Skocz do zawartości

Fotografujemy PIORUNY!


Adam_Jesion

Rekomendowane odpowiedzi

  • 9 miesięcy temu...
  • 2 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...

Niestety tak. Miałem wystawiać na balkon, ale jak trzasnął piorun w pole jakiś 150 metrów ode mnie, to odpuściłem.

Składałem to jako HDR w Photoshopie, ale spróbuję jeszcze to zrobić ręcznie, może uda się uniknąć tych poziomych pasów.

Edytowane przez Iluvatar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z piorunami nie ma żartów, 20 maja piorun strzelił w słup wysokiego napięcia znajdującego się przy mojej działce. Wynik jest taki, 14 urządzeń wartości ponad 10 tyś zł do wyrzucenia. Wszystko co nie było fizycznie wyciągnięte z gniazdka zostało spalone. Nie pomogły wyłączniki na listwach, nawet domofon całkowicie wyłączony, w wyniku indukcji od ogrodzenia został uszkodzony. Telefony wyłączone z zasilania zostały uszkodzone od strony linii telefonicznej, tak samo router i drukarka połączona do usb routera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z piorunami nie ma żartów, 20 maja piorun strzelił w słup wysokiego napięcia znajdującego się przy mojej działce. Wynik jest taki, 14 urządzeń wartości ponad 10 tyś zł do wyrzucenia. Wszystko co nie było fizycznie wyciągnięte z gniazdka zostało spalone. Nie pomogły wyłączniki na listwach, nawet domofon całkowicie wyłączony, w wyniku indukcji od ogrodzenia został uszkodzony. Telefony wyłączone z zasilania zostały uszkodzone od strony linii telefonicznej, tak samo router i drukarka połączona do usb routera.

 

Mi już ostatnio poszła karta sieciowa, więc oprócz wyciągania wszystkiego z gniazdek wypinam też linię wejściową w routerze. Jedyną opcją jest zakup wysokiej klasy listwy, gdzie producent gwarantuje zwrot pieniędzy za sprzęt, gdyby taka nie uchroniła przed przeciążeniem.

Dodam jeszcze, że ten piorun, który uderzył tak blisko mnie był chyba drugim, który podczas tej burzy. Spokojnie sobie siedzę w fotelu i patrzę przez okno, czy nie zaczęło padać i jak nie trzasło, to od razu się zerwałem wyłączać wszystko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakup takiej listwy raczej nie wystarczy. Na zasilaniu mieszkania, bądź budynku musi być zainstalowany ochronnik przepięciowy, ale i on nie gwarantuje pełnej ochrony sprzętu. Najlepiej jednak fizycznie powyciągać co się da :icon_smile: .

 

Mi już ostatnio poszła karta sieciowa, więc oprócz wyciągania wszystkiego z gniazdek wypinam też linię wejściową w routerze. Jedyną opcją jest zakup wysokiej klasy listwy, gdzie producent gwarantuje zwrot pieniędzy za sprzęt, gdyby taka nie uchroniła przed przeciążeniem.

Dodam jeszcze, że ten piorun, który uderzył tak blisko mnie był chyba drugim, który podczas tej burzy. Spokojnie sobie siedzę w fotelu i patrzę przez okno, czy nie zaczęło padać i jak nie trzasło, to od razu się zerwałem wyłączać wszystko.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakup takiej listwy raczej nie wystarczy. Na zasilaniu mieszkania, bądź budynku musi być zainstalowany ochronnik przepięciowy, ale i on nie gwarantuje pełnej ochrony sprzętu. Najlepiej jednak fizycznie powyciągać co się da :icon_smile: .

 

Zawsze wypinam wszystko, ale czasem przyjdzie coś tak nagle i nawet nie zdążysz zareagować, a wtedy taka listwa może przydać. Na instalacji mam zainstalowany tylko różnicowo-prądowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam paskudnie bo przy moim ogrodzeniu jest słup wysokiego napięcia, od tego słupa jest poprowadzone uziemienie bednarką i jest prawie przy ogrodzeniu. Już kilkakrotnie było uderzenie pioruna w ten słup. Fala indukcyjna jest tak silna, że pali wszystko co jest elektroniczne. Domofon nie był podłączony do niczego, całkowicie wyłączone z prądu, lecz posiadał cewkę od pastylek otwierających i to wystarczyło aby spalić układy scalone. Następna sprawa to kabel PE który jest połączony do każdego gniazdka, jeżeli idzie bardzo duże pole indukcyjne, to do wszystkich urządzeń zainstalowanych na stałe typu, kuchenka mikrofalowa, kuchnia, itp. piorun ma dotarcie. Rozmawiałem z fachowcami i jest to poważny problem. Zabezpieczenie różnicowo-prądowe mam, zastanawiam się jeszcze nad zabezpieczeniem przepięciowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

A teraz trochę innej burzy z Gniezna :P Zdjęcia robione dziś w nocy od 01.00 do 04.00. Straaasznie długa burza :icon_biggrin:

 

 

oP8090434.jpg 1P8080417.JPG 1P8090486.jpg 1P8090491.jpg 2P8080417.JPG 2P8090480.jpg

 

Te pioruny są tak złośliwe, że najlepsze pojawiały się pomiędzy klatkami :icon_smile:

Edytowane przez Agatek
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

wczoraj (piątek 9 sierpnia) zaczęła się burza w Warszawie, ale maksimum było dopiero ok. północy (trwała jeszcze ponad 3 godziny).

Utrudnieniem w fotografowaniu był deszcz, a także niskie chmury, które znacznie osłabiły widoczność dalszych błyskawic i piorunów.

Zrobiłem ok. 200 zdjęć (i miałem dość...)

 

Dołączam jedno zdjęcie jednego z ciekawszych wyładowań.post-14903-0-17704500-1376095283_thumb.jpg

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.