalne przesunięcie jest on w stanie dobrze skompensować? Zastanawiam się, jak długie awiki jest sens kręcić, żeby na jakości zyskać, a nie stracić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam, ile czasu awikowałeś w sumie? Może na tyle krótko, że nie ma prawie różnic?

 

 

Ciężko mi ocenić, jak dobry efekt daje WinJupos. Jakie maksymalne przesunięcie jest on w stanie dobrze skompensować? Zastanawiam się, jak długie awiki jest sens kręcić, żeby na jakości zyskać, a nie stracić.

 

Przy derotacji klipu AVI to trudno powiedzieć. Pasmo metanu niektórzy zbierają i po 10 minut (lub więcej) by to zderotować. Tyle że to na niskiej rozdzielczości. Przy składaniu RGB to dowolnie, po prostu miejsca, które nie mają pokrycia będą miały niepełny kolor. Przy około 6-10 minutach na całe LRGB dziur jeszcze raczej nie widać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam, ile czasu awikowałeś w sumie? Może na tyle krótko, że nie ma prawie różnic?

 

 

Ciężko mi ocenić, jak dobry efekt daje WinJupos. Jakie maksymalne przesunięcie jest on w stanie dobrze skompensować? Zastanawiam się, jak długie awiki jest sens kręcić, żeby na jakości zyskać, a nie stracić.

 

Ja swojego Jowisza nakreciłem w ponad 3 minuty i efekt jest bardzo dobry , teraz obrabiam filmy 3x po 3 minuty i juz tak ładnie nie jest , myślę że 3x po1-2 min to max.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to mój dzisiejszy Jowisz, warunki gorsze niż ostatnio. No i trzeba będzie zrobić odrośnik bo po 3 godz lw zaczęło zaparowywać a po 4godz to już całe było lekko "zamglone".

Nie myślałem dziś avikować, ale skusiło mnie to że wszystkie Galileuszowe księżyce widoczne i blisko planety. No i plama też jest:)

video0003 14-01-03 21-04-02.jpg

  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bardzo fajne warunki wczoraj mialem, 6" SCT plus 17,3mm delos daly mi w wizualu detal taki ze wyliczylem 7 pasow w atmosferze oraz WCP dobrze widoczna do tego ksiezyce ostre jak szpilki, bardzo mila obserwacja, niestety kamery nie mam - staralem sie wykonac projekcje okularowa ale nie dalem rady smarkfonem, do tego spory meteor widzialem w kierunku S.

 

na kamerke przyjdzie czas, niestety mimo odrosnika celestrona po 3 godzinach rosa zrobila swoje, przy malej rosie widzialem wiecej detali na Jowiszu to ciekawe, jak filtr ale dalej to juz przeszkadza takie zamglenie.

 

jaka kamere polecacie na poczatek do planet?

 

Przepraszam za brak znakow polskich - problem z laptopem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bardzo fajne warunki wczoraj mialem, 6" SCT plus 17,3mm delos daly mi w wizualu detal taki ze wyliczylem 7 pasow w atmosferze oraz WCP dobrze widoczna do tego ksiezyce ostre jak szpilki, bardzo mila obserwacja, niestety kamery nie mam - staralem sie wykonac projekcje okularowa ale nie dalem rady smarkfonem, do tego w roju kwadrantydow zaobserwowalem spory meteor, w kierunku S, bardzo powoli sie spalal.

 

na kamerke przyjdzie czas, niestety mimo odrosnika celestrona po 3 godzinach rosa zrobila swoje, przy malej rosie widzialem wiecej detali na Jowiszu to ciekawe, jak filtr ale dalej to juz przeszkadza takie zamglenie.

 

jaka kamere polecacie na poczatek do planet?

