Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

postanowiłam wreszcie przenieść moje zainteresowania z książek w rzeczywistość:) Zarejestrowałam się, żeby poczytać wypowiedzi mądrych ludzi ;)

 

Astronomią interesuję się od dziecka, już w podstawówce marzyłam o własnym obserwatium. Teraz jestem parę lat po studiach i wreszcie mam skromny fundusz na teleskop! Mieszkam i pracuję w Warszawie, więc na codzień nie będę mogła sobie popatrzeć w niebo, ale pochodzę z lubelszczyzny (blisko granicy z Ukrainą), a tam jest już dużo lepiej :)

 

Pozdrawiam wszystkich :)

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Forum czytam od paru miesięcy w końcu postanowiłem się zarejestrować.Posiadam już sprzęt do obserwacji lornetkę SkyMaster 25x70 w planach oczywiście teleskop.Mieszkam 18 km od Biłgoraja więc raczej ciemne niebo.Pozdr.

Piękne rejony i niebo naprawdę ciemne.Mam rodzinkę we wsi Harasiuki i w Biłgoraju rownież.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam Panie, Pany Astronomy. Po latach świetlnych napawania sie własna ignoracja ktos mnie wciągnął w ten cały kosmos... I od tego czasu czytam, oglądam, jaram sie:) Na równi cieszy mnie gapienie sie godzinami w niebo z "oka" albo przez obiektyw aparatu z ogladaniem dokumentów z udziałem zaginaczy czasoprzestrzeni albo "Top 100 Hubble" na monitorze, ponieważ głowa jest glodna wiedzy i informacji na równi z wizja u takiego pierwszo klasisty jak ja :) No, a tutaj i jedno i drugie widzę i może sie uda czasem coś dorzucić od siebie, bo z mojego ogródka niebo czasem ciemne jak..bardzo ciemne i mój kompakt coś nieraz chwyci:) Dlatego przyszedlem, pozdrawiam :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Państwa. Mieszkam w Żywcu i od dłuższego czasu zasięgam języka z astronomicznych społeczności. Interesuje się astronomią od 1995 roku. Sprzęt to

 

-1995 -refraktor uniwersał 60/700

-2002 -newton uniwersał 120/900

-2012:

-meade lx 90 10 cali , kamera IS 41au02 ,kamera meade LPI do guidera

- refraktor USSR 135 /1200 na montazu eq3-2

- refraktor bresser 70/700 eq3-2

- okulary szerokokątne 60 st. 42,30,25 okulary pl. 6,8,10,15,20mm barlow GSO 1,5 , 2

- montaż az3 + lornetka Giant 80 + lornetka Stigma 7*63

 

Oraz dostęp bieżący do sprzętu każdej marki i klasy.

 

Pozdrawiam Wszystkich

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Tak sobie pomyślałam, że wypada się wreszcie ujawnić. Marta albo mysza, ksywka pochodzi od nazwiska a została mi nadana w zamierzchłych czasach przedszkola.

 

Zaglądam tu od jakiegoś czasu i z przyjemnością oglądam sobie fotki, szkice a czasem czytam artykuły na głównej i dzienniki gwiazdowe. Niektórzy pewnie już mnie trochę znają ze zlotu w Jodłowie, który bardzo miło wspominam. Pojechałam na niego jako początkująca, przede wszystkim żeby sprawdzić czy obserwacje nieba są dla mnie czy może tylko mi się tak wydaje bo sobie wiele razy popatrzyłam przez lornetkę, kilka przez teleskop i było fajnie. Po zlocie nie zmieniłam zdania a nawet wciągnęłam się jeszcze bardziej.

 

Wracając do tematu: patrzeć w niebo lubię praktycznie od urodzenia. Chyba tak na dobre, choć jeszcze nie do końca świadomie zaczęło się od wyjazdu na żagle z tatusiem. Akurat tak się zdarzyło, że wypadał on w maksimum Perseidów i mieliśmy bezchmurne niebo. Było więc ognisko, kiełbaski i ... rozmowy o "spadających gwiazdach", później były jakieś mapki nieba i proste programy komputerowe i obserwacje Marsa i Jowisza przez ruską lornetkę. Miałam wtedy 5 lat i strasznie mi się to podobało, chociaż obserwacje prowadziliśmy z warszawskiego balkonu i było widać tylko, że Mars jest czerwony a Jowisz zielony. W tym też wieku nauczyłam się jeszcze rozróżniać trzy gwiazdozbiory, znaczy asteryzmy - wielki i mały wóz i pas Oriona. Później poszłam do szkoły i niewiele się zmieniało w mojej "astronomicznej" świadomości. W liceum czasami chodziłam na jakieś wykłady Festiwalu Nauki na tematy związane z kosmosem i tyle ale ogólnie interesowała mnie biologia i w tym kierunku zaczęłam się rozwijać. I tak to już jest z przyrodnikami, którzy patrzą przez lornetkę, że pewnej nocy skierują ją w niebo, by zachwycić się niesamowitą ilością gwiazd i dostrzec, że mienią się różnymi kolorami. A niebo ma to do siebie, że jak się już raz w nie spojrzy to trudno się oderwać, wciąga, jak chodzenie po bagnach albo czarna dziura. Postanowiłam poznać bliżej to co obserwowałam, zainstalowałam sobie stellarium, przyswoiłam gwiazdozbiory i najjaśniejsze gwiazdy. Tego lata po raz pierwszy miałam okazję oglądać przez teleskop gromady kuliste, mgławice i galaktyki i chociaż były to nędzne kłaczki i ulotne mgiełki obserwowane z centrum wielkiego miasta, niektóre na granicy widzialności to i tak mnie zachwyciły. W Jodłowie oglądałam je drugi raz, prezentowały się dużo lepiej. Niemniej jednak nie wygląd jest dla mnie najważniejszy a świadomość, że można tak daleko sięgnąć wzrokiem i niejako cofnąć się w czasie oglądając światło sprzed tysięcy lub milionów lat. Największą radość sprawia mi jak na razie odnajdywanie obiektów na niebie, dlatego używam lornetki 10x50. Pod choinkę dostałam Syntę 6”, która pozwoli mi odnaleźć na niebie jeszcze więcej.

