Skocz do zawartości

Jowisz 2012/2013


riklaunim

Rekomendowane odpowiedzi

No tak. Dobson bez napędu przy dużych powiększeniach będzie wymagał dużo cierpliwości, ale podobno da się to zrobić.

Pod warunkiem że będzie płynnie chodził.

 

Tak, jest to dobson :) Spróbuję suchego smaru PTFE. Może to coś da.

Nie wiem na ile smar pomoże, ale lepiej chyba od razu porządnie zrobić. Najlepiej poszukaj tematów o modyfikacji/łożyskowaniu dobsona:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj pomiędzy chmurami. Dla mnie porażka :-(

SW 200/1000 / Barlow x2 / EOS 7D / Registax6 + PS CS3

 

 

W związku z nie zadowalającą fotką mam pytanko :

Jaka konfiguracja da lepszy efekt , Barlowx 2 + projekcja okularowa czy Barlow x 3 z powiększeniem x5 przy Avikowaniu ??

 

I czy zastosowanie filtru IR/UV cut poprawi jakość obrazu.

 

 

Jowisz_95.jpg

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Edit:

Jednak jestem głupi ;p. Przecież ja używałem barlowa 3x GSO. Tak się podnieciłem nowym montażem że przestałem myśleć :D. Co do Barlowa GSO 2,5x to ma on mnożnik około 2,1-2,3 wg obliczen ludzi z cloudynights.

Edytowane przez Adam Tomaszewski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jowisz z 19.11.2013

MN 190/1000, DMK21, FPS30, Barlow 2x, Ir-Pass

Animacja złożona z 43 zdjęć. Aviki po 90s odstęp 1 minuta. Składałem w registaxu, a wyostrzałem w fistworku

 

jupiter1.gif

 

I jeszcze z barlowem 3x

 

Jowisz3x.jpg

 

Jakość słaba ale dlatego że miałem problem podczas nagrań. Kiedy nagrywałem, obraz Jowisza na monitorze przycinał się tak jak by komputerowi brakowało mocy obliczeniowej. Przy 90s złapał 1300 klatek, a jak nagrywałem z barlowem 2x to przy 90s złapał 2600 klatek (FPS30). W przypadku nagrań Księżyca było tak samo. Dlatego prosiłbym o radę czy to jest normalne, a jak nie to jaka może być tego przyczyna i jak to poprawić?

 

http://astrofotografiaamatorska-korek.blogspot.com/

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcąc sprawdzić możliwości mojego setupu oraz warunki założyłem jeszcze Barlow x 2.

 

Poniżej efekt złożenia 1000 klatek na każdy kanał LRGB.

 

Pomimo, że DMK21AU618 jest czułą kamerą, to przy F30 z MAK180 obraz był już dosyć ciemny.

 

Musiałem podbić jasność gainem i niestety wyszło trochę szumów.

 

Czas zainwestować w porządny Barlow. Korzystam obecnie z kitowego.

 

FINAL.jpg

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozkręcasz się Łukasz. Super fotki. Przy ostatniej da się poprawić balans bieli. Generalnie ciężko poprawnie zbalansować kolory jeżeli filtry nie odcinają UV-IR

 

Edit: Przy pierwszej też idzie zdjąć trochę czerwień.

FINAL2.jpg

final big2.jpg

Edytowane przez Adam Tomaszewski
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozkręcasz się Łukasz. Super fotki. Przy ostatniej da się poprawić balans bieli. Generalnie ciężko poprawnie zbalansować kolory jeżeli filtry nie odcinają UV-IR

 

Edit: Przy pierwszej też idzie zdjąć trochę czerwień.

 

Dzięki!

 

To 5 moja sesja z tym teleskopem i pierwsza z DMK21AU618. Wcześniej używałem DMK21AU04.

 

Faktycznie większa czułość matrycy jest zauważalna. Szczególnie w paśmie czerwieni.

 

W starej DMK21AU04 czerwień jest wg mojego subiektywnego odczucia 2 razy ciemniejsza od zieleni i niebieskiego.

 

W nowej DMK21AU618 zieleń i niebieski są trochę jaśniejsze niż w starej DMK21AU04, ale czerwień jest od nich jeszcze 2 razy jaśniejsza.

 

Muszę zainwestować w parafoklane filtry odcinające automatycznie podczerwień. To ułatwi balans kolorów. Do tego momentu muszę ustawiać balans ręcznie.

 

Poniżej poprawiona fotka wg mojego odczucia.

FINAL 11 big.jpg

FINAL 11.jpg

Edytowane przez Łukasz K
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oto mój pierwszy avikowany Jowisz. Warunki nie były za ciekawe bo kręciłem wcześnie i w dodatku dość nisko nad dachami domów, więc seeing kiepski. Ale i tak jestem zadowolony bo efekt lepszy niż przy robieniu zdj lustrzanką.

Cały czas się uczę więc liczę że będzie coraz lepiej. Póki co mam spory problem z kolorystyka, bo sam avik jak i tiff wypluty przez registax jest bardzo zielono-żółty.

