Skocz do zawartości

Jowisz 2014/2015


*Wojtek*

Rekomendowane odpowiedzi

Również z wczoraj, szkoda wyciągać telpa chyba przy takich warunkach...

 

Jak jest choć trochę czasu i nie ma chmur, to nie szkoda!

 

Poniżej mój pierwszy Jowisz w tym roku (01.02.2015, około 23.00). Projekcja okularowa w ES 8.8mm kompaktem

(już wkrótce zmieniam setup planetarny:D)

SCT 6", Canon A1200, 2500kl.

Z prawej Io i Callisto.

jowisz_2500.jpg

Edytowane przez MarcinSn
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój super-dooper Jowisz. Kiepsko mi zdjęcia wychodzą bo używam projekcji okularowej :(. Ktoś może poradzić mi jak robić w miarę dobre zdjęcia.Bo tak to trzymam rękami nad okularem. Mam taką złączkę:

 

http://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=883&lunety=Z%B3%B1czka_projekcyjna_o_regulowanej_d%B3ugo%B6ci_TPL_1,25%27%27_/_T2

 

Ale do niego wchodzą tylko kitowce, na których nie ostrzy. Na barlowa nie mam narazie kasy. Myślałem nad taką:

 

http://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=871&lunety=Z%B3%B1czka_projekcyjna_okularowa_TPL_1,25%27%27_/_T2_%28M42x0,75%29

 

ale ona jest chyba takiej samej grubości. Czym one się w ogóle różnią?

 

jopek3.JPG

Edytowane przez McGoris
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój super-dooper Jowisz. Kiepsko mi zdjęcia wychodzą bo używam projekcji okularowej :(. Ktoś może poradzić mi jak robić w miarę dobre zdjęcia.Bo tak to trzymam rękami nad okularem. Mam taką złączkę:

 

To mi wygląda na tylko jedną klatkę. Tak się nie robi planet.

Mówiąc w skrócie: kręci się filmy najlepiej kamerką i w formacie bezstratnym avi. Jak nie ma kamerki, to aparatem - i tu metodą prób i błędów odkryłem, że planety wychodzą lepiej ze zwykłego kompaktu niż z lustrzanki. Konieczny jest adapter łączący okular w kompaktem. Jak aparat nie zapisuje w formacie avi, to można różnymi darmowymi programami (np. "free video to jpg convenrter") zamienić sekwencję video na kilka tysięcy jpg'ów.

Potem te jpg'i (lub surowy avi) trzeba zestakować np. w Registax'ie. Potem suwakologia w programie stakującym, kosmetyka w programie graficznym i gotowe.

Jak mamy tylko lustrzankę, to dość dobre efekty (choć też oczywiście dużo poniżej "wesselowej średniej krajowej") można osiągnąć zaopatrując się w okular Hyperion z pierścieniem, który umożliwia połączenie okularu do korpusu aparatu, jakby to był obiektyw (choć w moim przypadku takie rozwiązanie najlepiej sprawuje się przy Słońcu i jasnej Wenus).

DSC_1599m.JPG

DSC_1602m.JPG

IMG_0870m.JPG

Edytowane przez MarcinSn
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba najlepszy sposób na zrobienie zdjęć lustrzanką to nagrywanie avi w ognisku głównym z barlowem. Z tego co wiem to eosy z wgranym magic lantern mają funkcję nagrywania filmu z cropem (chyba, że pomyliłem z innym softem?) Dzięki temu nie nagrywamy całej klatki tylko interesujący nas fragment a dzięki temu pliki mniej ważą. Gdzieś widziałem opis tej metody, jak znajdę to poszukam. Możliwe, że pomieszałem trochę opis ale natknął się na to dość spory czas temu.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiła się pogoda i trzeba było to wykorzystać. Pięknie było widac Jowisza no i taka mała koniunkcja z Księżycem. I nie żałuje bo seeing był dziś git i wyszedł mi najlepszy Jowisz jak do tej pory.

Synta 8"+ platforma pod dobsona, spc900nc, filtr ir/cut oraz barlow Tele Vue 3x.

I taki oto Jowisz wyszedł. Zrobiony dziś o 19.55

Uzbierałem trochę materiału ale jutro się bede bawił w obróbkę

 

Gdybyś zrobił fotkę z godzinę/dwie później, chwyciłbyś tranzyt Io :)

Mam zdjęcie, ale tylko jedną klatkę bo projekcją okularową i zdjęcie robione Nikonem D70s (mało mpix bo stary sprzęt):

 

juop.jpg

Edytowane przez McGoris
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.