Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich mieszkańców Astropolis!

 

Nazywam się Piotr, mam 24 lata a obserwacjami astronomicznymi interesuję się już od bardzo dawna, pewnie od szkoły podstawowej... Najpierw wystarczały nieuzbrojone oczy, była też radziecka lornetka, potem był otrzymany w prezencie refraktorek - potem długa przerwa - a na studiach zebrałem trochę funduszy żeby zainwestować w moje hobby i kupić sprzęt bardziej poważny, czyli przesławną 8-calową Syntę, z którą od 2011 roku zabawy jest co niemiara:) Przy nadmiarze wolnego czasu lubię też poobserwować samoloty, co jest niejako związane z kierunkiem studiów na Politechnice Warszawskiej: Lotnictwo i Kosmonautyka, a Synta nadaje się do tego doskonale.

 

Pochodzę z okolic Garwolina, wychowałem się na wsi, gdzie widoki na rozgwieżdżone niebo zainspirowały mnie do głębszego (hobbystycznie) poznawania kosmosu, i gdzie stacjonuje obecnie cały mój sprzęt obserwacyjny. Mimo ciągłego rozwoju LP warunki wciąż mam zadowalające, no i większość okolicznych latarni o 23:30 gaśnie ku mojej radości.

 

Forum obserwuję już od dłuższego czasu ale wciąż zwlekałem z rejestracją, przeglądanie tutejszych postów pomogło mi niemało w rozwijaniu wiedzy astronoma-amatora, a także w wyborze teleskopu. No ale w końcu zebrałem się i do Was dołączyłem już oficjalnie.

 

Pozdrawiam i życzę ciemnego i bezchmurnego nieba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Serdecznie witam i pozdrawiam jednocześnie wszystkich AstroBraci!

 

Choć już zarejestrowałem się jakiś czas temu i napisałem 2 posty (!) ;) to jakoś nie zajrzałem wczesniej do tego działu i się nie przedstawiłem, co teraz czynię.

Nazywam się Michał Witek, mam 28 lat i mieszkam w małym miasteczku na Górnym Śląsku, Pszowie. Niebem interesuję się odkąd sięgnę pamięcią. Zaczeło się tak niewinnie jak miałem gdzieś około 6 może 7 lat. Pewnego pięknego letniego wieczoru wyszliśmy z tatą na podwórko kiedy było już ciemno, a ja spojrzałem do góry. Zainteresował mnie pewien bardzo jasny obiekt świecący nad naszymi głowami i nie był to Księżyc. Zapytałem co to, na co usłyszałem, że jakaś gwiazda. Zapytałem jak duża jest ta gwiazda, tata mój chyba nie wiedział jak ma mi to wytłumaczyć, więc powiedział, ze jest tak duża jak dwa domy złączone razem. Akurat po tych słowach spojrzałem na dom naszych sąsiadów, i pamiętam jak dziś, w mojej głowie powstał obraz palącej się kuli o wielkości 2 domów naszych sąsiadów. To mnie tak zafascynowało, że aż podobno powiedziałem: Wow! Duże są te gwiazdy.

Choć potem, gdy już byłem starszy dużo czytałem nt. astronomii (moja pierwsza poważniejsza książka to AstroFakty, którą wygrałem w Bibliotece w konkursie czytelniczym w 1996 roku) nie zajmowałem się patrzeniem w niebo. Największy przełom nastąpił w momencie kiedy na własne oczy ujrzałem najpiękniejszego gościa na naszym nocnym niebie - kometę Hale-Boppa. Było to w 1997 roku i od tamtej pory zacząłem patrzeć w niebo coraz częściej. Na 18. urodziny dostałem od Rodziców, Dziadków i Chrzestnych mój pierwszy (profesjonalny wydawało mi się jeszcze wtedy) teleskop. Był to kupiony w jednym z powstajacych wtedy nałogowo CH firmy Optisan sprzęt (Astar 60/700). Nim to ujrzałem po raz pierwszy planety; najpierw poszedł Jowisz- widok dla mnie wtedy tak powalający, ze jak go zobaczyłem to z rozdziawioną japą ukląkłem na kolana i głośno podziękowałem Bogu, że pozwolił mi dożyć chwili kiedy będę mógł zobaczyć takie cuda na własne oczy, a nie tylko w kolorowych książkach. Potem Saturn, Wenus, Mars. Oczywiście Księżyc i w 2004 roku niesamowite wydarzenie, jakim był tranzyt Wenus [bez filtrów, mgła była wtedy nazbyt gęsta, a jednocześnie na tyle przepuszczała światło, że działała jak folia Baadera ND5 ;)].