 

GSO 10" na platformie paralaktycznej, Neximage5, Registax6

video 13-11-26 21-22-19.jpg

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oto mój pierwszy avikowany Jowisz. Warunki nie były za ciekawe bo kręciłem wcześnie i w dodatku dość nisko nad dachami domów, więc seeing kiepski. Ale i tak jestem zadowolony bo efekt lepszy niż przy robieniu zdj lustrzanką.

Cały czas się uczę więc liczę że będzie coraz lepiej. Póki co mam spory problem z kolorystyka, bo sam avik jak i tiff wypluty przez registax jest bardzo zielono-żółty.

 

GSO 10" na platformie paralaktycznej, Neximage5, Registax6

 

Mam również Neximage.

 

Ta kamera niestety daje taki efekt. Na szczęście w PhotoShopie lub np. w Gimpie możesz balansować kolory.

 

Dodatkowo użyj w Registaxie opcji RGB align pozwoli pozbyć się tych kolorowych obwódek.

 

Poniżej porównanie najlepszej mojej (dotychczas fotki) z DMK oraz Neximage. Ten sam teleskop, ten sam wieczór.

JOWISZ NEXT RESIZE.jpg

JOWISZ DMK.jpg

Edytowane przez Łukasz K
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam również Neximage.

 

Ta kamera niestety daje taki efekt. Na szczęście w PhotoShopie lub np. w Gimpie możesz balansować kolory.

 

Dodatkowo użyj w Registaxie opcji RGB align pozwoli pozbyć się tych kolorowych obwódek.

 

Poniżej porównanie najlepszej mojej (dotychczas fotki) z DMK oraz Registax). Ten sam teleskop, ten sam wieczór.

Dzięki za podpowiedź. Wiem że można balansować kolory tylko najpierw trzeba się tego nauczyć:)mam kilka avików więc jeszcze będę próbował, jednak jak pisałem warunki były nie ciekawe. Tak wcześnie to muszę wychodzić za drogę by chociaż nad domami nie kręcić.

A może macie jakiś tutorial jak ustawiać balans kolorów właśnie w foto planetarnym?

Muszę jakoś dojść co zrobić by kolorystyka była jak na Twoich fotkach to już całkiem zadowolony będę z mojej pierwszej próby:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj była ładna pogoda. Niestety seeing okazał się fatalny. Planeta chwilami zmieniała nawet kształt! Dla mnie to był najgorszy seeing w tym roku. Zrobiłem animację żeby mieć czyste sumienie. Tylko 11 strzałów - 3 minuty nagrywania 1 minuta odstępu.

 

 

 

Sprzęt:

Newton 200/1000 SW, Losmandy G11, PGR Chameleon, Barlow GSO 2,5x, filtr czerwony GSO.

 

A tak prezentuje się mój nowy zestaw do foto :)

 

Długo się wczoraj biłem z myślami, czy się nie wybrać. W końcu lenistwo zwyciężyło. Jak się okazuje, wiele nie straciłem - dzięki za relację :).

 

 

Gratuluję nowego nabytku!

 

Czyżby to zapowiedź pójścia w DS'y?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Długo się wczoraj biłem z myślami, czy się nie wybrać. W końcu lenistwo zwyciężyło. Jak się okazuje, wiele nie straciłem - dzięki za relację :).

 

 

Gratuluję nowego nabytku!

 

Czyżby to zapowiedź pójścia w DS'y?

 

Zapomniałem jeszcze dodać, że wiało dość mocno ;). Naprawdę nic nie straciłeś. Bieda z nędzą. Co do dsów to na pewno będę coś tam próbować (leży u mnie sbig st-2000xm pożyczony od znajomego trzeba go w końcu odpalić) ale mimo wszystko jestem z krwi i kości planeciarzem :). Jeszcze sporo mi do efektów jakie chciałbym uzyskać tak więc jest nad czym pracować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze nie jest mi dane w pełni nacieszyć się SCT 9.25. Dzisiaj około godz. 19 udało mi się poprawić kolimację na gwieździe i pogoda była w miarę dobra. O 21. 30 podszedłem do Jowisza i naszła taka mgła, że ledwo Jowisz był widoczny. Jednak dokończyłem avikowanie bez soczewki. Exp. był na maksa a gain prawie 80%. Po wsadzeniu Powermate 2,5 x nic nie było widać, bo i mgła zrobiła się wredna i Jowisz znikł całkowicie. Fotka nagrana ASI120MC, z uwagi na warunki nie było czasu na dokładne ustawienia koloru i po nagraniu Jowisz wyszedł zielony. Poprawiłem kolor w programie. Mimo tego wszystkiego, fotka nastawia mnie optymistycznie do tego teleskopu. Przy dobrych warunkach powinno być wszystko w miarę dobrze.

 

Ogniskowa tylko 2350 mm, Ten większy Jowisz to Drizzle 1,5 x.

 

SCT 9.25, ASI120MC, EQ6, RegiStax 6.

 

 

 

 

 

 

Drizzle15_Jup_20131202_213223.jpg

Jup_20131202_213223.jpg

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.