Skocz do zawartości

Zorze polarne w Polsce 2016


LibMar

Rekomendowane odpowiedzi

Ciekawie się prezentuje ten skok prędkości wiatru, jednocześnie zaczęła spadać gęstość co by wyglądało na dotarcie strumienia wiatru z dziury koronalnej. Bz cały czas się utrzymuje na poziomie -18nT. Być może będzie jeszcze sajgon tej nocy tylko cholerne chmury...

 

EDIT: Wygląda że to jednak jakiś wybryk ACE, powróciło do normy już ~400km/s.

Edytowane przez Arlif
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie tylko astroamatorzy interesują się zorzami, nie tylko my wiemy co to KP :)

Na grupie droniarzy również alarm i takie komentarze:

Dziś do Ziemi dociera silna burza geomagnetyczna. KP na poziomie 6-7. Komuś wariował kompas?

 

 

 

Nie wiem, nie latam jak jest KP większe niż 3

 

 

Latałem przy 6 i kompas error wyskakiwał + pływanie phantoma takie że ciężko było focić

 

 

Do kiedy będzie to trwało?

 

 

Jutro będzie lepiej

Także jedni się cieszą, inni smucą :) Każdy kij ma dwa końce :)

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluję zdobyczy Mago83 :). Można wiedzieć w jakich dokładnie godzinach robiłeś te zdjęcia :)?.

Dzięki :)

Materiał zbierany w godzinach od ok. 19:30 do ok. 21:00. W maksimum prognozowane było coś koło Kp 7.67 od 20:20 (?) choć ciężko było cokolwiek dostrzec na niebie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie wczoraj było tak .... Niestety, w "polskim maksimum" gęste chmury.

Zorzak próbuje się przebić zielenią, ale multum cirrusów ... Nie ma się czym chwalić, dlatego film niepubliczny.

 

Może dzisiaj coś się uda, ale przy takim Bz, to nie spodziewam się nic.

https://www.youtube.com/watch?v=Tc8RQ49UM3c

 

 

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, piszę tutaj z "zapytaniem". Wczoraj przed północą korzystając z dużych rozpogodzeń wybrałem się na polowanie na zorzę (okolice Rzeszowa). Wtedy gdy zacząłem focić było prognozowane kp chyba ponad 6,5 (nie pamiętam dokładnie),a później 5,33. BZ był raz na +, raz na -. Niestety w terenie padł mi telefon i nie miałem dostępu do aktualnych danych zorzowych. Udało mi się uchwycić na zdjęciach nisko nad północnym horyzontem coś takiego. Nie wiem, czy ten błękitno zielonkawy kolor to zorza, czy airglow, lub coś innego. Dodam, że te zjawisko było widać gołym okiem. Zdjęcia robiłem na różnych ustawieniach. Raz na dużym ISO, raz na długim czasie.

 

14713684_1291140610916284_19607876024530

 

14718624_1291140627582949_57178090553777

 

14721723_1291140860916259_57823997716439

 

14563587_1291140854249593_59602366700838

 

14681816_1291140824249596_80589528067861

 

 

Edytowane przez andreee
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miesiąc temu mieliśmy sporą dziurę koronalną, która wywołała chwilową burzę klasy K8. W całej Polsce mieliśmy chmury. Teraz znowu mamy szanse "zobaczenia" zorzy polarnej, gdyż znów zwrócona jest w kierunku Ziemi. Ale nie zapominajmy o pogodzie :) Nie sądzę, że w październiku ujrzę na niebie jakąś gwiazdę...

Zorzasto.png

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cisza w temacie a KP ok 21 ma sięgnąć 7.67. To już nie przelewki. Bz ma spore skoki i może się wahnąć na korzystny, gęstość wiatru przyzwoita.

Na sat24 widać ze płn-zach Polska ma jakieś przetarcia.

Więc jeśli komuś kołderka nie przeszkadza warto wyskoczyć w pole

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cisza w temacie a KP ok 21 ma sięgnąć 7.67. To już nie przelewki. Bz ma spore skoki i może się wahnąć na korzystny, gęstość wiatru przyzwoita.

Na sat24 widać ze płn-zach Polska ma jakieś przetarcia.

Więc jeśli komuś kołderka nie przeszkadza warto wyskoczyć w pole

 

Wczoraj były nawet warunki ... Jak się u mnie ładnie przejaśniło, to równocześnie warunki zorzowe padły.

A dzisiaj, teraz, obecnie, ciągle .... Leje :( .....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Zgadza się. Kp już miało 7 ale Bz bardzo się huśta. Ten silny wiatr słoneczny to zasługa 2 dziur koronalnych. Jest burza geomagnetyczna w klasie G3. Najbardziej optymistyczne przewidywania mówią że Kp może dojść do 8 burza do G4. Mam informację że zorze dobrze widać z terenu Wielkiej Brytanii.

Edytowane przez zbyszekzz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.