Skocz do zawartości

Jowisz 2014


*Wojtek*

Rekomendowane odpowiedzi

Też wole oglądać większy rozmiar z pewnej odległości niż małe z bliska. Inny efekt jest.

Z Ganimedesem to może być ciężko, bo podejść robiłem naprawdę wiele, a tylko jednej nocy trafiłem naprawdę idealnie warunki. Był robiony chwilę po powyższym Jowiszu.
Ogniskowa ok 16metrów, czasy 0,2sek a wiele klatek wygląda tak.

Gani.jpg

Obróbka też musiała wyglądać zupełnie inaczej. Pisałem kiedyś o ostrzeniu kontrastem i krzywymi, one nie generują artefaktów. Dopiero na koniec raz użyłem filtra wyostrzającego.

Duża zasługa też mojego montażu i nowego bezwibracyjnego napędu.


Edytowane przez HAMAL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obskoczyłem w pracy kilka różnych monitorów i powiem że w dzień na tych większych i średnio skalibrowanych strasznie ponure te moje Jowisze :ermm: riklaunim za takie gadanie schrupie mnie zaraz z posypką ^_^ ale lepsza szczera samokrytyka niż ślepe zadufanie :)

 

Astrokosmo, jesteś w stanie pokazać cały kard ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eee, wcale nie są ponure - są czarno białe. Trochę przypominają mi zdjęcia Jowisza z późnych lat 60tych XXw wykonane 5m teleskopem na Mt. Palomar z zastosowaniem najwyższej (wtedy)klasy techniki telewizyjnej. Ale Twoje są chyba nawet bardziej szczegółowe. Muszę poszperać w bibliotece. A w ogóle to zazdroszcze Wam obserwacji. Sam byłem przygotowany ze sprzętem na poczatek marca i pogoda przyszła...a na mnie rwa (kulszowa, cholera). Ruszyć sie nie mogę, z okna widzę granatowe niebo i szlag mnie trafia. No trudno, moze na Marsa się załapię.

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obskoczyłem w pracy kilka różnych monitorów i powiem że w dzień na tych większych i średnio skalibrowanych strasznie ponure te moje Jowisze :ermm: riklaunim za takie gadanie schrupie mnie zaraz z posypką ^_^ ale lepsza szczera samokrytyka niż ślepe zadufanie :)

Wyglądają jak z Voyagera lub coś w tym stylu ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest Jowisz z filtra niebieskiego, nie spodziewałem się że cokolwiek wyjdzie a po zestackowaniu wyszło lepiej niż IR pass. Z 3000 klatek 300 trafiło na super seeing i tu by się sprawdziła ASIa :)

 

Jeśli ktoś ma ochotę tu jest surowy stack http://vxyz.republika.pl/JUPHML.tif choć ciężko chyba będzie coś więcej z niego wycisnąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Registax jak stackuje ma dwie opcje, albo nic nie zaznaczysz i wyjdzie czarny jak powyżej, wtedy trzeba go, jak pisał Alien, jak DS z czerni wyciągać, albo można zaznaczy Stretch histogram after stacking i wyjdzie biały jak słońce z wypalonym środkiem. Z dwojga złego lepszy czarny. Puszczony był Drizzle 2x bo tak się lepiej potem robi dekonwoluncję ale po zmniejszeniu do 50% jest oryginalny jak z matrycy.

 

Przerost formy fakt, wyszedł jaki wyszedł ale dobry jest do testowania różnych technik dekonwoluncji i jej nauki co właśnie czynie ^_^

Jednak jeśli weźmiecie te powszechnie uznawane za udane duże amatorskie Jowisze do PS i rozdzielicie na kanały, okaże się że tam nie ma duuużo więcej detalu a jedynie ten co jest został uzyskany czystszy. Wiec powoli małymi kroczkami uczę się, aby za rok jeśli się uda próbować już sił kamerką mono na 3 filtrach, bo jak już pisałem dodanie koloru z OSC do mono IRpass generuje brzydkie Jowisze.

 

 

Mi tyle wyszło wczoraj

JUP28.jpg

 

a tak wygląda RGB najnowszego zdjęcia uznanego Pana Damian Peach

http://astrofotografia.republika.pl/FRM/DamianPeachJupiter.jpg

i albo człowiek będzie próbował i coś osiągnie albo utknie w wygodnej dla siebie technice na lata na tym samym poziomie. I jeśli będzie trzeba to kupie tą tak chwaloną przez riklaunim kamerkę ale chciałem udowodnić że Atikiem też można, można wszystkim co się posiada, trzeba jedynie próbować.