 

Przepraszam za brak znakow polskich - problem z laptopem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie też wczoraj Jowisz ostro zassał - chyba jeszcze nigdy tyle czasu nie poświęciłem na jego obserwacje. Zazwyczaj zdjęcia wyglądają nieporównywalnie lepiej od tego co widzimy w okularze, a wczoraj pomimo lekkiego wiatru seeing był niesamowity. Też naliczylem 6 pasów. W najgrubszym było bardzo ładnie widoczne nieregularne i wyraźnie postrzępione rozerwanie. To co widziałem w okularze bardzo ładnie oddaje zdjęcie Darx86... tylko trzeba sobie wyobrazić, że jest ostre jak brzytwa :D pierwszy raz żałowałem, że nie mam barlowa dającego powiększenie ~350-400x. Sprzęt to GSO 10".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaki masz budżet? W niższych cenach jest Firefly z ebaya, webcamy Microsoftu (LifeCam Cinema/Studio - wymagają przeróbek), a w wyższych, przy około 1000 PLN zaczynają się wyczynowe kamerki.

Mysle ze tyle moglo by byc, raczej uzywane kamery wchodza w gre tak do 1500 zl, nie lubie elektroniki nowej, chyba ze na firme kupuje, bardzo szybko traci na wartosci taki sprzet niestety.

 

Mnie też wczoraj Jowisz ostro zassał - chyba jeszcze nigdy tyle czasu nie poświęciłem na jego obserwacje. Zazwyczaj zdjęcia wyglądają nieporównywalnie lepiej od tego co widzimy w okularze, a wczoraj pomimo lekkiego wiatru seeing był niesamowity. Też naliczylem 6 pasów. W najgrubszym było bardzo ładnie widoczne nieregularne i wyraźnie postrzępione rozerwanie. To co widziałem w okularze bardzo ładnie oddaje zdjęcie Darx86... tylko trzeba sobie wyobrazić, że jest ostre jak brzytwa :D pierwszy raz żałowałem, że nie mam barlowa dającego powiększenie ~350-400x. Sprzęt to GSO 10".

 

mnie przyssalo podobnie na 3 godziny wygonil mnie szron ktory osiadl mi na tubie i rosa na menisku i ale jak bym mial odrosnik z grzalka to pewnie siedzial bym jeszcze, po wymianie butow na mniej przemarzniete, taki detal w 6 calach sct po prostu bajka, barlova tez brak az mnie draznilo bo byl na gieldzie TV powermate 2,5x ostatnio.

dzis juz u mnie nie ma takich warunkow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mysle ze tyle moglo by byc, raczej uzywane kamery wchodza w gre tak do 1500 zl, nie lubie elektroniki nowej, chyba ze na firme kupuje, bardzo szybko traci na wartosci taki sprzet niestety.

 

Dobry sprzęt astro nie traci aż tak bardzo po zakupie. Zakup nowej popularnej kamerki nie będzie za bardzo stratny przy odsprzedaży. (a o używki trudno).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z wielkim zachwytem patrzę na te powyższe Jowisze! I też walczę z moim sprzętem.

 

W nocy z 3/4 stycznia udało mi się nakręcić między chmurami kilka filmików Jowisza.

Zdjęcie poniżej to 2000kl., SCT 6", Nexstar 6SE, Canon A1200 (kompakt).

Zawiera 4 księżyce: (od lewej: Io, Kalisto w tranzycie, Europa i Ganimedes)

Zdjęcie wykonane podczas wspólnej, radosnej sesji obserwacyjnej "Gromady Otwartej" wraz z grupą "Astrohunters"

w tę ciepłą styczniową noc:)

 

Może należałoby już utworzyć wątek Jowisz 2014???

(Nie chcę jednak moim marnym jowiszkiem zaczynać nowego wątku).

 

Pozdrawiam!

Jowisz_03_01_2014a.jpg

Edytowane przez MarcinSn
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z braku pogody zabawa z poprzednim materiałem, seeing okazał się jednak kapryśny, po

uważnym przejrzeniu filmiku obciąłem prawie 70% materiału, w tym niestety całość kanałów

GB.

 

Przy okazji: ostatnio poziom fotek planetarnych jest fantastyczny, wiele osób zrobiło niesamowite

postępy :)

 

 

jupek271213.jpg

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.