Kiedy byłem jeszcze na studiach, w wakacje dorabiałem przy zakładaniu i pielęgnacji ogrodów (bardzo fajne zajęcie swoją drogą), uzbierało się tego tyle, że kupiłem Sky Watchera 150/750 na EQ 3-2 i parę okularków do niego. Sprzęt służy mi aż do teraz i daje wiele frajdy.

Po ślubie przeprowadziłem się do mojej Żony, do Pszowa (wcześniej mieszkałem w małej wsi obok Wodzisławia Śląskiego). Jako ostatni sprzęt astro ( i nie tylko do astro) dostałem w prezencie pod choinkę od mojej ukochanej Żony Celestrona 15x 70. W tej chwili przeglądam wszystkie możliwe fora i szukam odpowiedzi na pytanie co lepiej kupić: Syntę 10" na Dobsonie czy GSO 10". Jak już zdecyduję, będziemy mieć przez 2 miesiace ulewy i obserwować będziemy jedynie chmury, co może zaowocować jakimś wyrożnieniem w Cloud Trophy ( pozdrowienia dla Muchozola).

Tak poza tym to staram się jak tylko mogę rozpowszechniać miłość do naszej wspólnej pasji. Organizuję krótkie prelekcje dla mieszkańców mojego miasteczka połączone z obserwacjami w terenie, różnego rodzaju eventy, jak np. ostatnio tranzyt Wenus czy zakrycie Jowisza, co mi się akurat nie udało ze względu na złośliwe turbulencje atmosferyczne w moim miejscu zamieszkania. Jak do tej pory moje działania nie przyniosły oczekiwanego rezultatu, ale nie poddaję się. W październiku czeka mnie największe jak dotąd wyzwanie: zostałem poproszony o przeprowadzenie 2 godzinnego pokazu nt. Układu Słonecznego, obiektów, które można obserwować na naszym niebie na corocznej konferencji naukowej Rekolekcji Pszowskich, gdzie frekwencja wynosi ok. 130 osób z całej Polski. Z tego co wiem zainteresowanie tematem jest duże i specjalnie na niego przychodzą osoby po raz pierwszy, więc jest szansa, ze coś się ruszy, bo chciałbym w przyszłości coś tutaj fajnego stworzyć.

Jestem również szczęśliwym tatusiem 13 miesięcznej Lideczki, która to, mam wielką nadzieję, będzie ze mną dzielić miłość do gwiazd. Jak na razie podoba się jej statyw do mojej Synty i wyciąg okularowy oraz szukacz, co jest dla mnie wielką prognozą na przyszłość, ale jak pójdzie własną drogą to zrozumiem to.

Wybaczcie, że się trochę rozgadałem, tym, którzy wytrzymali do końca bardzo dziękuję i serdecznie pozdrawiam.

Jeżeli są tutaj osoby z moich okolic, byłych lub obecnych, odezwijcie się czasami, może uda się kiedyś wypaść gdzieś razem polukać.

To tyle z mojej strony.

Gorąco pozdrawiam Moderatorów, stałych bywalców, nowych i wszystkich Miłośników Astro!

PS. Jeżeli moja wypowiedź w jakikolwiek sposób narusza regulamin co do długości tekstu lub narusza jakiekolwiek inne standardy proszę o skasowanie wpisu.

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie wszystkich starych bywalców jak i nowych.

 

Głupio mi sie strasznie zrobiło po przeczytaniu wpisu dwóch ostatnich użytkowników że do tej pory sie nie przedstawiłem.

 

Mam na imię Jacek.Mam 38 lat .Mieszkam w Kędzierzynie Koźlu.Mam wspaniała żonę oraz dwie cudowne córki.

Pomimo że zarejestrowałem sie na forum 5 lat temu to czynny udział biorę od niespełna 3 miesięcy.

Moja pasja astronomią zaczęła sie w szkole podstawowej po przeczytaniu paru książek na temat Układu Słonecznego miedzy innymi "W niebo wpatrzeni" Willego Leya.Do tego dochodziły sporadyczne obserwacje dźiwnych zjawisk na niebie które rozbudzały wyobraźnię ,a to komety ,bądź przypadkowo ujrzane bolidy .

