Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

A jaką to masz tę syntę (czy może moje marzenie Refraktor 120/1000 czy jakiś Newtonik)?

 

No i czy Messiera 13 już "trafiłeś"?

 

p.s.

Tak z bardzo bliska to ich nie zobaczyłeś - ale uwzględniajac powiększenie to

tak mniej wiecej jakby zaledwie z 1000 km - zazdroszę bo ja to widuję je

jakby z 2000 km ;)

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witamy, witamy ;)

 

zachęcamy do udzielania się ;)

 

ekologu, to dorzucić "jakąś" soczewkę barlow'a lub okular z mniejszą ogniskową i będzie odległość 1000 km :)

Wracając do stwierdzenia "z bliska", ja bym dorzuciłbym do tego jeszcze "na żywo", to jest to stwierdzenie trafne biorąc pod uwagę, że wiele milionów ludzi nigdy nie widziało "na żywo" takiego księżyca jak My :szczerbaty: normalnie go widzimy w odległości ok 384 tys. km, a My sobie troszkę 'skracamy' ten dystans :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich !

 

Jestem tutaj nowy "amator" więc wypada się przywitać. Póki co to spoglądam przez lornetkę,

ale już niebawem myślę że czas zakupić jakiś pierwszy sprzęt, coraz bardziej mnie to wciągneło ;)Astronomia właściwie interesuje mnie od czasów dzieciństwa, ale dopiero kilka miesięcy temu a mam (27 lat) postanowiłem obserwować niebo.

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaką to masz tę syntę (czy może moje marzenie Refraktor 120/1000 czy jakiś Newtonik)?

No i czy Messiera 13 już "trafiłeś"?

 

Witam! Mam typowy, duży kawał rury;) newtona 200/1000, a m13 widziałem na razie tylko w postaci mgiełki przez lornetkę... pozdrawiam:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witamy, witamy ;)

zachęcamy do udzielania się ;)

 

Witam! Też jestem z Kwidzyna, a tak przy okazji znasz może jakieś ciekawe miejscówki w okolicy, ja do tej pory sprawdziłem pole za Kamionką a przed Brokowem. Miejsce fajne, ale jest kilka denerwujących światełek i co jakiś czas przejeżdża coś drogą... trzymaj się!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich, jestem tutaj nowy wiec kilka slowek postanowilem napisac:) Astronomia, oraz fizyka kwantowa jest moja pasja od lat. To, ze tutaj pisze jest nastepstwem spelnienia mojego jednego z nielicznych marzen "z gornej polki", a mianowicie kupna teleskopu:) Zakupilem Synte 12 i wczorajszej wczesnej nocy skierowalem ją na pierwszy obiekt, ten ktory marzylem zobaczyc na wlasne oczy z troszke blizej - Jowisza. Coz uczucie ktore mi towarzyszylo, eh... niesamowite! Jedna z niewielu chwil w zyciu kiedy juz nic wiecej sie nie chce, chwila spelnienia marzen... Obraz niesamowicie ostry, szczegoly struktor chmurowych, ksiezyce, kolory. Dzisiaj znow popatrzylem troszke na Jowisza, oraz na kilka gromad kulistych i oczywiscie galaktyke w andromedzie. Przejrzystosc powietrza taka sobie, ale i tak robi wrazenie przynajmniej jak na godzine 22. Mieszkam na wsi 30km od wiekszego miasta, miejsce do obserwacji wysmienite, zadnych łun czy silnych zrodel swiatla.

Nie zanudzajac mam kilka pewnie dla Was prozaicznych pytan.

 

1. Jaki polecacie filtr planetarny do Jowisza. Na ciemnozielonym nadal troszke oslepial (chociaz obraz ostry), az lzy lecą

2. Jaki obiektyw do galaktyk i mglawic, narazie posiadam z zestawu synty PL 25mm i 10mm, oraz dokupilem Okular TMB 6mm 1,25" 58° PLANETARY II do obserwacji planet, mysle ze Barlow przy takim zwierciadle 305mm jest zbedny

3. Czy filtr mgławicowy UHC-S przy tym teleskopie widocznie poprawi jakosc obserwowanych mglawic i galaktyk?

4. Zamierzam trzymac teleskop na przewozonej platformie w garazu zewnetrznym (wynoszenie tego z domu nie jest przyjemnoscia i obawiam sie ze nie zawsze znajde chetnego pomocnika np o 3 w nocy;)). Czy plus minus podobna temperatura co na zewnatrz w tym mroz nie zaszkodzi teleskopowi w jakis sposob? W planach mam dokupienie folii mylarowanej.

