Skocz do zawartości

Mazowiecka Grupa Obserwacyjna (Warszawa i okolice) - spotkania


wimmer

Rekomendowane odpowiedzi

4 minuty temu, tomchm napisał:

OK, w takim razie obydwaj wiemy co robić, jak będzie pogoda ;)

 

A tak na poważnie, to zniechęciłem się trochę do mojego nowego telepa, bo niewiele obiektów umiem nim znaleźć... Małe pole widzenia jednak mocno przeszkadza...

Dobry szukacz od razu rozwiąże sprawę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, zero8 napisał:

To która godzina i gdzie dokładnie? 

Ja wstępnie z @PiotrTheUniverse umówiłem się w Dębienicy. Noc astronomiczna zapada ok. godz. 21.34. Ja ze swojej strony przyjechałbym sporo wcześniej, ok. godz. 20.00

Robię to z tego powodu, że na miejscówce w Dębienicy nigdy jeszcze nie byłem, zaś za dnia znacznie łatwiej odnaleźć miejscówkę niż po ciemku, zwłaszcza, że nigdy jeszcze w Dębienicy nie byłem. Poza tym, samo rozstawienie i przygotowanie 16-tki do obserwacji zajmuje mi samemu ok. 45-ciu minut... 

 

Ale to wszystko jeszcze będę potwierdzał jutro, aczkolwiek nie spodziewam się na jutrzejszą noc wybitnych zmian w pogodzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, tomchm napisał:

Ja wstępnie z @PiotrTheUniverse umówiłem się w Dębienicy. Noc astronomiczna zapada ok. godz. 21.34. Ja ze swojej strony przyjechałbym sporo wcześniej, ok. godz. 20.00

Robię to z tego powodu, że na miejscówce w Dębienicy nigdy jeszcze nie byłem, zaś za dnia znacznie łatwiej odnaleźć miejscówkę niż po ciemku, zwłaszcza, że nigdy jeszcze w Dębienicy nie byłem. Poza tym, samo rozstawienie i przygotowanie 16-tki do obserwacji zajmuje mi samemu ok. 45-ciu minut... 

 

Ale to wszystko jeszcze będę potwierdzał jutro, aczkolwiek nie spodziewam się na jutrzejszą noc wybitnych zmian w pogodzie.

Ja też się wybieram. Można zacząć nawet jeszcze wcześniej i na rozgrzewkę wycelować w Jowisza i Saturna. Poza tym chętnie zobaczę jak się to to rozstawia :)

Droga na miejscówkę jest prosta, wrzucasz w nawigację i jedziesz. Zresztą o tej porze to jeszcze jasno jest.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, zero8 napisał:

To która godzina i gdzie dokładnie? 

Także ten tego, po 20 będziemy zbierać się tu 52.723874,21.661312. Jeśli o mnie chodzi, to 19-19.30 będę gotowy do wyjazdu z Warszawy. Trifid i Lagunę się jeszcze na jako takim pułapie ustrzeli.

Edytowane przez PiotrTheUniverse
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, astrokarol napisał:

My z lolakiem wstępnie ustawiamy się w okolicy Osin (pod Stoczkiem Łukowskim). Chyba, że ktoś jeszcze to Grudź.

 

Ciekawe czy pogoda będzie bo jak narazie sat24 pokazuje kaszanę. Czy kiedyś skończy się ten syf ?

Udało się? U nas trochę syfu naszło, ake 2/3 nieba spoko. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podsumujmy sprzęt bo był praktycznie pełen przekrój. W kolejności po aperturze: Explore Scientific Dobson 16", SW Flex 12", SCT 8" Edge HD, Mak 127, Achromaty 120/600 i 80/400.

 

Obiektów padło dużo, mi najbardziej podobały się:

* Crescent NGC 6888 w SCT 8 z filtrem UHC-s,

* M33 z zauważalnymi ramionami i obszarami gwiazdotwórczymi w 16" i 12",

* Galaktyka Rzeźbiarza NGC 253 w 12" widoczna jako blade (z uwagi na niską wysokość + potencjalny cirrus w okolicy) ale duże pojaśnienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, MaciekC6N napisał:

Z ciekawości spytam jak z mgłami, dymem z okolicznych gospodarstw i dostępem do południa na tej miejscówce?

Horyzont na kilkanaście stopni w każdym kierunku ograniczony jest przez drzewa. Żadnych dymów z gospodarstw nie widziałem, ale jest to moim zdaniem zasługa dwóch czynników:

a) nie ma jeszcze tak niskich temperatur, aby palić w piecach;

b) miejscówka znajduje się głęboko w odległości co najmniej kilku kilometrów od najbliższych siedzib ludzkich.

Mgły nie było w ogóle. Wilgotno zaczęło robić się ok. północy, ale wówczas również mocno spadła temperatura. Jak odjeżdżałem z miejscówki o godz. 01.05, to termometr w samochodzie pokazał 11oC. Jak wyjechałem na S8 to temperatura skoczyła do 160C, zaś w Warszawie na osiedlu na Bródnie ten sam termometr pokazał 19oC. Notabene o godz. 02.30 rzuciłem okiem na termometr na balkonie, a mieszkam na piątym piętrze - temperatura wyniosła 220C.

To tyle odnośnie temperatury i warunków obserwacyjnych z mojej strony.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, tomchm napisał:

Podaję listę obiektów, które udało mi się wypatrzeć ostatniej nocy:

I. Planety:

1) Saturn

2) Neptun

II. DS-y: M2, M15, M13, M92, M57, M51, M81, M82, M31, M32, M45, M33, Veil, NGC 6207. 

Jeśli czegoś zapomniałem, to mnie poprawcie.

12 Del - ta ciasna binarka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.