Skocz do zawartości

Jowisz 2012/2013


riklaunim

Rekomendowane odpowiedzi

potraktowałem ją bardzo delikatnie. To tylko jpg po obróbce więc wycisnąć się z niego wiele nie daje

w Registax5 użyłem RGB Align by wyrównać kanały i minimalnie zmieniłem krzywą gamma

w Fitswork zrobiłem dekonwolucję ale wyszły piksele więc dołożyłem Gaussian blur filter, który do końca się ich nie pozbył

tylko tyle ... żadnego wyostrzania, a jedynie odszumianie i rozmycie

jest tam trochę detalu. Z fits-a powinno się udać go wyciągnąć, choć pierwotne zdjęcie wydaje się nieostre. Byłem ciekaw czy to wina złego ustawienia ostrości czy problemów w obróbce

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, uzyskałeś trochę dziwny efekt, że Ganimedes na tle Jowisza zrobił się ciemny, a wcześniej był jasny. Ciekawe czemu?

Dla porównania moja stara fotka z 29.11.2012, 21:27, gdzie widać Europę i jej cień. Jest ewidentnie jaśniejsza od Jowisza.

attachicon.gifJup_L_212716pp.jpg

 

Animacja po raz kolejny nokautująca :)

 

Zastanawiam się, czy Ganimedes po prostu się nie "zglejował" ze swoim cieniem,

na fotce poniżej moja propozycja wyjaśnienia "znikającego księżyca".

Fotka w oryginale zawiera dość dyskusyjny moment wejścia księżyca w obszar rzucanego

przez siebie cienia na "powierzchni" Jowisza. Za poprawną interpretacją przemawia też analiza animacji

Adama. Ciekawa historia.

cien.jpg

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się, czy Ganimedes po prostu się nie "zglejował" ze swoim cieniem,

na fotce poniżej moja propozycja wyjaśnienia "znikającego księżyca".

Fotka w oryginale zawiera dość dyskusyjny moment wejścia księżyca w obszar rzucanego

przez siebie cienia na "powierzchni" Jowisza. Za poprawną interpretacją przemawia też analiza animacji

Adama. Ciekawa historia.

To może być to, choć skąd wiemy, że cień akurat szedł po tarczy przy księżycu, a nie że nie było go zupełnie wtedy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pozwoliłem sobie obrobić nieco tę fotkę

mam nadzieję, że się nie gniewasz

tylko kilka prostych zabiegów. W sumie jakieś 2 minuty ;)

niestety z jpg-a wiele nie uda się wycisnąć

 

attachicon.gifJowisz_82v2_3.jpg

 

pozdrawiam

Nie gniewam się :-)

Nawet chciałem wysłać TIFFa, ale sie nie dało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może być to, choć skąd wiemy, że cień akurat szedł po tarczy przy księżycu, a nie że nie było go zupełnie wtedy?

Czego nie było? Cienia? Jeśli widzimy planetę, która świeci światłem odbitym, to jak księżyc przechodzący przez tarczę może nie mieć cienia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

obecnie Jowisz jest daleko od opozycji czyli patrzymy na niego pod sporym kątem w stosunku do promieni słonecznych, które go oświetlają więc tranzyt cienia księżyca i tranzyt samego księżyca nie są równoczesne. Rzadko zdarza się by cień był blisko księżyca. Bywa tak tylko blisko opozycji

 

jasność księżyca na tle tarczy Jowisza bywa różna. Niektóre są jaśniejsze, a inne ciemniejsze (zależy od ich albedo, miejsca tranzytu i kąta padania promieni słonecznych)

