Skocz do zawartości

Konkurs "Master of processing" - edycja JESIEŃ 2013


Gość wessel

Rekomendowane odpowiedzi

Kosmos napisy layers.jpg

 

Kolejna edycja dostępna jest dla większości setupów z kamerami CCD i DSLR. i wymaga pola widzenia 120 x 80 minut kątowych a więc np. ATIK 383 z astrografem 600 mm.

 

Obiektem jest Galaktyka Trójkąta czyli M 33 .

 

Nagrodą za najlepsze zdjęcie TEGO OBIEKTU będzie imienny , dedykowany display " Master of processing" - Jesień 2013.


Konkurs trwa do 15.10.2013.

Zdjęcia publikujemy w tym wątku . Opis obowiązkowy: autor, setup, czasy , miejsce i data wykonania zdjęcia.

Zdjęcia bez opisu nie będą oceniane!

Wymiar min. 1200 x 800 pixeli. Format JPEG.

Zdjęcie może być wymieniane dowolną ilość razy, pod warunkiem że odbywa się to w ramach tego samego postu.

Jeden autor może zgłosić tylko jedno zdjęcie. W wypadku zgłoszenia kilku zdjęć pod uwagę brane będzie chronologicznie pierwsze zgłoszone.

Zdjęcia oceni jury w składzie: Szymek_O, Adam_Jesion, wessel.

Po ogłoszeniu zwycięzcy nagroda zostanie wysłana pocztą, a jej zdjęcie zostanie opublikowane wraz ze zwycięską fotografią galaktyki M 33.
Co oczywiste- członkowie jury nie biorą udziału w konkursie.

Dobrej zabawy!!! :)

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super obiekt! Wczoraj przeglądałem Deep Sky Atlas i gdy patrzyłem na M33, wymyśliłem kadr. Teraz tylko pogodnych nocy podczas nowiu i muszę opanować wyważenie.

AW poszedł do przeglądu ("... bo już Księżyc świeci, dzieci..."), czekam na rotator z TS i mam nadzieję, że moje dwie cięższe rury zaczną być użyteczne.

Edytowane przez Loki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super wybór obiektu na konkurs. Miałem niezależnie ochotę go sfotografować.

 

"Kolejna edycja dostępna jest dla większości setupów z kamerami CCD i DSLR. i wymaga pola widzenia 120 x 80 minut kątowych a więc np. ATIK 383 z astrografem 600 mm."

 

Czy to zdanie oznacza, że formalnym wymogiem konkursowym jest aby obiekt mieścił się w kadrze w całości ?. Oznaczałoby to konieczność składania mozaiki dla niektórych setupów :/. Rozmiary kątowe M33 to 60’x40’, więc w opisie są dwa razy większe wymagania 120' x 80'.

 

Przykład z Field of view Calculator. Czy coś takiego przejdzie przez sito Jury :) ?

 

post-23231-0-45864300-1377000665_thumb.jpg

 

Pole dla 383L i 600mm wygląda tak:

 

post-23231-0-99840600-1377000876_thumb.jpg

 

Proszę o doprecyzowanie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze możecie zaskoczyć nas kreatywnością (kadr jako forma wyrazu). Poza tym, może się tak zdarzyć, że jakieś "wąskie" kadrowo zdjęcie powali nas jakością, warsztatem, detalem i wtedy może wygrać.

 

Pamiętajcie, że zupełnie nie patrzymy na sprzęt, jakim robicie zdjęcia. Zdaję sobie sprawę, że mit mówi, że im droższy sprzęt, tym lepsze zdjęcie, ale 10 lat mojego jestestwa na tym forum tego nie potwierdza. Zauważcie, jakie ostatnio zdjęcia ludzie publikują np. z malutkiego TS APO 65Q.

 

Do dzieła :)

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Czyli bez teleskopu na dobrym montażu i bez lustrzanki w wyciągu nie ma sęsu nawet próbować czy jest szansa złapać ten obiekt aparatem ze statywu?

Próbować można, ale konkurs nie przewiduje nagród ani wyróżnień w kategorii "Moje pierwsze zdjęcie" :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. Jeden dodatkowy wymóg- musi to być materiał zebrany własnym setupem. Wynajem zdalnego setupu nie bierze udziału.

Może to się komuś podobać albo nie. Trudno. Taki jest wymóg konkursu.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy material zabrany w innym roku tez można na nowo obrobic i zglosic do konkursu ?

Idąc tym tropem - rozumiem więc że można wystawić dowolne własne zdjęcie robione własnym sprzętem bez znaczenia czy się ten sprzęt posiada i kiedy się zdjęcie obrabiało i publikowało ?!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przewidzialem takiej opcji w regulaminie, w związku z tym co nie jest zabronione jest dopuszczalne. W następnej edycji sie uszczegółowi.

Mam nadzieję ze nikt nie będzie jury musiał udowadniać,że miał ASA 12 cali tylko już sprzedał :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przewidzialem takiej opcji w regulaminie, w związku z tym co nie jest zabronione jest dopuszczalne. W następnej edycji sie uszczegółowi.

Mam nadzieję ze nikt nie będzie jury musiał udowadniać,że miał ASA 12 cali tylko już sprzedał :)

Stąd własnie pojawiło się moje pytanie bo widziałem luki w warunkach brzegowych :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ci, którzy jeszcze nie zrobili zdjęcia konkursowego w tej edycji - niech zrobią, a ci, którzy już zrobili - niech powtórzą, bo chyba wybuchła tam gwiazda nowa powrotna.

 

Cytat z Astronomer's Telegram no. 5362:

The classical or normal LBV/S Doradus variable, Var C in M33 (Hubble & Sandage 1953) has entered an LBV-type eruption or high mass loss phase during which it increases in visual brightness and forms an optically thick wind at maximum light.

 

[...]

 

The most recent photometry from the Barber Obs. Springfield. Il., on 01 Sep 2013, yields V of 15.6 mag.and B of 15.9 mag.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.