Skocz do zawartości

Jowisz 2012/2013


riklaunim

Rekomendowane odpowiedzi

Niestety gif jest bardzo dziwnym formatem i większość programów sobie z nim nie radzi, jak np Gimp. Mi przynajmniej nie udało się zmusić gimpa do poprawnego zapisywania. Tu nie chodzi o kompresję (bo jest bezstratna), tylko o to, że gif ma paletę 256 kolorów (8bit). Istnieją jednak "sztuczki", aby zapisać pełne 24 bity, tylko te sztuczki mało który program umie stosować. Photoshop jest na razie jedynym programem, jaki poznałem, który umie zapisać gifa bez straty jakości.

Do poczytania: http://pl.wikipedia.org/wiki/Graphics_Interchange_Format :)

 

o, fajne, nie wiedziałem o tym triku z wieloma paletami w obrazku!

gdyby ktoś chciał zobaczyć takiego gifa na własne oczy to tu znalazłem przykład:

http://phil.ipal.org/tc.html

 

a czy gimp sobie nie radzi z gifami? tak i nie, bo raczej chodzi o to, że z powodu ograniczenia liczby kolorów nie dla każdego obrazka czy animacji ustawienia standardowe są odpowiednie, czyli najlepiej gdyby użytkownik wiedział co robi i rozumiał problem zmniejszania liczby kolorów. przed zapisem warto zmienić format na "indeksowany" i wypróbować różne możliwości.

 

ale nie dotyczy to czarnobiałych jowiszów bo odcieni szarości i tak jest tylko 256, gdyby gimp miał co do tego wątpliwości to przed zapisem animacji można mu wskazać właściwą drogę zmieniając tryb na "odcienie szarości", wtedy na pewno nie będzie żadnych zniekształceń czy ditheringu i zapisze się idealnie to samo co na zwykłych zdjęciach.

 

Zastanawiam się po co używac gimpa skoro photoshop CS2 został udostępniony darmowo ;p

 

reklama na astropolis (i nie tylko) zadziałała :) i co z tego że nieprawdziwa :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z 31 października tym razem LRGB. Odstępy pomiędzy avikami około 4 minut. Użyłem 2 kamerek DMK21AU618 + filtr Ir-pass oraz DBK21AU618 + filtr UV/IR cut.

 

Bardzo dobrze wyszło :). Jestem ciekaw czy korzystając z filtrów LRGB wyszło by lepiej czy może tak samo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się po co używac gimpa skoro photoshop CS2 został udostępniony darmowo ;p
reklama na astropolis (i nie tylko) zadziałała :) i co z tego że nieprawdziwa :P
niby dlaczego nieprawdziwa? O.o

no bo przecież po tym, jak już na każdym portalu pojawiła się informacja że można ściągać fotoszopa za darmo, producent wyjaśnił że owszem można, ale chodzi o ułatwienie dla klientów którzy wcześniej ten program kupili, w innym wypadku ściąganie programu i korzystanie z udostępnionych numerów seryjnych jest równie legalne jak spiracenie go z torentów

 

jednak w każdej bajce jest ziarnko prawdy.

jeżeli ktoś ma bardzo starego maca, to może w pełni legalnie i za darmo korzystać z prehistorycznego photoshopa 1.0.1 który niedawno został oficjalnie umieszczony w muzeum :)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ależ właśnie 8-bitowa paleta to poprawne zapisywanie, nie ma co zmuszać GIMPa i innych do czegokolwiek więcej, ani liczyć, że jakikolwiek program obsłuży czyjeś sztuczki ;)

 

Do dzielenia się kolorowymi animacjami pozostaje nam chyba wrzucanie filmików np. na YT.

 

o, fajne, nie wiedziałem o tym triku z wieloma paletami w obrazku!

gdyby ktoś chciał zobaczyć takiego gifa na własne oczy to tu znalazłem przykład:

http://phil.ipal.org/tc.html

 

a czy gimp sobie nie radzi z gifami? tak i nie, bo raczej chodzi o to, że z powodu ograniczenia liczby kolorów nie dla każdego obrazka czy animacji ustawienia standardowe są odpowiednie, czyli najlepiej gdyby użytkownik wiedział co robi i rozumiał problem zmniejszania liczby kolorów. przed zapisem warto zmienić format na "indeksowany" i wypróbować różne możliwości.