Edytowane przez HAMAL
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A próbowałeś stackować w AS!2? Można tam zaznaczyć normalizację i wybrać %. Domyślnie jest 70%, ale u Ciebie pewnie 10% wystarczy. Przy okazji zaznacz wyostrzanie bo, jak wielu już doceniło, robi dobrą robotę. Na Twoim miejsciu nie bawiłbym się drizzle. Zamiast tego użyj resize dla końcowej fotki i wyjdzie lepiej. Masz dużo szumu i jak go powiększysz, to potem ciężko z nim walczyć, bo to on jest dekonwoluowany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Registax jak stackuje ma dwie opcje, albo nic nie zaznaczysz i wyjdzie czarny jak powyżej, wtedy trzeba go, jak pisał Alien, jak DS z czerni wyciągać, albo można zaznaczy Stretch histogram after stacking i wyjdzie biały jak słońce z wypalonym środkiem.

Trochę dziwne że wychodzi takie czarne, choć z Registaksem nigdy nic nie wiadomo ;)

 

 

a tak wygląda RGB najnowszego zdjęcia uznanego Pana Damian Peach

http://astrofotografia.republika.pl/FRM/DamianPeachJupiter.jpg

i albo człowiek będzie próbował i coś osiągnie albo utknie w wygodnej dla siebie technice na lata na tym samym poziomie. I jeśli będzie trzeba to kupie tą tak chwaloną przez riklaunim kamerkę ale chciałem udowodnić że Atikiem też można, można wszystkim co się posiada, trzeba jedynie próbować.

Damian czy Christopher ( http://jupiter.cstoneind.com/ ) potrafią uzyskać bardzo duży rozmiar planety, który będzie delikatnie ostrzony i czysty od szumu. Mając teleskop i praktycznie dowolną kamerę można wyciągnąć taki rozmiar obróbką/przeskalowaniem, ale jak na razie nikt nie osiągnął takiej jakości jaką oni mają na tych zdjęciach. Np. dekonwolucja na takim rozmiarze z przeskalowaniem ostrzy zupełnie inaczej mając tendencję do zaokrąglania wszystkiego (albo całe zdjęcie wychodzi w ziarnie szumu). Ich zdjęcia wyglądają bardziej jakby ostrzone były na małym rozmiarze i powiększane na koniec, albo mają algorytm ostrzenia radzący sobie z dużą skalą. Trzecia opcja to nagrywanie w tak dużej skali co będzie znacznie trudniejsze, ale może inaczej reagować na algorytmy ostrzące.

 

Obaj zawzięcie lubią ASI120, a wcześniej różne kamery z matrycą ICX618. Coś w tym musi być, choć ich planetarnych sukcesów nie odkrył jeszcze nikt.

Edytowane przez riklaunim
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzałem wielokrotnie , jezeli kreci sie przeskaolwany obraz , mając w miarę dobry seeing i jasną klatkę , po obróbce fotka jest zdecywowanie lepszej jakości niż focona z mniejsza ogniskowa i sztucznie powiększana.

Dodam jeszcze że jak sie przeskalowaną fotkę zmniejszy do rozmiaru fotki z mnijszą ogniskową jest ona dużo ostrzejsza i ma mniej szumu.

 

Oczywiście im więlsze lustro i dobry seeing można to bardziej udowodnic niż mniejsza aperturą.

 

Nie raz już mówiono mi bym puknął sie w głowę używając 10m z 8".

 

Moje najlepsze fotki sa jednak z tej ogniskowej, warunek super seeing , bo mała aperura.

 

Dlatego nie ganię Hamala , trzeba eksperymentować bo juz nie jedna osoba złamała wartości teortyczne , omawiane w odzielnym wątku.

 

Dodam jeszcze że oprucz seeingu i ferfekcyjnej kolimacji potrzebna jest dobra czuła kameraa.

 

Coraz więcej pokazuje mój SCT8" z lepszymi kamerami .

A byle jaka może zniechęcic do astrofotografi i posiadanego sprzętu.

Edytowane przez astrokosmo
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja od dawna jestem wyznawcą trzeciej opcji, przecież o co się spierałem z Andrzejem (Lysy) od dawna ^_^

 

Zresztą ich poszczególne kanały RGB bardzo ładnego kolorowego zdjęcia wcale takie ekstra nie są, ale nakładając się wzajemnie ukrywają niedostatki. Polecam pozapisywać sobie je jako bitmapę i poanalizować.

 

 

Ostatnio udało mi się przypadkiem w PS uzyskać coś ciekawego. Mianowicie wyodrębniłem fakturę granulacji zdjęcia, wkleiłem ją jako maskę między dwie warstwy, eksperymentowałem z trybem mieszania i dzięki temu częściowo pozbawiłem zdjęcie zniekształceń a pozostawiłem detale. To oczywiście nie było tak idealne jak bym chciał a dodatkowo przyznam się że dokładnie nie pamiętam jak to zrobiłem :) ale widocznie jest taka możliwość, potrzeba jedynie dokładnej wiedzy graficznej na ten temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.