Skocz do zawartości

Sky Watcher 14" Goto - krótki opis


Pawlik

Rekomendowane odpowiedzi

Gratulacje z okacji nowego nabytku!!! Czyli to przez Ciebie będziemy mieli białe święta WN ;)

 

Bardzo duży minus- 2" i redukcja na 1.25", w tej kwestii nic się nie zmieniło od lat i dalej mamy do czynienia z charakterystycznymi chińskimi redukcjami rysującymi tuleje okularów.

 

Na ten problem jest proste rozwiązanie - taki adapter wkręcany bezpośrednio w wyciąg:

http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/language/en/info/p4018_TS-Adapter-auf-2--mit-Ringklemmung-fuer-Skywatcher-Newtons.html

Załatwia on problem rysowania tulei okularów, ale może powodować problemy z ostrzeniem, ponieważ okular będzie siedzieć głębiej w wyciągu i wyciąg może nie mieć wystarczającego wysuwu, żeby można było złapać ostrość w okularze. Ten problem można zaś rozwiązać stosując przedłużkę lub używając koła filtrowego (o odpowiednim przelocie, żeby uniknąć winietowania), które przy okazji załatwi nam problem zmieniania filtrów po ciemku.

Polecam też wymianę śrub kolimacyjnych LW na Bob's Knobs. Znacząco usprawniają proces kolimacji.

Pozdr

 

P.S. 1 Redukcja, o której wspomniałem ułatwia przy okazji wyostrzenie nasadki dwuocznej w składanych teleskopach SW bez użycia barlowa.

P.S. 2 Astozap sprzedaje wygodne osłony na kratownice takich teleskopów (składają się wraz z tubą):

http://www.astrozap.com/scripts/prodList.asp?idCategory=35

 

 

Edytowane przez MaciekC6N
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe czy dostanę do okularu w zenicie :D

 

Z tym może być problem, w razie czego wezmę Cię na ręce ;)

 

Na ten problem jest proste rozwiązanie - taki adapter wkręcany bezpośrednio w wyciąg:

http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/language/en/info/p4018_TS-Adapter-auf-2--mit-Ringklemmung-fuer-Skywatcher-Newtons.html

Załatwia on problem rysowania tulei okularów, ale może powodować problemy z ostrzeniem, ponieważ okular będzie siedzieć głębiej w wyciągu i wyciąg może nie mieć wystarczającego wysuwu, żeby można było złapać ostrość w okularze. Ten problem można zaś rozwiązać stosując przedłużkę lub używając koła filtrowego (o odpowiednim przelocie, żeby uniknąć winietowania), które przy okazji załatwi nam problem zmieniania filtrów po ciemku.

 

Rozwiązałem ten problem używając extendera GSO 35mm, ogniskuje idealnie ale dalej jest mocowany do wyciągu za pomocą oryginalnego pierścienia z dwoma śrubkami przez co przy większym nacisku może nieco się kiwać.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czekam na kolejne wpisy związane z tym sprzętem! Ja powoli ostrzę pazurki na mniejszego brata - 12" w takiej specyfikacji. A miałem okazję spędzić kilka długich i baarzdo owocnych chwil właśnie z 12" na jednym ze zlotów Delty. Możliwości GOTO i utrzymywanie planet przy dużych powiększeniach w centrum okularu - coś genialnego. Bo rozdzielczość takiej maszynki jest rewelacyjna.

 

Z takich armatek - IMHO najfajniej konstrukcyjnie to ORION rozwiązał sprawę teleskopów trussowych, więcej punktów podparcia - całość powinna być sztywniejsza. A optyka - pewnie z tych samych chińskich rączek ;)

orion_skyquest_xx14g_truss_dobsonian.jpg

Edytowane przez monter
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Kurz przy takiej konstrukcji włazi każdym otworem dlatego korzystając z okazji przedmuchania lustra zrobiłem kilka fotek jak lustro wygląda dokładnie. Prawdopodobnie mycie takiego zwierciadła odbywa się razem z metalowym mocowaniem. Metalowy trzpień wtopiony jest w blank lustra i całość przymocowana jest do tego trójkołowego uchwytu ale jak tego nie wiem bo zalane jest jakimś niebieskim silikonem w granulkami :shocked: ot taka chińska myśl techniczna ;)

IMG_3588.JPG

IMG_3590.JPG

IMG_3593.JPG

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
Z takich armatek - IMHO najfajniej konstrukcyjnie to ORION rozwiązał sprawę teleskopów trussowych, więcej punktów podparcia - całość powinna być sztywniejsza. A optyka - pewnie z tych samych chińskich rączek ;)

