Skocz do zawartości

Jowisz 2014


*Wojtek*

Rekomendowane odpowiedzi

Seeing po północy zrobił się znośny choć szału nie było.

 

Sprzęt: Newton 200/1000, Barlow rosyjski 4x, Losmandy G11, Basler Ace 640-100gm, filtr szerokopasmowy pomarańczowy baader o kolorowe fotki to O-RGB. Większe fotki to drizzle 1,5x. Pomijając, że Jowisz trochę małych rozmiarów do detal wyszedł całkiem dobry. Przydałby się porządny barlow 5x lub kamerka z mniejszy pixelem ;).

Fajnie wyszło kolorki wydają sie być naturalne. Brawo Adam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mnie się podoba bardziej lewy. Fajne jest rozciągnięcie histogramu, ale głównie chodzi o zbytnie wyostrzenie prawego. W prawym na kontrastowych granicach pojawiły się jasne obwódki-artefakty:

 

adam.jpg

 

DOPISEK:

 

Pośredni też mi się podoba:)

Edytowane przez WielkiAtraktor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie,

 

Ruch w tutejszym wątku zmobilizował mnie do ponownego obrobienia materiału z 6 stycznia br. Niestety pomimo czystego nieba ostatnimi nocami nie jestem w stanie wystawić sprzętu ze względu na stan pooperacyjny kolana. Obrabianie sterego materiału cieszy prawie jak nowego :)

 

Czas wykonania - pomiędzy 19:45 - 20:17 UT

miejsce wykonania - Krakow Salwator

Detektor - Point Grey Firefly + pomarańczowy filtr baadera

Teleskop - SW N150/1200 + Barlow 2,5x GSO

Montaż - EQ3-2 Synscan GoTo

 

4x8000 klatek obrobionych w AutoStakkert, WinJupos & Registax.

,

 

 

Pozdrawiam,

 

Jupiter_animation.gif

 

post-23420-0-91830900-1391608346.jpg

post-23420-0-66378900-1391608361.jpg

Edytowane przez satlan
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam do Was pytanie, jaka jest wskazana długość ogniskowej do avikowania Jowisza? Posiadam teleskop jak w stopce kamerkę Logitech QC PRO 3000, tylko jednego Barlowa 2x czy powinienem dokupić mocniejszego Barlowa?

Wkleję tu kawałek mojego mini-opracowania.

Jedyne co musisz znać to pixel kamerki i ogniskowa teleskopy.

 

Za mała krotność barlowa to poważny błąd - zwykła utrata danych, za duża to z reguły mydło w obrazku,

czyli problemy z tzw. "szczegółem".

 

Ogniskowa wypadkowa:

F(całkowite) = ZxD/0,275

Z-średnica zwierciadła

D-rozmiar pixela w ccd (5,6 w DMKAU618 i baslerach, i innych z tym chipem - sony)

0,275 stały wskaźnik (połowa długości fali 550nm-w celu spełnienia kryterium Nyquista)

 

Wiem, że nie wszyscy zgadzają się ze stosowaniem tego kryterium ale ja jednak je stosuję, głównie natchniony jednym

z szerszych opracowań w S&T, niestety nie pomnę w którym numerze.

 

Dla mnie:

F(całkowite) = 355,6x5,6/0,275=7.241,30 (metra)

 

Mam w rurce 1,8 metra ogniskowej.

 

Więc krotność barlowa wynosi:

7.241,30/1800=4,02 i taki powermate bedzie działał jako optimum.

 

W przypadku zwykłych barlowów należy raczej zmniejszać krotność jeśli odsuwamy znacznie czip od soczewki (no mając po drodze koło filtrowe).

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam taki chip CCD:

 

Sony ICX098AK Color 640x480 CDD chip
4.5mm diag (type 1/4); pixel size 5.6µm x5.6µm

 

Czyli:

 

150x5,6/0,275= 3054/750= 4,072

 

Czyli powinienem szukać Barlowa 4x .

 

Czy można łączyć soczewki Barlowa wkładając jedną w drugą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, ale będzie za ciemno, myślę że kompromisem będzie barlow x3 i ewentualnie przy dobrym

przejrzystym powietrzu odsuwać nieco dalej kamerkę od barlowa.

Barlow x2 na pewno będzie za mały.

Dla ogniskowej około 3m. musisz się liczyś z małą skalą i raczej średnimi efektami, do

planetek zupełne minimum to 8" newton, im większy lepiej, w naszych warunkach seeingowych

16" to już szczyt szczytów.

 

Barlowów nie łączymy, robiłem tak i straty w materiale są dość bolesne, im mniej szkła tym lepiej.

 

Jowisz w niewielkim rozmiarze w dużym polu oczywiście również ma swój urok :)

Edytowane przez Lysy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.