Skocz do zawartości

Jowisz 2014


*Wojtek*

Rekomendowane odpowiedzi

Mam z tego samego dnia z godzinną różnicą pliki z f/20 - dużo gorzej, a jednak seeing trzymał się podobnie. Specjalnie przeostrzyłem dekonwolucją w AI, żeby wyszło lekkie ziarno.

 

Przy plikach z f/40 i obróbce drizzle 1.5x z AS2 wychodzą jeszcze mniejsze detale. Wszystko to kwestia dopasowania skali pod filtry wyostrzające przy danym seeingu.

 

Strzały z balkonu w mieście, po ręcznej dokładnej kolimacji oczywiście nie na ringi rozogniskowanej gwiazdy, ale na krążki Airego wyostrzonych gwiazd przy bardzo dużym powiększeniu. Warto było, bo nawet przez bino miałem stabilny obraz przy powiększeniu ok 450x (chłodzenie tuby >6h).

 

Pozdrawiam.

Edytowane przez Admiral_M
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie wyszedł :) Pobawiłem się Nebulosity i wyszło z odszumiania to:

attachicon.gif2014-02-25-2137_5-Admiral_M-LRGB_F30_corr.jpg

 

Pragnąłbym zauważć, że odszumianie w Camera RAW działa bardzo fajnie. ;) Też pozwoliłem sobie się pobawić.

post-21411-0-94207100-1395697306.jpg

Może trochę za ostro odszumiłem, ale to tak testowo. Poza tym gratuluję świetnego zdjęcia Admiral_M. :)

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ziarno jest skutkiem ubocznym dwuetapowego wyostrzania. Podejdę jeszcze raz do tematu z jednym etapem. Wszystkie kanały były ostrzone w jednakowy sposób i składane oczywiście w WinJuposie z ręcznym ustawianiem równika. Wydaje mi się, że jak na aperturę tylko 11" i to z miasta to wcale przyzwoity wynik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niestety cudów nie ma - poniżej składak pojedynczych kanałów z mniejszym wyostrzaniem początkowym, ale za to z lepszym złożeniem - ręcznie ustawiane w WinJupos.

 

Staki zupelnie nowe - dwa razy więcej kotwic w AS2. Chyba rzeczywiście lepiej obrabiać mocno wyostrzone, a potem rozmyć gotowy produkt. Oryginały łapane f/40 - obróbka w drizzle 1.5x - na końcu zmniejszenie do:

 

f/40:

 

2014-02-25-2137_5-Admiral_M-LRGB_2nd_f40.jpg

 

f/30:

 

2014-02-25-2137_5-Admiral_M-LRGB_2nd_f30.jpg

 

 

 

Co bym nie robił, to efekt końcowy mam taki sam. W tym poście chodziło o słabsze wyostrzanie - tak, aby ziarna nie było.

 

 

EDIT: Na niewykalibrowanym monitorze załączone zdjęcia wyglądają na za ciemne i za brązowe.

 

EDIT z 2014-04-11: Przeglądarki też masakrują kolor - nawet Firefox z Color Management i profilem Adobe RGB na wykalibrowanym monitorze pokazuje fałszywki, ale odchyłki już nie są tak kompromitujące. Zdjęcia najlepiej oglądać po zapisaniu na dysk i otwarciu w programie graficznym na często kalibrowanym monitorze.

Edytowane przez Admiral_M
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jowisz z dziś, tj. 26.03, godz. 19.50. Sprzęt jak zwykle: SCT 8", Barlow 2,25x i przedłużka, SPC900NC

Materiał z ok. 10 minut bez WinJuposa. Dla mojego setupu wyszło z ostatnich analiz, że nie warto się bawić w derotację. Podobny efekt uzyskuję w AS2 stosując punkty wyrównania z odstępem 50.

jup.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zjadę do domu, to wrzucę surowe aviki w chmurę. Na razie moje łącze na to nie pozwala. Staki są z 50% klatek z ok 2000 na każdy kanał. Do Słońca i Księżyca używam dosłownie 50 najleszych klatek, bo tam mało trzeba wyostrzać - przy planetach mniejsza ilość klatek skutkuje mniejszą ilością detali i to niezależnie od softu.

 

Polecam na koniec WinJuposa - potrafi cuda, ale pod warunkiem ręcznego ustawienia wielkości i równika. Złożenie poprawne kanałów najlepiej podejrzeć w programie graficznym szybko je przełączając Nie sprawdzamy, jeżeli nie używamy WinJuposa - wtedy kanały dopasowywane są i tak ręcznie.

 

Składałem wszystkie cztery (LRGB) tak samo wyostrzone - efekt końcowy miał więcej szczegółów, niż np, tylko L ostry, a kolory rozmyte.

 

EDIT: Ustawianie ostrości, aby materiał wyjściowy był dobry - to chyba najtrudniejsze tutaj (po kolimacji). Ustawiam każdy kanał osobno i ręcznie za każdym razem. Pewnie przy tym samym powiększeniu FocusMax dałby jakąś powtarzalną krzywkę, ale jeszcze tego nie próbowałem. Jakość trzymania ostrości w zależności od długości fali zależy też od sprzętu - generalnie można powiedzieć, że w amatorskim sprzęcie przy dużych powiększeniach jest kiepsko - odpada zupełnie jedno wspólne ostrzenie przez filtr "clear". Aby się przekonać o problemach własnego sprzętu, z tym związanych, wystarczy założyć filtr UHC-S Baadera (prepuszcza dwa skrajne zakresy pasma widzialnego) i looknąć przy powiększeniu >300x na planetę. Ja zawsze widzę dwa rozjechane obrazki u mnie - dlatego, że moja rurka to lustrzano-szklany kombos bedący kompromisem wszystkiego. Rożne pasma skupiają się w różnych miejscach - nawet w centrum kadru. Poza tym rurka ma jakiś dziwny astygmatyzm chromatyczny - planeta w kanale niebieskim jest np. spłaszczona w stosunku do innych kanałów.

 

Nastepnym sprzętem będzie Newton z małym LW.

Edytowane przez Admiral_M
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój pierwszy Jowisz więc proszę być wyrozumiałym.

 

Kamerka Logitech PRO 3000 Sony CCD

Barlow 2,5x GSO i Barlow 2x Vixen włozone jeden w drugi :-)

Ogniskowa ok. 3375mm

 

ac356a79b603539emed.jpg

 

a7ab13643ed173bamed.jpg

 

Wersja rozjaśniona

 

Widoczność kiepska niestety.

Edytowane przez 21szpak
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiejszy Jowisz. Mam jeszcze 88 avików na animację, tylko z jakością może być rożnie, ponieważ w powietrzu była mgła i dym.

 

Fotka to pierwszy avik z sesji, potem warunki stopniowo gorsze.

 

Celestron SCT 9.25, EQ6, Powermate 2,5x, iDS CMOS UI-1245LE-M-GL, GSO Light Red Filter 1.25",

FireCapture 2.3, AutoStakkert!2.1.05, RegiStax 6, Paint, Corel PaintShop Pro X5.

conv_Jup_20140328_190855.jpg

Edytowane przez *Wojtek*
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.