 

Wygląda stabilniej ale troche mniej wygodnie bo w Syntach tuba jest rozsuwana a w Orionie rozkładana. Lepiej wygląda również kratownica i są dwa pręty więcej niż w LB Meade'a :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurz przy takiej konstrukcji włazi każdym otworem dlatego korzystając z okazji przedmuchania lustra zrobiłem kilka fotek jak lustro wygląda dokładnie. Prawdopodobnie mycie takiego zwierciadła odbywa się razem z metalowym mocowaniem. Metalowy trzpień wtopiony jest w blank lustra i całość przymocowana jest do tego trójkołowego uchwytu ale jak tego nie wiem bo zalane jest jakimś niebieskim silikonem w granulkami :shocked: ot taka chińska myśl techniczna ;)

 

Dosc interesujace rozwiazanie podporygl. lustra,jakiej grubosci jest szklo?

mysle ,ze powinna byc troche wiecj punktow podpory -najlepiej na wagowych zawieszeniach./im ciensze lustro tym wiecej podpor wg. zalozen naprezen -sa do tego okreslone wzory/.

 

Lustra takie bez problemu mozna powtornie napylic metoda elektornowa , ktora ma wiekszy wspolczynnik odbicia niz z tradycyjnej grzalki. :)

 

Co do jakosci to mozesz zrobic test rozdzielczosci gwazd a wizualnie na szybko to policz ilosc kregow dyfrakcyjnech na sztucznej gwiezdzie-zrob zdjecie - jesli to mozliwe :).

 

ciemnego nieba

 

Y

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy krawędzi grubość = ok 2cm. Lustro stożkowe nie wymaga wielu punktów podparcia (przynajmniej tak piszą). Wg Oriona który ma dokładnie takie samo lustro współczynnik odbicia wynosi 94%, wg Sky Watchera lustro dodatkowo jest pokryte dwutlenkiem tytanu więc prawdopodobnie stąd ten współczynnik odbicia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

Przy krawędzi grubość = ok 2cm. Lustro stożkowe nie wymaga wielu punktów podparcia (przynajmniej tak piszą). Wg Oriona który ma dokładnie takie samo lustro współczynnik odbicia wynosi 94%, wg Sky Watchera lustro dodatkowo jest pokryte dwutlenkiem tytanu więc prawdopodobnie stąd ten współczynnik odbicia.

 

 

Ma ktoś już wypracowany patent na mycie głównego w tej 14-tce? Jestem posiadaczem takowego sprzętu od dwóch dni... i chcę go pozbawić nie wzmienianych w instrukcji obsługi przez producenta powłok z kurzu...

 

Pozdr

 

Iro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno jest umyć lustro takiego typu bo nie zanurzysz go w wodzie. Ja obklejam wszystkie metalowe elementy lustra folią i taśmą tak żeby woda się tam nie dostała. Nie zanurzam całości w wodzie a tylko spłukuje pod strumieniem wody, potem namoczone waciki i bez żadnego nacisku przesuwam po powierzchni lustra. Na koniec spłukanie i powinno być w miarę czyste. Trzeba uważać żeby nie zmyć znacznika na środku lustra.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno jest umyć lustro takiego typu bo nie zanurzysz go w wodzie. Ja obklejam wszystkie metalowe elementy lustra folią i taśmą tak żeby woda się tam nie dostała. Nie zanurzam całości w wodzie a tylko spłukuje pod strumieniem wody, potem namoczone waciki i bez żadnego nacisku przesuwam po powierzchni lustra. Na koniec spłukanie i powinno być w miarę czyste. Trzeba uważać żeby nie zmyć znacznika na środku lustra.

 

 

Tego się obawiałem... trzeba będzie postawić na podwyższeniu i bez "pełnego namaczania"... przepłukując...

 

najgorsze, że będzie ciekło po spodzie jak po kieliszku od szampana... może cienka folia spożywcza i dobra gumka odetną wodę...

 

 

jakaś taśma szczególnie długo wytrzymuje napór wody (ok 10-15 minut nawilżania)

 

 

Pozdr

 

Iro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może po prostu czarna izolacyjna? Każdy element zawinąć i do tego całość jeszcze okryć folią i zakleić. Można sobie zrobić test np. na butelce, owinąć do połowy folią i zostawić trochę powietrza, żeby zobaczyć czy woda się będzie wlewała czy nie.

 

Ot taki pomysł mi przyszedł do głowy :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.