Skocz do zawartości

Fotografujemy PIORUNY!


Adam_Jesion

Rekomendowane odpowiedzi

To może i ja wrzucę jakieś moje zeszłoroczne, skoro dopiero od przedwczoraj tu przesiaduję ;)

Pierwsze 15.08.2014, drugie 07.09.2014.

Oba z Krakowa, widok na wschód.

 

Oczywiście w obu wypadkach stack kilku zdjęć, dla większego dramatyzmu :)

 

Liczę na weekendowe burze. Choć mam dylemat. Albo piękne błyskawice na nocnym niebie albo ISS przelatujacy na tle saturna.

Ideałem byłoby bezchmurne niebo na którym widać ISS przecinający tarczę saturna i do tego piękna błyskawica w pobliżu. Wykonalne, ale z gatunku niemożliwych. Chociaż... :D

 

 

post-29143-0-90959300-1433779425_thumb.jpg

post-29143-0-56200000-1433779431_thumb.jpg

Edytowane przez rospondek
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczorajsza burza nad Legionowem. Wystawiłem na moment aparat i coś takiego udało mi się uwiecznić. Filmik nagrywany był w 240 kl/sek i przerobiony na gif w FotoScape.

 

12.06.15.gif

 

Tutaj gif ze zwykłego filmu 30 kl/sek.

 

12.06.15-d.gif

Edytowane przez emeł
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Proszę o wyrozumiałość (lub ewentualne porady) ponieważ dopiero pierwszy raz trzymałem w rękach lustrzankę.
Canon 350D kitowy obiektyw 18-55 mm, czas 30s, ISO 200. Ustrzelone 18.04.2014r.

 

 

DominikRD - ostrość poleciała. Ustaw ostrość ręcznie na jak najdalszym obiekcie i będzie dobrze.

Widzę, że masz 350D. On nie ma LV, ale metodą prób i błędów da się ustawić ostrość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

DominikRD - ostrość poleciała. Ustaw ostrość ręcznie na jak najdalszym obiekcie i będzie dobrze.

Widzę, że masz 350D. On nie ma LV, ale metodą prób i błędów da się ustawić ostrość.

 

Ja bym napisał tak. Ze względu na zupełne początki użytkowania kolega nie ma kompletnie wiedzy kiedy ta ostrość się faktycznie łapie. Jeśli na obiektywie nie ma podglądu i oznaczenia nieskończoności może pomoże mój manualny sposób :)

 

A więc, DominikRD jeśli ten Canon i obiektyw mają autofokusa, a pewnie mają, a dodatkowo obiektyw ma pierścień do ręcznego ustawiania ostrości (powinien mieć ale ostatnio spotkałem się z jakimś obiektywem do Soniaka który nie miał i się zdziwiłem :D ) to polecam taki myk.

1) Za dnia (bo w mroku lub ciemności autofokus może nie działać zbyt dobrze), na spokojnie ustaw sobie odpowiednią ogniskową (zanotuj w zeszycie na przyszłość), ustaw aparat na najdalszy budynek czy co tam uważasz i daj autofokus.

2) Po tym policz ile 'ząbków' jest luzu do maksimum obracając w prawo (w każdym razie tak mam na nikonie).

3) Znów punkt 1 i 2 uprzednio rozregulowując zupełnie fokus (pierścień max na lewo)

4) Zabawa w drugą stronę. Spróbuj teraz ręcznie przesunąć od maksimum o tyle ząbków w lewo ile wyszło w poprzednich próbach z autofokusa. Powinieneś być w punkcie ostrości.

5) Wyceluj w ten sam punkt co poprzednio i włącz autofokus.

6) Patrz punkt 2. Powinieneś wyjść na tą samą ilość ile sam ustawiłeś (z pominięciem jakichś ułamków milimetra, ale one nie zrobią różnicy przy zmniejszeniu rozdzielczości zdjęcia)

 

Dokładnie to samo zrób sobie z celowaniem w jakąś odległą chmurę. Wtedy aparat ustawia się na faktyczną nieskończoność. Wbrew pozorom, pierścień na max w prawo to nie nieskończoność. Może sie przydać do łapania gwiazd w nocy gdzie ostrość ustawia się robiąc zdjęcia w ciemno czarnemu niebu, z dość krótkim naświetlaniem i patrząc czy gwiazda to jeden punkt czy jakiś rozmazany paćkaj.