 

ale nie dotyczy to czarnobiałych jowiszów bo odcieni szarości i tak jest tylko 256, gdyby gimp miał co do tego wątpliwości to przed zapisem animacji można mu wskazać właściwą drogę zmieniając tryb na "odcienie szarości", wtedy na pewno nie będzie żadnych zniekształceń czy ditheringu i zapisze się idealnie to samo co na zwykłych zdjęciach.

Macie rację, że na BW wystarcza zwykła paleta 8bit, ale problem jest taki, że dużo programów traktuje nawet czarno-białe zdjęcie 8 bitowe, jako kolorowe 24 bitowe i przy zapisie do gif traci jakość, bo próbuje te 24 bity wcisnąć do 8. Próbowałem takiego przyjaznego, darmowego programiku Easy gif animator, który niestety popełnia ten błąd. To samo robił gimp, a przynajmniej ja go nie umiałem zmusić do innego zachowania (gimpa znam słabo i już dawno nie używałem). Photoshop natomiast umie to zrobić poprawnie, czyli traktuje zdjęcie BW jako 8 bitowe i nie traci kolorów przy zapisie do gifa. Nie próbowałem zapisywać w nim animacji kolorowych, więc nie wiem, czy umie robić te wielokrotne palety, ale fajnie by było, gdyby umiał. Jeśli nie umie, to może ktoś zna program, który umie zrobić takiego pseudo 24 bitowego gifa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może ktoś zna program, który umie zrobić takiego pseudo 24 bitowego gifa?

 

przyłączam się do prośby

wystarczy mi najprymitywniejsze narzędzie, które z kilku obrazków (nawet jpg) zrobi animację i jednocześnie nie usunie z niej detalu

 

Gimpa używam tylko do robienia animacji ale jak widać specjalnie sobie z tym nie radzi

niemal całą obróbkę robię w Fitwork ... poza stackowaniem

mam tu wavelety, wyostrzanie, dekonwolucję i poziomy/krzywe w bardzo przyjaznej formie

fotoszopa nie kupię, a każdym razie nie po to by robić tylko gif-y

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o, fajne, nie wiedziałem o tym triku z wieloma paletami w obrazku!

gdyby ktoś chciał zobaczyć takiego gifa na własne oczy to tu znalazłem przykład:

http://phil.ipal.org/tc.html

 

a czy gimp sobie nie radzi z gifami? tak i nie, bo raczej chodzi o to, że z powodu ograniczenia liczby kolorów nie dla każdego obrazka czy animacji ustawienia standardowe są odpowiednie, czyli najlepiej gdyby użytkownik wiedział co robi i rozumiał problem zmniejszania liczby kolorów. przed zapisem warto zmienić format na "indeksowany" i wypróbować różne możliwości.

 

ale nie dotyczy to czarnobiałych jowiszów bo odcieni szarości i tak jest tylko 256, gdyby gimp miał co do tego wątpliwości to przed zapisem animacji można mu wskazać właściwą drogę zmieniając tryb na "odcienie szarości", wtedy na pewno nie będzie żadnych zniekształceń czy ditheringu i zapisze się idealnie to samo co na zwykłych zdjęciach.

 

 

reklama na astropolis (i nie tylko) zadziałała :) i co z tego że nieprawdziwa :P

 

jest jeszcze APNG (Animated PNG), GIMP ma do tego wtyczkę http://registry.gimp.org/node/24394

 

tylko nie wszystkie przeglądarki wyświetlają to jako animację

Opera >= 9.5 i FF 3 poprawnie

w Chrome testowałem (http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/14/Animated_PNG_example_bouncing_beach_ball.png) i wyświetla tylko 1 klatkę

 

Oraz wtyczka do GIMPA która ustawia 256-paletę w każdej ramce GIFa zamiast jednej globalnej palety (więc jakość takich animacji może być trochę wyższa niż standardowo), ale ta jest zdaje się trudniejsza w instalacji

http://www.gimptalk.com/index.php?/topic/42409-gif-animation-quality/page__p__315851&do=findComment&comment=315851