 

Podsumowując ten przydługi post, astronom ze mnie żaden, za to jak najbardziej miłośnik nocnego rozgwieżdżonego nieba, którego widok zawsze i natychmiast poprawia mi humor.

 

Na zakończenie tych wypocin życzę wszystkim mało oryginalnie, lecz jakże praktycznie: Ciemnego nieba!

  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrywieczór :) O forum dowiedziałam się od Maćka Kapkowskiego, który był łaskaw pomóc mi rozeznać się w moim nowym teleskopie i udzieliś paru cennych rad, za co jestem mu stokrotnie wdzięczna. Mam nadzieję dużo się od Was nauczyć.

Pozdrawiam wszystkich bardzo serdecznie :)))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Szanowne Grono Pedagogiczne, Koleżanki i Kolegów "po hobby" ;]

Imię me Tomasz z Golejewa, lat mam 25. Rodzinna wioseczka ma znajduje się w Wlkp. niedaleko Rawicza. Na ciemne niebo nie narzekam (chyba, że sąsiadka światła w pokoju pali hue hue), w szczególności w kierunek południowy... jest sie czym zachwycać :) Ale do rzeczy, ten cały kosmos już jakoś od dziecka mnie pociągał, zafascynowany sagą Lucasa spoglądałem sobie tu i tam na nieboskłon. Aż w końcu nadarzyła się okazja... 10 lat temu w pewnej sieci z muszkieterem plastikowy teleskop za kilkadziesiąt zł, myślę biorę. i kupiłem pierwsze szkło czy jakiś inny kit .. i pierwszy księżyc oraz kilkanaście gwiazd z trudem znalezione. Radości i frustracji bylo co niemiara ale to w końcu pierwszy teleskop. Później szkoła, praca, pierwsza zarobiona kasa i pierwszy poważny sprzęt. Synte 8" zakupiłem jakies ponad 2 lata temu i ciesze się nią po dziś dzień. Na forum zaglądam od ponad roku jednak dziś poruszony smolistym niebem stwierdziłem, że najwyższa pora się przywitać i jak najszybciej pochwalić tym co udało się dojrzeć z 8" synty i 25 mm kellnera.

Tyle moich wypocin, pozostaje Pozdrowić szczerze i niech Moc będzie z Wami !

T. ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Was wszystkich serdecznie.

Mam na imię Paweł, mam 33 lata i mieszkam w tychach.

Astrofotografią zacząłem interesować się stosunkowo niedawno, można by rzec jestem noworodkiem w tych sprawach :) ale forum przeglądam już jakiś czas ( etap raczkowania ;) ).

Interesuję się generalnie fotografią co jest moją pasją już od około 15 lat no i chciałbym spróbować swoich sił właśnie w tej dziedzinie co będzie pewnie nie lada wyzwaniem :)

Jeżeli chodzi o miejscówki to w tychach jest ciężko ale na szczęście u mojej kochanej mamy, wieczorami, jest tak ciemno, że palca nie widać ( taka wieś Ochotnica Dolna - Pieniny - koło Krościenka ).

Mój sprzęt to narazie Canon 30D i obiektyw szerokokątny 10-22mm f/3,5-4,5, więc stosunkowo ciemny a samo body jeżeli chodzi o czułości to na 3200 ISO nie powala jakością, tak szczerze to jest beznadziejnie.

