Skocz do zawartości

M57 i moje zmagania z zestawem


Andrzej76

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie 

Chciałbym Wam przedstawić moje zdjęcie M57 zrobione newtonem  SW 150/750  kamerka ASI 178mc ,  120 x 7sek  , dark 120 x 7 sek  , gain 240 , gamma 49  . Obróbka dss i ps( krzywe i poziomy ) .

Mam kilka pytań .  

W powiększeniu widać jak  gwiazdki dzielą się na poszczególne kolory , czy można coś z tym zrobić ? 

Na zdjęciach bez flata wyszedł mi taki obwarzanek  , na zdj obw1 jest on ciemny, a kiedy dołożyłem flaty wyszedł jasny  zdj  obw2 . Jak się go całkiem pozbyć ? 

Oczywiście inne sugestie także mile widziane .

 

 

 

 

 

 

pii1.jpg

gwi.jpg

obwi 1.jpg

obwi 2.jpg

Edytowane przez Andrzej76
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

po pierwsze to zdjęcie jest za zielone

m57_ap.jpg

Chyba kapkę lepiej wygląda co? :-)

 

Co do tej feerii barw dookoła gwiazd to nie mam fioletowego pojęcia dlaczego tak jest - jeszcze z takim widmem się nie spotkałem. Może coś ze składaniem, czy to występuje na jednej klatce czy na stacku?

 

21 godzin temu, Andrzej76 napisał:

Na zdjęciach bez flata wyszedł mi taki obwarzanek  , na zdj obw1 jest on ciemny, a kiedy dołożyłem flaty wyszedł jasny  zdj  obw2 . Jak się go całkiem pozbyć ?

Źle odjęty flat (lub źle zrobiony) - w przypadku niektórych kamer trzeba dodatkowo kalibrować flata - może to jest przyczyną

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.10.2017 o 11:27, Andrzej76 napisał:

 

Na zdjęciach bez flata wyszedł mi taki obwarzanek  , na zdj obw1 jest on ciemny, a kiedy dołożyłem flaty wyszedł jasny  zdj  obw2 . Jak się go całkiem pozbyć ? 

Oczywiście inne sugestie także mile widziane .

Wyczyścić szybkę kamery.

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za rady :), 

Szybkę wczoraj wyczyściłem , bo właśnie ją obwiniałem za te "obwarzanki " , i faktycznie było kilka paproszków .

Co do gwiazdek - to nie zdziwiłbym się gdyby takie rozszczepienie kolorów było w jakimś refraktorze , ale newton ??  Jakoś bardzo te gwiazdki mi nie przeszkadzają , bo widać to w dużym powiększeniu . 

Teleskop jest świeżutki ze sklepu ( SW idzie w zieloną kolorystykę, zielona szyna dovetail  ) , kolimowałem metodą Hamala i kolimatorem laserowym . Zdjęcie robione bez korektora komy  . Jedyne szkło przez jakie przechodzi światło to szybka przed matrycą . 

 

Edytowane przez Andrzej76
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale z tymi kolorowymi gwiazdkami to faktycznie dziwna sprawa. Zaryzykował bym opinię, że coś z kamerką nie tak (maska Bayera), albo soft podczas debayeryzacji się "pogubił". Nic innego mądrego mi do głowy nie przychodzi, aby wytłumaczyć to zjawisko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Twoim miejscu sprawdziłbym kolimację. Czy obiekt był wysoko nad horyzontem w czasie fotografowania?

Kolimator laserowy do astrofoto nadaję się tylko w połączeniu z barlowem do ustawiana LG. Ustaw metodą Hamala LW a LG ustaw za pomocą "barlowed laser". Na koniec sprawdź kolimatorem z pudełka.

Edytowane przez rambro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrząc na zdjęcia kolimacji, raczej nie tłumaczy to takich kolorowych gwiazdek. Może słaby seeing plus niedokładne ustawienie ostrości. Zrób więcej zdjęć w innych warunkach, obiektu wysoko położonego. Kilka razy już miałem kolimować teleskop, a okazywało się, że warunki były słabe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, HAMAL napisał:

Jakim programem w jakim formacie zapisujesz klatki?

Daj jedną zupełnie surową.

 

Godzinę temu, Andrzej76 napisał:

Program to Fire Capture 2,6 , przy robieniu kolorowych zdjęć mam do wyboru tylko BMP JPG , przy cz-b jest jeszcze FIT . 

DSO_204405_0001.bmp

dzialaj na fitsach a potem np w maximie zrob odpowiednio dobrane dla Twojej kamery CONVER COLOR.

jezeli nie wiesz jaka wybrac kamere i wartosci offsetu, to najlepiej eksperymentowac samemu wczesniej zrobiwszy jakis dzienny obiekt ktorego doskonale znamy kolorystyke.

np drzewa po prawidlowym debayerze beda zielone :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje zadanie - może błędne może właściwe (nie mnie oceniać) jest takie że zapisując "robotę" w jakimkolwiek formacie który nie jest RAW-em... jest ryzykowne, nie ma odwrotu w razie czego - więc fits... tylko.

Pozdr.

Edytowane przez delaa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, delaa napisał:

Moje zadanie - może błędne może właściwe (nie mnie oceniać) jest takie że zapisując "robotę" w jakimkolwiek formacie który nie jest RAW-em... jest ryzykowne, nie ma odwrotu w razie czego - więc fits... tylko.

Pozdr.

BMP to taki Raw dla ubogich :) Jest bezstratny i jesli używamy tylko 8 bit, to w niczym (poza brakiem nagłówka) fitsowi nie ustępuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.