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dlugo przed opozycja Jowisza, w trakcie tranzytu ksiezyca przed tarcza planety najpierw pojawi sie cien , a po dluzszym okresie sam ksiezyc. po opozycji zachodzi odwrotna sytuacja, najpierw pojawia sie ksiezyc a po dluzszm czasie cien ksiezyca. tylko w okresie bliskim opozycji cien i ksiezyc pojawiaja sie na tarczy niemal rownoczesnie, w krotkim odstepie czasu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja co prawda nie mam takich pięknych zdjęć jak moi poprzednicy (mistrzowie), ale i tak jestem z moich efektów dumny. Tym bardziej, że dopiero zaczynam. To zdjęcie jest chyba najlepsze jakie dotąd zrobiłem. Wszystkie jakie robiłem, "pstrykane" były przez szybę. Dopiero następne moje prace mają być robione na świeżym powietrzu, bo dzisiaj udało mi się wreszcie zainstalować sterowniki od kamerki na laptopie (Windows 8). Zdjęcie w załączniku. Chciałbym podziękować z tego miejsca koledze ZbyT, który pomógł mi rozwiązać rozmaite problemy i to dzięki niemu widać na tym zdjęciu, że to jest w ogóle Jowisz. Dziękuję! :)

 

Jowisz stack 3.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj co nieco wyszedł Jowisz i o godz. 01.09 nagrałem trwającego 9 sekund avika. Chmury cały czas przysłaniały Jowisza, powodując duże zmiany jego jasności. Musiałbym cały czas podczas dłuższego nagrywania zmieniać wartość exposure.W innym wypadku Jowisz byłby raz prześwietlony, a raz w ogóle nie widoczny. Wstawiam to zdjęcie, w ramach porównania poprzedniego, które wstawiłem. Jaka jest różnica między nimi? Tamto robiłem przez okno, a to na dworze. Które lepsze? Oceńcie sami :) Wiem, że nie jest to jakieś arcydzieło. Gdybym miał platformę, to bez zastanowienia wsadziłbym barlowa x2 i byłby zdecydowanie lepszy, z większą ilością szczegółów. Może kiedyś :szczerbaty:

Jowisz stack 4_10.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj co nieco wyszedł Jowisz i o godz. 01.09 nagrałem trwającego 9 sekund avika. Chmury cały czas przysłaniały Jowisza, powodując duże zmiany jego jasności. Musiałbym cały czas podczas dłuższego nagrywania zmieniać wartość exposure.W innym wypadku Jowisz byłby raz prześwietlony, a raz w ogóle nie widoczny. Wstawiam to zdjęcie, w ramach porównania poprzedniego, które wstawiłem. Jaka jest różnica między nimi? Tamto robiłem przez okno, a to na dworze. Które lepsze? Oceńcie sami :) Wiem, że nie jest to jakieś arcydzieło. Gdybym miał platformę, to bez zastanowienia wsadziłbym barlowa x2 i byłby zdecydowanie lepszy, z większą ilością szczegółów. Może kiedyś :szczerbaty:

 

Jakim sprzętem dysponujesz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Synta 8 cali + jakaś stara kamerka Creative vf0220 z matrycą CMOS.

 

Spróbuj stosować Barlowa. Przy tak małym powiększeniu jak na zdjęciu, planeta zajmuje bardzo małą ilość pikseli i ciężko Ci będzie wyciągnąć jakikolwiek detal.

 

Dobrym rozwiązaniem jest kamerka planetarna z małym chipem.

 

Dodatkowo podpowiem Ci, że zdjęcie jest przeprocesowane.

 

Jest tak ściemnione, że planeta nie jest owalna.

 

Pooglądaj tutoriale np. na Youtube, aby dowiedzieć się więcej jaki skonfigurować sprzęt i jak obrabiać zdjęcia.

 

Jowisz na Twoim zdjęciu jest kiepsko skadrowany.

Edytowane przez Łukasz K
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za cenne wskazówki! Dopiero zaczynam, więc na pewno jest mnóstwo błędów popełnionych. Barlowa z chęcią bym dołożył, ale na Dobsonie raczej nie da się :/ Obiekt szybko ucieka. Co do obróbki to uczę się. Zrobiłem sobie wczoraj maskę Bahtinova do łatwiejszego i lepszego ustawienia ostrości. Pogoda tylko nie dopisuje. Także wszystko raczej przede mną :)

EDIT:
A do stackowania RegiStack 6 jest najlepszy, czy może jakieś starsze wersje? A może jakiś inny program?
Pozdrawiam

Edytowane przez antwito
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.