Pomimo tego że długo nie posiadałem żadnego sprzętu obserwacyjnego moja pasja trwła gdzies tam uśpiona długie lata.Byłem pewny że pewnego dnia kupię swój pierweszy teleskop.No i stało się kupiłem swój pierwszy sprzęt dzięki któremu zobaczyłem pierwszy raz Jowisza , Saturna ,Marsa ,M42 i M31 .Szybko jednak stwierdziłem że mój Optisan 76/700 nie nadaje sie specjalnie do tego co tak naprawdę chciałbym zobaczyć i jak na to patrzyc żeby nie dostać k.....wicy z powodu rozklekotanego montażu. Poczytałem trochę na waszym forum i innych również , uzbierałem kasy ile mogłem i zmieniłem sprzęt.

Póki co ten który posiadam mnie zadowala i mam nadzieję że po zakupie jeszcze paru szkieł trochę pochodzi, zanim zmienię na kolejny. :rolleyes:

 

Pozdrawiam i życzę bezchmurności

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Mam na imię Gabriel i pochodzę z Suwałk. Jestem młodym miłośnikiem nieba i interesują mnie głównie obserwacje astronomiczne i astrofotografia. Swoją przygodę rozpoczęłem około w 9 roku życia, więc na stan obecny to już 10 lat (stan na 2015). Mimo, że czasami bywałem na tym forum wcześniej, to właśnie 2 dni temu postanowiłem wreszcie się zarejestrować.

 

Astronomię na poważnie zacząłem traktować około 7 roku temu, kiedy otrzymałem swój drugi (bo pierwszy był raczej zabawką) teleskop (już o średnicy 203mm i z montażem paralaktycznym). To od tego czasu mogłem się bardziej przyglądać niebu i kosmos zaczął coraz bardziej mnie interesować. Około pół roku później zacząłem się zajmować astrofotografią, która potrwała kilka miesięcy - aż do momentu kiedy się zepsuł. Stało się to akurat podczas fotografowania gwiazd w Tunezji nad wschodnim horyzontem, aparat spadł (był ustawiony trzymając się balustrady) z wysokości 1m. Aprat był tani, a naprawa się nie opłacała. Dlatego przez około 3 lata astrofotografia "zniknęła", a 98% zdjęć prawdopodobnie się pokasowało przez błąd w twardym dysku. Pozostały tylko niektóre inne zdjęcia, które wcześniej wywołałem i te, które zamieściłem w internecie. Na szczęście to ma się wkrótce zmienić. Za kilka dni mam zamiar zakupić nowy aparat (ten który chcę nie jest drogi, ale szukam najtańszego ze względu na mały budżet), więc astrofotografia powróci. Aby było jeszcze lepiej, opracowałem plan obserwacyjny, gdzie aparat będzie potrzebny: przykładem jest stworzona lista 97 gwiazd zmiennych jaśniejszych niż 6 magnitudo w maksimum (chociaż większość ma zmienność 6.0 - 7.5, więc będą widoczne raczej tylko w maksimum), które w ekspozycji trwającej 15 sekund (taki jest czas maksymalny) będą widoczne na fotografii. Przyda się również do fotografowania planet, Słońca i Księżyca przez teleskop, a także przelotów meteorów i satelit na nocnym niebie. Zresztą na pewno znajdzie się coś jeszcze ciekawego.

 

Zainteresowanie astronomią nieco się zmniejszyło ostatnim czasem (obserwacje były praktycznie co 2 tygodnie), lecz powróciło. I to do jeszcze lepszego stanu niż wcześniej. Wymyśliłem specjalną listę tzw. osiągnięć astronomicznych, gdzie notuję liczbę zaobserwowanych zjawisk. Aktualnie jest ich aż 48, z czego w ciągu jednej obserwacji można zaliczyć kilka naraz. Każde osiągnięcie dzieli się na pięć poziomów, z czego liczba wymaganych obserwacji kolejnego poziomu znacząco wzrasta. Przykładem jest np. osiągnięcie dotyczące liczby zaobserwowanych flar Iridium - na poziom 1 tylko 20, na poziom 2 już 50, a na trzeci już 100. Taki pomysł bardzo mnie zmotywował do obserwacji nieba. Niektóre są jednak ciekawe - na przykład zaobserwować każdy obiekt katalogu Messiera (niższe poziomy mówią, aby zobaczyć część z nich), czy każdego satelitę Iridium... z innym numerem. Jeszcze inne można zaliczyć do ostatniego poziomu w ciągu jednej nocy - są to osiągnięcia dzienne. Polegają one na zaobserwowaniu wymagającej liczby satelitów/plam słonecznych/meteorów/różnych planet w ciągu jednej nocy (w niektórych jednego dnia).