 

Dzięki temu w każdej sytuacji ustawisz sobie ostrość praktycznie bez najmniejszych problemów. Jaki jest tego plus? Nie potrzebujesz żadnego punktu odniesienia dla autofokusa, ani żadnej gwiazdy na niebie do zrobienia ostrych zdjęć.

Czasem sytuacja wychodzi nagle, robi się ciemno, zdjęcie trzeba zrobić za kilka sekund a autofokus wpada w pętlę nieskończoną.

 

Oczywiście po ustawieniu tej ostrości przełącz aparat w tryb manualnego fokusa, bo będzie próbował sam łapać ostrość.

 

A poza tym to używaj sprzętu jak najczęściej to sam zobaczysz jaki sposób łapania ostrości będzie najlepszy dla Ciebie ;)

 

Jeśli jesteś w jakims nieznanym miejscu to tutaj pomaga juz tylko wspomniany sposób z robieniem zdjęć i patrzeniu na podglądzie czy ostrość w miarę się udała. Tu już rady pośredniej raczej nie ma ;)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie zdjęcia robi się raczej z zamkniętych pomieszczeń ;) Drugie wygląda smakowicie :D

 

Technicznie: RAW czy JPG? Jeśli drugie to za duże ISO względem czasu naświetlania stąd prześwietlone obszary. Jeśli pierwsze, to można z tych zdjęć wyciągnąć o wieele więcej... ucinając ISO o połowę ;) Błyskawica nie wymaga gigantycznego ISO, a RAW przy ISO400 nawet z nocnego zdjęcia potrafi wyciągnąć całkiem sporo :)

 

W sumie na burzę wystarcza ustawienie zdjęć seryjnych z naświetlaniem 2s i ISO max 400. Kwestia przysłony już zależy od pory dnia. Im jaśniej tym wyższa inaczej się prześwietli. Tak czy inaczej błyskawica rzadko kiedy twa dłużej, a zdjęcia i tak robią się nieprzerwanie jedno za drugim. Później tylko zebranie tych najlepszych do kupy :) Ja tak robię ale niestety nie mam szczęścia do burz w ostatnim... roku... :D

Edytowane przez rospondek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A no to tak. Jak byłeś nastawiony na coś innego to po pticach :) Ale tak jak napisałem, środkowe wyszło pysznie :)

W Kraku zapowiadali na wieczór burzę i co? Chmury za małe na burzę ale za duże na złapanie ISS. W ten oto sposób umknęła mi ostatnia moja szansa na złapanie ISS w najbliższych miesiącach (heavens-above właśnie padło) i pierwsza na złapanie burzy. A '13' był wczoraj ;) Choć może o wczorajszym dniu już się nie będę uzewnętrzniał ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ja bym napisał tak. Ze względu na zupełne początki użytkowania kolega nie ma kompletnie wiedzy kiedy ta ostrość się faktycznie łapie. Jeśli na obiektywie nie ma podglądu i oznaczenia nieskończoności może pomoże mój manualny sposób :)

 

A więc, DominikRD...

Dokładnie tak jak napisał rospondek. To były moje pierwsze ujęcia lustrzanką a i nigdy z takim aparatem nie miałem do czynienia. To była chwila aby złapać aparat w rękę i spróbować coś złapać.

 

Dziękuję za garść przydatnych informacji. Teraz muszę to zastosować w praktyce :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedy ja się takich piorunów u siebie doczekam?

Były jeszcze lepsze, ale względy BHP zmusiły mnie do zamknięcia okna i zakończenia sesji :) Po zrobieniu tych fotek rozpętało się takie piekło, że miałem dość tej burzy i pragnąłem tylko żeby poszła dalej. Zerwała się silna wichura, potem ulewa ,która przeszła w gradobicie, oraz bezpośrednie uderzenia piorunów w ten budynek w kadrze i w pobliską trakcję linii kolejowej. Na dodatek jedno z uderzeń było na tyle celne że załatwiło transformator ( chyba) i już do rana panowały egipskie ciemności w całej okolicy, a ja sam jak palec na wielkim obiekcie :) W ciągu 30 mn spadło tyle wody, że w niektórych miejscach były bajora 10cm głębokości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Były jeszcze lepsze, ale względy BHP zmusiły mnie do zamknięcia okna i zakończenia sesji :)