 

Z gory dziekuje za odpowiedz, nie mieszajcie mnie z blotem za moją lajkowość;)

Tytulem wstepu to wszystko. Nastepne moje obserwacje w weekend, bo pracuje teraz na nocna zmiane:(, ale nastepna zmiana to popoludniowa czyli calutka noc bede mogl spedzic przy podziwianiu widokow, a pol dnia przespac. Warto jest spelniac marzenia:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam na forum i gratuluję pierwszego teleskopu :)

 

3. Czy filtr mgławicowy UHC-S przy tym teleskopie widocznie poprawi jakosc obserwowanych mglawic i galaktyk?

galaktyk nie - mgławic tak. a jeszcze lepiej O-III. jakbym miał wybrać tylko jeden filtr to byłby to właśnie O-III, zwłaszcza przy teleskopie takiej wielkości jak twój.

ale uwaga: piszę to na podstawie wrażeń z obserwacji pod niebem gorszym niż opisane przez ciebie. możliwe że przy bardzo dobrym niebie działanie filtra nie jest aż tak spektakularne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Jaki polecacie filtr planetarny do Jowisza. Na ciemnozielonym nadal troszke oslepial (chociaz obraz ostry), az lzy lecą

2. Jaki obiektyw do galaktyk i mglawic, narazie posiadam z zestawu synty PL 25mm i 10mm, oraz dokupilem Okular TMB 6mm 1,25" 58° PLANETARY II do obserwacji planet, mysle ze Barlow przy takim zwierciadle 305mm jest zbedny

3. Czy filtr mgławicowy UHC-S przy tym teleskopie widocznie poprawi jakosc obserwowanych mglawic i galaktyk?

4. Zamierzam trzymac teleskop na przewozonej platformie w garazu zewnetrznym (wynoszenie tego z domu nie jest przyjemnoscia i obawiam sie ze nie zawsze znajde chetnego pomocnika np o 3 w nocy;)). Czy plus minus podobna temperatura co na zewnatrz w tym mroz nie zaszkodzi teleskopowi w jakis sposob? W planach mam dokupienie folii mylarowanej.

1. Do planet bym ci polecił filtr polaryzacyjny

2. Do galaktyk i mgławic będziesz potrzebował kilku okularów z 2-3 zakresów ogniskowych.

3. Możesz kupić coś bardziej uniwersalnego jak Orion UB, lub jak wolisz to UHC-S + OIII. Kupuj filtry w oprawach 2". Do galaktyk raczej filtrów nie ma oprócz ciemnego nieba :)

4. Jeśli nie będzie stał w wilgoci i kurzu to możesz go tam trzymać latami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wielkie gratulacje z nowej i pierwszej armaty :D

 

pamiętam jak Ja cieszyłam się swoim nowym nabytkiem kilka lat temu...

Życzę Ci wielu udanych nocy ze swoją zabawką.

 

Mam nadzieję, ze Twoje niebo jest godne tego sprzętu (czytja ciemne niezaświetlone z dala od świateł miejskich, wtedy to dopiero są widoki, szczególnie że masz mgławicowego masakratora... ten jupik na pewno zrobił na Tobie wrażenie, ale zazwyczaj w Newtonach planety są tylko niezłe, DSy zaś niezapomniane)

 

pozdrawiam

Ori

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam

Mam na imię Ania jestem z okolic Łowicza (tak tego od dżemów;). Co skłoniło mnie do zalogowania się na forum - problemy z obsługą nietypowego prezentu urodzinowego.

 

Trudno określić od kiedy zaczełam się intersować astronomiom (na upartego można stwiedzić że od dzieciństwa kiedy zaczełam ogladać "Sailor Moon";). Nie jestem specem w tej dziedzinie, jednak dobrze poruszam się po niebie (bez teleskopu);) Staram się być na bieżąco z wszystkimi zjawiskami astronomicznymi, które można obejrzeć przy pomocy gołego oka.

 

Interesuje się poza tym meteorologią i zagadnieniami z szeroko pojętej ochrony środowiska( gdyby ktoś potrzebował jakieś pomocy w tych dziedzinach).

 

Jestem małomówna ale postaram się zabierać głos, w sprawach w których będę mogła coś wnieść sensownego od siebie.

 

Pozdr

Leeloo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie wszyscy!:helo:

...mieszkam w Nowym Sączu. ...: szukam ludzi z okolic celem wspólnych obserwacji/foto nieba....

Masz Wimmera na miejscu – właśnie tam wyjechał.

 

... mieszkam w Wawie więc jeśli chodzi o zanieczyszczenie światłem to chyba gorzej już być nie może. Ale nie poddaję się, raz na jakiś czas trzeba gdzieś wyjechać i tyle....