 

Aktualnie, idę przygotować się na obserwacje Saturna. Tak więc, życzę każdemu pogodnego nieba!

Edytowane przez LibMar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dzień dobry,

 

Nazywam się Marcin Borycki. Czytam forum już prawie rok. Ponieważ ostatnio zacząłem organizować nową astromiejscówkę i udzielać się w tym celu na forum, wypada się przedstawić - w imieniu swoim i 7-letniego syna Antka :)

Mieszkamy w Warszawie, na Ochocie-Szczęśliwicach. Mam 38 lat. Wraz z Antkiem zaczęliśmy się interesować astronomią prawie rok temu - po pierwszym seansie w Planetarium Niebo Kopernika. Od tej pory na seansach w Koperniku byliśmy wiele razy i nie poprzestając na tym, sami zaczęliśmy oglądać gwiazdy.

 

Jesteśmy ciągle bardzo początkujący :) Przez ten rok poznaliśmy "trochę" nocne niebo i związane z nim zjawiska astronomiczne - obserwując, czytając i bawiąc się Stellarium i Hello Northern Sky. Jakby mi ktoś rok temu opisał, co będę wiedział i umiał, to bym wtedy powiedział że będę astronomem amatorem pełną gębą. Wtedy znałem tylko Wielki i Mały Wóz, Gwiazdę Polarną i Kasjopeę. Choć przez ten rok tyle się nauczyłem (głównie dzięki Astropolis), to wiem, że tylko "liznąłem" temat i że to raczej astronomia "rekreacyjna".

Używamy lornetki Nikon 10x50 ze statywem i pożyczonego teleskopu SkyWatcher 114/900. Mamy balkon wychodzący na wschód, prawie prosto na centrum Warszawy, ale i stąd obserwacje Księżyca, Jowisza, Saturna, Wenus, Słońca oraz Plejad, Hiad, Oriona i kilku innych gwiazdozbiorów i co jaśniejszych gwiazd dostarczyły nam wielu wrażeń. Również przeloty ISS i flary Iridium są super.

Co prawda tranzyt Wenus 2012 był zachmurzony, ale już zakrycie Jowisza przez Księżyc widzieliśmy (choć bez odkrycia).

Bardzo lubię obserwować przez lornetkę. Obserwacje DSów teleskopem to ciągle trochę zmagania zarówno z samym teleskopem i jego szukaczem (np. po kilku miesiącach uznałem, że to na pewno nie może tak być, że szukacz pomniejsza i okazało się że brakowało mu soczewki) jak i wyszukiwaniem obiektów. Potrzebne mi więcej praktyki, ale szyja boli ;)

Antka też wciągnęło - dla niego chyba największym przeżyciem była publikacja jego rysunku Jowisza na ASOD i potem znalezienie się na liście Polaków na ASOD w Astropolis przygowanej przez Wimmera.

Coraz więcej czasu spędzam na śledzeniu Astropolis. Uważam, że to fantastyczne forum - zarówno pod względem zawartości, dynamiki, formy i kultury olbrzymiej większości postów, a także technicznie.

 

Chętnie bym dołączył od czasu do czasu do jakiejś kompanii obserwacyjnej w okolicach Warszawy. Byłem dwa razy na miejscówce w Konstancinie (Obory-Gassy), ale jakoś nie udało mi się z kimś umówić. Kilka razy obserwowałem z okolic Skierniewic (mam działkę w w Lisowoli), gdzie znalazłem świetne miejsce. Znaczy, świetne dla mnie, ale jeszcze nikt tam oprócz mnie nie był. Umawiamy się w tym wątku.

Edytowane przez mboryc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coraz więcej czasu spędzam na śledzeniu Astropolis. Uważam, że to fantastyczne forum - zarówno pod względem zawartości, dynamiki, formy i kultury olbrzymiej większości postów, a także technicznie.

Wow, dzięki za tak miłe słowa. Nie często słyszy się pochwały :szczerbaty: Witaj na forum.