BHP w fotografii? No co Ty?! Zapytaj Japończyków. Choćby tsunami miało 40m i tak zdjęcie cykną :D

 

Na dodatek jedno z uderzeń było na tyle celne że załatwiło transformator ( chyba) i już do rana panowały egipskie ciemności w całej okolicy, a ja sam jak palec na wielkim obiekcie :)

 

Ile ja bym dał za egipskie ciemności w promieniu kilkudziesięciu kilometrów.... Wyobrażacie sobie zdjęcie z drogą mleczną, która kończy się na Wieży Mariackiej? :wub:

No ale nie ten temat :)

 

Paweł, pierwsze i drugie zdjęcie fantastyczne przez kontrast kolorów i razorbladesharp błyskawice. Na trzecim już to jasnobłękitne niebo mi nie pasuje :D Puściłbym jeszcze te fotki przez Lightrooma w celu wyczyszczenia szumu i pewnie poprawienia zdjęcia w zależności od rodzaju użytego obiektywu, ale ja jestem zboczony pod tym względem ;)

 

Na miniaturce ten budynek w prawym dolnym rogu wygląda jak PiP. Zastanawiałem się czy to w trakcie jakiejś relacji z Twitcha zrobiłeś czy coś :D

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BHP w fotografii? No co Ty?! Zapytaj Japończyków. Choćby tsunami miało 40m i tak zdjęcie cykną :D

 

 

Ile ja bym dał za egipskie ciemności w promieniu kilkudziesięciu kilometrów.... Wyobrażacie sobie zdjęcie z drogą mleczną, która kończy się na Wieży Mariackiej? :wub:

No ale nie ten temat :)

 

Paweł, pierwsze i drugie zdjęcie fantastyczne przez kontrast kolorów i razorbladesharp błyskawice. Na trzecim już to jasnobłękitne niebo mi nie pasuje :D Puściłbym jeszcze te fotki przez Lightrooma w celu wyczyszczenia szumu i pewnie poprawienia zdjęcia w zależności od rodzaju użytego obiektywu, ale ja jestem zboczony pod tym względem ;)

 

Na miniaturce ten budynek w prawym dolnym rogu wygląda jak PiP. Zastanawiałem się czy to w trakcie jakiejś relacji z Twitcha zrobiłeś czy coś :D

Tak ,masz rację że te zdjęcia wymagają jeszcze dopracowania. Obrobiłem je na szybko z braku czasu i też widzę że jeszcze można t dużo tu poprawić. To trzecie zdjęcie jest w oryginale ,czyli w pliku raw , totalnie prześwietlone, pomimo tych samych nastaw co dwa poprzednie zdjęcia. Po prostu walnęło gdzieś dużo bliżej i jaśniej, co prześwietliło klatkę. Tutaj zamiast przysłony f-7,1 powinna być przysłona f-12 lub większa. Zdjęcia jeszcze dopracuję i zamienię je z tymi, które zamieściłem na fotosiku. Dobrze że robiłem w raw , dzięki czemu udało mi się coś z tego wycisnąć. Co do ciemności jaka nastąpiła po burzy to też miałem cichą nadzieję że niebo się rozpogodzi i będzie można coś poobserwować, a przed świtem może pokażą się obłoki srebrzyste :) Ale niestety nie ma tak dobrze i do rana nie było już widać gwiazd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Wczorajsza dzienna burza w Krakowie. 300 zdjęć... Jeden celny strzał... X_x

 

50mm, f/16, 2s, ISO 100

 

I jeszcze drugie z dziś. Samotna jedna ale jaka długa. Aż kadru nie starczyło :)

 

Dziś już było bardzo jasno więc:

50mm, f/16, 1/20s, ISO 100

 

Kolejna burza, tym razem piorunów aż 'miło' i z naświetlaniem można wyjść powyżej 2s :)

Zdjęcie(a) wieczorem albo jutro :)

post-29143-0-33220200-1437324268_thumb.jpg

post-29143-0-53387000-1437324275_thumb.jpg

Edytowane przez rospondek
  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.