Obserwuj wątek "Zloty i spotkania lokalne" - co pewien czas się zwołujemy na wspólne wyjazdy pod ciemniejsze niebo.

 

Wszyscy:

Podawajcie swoje miejsca zamieszkania a może i inne dane osobiste. Tak będzie łatwiej się poznać, skrzyknąć na wspólne obserwacje :astronom: , może zaprzyjaźnić. :friends:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Serdecznie :)

Jestem Bartek ,od jakiś 2 lat zacząłem interesować się co takiego

znajduje się w kosmosie...

Zostałem przez kolegę wciągnięty w świat SCI-FI nie mogłem przestać oglądać

takiego typu filmów ,a teraz mam zamiar przekonać się co z filmów istnieje

naprawdę...

Posiadam jak narazie tylko starą lornetkę 12x40 którą mam zamiar niedługo

"zamienić na lepszy model" czyli 10x50 :)

aktualnie zbieram kase na Synte 8" (3majcie kciuki może mi sie uda uzbierać ) ;d

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może pobaw sie tym starym modelem lornetki przez chwilę. Gdzieś tu na forum jest (szukaj) "obiekty lornetkowe" znajdź to a potem w stellarium znajdź te obiekty (wysoko w daną noc). W mieście tez mozna niektóre zobaczyć - jak ja pamiętam to Messier 44 Messier 45 (M44, M45). Gwiazdozbiorów też trzeba się nauczyć (widzieć na niebie). Byłoby dorbrze gdybyś znał jakieś ciemne miejsce w okolicy. Bez widoku latarń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na szczęście mam działkę ,cała w zasadzie otoczona ciemnością ;d

bardzo daleko od ulicy i zamierzam właśnie tam zrobić "obserwatorium" :)

na niebie się nie znam :/

no ale co tam...z czasem się nauczę :)

mam nadzieje ,że dzisiaj nie będzie chmur bo zamierzam w końcu coś znależć :)

Edytowane przez Janko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Poszukuję ładny kawałek meteorytu... Najlepiej w kształcie serca... chciałbym wygrawerować na nim cytat z Mistrza Lema "Kocham Cię nad życie na tym meteorycie" (to z opowiadania "Ratujmy kosmos") i oprawić w pierścień i ofiarować Mojej NajUkochańszej... Bo Ona marudzi i nie wierzy, i mnie okrutnie doświadcza... Proszę moją prośbę potraktować poważnie... Jestem zakochany w gwiazdach, a zwłaszcza w jednej... Myślę... mam nadzieję, że to w sposób intelektualny zamknęłoby temat emocjonalny...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Cześć! Witam wszystkich serdecznie! Mam na imię Piotr, jestem z Łańcuta, astronomią interesuję się od dziecka: zaczęło się od Star Trek: The Next Generation:) Od tamtego czasu uwielbiam patrzeć w niebo, a niedługo zrealizuję jedno ze swoich największych marzeń: kupuję teleskop :banan: Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niedługo zrealizuję jedno ze swoich największych marzeń: kupuję teleskop :banan: Pozdrawiam!

Witaj Piotrze wśród Astrobraci.

Jaki wybrałeś model dla siebie?

Czy miałeś okazję popatrzeć przez różne teleskopy, aby porównać obrazy, wagę i prowadzenie za gwiazdami, czy jakis przypadł Ci do gustu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po przeczytaniu wielu forów i opinii, mój wybór padł na Syntę 8" Sky Watchera:) Szczerze mówiąc nigdy nie miałem teleskopu w rękach i mam nadzieję, że dobrze wybrałem:) Dopełniając informacje o sobie: mam 29 lat, mieszkam w bloku, jednak zamierzam telepka używać na obrzeżach miasta u teściów, którzy również nie mogą się doczekać:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj. mam nadzieje że będziesz się tu dobrze czuł.

 

... Dopełniając informacje o sobie: mam 29 lat, mieszkam w bloku, jednak zamierzam telepka używać na obrzeżach miasta u teściów, którzy również nie mogą się doczekać:)

 

Bardzo dobrze, że bliscy również podzielają Twoje zainteresowanie, to naprawdę bardzo ważne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

 

Masz Wimmera na miejscu – właśnie tam wyjechał.

 

Wszyscy:

Podawajcie swoje miejsca zamieszkania a może i inne dane osobiste. Tak będzie łatwiej się poznać, skrzyknąć na wspólne obserwacje :astronom: , może zaprzyjaźnić. :friends:

 

Właśnie niedawno zauważyłem że Wimmer to "już" mój sąsiad i poprawiłem co nieco dane osobiste.

Pozdrawiam - Wojtek

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.