Skocz do zawartości

Gucio13

Rekomendowane odpowiedzi

Jeśli masz na myśli te ciemne pasma bliżej centrum to nie są to czyste obłoki wodorowe. Te najintensywniejsze byłyby widoczne bardziej w ramionach z tym że niektóre z nich mocno świeca i w innych pasmach a czerwień jest tu wycinana. Tutaj wyszły częściowo białe, częściowo niebieskie. W tej wersji wogóle się nie rzucają właśnie dlatego że to niemodyfikowany.

Do dobrego uwidocznienia wodoru w tej galaktyce celuje się w oddzielną sesję Ha i nakładanie kanałów.

Tutaj widzę dobre oczekiwane kolory jak to przy niemodyfikowanym.

Edytowane przez MaPa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz na myśli te ciemne pasma bliżej centrum to nie są to czyste obłoki wodorowe. Te najintensywniejsze byłyby widoczne bardziej w ramionach z tym że niektóre z nich mocno świeca i w innych pasmach a czerwień jest tu wycinana. Tutaj wyszły częściowo białe, częściowo niebieskie. W tej wersji wogóle się nie rzucają właśnie dlatego że to niemodyfikowany.

Do dobrego uwidocznienia wodoru w tej galaktyce celuje się w oddzielną sesję Ha i nakładanie kanałów.

Tutaj widzę dobre oczekiwane kolory jak to przy niemodyfikowanym.

Dokładnie o to mi chodziło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo mi się podoba. Patrząc na tak fajne zdjęcia z Canona czasami zastanawiam się, po co się męczyć w składanie kolorów z kamery mono. Ileż to razy chmury uniemożliwiają dokończenie sesji, gdy zaciągają w momencie kiedy został ostatni kolor do wypalenia. A Canon - zero problemów z zasilaniem w terenie. Tylko montażyk sobie cyka zasilany z samochodowego aku, nie trzeba zabierać na sesję laptopa (guiding ogarniam synguiderem), w zimie palce nie grabieją. A jak przyjdą chmury i musisz przerwać to zawsze jakiś większy lub mniejszy, ale kompletny materiał masz.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo mi się podoba. Patrząc na tak fajne zdjęcia z Canona czasami zastanawiam się, po co się męczyć w składanie kolorów z kamery mono. Ileż to razy chmury uniemożliwiają dokończenie sesji, gdy zaciągają w momencie kiedy został ostatni kolor do wypalenia. A Canon - zero problemów z zasilaniem w terenie. Tylko montażyk sobie cyka zasilany z samochodowego aku, nie trzeba zabierać na sesję laptopa (guiding ogarniam synguiderem), w zimie palce nie grabieją. A jak przyjdą chmury i musisz przerwać to zawsze jakiś większy lub mniejszy, ale kompletny materiał masz.

Wszystko mo swoje plusy i minusy :-)

Co do komy, to masz rację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo mi się podoba. Patrząc na tak fajne zdjęcia z Canona czasami zastanawiam się, po co się męczyć w składanie kolorów z kamery mono. Ileż to razy chmury uniemożliwiają dokończenie sesji, gdy zaciągają w momencie kiedy został ostatni kolor do wypalenia. A Canon - zero problemów z zasilaniem w terenie. Tylko montażyk sobie cyka zasilany z samochodowego aku, nie trzeba zabierać na sesję laptopa (guiding ogarniam synguiderem), w zimie palce nie grabieją. A jak przyjdą chmury i musisz przerwać to zawsze jakiś większy lub mniejszy, ale kompletny materiał masz.

Piotr, po części masz rację, ale ja z Tobą nie mogę się zgodzić - zobacz, ta M33 to 310 x 1min czyli odpowiednik czasowy 31 klatek 10min - to też nie jest mało materiału. Mówisz, że ileż to razy chmury umożliwiają nam dokończenie zdjęcia - materiał zbierany z canona, przerwany w powiedzmy 15 klatkach (10min) nie pozwoli nam na swobodną obróbkę, z chłodzonej kamery (ccd/cmos) - to już inna bajeczka. Kolejnej nocy dopalimy kolorek, kilka eLek i mamy zdjęcie.

 

Żeby zrobić zdjęcie z niemodowanego canona zbierałem ponad 100 klatek na Veila i prawie 80 na M31. Mając kamerę zbierałbym tyle na ciemne ciemne mgławice.

 

Zgodzę się, że nie masz większą wolność jeśli chodzi o sprzęt dodatkowy - z tym nie dyskutuję. Poza tym zupełnie inaczej zbiera się materiał na galaktyki a na mgławice. Niemodowanym canonem robić emisyjne... cóż. Efekt nie będzie wart tego, że mamy bezproblemową obsługę bez laptopa.

 

P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotr, po części masz rację, ale...

 

Paweł, Ty też masz rację. W końcu też zainwestowałem w kamerę i uczę się obróbki LRGB ale...

 

Napotykam na wiele trudności, łącznie te z pogodą. Wiele prac przez to mam nie skończonych i muszę poczekać do następnego roku. Tymczasem Canonem parę fajnych fotek popełniłem, a jak widzę to zrobione przez Gucia i porównuję ze swoją M 33 paloną przez 1.5 nocy na Rodos w LRGB to przychodzą takie myśli.

Jestem przekonany, że jakbym wtedy do setupu podpiął Canona i palił przez 8 godzin efekt miałbym lepszy. Cóż, sporo pracy jeszcze przede mną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oo chwilę mnie nie było, a widzę, że temat się rozwinął. Miło, że zdjęcie spotkało się z tak pozytywnym odbiorem. ;)

Jeszcze co to tego zdjęcia to na obróbkę nie poświęciłem wiele czasu i wiem, że sporo rzeczy można by poprawić, na pewno tło choć na moim skalibrowanym monitorze tego tła tak nie widać. Stwierdziłem, że koma może zostać.

Co do fotografowania Canonem to na pewno jest to mniej problematyczne niż kamera, ale nie dlatego nim fotografuję, Kiedyś jak się dorobię na pewno przesiądę się na kamerę mimo, że będzie to się wiązało z większym nakładem pracy, bo nie ma wątpliwości, że efekt będzie lepszy.

Niemniej jednak od zawsze byłem zdania, że to nie sam sprzęt robi zdjęcia i wystarczy trochę chęci i pracy żeby prostym sprzętem zrobić "dobre zdjęcie".

Dzięki wszystkim za opinie. :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Jeszcze co to tego zdjęcia to na obróbkę nie poświęciłem wiele czasu i wiem, że sporo rzeczy można by poprawić, na pewno tło choć na moim skalibrowanym monitorze tego tła tak nie widać. Stwierdziłem, że koma może zostać.

Weź udział w astrowizji :-) http://astropolis.pl/topic/56503-astrowizja-grudzien-16-watek-konkursowy/

 

P.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.