Moim marzeniem jest wdrożenie na forum systemu geolokalizacji, czyli żeby zarówno osoby, jak i treści tagowane były miejscem pobytu. To otworzyłoby zupełnie nowe możliwości do budowania realnych kontaktów z ludźmi "z okolicy". Jestem przekonany, że taki dzień nadejdzie ;)

 

PS. Oczywiście każdy będzie mógł sam zarządzać swoją "prywatnością" i tym, kto ma mieć dostęp do takich danych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć wszystkim. Mam na imię Tomek i mieszkam w Warszawie. Amatorską astronomią i astrofotografią zajmuje się aktywnie od jakichś dwóch lat - gdy odkryłem, że teleskopy nie są już tak bardzo drogie jak kiedyś. Wcześniej było to zainteresowanie czysto teoretyczne, zapomniane poniekąd w okresie nauki. Poza tym w kręgu moich zainteresowań leżą astrofizyka, zdobycze współczesnej nauki i muzyka klasyczna.

 

Życzę wszystkim bezchmurnego nieba!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich. Choć zarejestrowałem się tu ponad miesiąc temu, dopiero dziś zauważyłem ten dział :) no ale cóż.. Mam na imie Kamil. Mieszkam w okolicach Mława-Zuromin, niebo jak smoła:P. Interesuje sie od dawna astro ale dopiero od niedawno aktywniej i planuje rozwijać swoje zainteresowania.. Pozatym interesuje mie geografia oraz nowinki ze świata nauki. Przeczytałem mnóstwo wpisów od użytkowników i jestem pozytywnie zaskoczony miło atmosfero panujaco na forum i ogromem przydatnej i interesującej bazy wiedzy. Najbardziej podoba mi sie nastawienie do "nowych" miej doswiadczonych zapaleńców nocnego nieba .. obecnie nie posiadam żadnego użądzenia ale powoli się będe w tym kierunku rozwijał. Już wkrótce zaczne aktywniej udzielać sie na forum i mam nadzieje w przyszłości dzielić sie z wami moimi przemyśleniami, dokonaniami ( jeśli będą..)

Życzę pięknej pogody w ostatnich dniach wakacj. naczy potem też :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Upppps...

Kurcze, opuściłem się.

Chyba po paru dobrych miesiącach obecności warto się przedstawić.

 

Paweł Radomski się nazywam i aktualnie stuknęły mi 33 lata. Mieszkam w Warszawie, na Skoroszach. Samą astronomią interesowałem się na początku bycia nastolatkiem i wtedy wyglądało to tak, że siedziało się pod smoliście ciemnym niebem z 16 kartkowym atlasem.

3 lata temu, gdy zapragnąłem wydać trochę papierów wartościowych NPB na sprzęt astro to nie mogłem się zdecydować do końca czy iść w obserwacje czy w astrofotografię - po zaledwie paru wyjazdach zdecydowanie poświęciłem się temu drugiemu :-)

 

No to chyba tyle :-))

Pozdrawiam wszystkich :-)

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich mieszkańców Astropolis!

 

Nazywam się Piotr, mam 24 lata a obserwacjami astronomicznymi interesuję się już od bardzo dawna, pewnie od szkoły podstawowej... Najpierw wystarczały nieuzbrojone oczy, była też radziecka lornetka, potem był otrzymany w prezencie refraktorek - potem długa przerwa - a na studiach zebrałem trochę funduszy żeby zainwestować w moje hobby i kupić sprzęt bardziej poważny, czyli przesławną 8-calową Syntę, z którą od 2011 roku zabawy jest co niemiara:) Przy nadmiarze wolnego czasu lubię też poobserwować samoloty, co jest niejako związane z kierunkiem studiów na Politechnice Warszawskiej: Lotnictwo i Kosmonautyka, a Synta nadaje się do tego doskonale.

 

Pochodzę z okolic Garwolina, wychowałem się na wsi, gdzie widoki na rozgwieżdżone niebo zainspirowały mnie do głębszego (hobbystycznie) poznawania kosmosu, i gdzie stacjonuje obecnie cały mój sprzęt obserwacyjny. Mimo ciągłego rozwoju LP warunki wciąż mam zadowalające, no i większość okolicznych latarni o 23:30 gaśnie ku mojej radości.