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolorowa animacja zapisana w gimpie przy ustawieniach standardowych (nie wiem czy zawsze, ale w mojej wersji oznacza to konwersje do postaci indeksowanej z paletą 256 kolorów i bez ditheringu):

t8k.gif
Uploaded with ImageShack.us
to samo ale przed zapisem użyłem menu >> Obraz >> Tryb >> Indeksowany i wybrałem Dithering: "Floyda-Steinberga (zwykły)"
jubh.gif
Uploaded with ImageShack.us
ta sama animacja ale przed zapisem menu >> Obraz >> Tryb >> Odcienie szarości
ucg.gif
Uploaded with ImageShack.us
to był dosyć skrajny przykład bo używający wielu bardzo różniących się kolorów, podejrzewam że w filmiku w którym występuje kolorowy jowisz na czarnym tle, tryb 256 kolorów z ditheringiem będzie trudno odróżnić od pełnej palety barw.
(a jowisz czarnobiały jak już wspominałem wcześniej, w ogóle nie jest problemem o ile włączy sie tryb odcieni szarości)
a swoją drogą to skandal że format wymyślony w zamierzchłych czasach musi być do dzisiaj używany bo żaden inny popularny format nie ma takich możliwości, albo jeżeli ma to nie jest niekompatybilny z wszystkimi przeglądarkami lub wymaga pluginów (pliki wideo).
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To samo robił gimp, a przynajmniej ja go nie umiałem zmusić do innego zachowania (gimpa znam słabo i już dawno nie używałem). Photoshop natomiast umie to zrobić poprawnie, czyli traktuje zdjęcie BW jako 8 bitowe i nie traci kolorów przy zapisie do gifa.

 

Hmm, używałem GIMPa do wszystkich swoich animacji (zawsze tylko BW) i nigdy nie miałem takiego problemu (używałem wersji 2.6 i 2.8). Klatki wejściowe mam w postaci plików BMP 24-bitowych, otwieram je GIMPem jako warstwy jednego obrazka, wyrównuję i eksportuję. Typ kolorów mam wciąż ustawiony na RGB (menu Image/Mode), nie zmieniam go. Zauważmy, że w takim wypadku nie ma mowy o niemożliwości "wciśnięcia tych 24 bitów do 8" - klatka 24-bitowa, która jest szara, i tak zawiera tylko 256 różnych kolorów, więc GIMP, gdy tworzy paletę dla wyjściowego GIFa, może bez żadnych strat stworzyć paletę ze wszystkimi odcieniami szarości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

xn08.gif

 

z tymi odcieniami szarości zadziałało :yahoo:

Wielki Szuu jesteś Wielki :respect:

 

ale jak na zewnętrznym serwerze usuną to na forum będzie lipa

 

pozdrawiam

 

EDIT

 

porównałem zamieszczoną animację z oryginałem podglądanym jednocześnie w Gimpie i jest wyraźnie lepiej ale mino to jakość jest odrobinę gorsza. Minimalnie spadł kontrast i delikatnie wzrósł szum

 

przy okazji parametry animacji

Mak127, Soligor 2x, PGR Chameleon mono 17 fps

10 zdjęć, avi po 1500 klatek każdy, wybrane po około 1300

AS2, Castrator, Fitswork i Gimp

animacja od 22:34 do 23:29 UT

Ganimedes i Europa (w tle)

seeing 2/10

Edytowane przez ZbyT
  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetne Jowisze Zenon. Niezły rozmiar ;).

 

Nowok podaj jakim sprzętem robiłeś.

 

SW 200-1000 / barlow x2 / EOS 7D / EOS MovieMaker

 

Jakość jest słaba ponieważ Jowisz jest za jasny i musiałem zmniejszyć średnice wejściową do około 8cm.

Muszę sobie kupić jakiś filtr na 1,2 ''

Jak widzę fotki powyżej to mi trochę wstyd :-)

Edytowane przez Nowok76
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.