Skocz do zawartości

Saturn 2015


*Wojtek*

Rekomendowane odpowiedzi

A morze by tak więcej osób włączyć w tą zabawę , to dopiero była by fota :)

 

Morze na Saturnie raczej na takiej multi-fotce nie wyjdzie ;)

 

Ale pomysł zacny, jakby kilku Saturnowców wrzuciło swój materiał do wspólnej puli i później każdy z nich wyciągnął z całości najlepszego Saturna jak tylko potrafi...to byłoby ciekawe :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie tylko ortograficznie..., ale byka już poprawiłem... dzięki:)

 

Nie ma sprawy :) Przyjrzałem się Twojemu Saturnowi i mam wrażenie, jakby nie miał wyrównanych kolorów. Czy w Autostakkercie zaznaczasz RGB Align?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Nie ma sprawy :) Przyjrzałem się Twojemu Saturnowi i mam wrażenie, jakby nie miał wyrównanych kolorów. Czy w Autostakkercie zaznaczasz RGB Align?

 

Registax6. Powyższe zdjęcie to 1000kl., ale chyba na źle wybranej klatce.

Dla porównania wybrałem inną klatkę referencyjną, przepuściłem przez opcję "RGB allign" i jest to, co poniżej.

Kamerka kolorowa, więc ona może trochę też kolory zafałszowywać (podobnie zachowywała się przy Jowiszu).

Saturn_17_06_2015.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli wychodzi rudy, lub podobny kolor, to nie jest zrobiony prawidłowo RGB Balance.

 

 

MarcinSn, tak na szybko zrobiłem Twojego Saturna ten kilka postów wyżej. W RegiSatx 6, RGB Balance i RBG Align i na koniec trochę kontrastu. Ale to na szybko, nie przykładałem się do tego, z tej fotki można wyciągnąć więcej i ją upiększyć. Ale wiadomo, że ściągając JPG z forum, jakość jego już jest gorsza, niż oryginalnego pliku.

post-22936-0-44502500-1434697067.jpg

post-22936-0-44502500-1434697067z.jpg

Edytowane przez *Wojtek*
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla porównania wybrałem inną klatkę referencyjną, przepuściłem przez opcję "RGB allign" i jest to, co poniżej.

Kamerka kolorowa, więc ona może trochę też kolory zafałszowywać (podobnie zachowywała się przy Jowiszu).

 

RGB Align warto zaznaczać. W Twoim wcześniejszym zdjęciu po rozjaśnieniu i poprawieniu kolorów widać było na dole czerwoną obwódkę, a u góry niebieską. Registaxem można to naprawić (RGB Align), tak jak to pokazał Wojtek. Lepiej jednak wyrównywać na początku w Autostakkercie.

Co do klatki referencyjnej to ja wybieram opcję auto, czyli najlepsza uznana przez program.

 

PS. Jeśli chodzi o dopieszczanie kolorystyki, to polecam FastStone'a.

Edytowane przez Arek_P
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chcesz kupić korektor to się nie zastanawiaj. Warto, nie wiem jak to jest w kamerce mono z filtrami RGB ale w kolorowej kamerce różnica jest znaczna. Aha warto pamiętać, że korektor nie lubi małych ogniskowych. Np w moim SCT 9.25 z ogniskową 2350 mm nie można złapać prawidłowej ostrości, obraz się rozdwaja. Jak korektor, to muszą być znacznie większe ogniskowe. Z ogniskową 5875 mm już nie ma tego problemu. Nie wiem dokładnie jaki jest próg po przekroczeniu którego korektor już nie zakłóca ostrości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy f/10 ostrzył w SCT u mniej, ale zaleca się "ciemne" światłosiły dla efektywnego działa - okolice f/20, więc kamera nie może mieć zbyt małych pikseli. Można z nimi użyć Meade TeleXtenderów albo Powermate, które mają dość stałą krotność, nawet gdy między nie a kamerę wstawi się korektor.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy f/10 ostrzył w SCT u mniej, ale zaleca się "ciemne" światłosiły dla efektywnego działa - okolice f/20, więc kamera nie może mieć zbyt małych pikseli. Można z nimi użyć Meade TeleXtenderów albo Powermate, które mają dość stałą krotność, nawet gdy między nie a kamerę wstawi się korektor.

 

Cała moja astrofotografia polega na metodzie prób i błędów :) Ale dzięki za ważne info.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chcesz kupić korektor to się nie zastanawiaj. Warto, nie wiem jak to jest w kamerce mono z filtrami RGB ale w kolorowej kamerce różnica jest znaczna. Aha warto pamiętać, że korektor nie lubi małych ogniskowych. Np w moim SCT 9.25 z ogniskową 2350 mm nie można złapać prawidłowej ostrości, obraz się rozdwaja. Jak korektor, to muszą być znacznie większe ogniskowe. Z ogniskową 5875 mm już nie ma tego problemu. Nie wiem dokładnie jaki jest próg po przekroczeniu którego korektor już nie zakłóca ostrości.

 

Korektor rewelacyjnie sprawuje się przy kamerach B/W oraz filtrach RGB. Przykład z Holandii :)

20150603_2242_Saturn_RRGB.jpg

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie jak jesteś zdecydowany na zakup, to nie ma się już co zastanawiać :).

 

Dzisiejszy Saturn. Po wielu dniach niepogody, dzisiaj zrobiło się czysto na niebie ale seeing marny, dlatego fotka to rezise 70%.

 

Celestron SCT 9.25, Orion Atlas EQ-G, Powermate 2,5x, ASTRO ELECTRONIC The Atmospheric Dispersion Corrector-Type2, iDS CMOS UI-1240LE-C-HQ,
FireCapture 2.3, PIPP, AutoStakkert_2.5.1.7, RegiStax 6, Corel PaintShop Pro X7.

Sat_20150623_220103z.jpg

Sat_20150623_220103zz.jpg

Sat_20150623_220103zzz.jpg

Edytowane przez *Wojtek*
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też zamierzam kupić korektor, ale w przyszłym sezonie. Przy nisko położonych planetach w najbliższych latach powinna to być dobra inwestycja. Cena korektora jest porównywalna do ceny dobrej kamerki. Są dwie firmy. Mnie się bardziej widzi ten z uwagi na obustronny gwint T2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy tak to widzisz Wojtek u Siebie przy ADC jak na filmie?

 

He no przecież to jest Twój Film Wojtku jakoś na YT nie skojarzyłem hi. No no widać niesamowitą różnicę . Jestem pod wielkim wrażeniem

 

Edytowane przez pmamot
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.