 

Forum obserwuję już od dłuższego czasu ale wciąż zwlekałem z rejestracją, przeglądanie tutejszych postów pomogło mi niemało w rozwijaniu wiedzy astronoma-amatora, a także w wyborze teleskopu. No ale w końcu zebrałem się i do Was dołączyłem już oficjalnie.

 

Pozdrawiam i życzę ciemnego i bezchmurnego nieba.

 

Witaj, jesli bedziesz miał potrzebe spotkania się z astroamtorem to serdecznie zapraszam miło bedzie poznać kolejną osobę a jesli Ci nie pasuje to ja mogę podjechać w okolice Garwolina.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Tomek - rocznik 71, Nowa Ruda - dolnośląskie. Pasjonuje mnie fotografia przyrodnicza i krajobrazowa. Właśnie tą drugą dziedzinę chciałbym poszerzyć o elementy astrofotografii.

Od razu uprzedzam że jestem całkowitym nowicjuszem w temacie astro.

Na pewno będę chciał zasięgnąć na tym Forum informacji na temat szerokich ujęć z gwiazdami, drogi mlecznej, księżyca. Sposobu obróbki zdjęć i zagadnień technicznych podczas ich robienia.

Pracuję na sprzęcie Canona.

 

Pozdrawiam

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich!

 

Nazywam się Jakub Kortalla, mam 15 lat i mieszkam w Kościerzynie (ok. 60 km od Gdańska). Astronomią zacząłem się interesować "tak na poważnie" (tzn. kupiłem sobie teleskop :astronom: ) jakieś 4 miesiące temu, ale zawsze lubiłem popatrzeć sobie w niebo. Na gwiazdy spoglądam przez Synte 6", a na razie moim marzeniem jest Synta 12" :icon_biggrin:. Co jakiś czas jeżdżę sobie na działkę (15 km od Kościerzyny), gdzie mam niebo jakieś 5,5 - 6 mag, bo w mieście to tragedia :szczerbaty: (swoją drogą jakby ktoś chciał się wybrać na wspólne obserwacje pod to działkowe niebo to serdecznie zapraszam :icon_smile: ). Na razie napisałem tylko kilka postów, ale myślę że to się zmieni bo forum jest bardzo przyjazne, a ludzie bardzo mili :) To tyle ode mnie :)

 

Pozdrawiam!

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to i ja się przywitam,

czytam to forum od kilku miesięcy jednak zarejestrowałem się kilka dni temu. Mam 36 lat ( niestety już niedługo :kwasny: ) a astronomią interesuję się odkąd pamiętam. Dotychczas było to zainteresowanie czysto teoretyczne. Niedawno (dosłownie tydzień temu) kupiłem swój pierwszy teleskop : SK DOB 8" i teraz próbuję ogarnąć temat bardziej praktycznie. Na forum trafiłem przez "wójka googla" szukając odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie. Zamiast jednej odpowiedzi znalazłem dziesiątki postów które wyjaśniły wiele obcych mi zagadnień. I tak Forum Astropolis stało się dla mnie jednym z głównych źródeł wiedzy o sprzęcie obserwacyjnym.

Dotychczas udało mi się popatrzeć na zaledwie kilka obiektów (M13, M27, M31, NGC 884-869 no i oczywiście Księżyc). Z niecierpliwością czekam na bezchmurną i pozbawioną mgieł noc (ostatnio prześladują mnie na zmianę).

 

Mieszkam niedaleko Jeleniej Góry (Dolny Śląsk). W dzień z tarasu mam widok na Śnieżkę a w nocy na piękne, jednak niestety niezbyt ciemne, niebo - będzie ciemniejsze jak wpadnie mi w ręce kluczyk od skrzynki energetycznej z której zasilane są latarnie na moim osiedlu :icon_twisted: :icon_twisted: :icon_twisted:

 

pozdrawiam

Daniel

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie się czyta Wasze słowa powitania. Aż się przypomina, jak samemu się łapało pierwsze obiekty, wyczekiwało pierwszego wypogodzenia, chaotycznie szukało miejscówki itd.

Pogoda w kraju nie rozpieszcza (jak się siedzi w naszym hobby, to dopiero się zauważa w jakiej naprawdę strefie klimatycznej żyjemy), ale każda pogodna noc potrafi niezwykle skutecznie naładować akumulatorki.

 

Wytrwałości i ciemnego nieba!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam sredecznie i ja:),

niektórzy może kojarzą ,inni nie,

z forum jestem związany z początkiem mojej działalności z astronomią,jakieś 4 lata i tym samym udzielam się przede wszystkim na AstroCD z czego postanowiłem,że iż w społęczności Astropolis byłoby warto, jest tu pełno wspaniałych ludzi,dzięki którymi można podzielić się swoimi wrażeniam po każdej zerwanej nocce.

 

serdecznie pozdrawiam!

 

Piotr Skorupski

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie Astromaniacy :)

 

Nazywam się Robert Szczerba,mieszkam w małej wiosce Kobierzycko 12km.od Sieradza.Mam 33 lata,astronomią interesuję się od 20 lat.Mój sprzęt do obserwacji nieba to SYNTA 12" (305/1500) i MAK 150/1800 EXOS2 GOTO.

Obowiązki rodzinne i praca nie pozwalają mi na więcej niż kilka nocek obserwacyjnych w miesiącu,ale za to z jakim zapałem (głodem obserwacyjnym) do nich się podchodzi :)

W pogodną noc spokojnie wyciągam 6mag.,więc na warunki obserwacyjne raczej nie nażekam.Liczę na miłą współpracę z Wami i wszystkim życzę pogodnego nieba.

 

Pozdrawiam

Robert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam wszystkich! Od dłuższego czasu anonimowo i biernie korzystam z Waszej wiedzy zawartej na tym forum aż w końcu doszedłem do wniosku, że pora aktywnie uczestniczyć w życiu Astropolis :)

Kilka słów o mnie: mieszkam w Bełchatowie (woj. łódzkie), astronomią interesowałem się chyba od zawsze, prawdziwy przełom nastąpił na przełomie lat 1999/2000 temu kiedy dostałem pierwszy sprzęt optyczny - lunetę ZRT 457. Od tej pory obserwacje nieba pochłonęły mnie całkowicie z krótszymi i dłuższymi przerwami, aż w końcu coś się we mnie wypaliło i z różnych powodów astronomia zeszła na dalszy plan. Na szczęście nie na długo. W ubiegłym roku głównie dzięki koledze, który pasjonuje się astronomią kilkanaście lat znowu natchnęło mnie by spojrzeć w niebo. A że mogłem sobie pozwolić na samodzielne kupno "jakiegoś tam" teleskopu wybór padł na SW 150/750. Mogę powiedzieć, że od nowa odkrywam i uczę się nieba - pomimo tego, że w głowie masa informacji została to jednak za każdym razem zachwycam się widokiem każdej gwiazdki.

W Bełchatowie mamy tez grupkę miłośników astronomii, z którą to często obserwujemy niebo korzystając z gościnności Obserwatorium w Bukowcu a od niedawna również Obserwatorium w Zelowie :)

 

To byłoby na tyle, ciemnego nieba!

Pozdrawiam!

Edytowane przez Żerard
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aktywności na tym forum nie zacząłem od tego tematu, ale przydałoby się coś o sobie napisać. ;)

 

Jestem Kamil, mieszkam w Lublinie, atronomią interesuję się od dzieciństwa. Pierwszą mapę nieba naszkicowalem jak miałem 9 lat. W mojej pasji przeszkodziła mi edukacja szkolna (brak czasu), jednak teraz jako student elektrotechniki na Politechnice Lubelskiej chcę dalej zglębiać tajemnice bezmiaru wszechświata. Pozdrawiam wszystkich którzy poznali mnie w Jodłowie i mam nadzieje że to dla mnie początek prawdziwej, życiowej pasji. :astronomer2: :astronomer2: :astronomer2:

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam od jakiegoś czasu po cichu przesiaduję tutaj i chciałbym w końcu się przywitać, muszę powiedzieć, że jako osoba dopiero zaczynająca swoją podróż po Świecie Astronomii, znalazłem tu odpowiedzi na bardzo wiele nurtujących mnie pytań i jestem pod wrażeniem wiedzy poszczególnych użytkowników, cieszę się, że tak chętnie się nią dzielą z innymi. Bardzo jestem zadowolony, że dołączyłem do tego forum :) Jeśli chodzi o mnie to mieszkam 6 km od Gorzowa Wlkp (dzięki czemu niebo nie jest najgorsze) i od ponad roku przy pomocy lornetki i Atlasu nieba rozwijam swoje hobby :)

 

pozdrawiam Mateusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.