Narazie próbowałem coś zrobić na najszerszym kącie ( gwiazdozbiory ) max iso i pełnej dziurce i czasie ekspozycji około 30 sekund..i coś wyszło no ale .. właśnie ale ... nie posiadam żadnego prowadzenia więc na więcej nie mogę sobie pozwolić a stackowanie zdjęć to narazie dla mnie czarna magia :)

Jeżeli chodzi o teleskop to pewnie coś kupię ale zanim wybiorę to minie kilka miesięcy :)

To chyba tyle, jeszcze raz pozdrawiam wszystkich forumowiczów:)

Edytowane przez paulusus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cieszę się że Marta i Ola się odezwały. Oprócz niewątpliwej przyjemności powitania Pań na forum mam też odrobinę prywaty i satysfakcji : jednej nie zanudziłem na śmierć na trasie Jodłów - Warszawa a drugiej nie popsułem teleskopu :) :) :)

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cieszę się że Marta i Ola się odezwały. Oprócz niewątpliwej przyjemności powitania Pań na forum mam też odrobinę prywaty i satysfakcji : jednej nie zanudziłem na śmierć na trasie Jodłów - Warszawa a drugiej nie popsułem teleskopu :) :) :)

LOL :-))))))))))))

 

ale by było jakbyś jeszcze w tychach mieszkał :D

No niestety - tutaj jest rozbieżność :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Mam na imię Łukasz, 23 lata, studiuję i mieszkam w Rzeszowie. Nocne niebo zapiera mi dech w piersiach od iedy sięgam pamięcią, jednak prawdę powiedziawszy, choć wstyd się przyznać dopiero raczkuje w tym temacie. Powód tego jest prosty, gdy byłem dzieckiem lubiłem patrzeć w niebo, marzyłem o teleskopie, jednak rodzice i z powodów finansowych, i ze zwykłej rozwagi (co z perspektywy czasu uważam za słuszne) nie zdecydowali się na zakup go dla mnie. Dobrze się chyba stało, bo znając siebie i czytając od jakiegoś czasu Wasze (juz nasze?) forum stwierdzam, że mógłbym się szybko zrazić (a bo nie mogę znaleźć... a bo coś tam...) i zarzucić pasje, która chyba (w życiu 'chyba' słowo klucz, szczególnie w naszym kraju, niestety) potrzebowała czasu by dojrzeć i obrosnąć swego rodzaju determinacją. Skończyło się wtedy na książkach i nadzieji, że kiedyś kupię teleskop itd...

Zatem zacząłem czytać forum i metodą znaną z puzzli dopasowywać możliwości finansowe, wiedzę, miejsce zamieszkania i warunki przyszłych mam nadzieję obserwacji do zakupu pierwszego sprzętu, który pozwoli na więcej niż nieuzbrojone oko.

Jako, że jestem kompletnym laikiem mam nadzieję na pomoc ze strony astronomicznie zakręconych braci i sióstr, bym mógł spełnić marzenia sprzed wielu lat i wejść w świat obserwacji jakich póki co mogę tylko Wam pozazdrościć.

 

Pozdrawiam, witam wszystkich raz jeszcze i do zobaczenia w innych tematach na forum,

żyjcie pasją,

 

se7en.

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

. . . W liceum czasami chodziłam na jakieś wykłady Festiwalu Nauki na tematy związane z kosmosem i tyle ale ogólnie interesowała mnie biologia i w tym kierunku zaczęłam się rozwijać.. . .

 

Jakieś wykłady ? Jakieś wykłady ?? No Marto jeśli Ty po jakichś wykładach zajmujesz z wiedzy astro III (a o mały włos II) miejsce w Jodłowie , to aż się "boję" pomyśleć o Twoich zawodowych dokonaniach .

 

Witam serdecznie wszystkich nowych użytkowników .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam wszystkich serdecznie, mam na imię Maciej jestem geologiem i pochodzę z Cieszyna, obecnie mieszkam w Warszawie. Kilka tygodni temu zakupiłem swój pierwszy teleskop Newtona 150/750, wczoraj w nocy po raz pierwszy cieszyłem się widokami kraterów na księżycu. Forum to odwiedzam już od dosyć dawna i muszę przyznać, że wiele się z niego nauczyłem za co jestem bardzo wdzięczny.

pozdrawiam

Ostry

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

WItam!

 

Swoją przygodę z astro zacząłem kilka lat temu od astronawigacji. Rozbudziła ona we mnie chęć poszerzania wiedzy gwiazdowej i tak stałem się od niedawna posiadaczem teleskopu. Mam zapał do astrofotografii, lecz zachmurzenie nie rozpieszcza a i praca nie pozwala doskonalić umiejętności wtedy kiedy bym chciał. Na szczęście jest to forum :icon_biggrin: .

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Wszystkich.

 

Jestem Tomek z Dobronia. Niebo dobre, wiejskie, przemierzam je na razie syntą 6 od wakacji. Fajne te mgiełki i wielka satysfakcja z ich odnalezienia.

Księżyc zrobił na mnie ogromne wrażenie i się przestraszyłem, że tyle można zobaczyć. Jeszcze studiuję na ASP w Łodzi malarstwo więc to wykorzystam

w przyszłości gdy dorwę większy sprzęt i lepsze okulary. Często Tu zaglądam i czytam fascynujące rzeczy. Czasami dorzucę swoje 3 grosze.

 

Pozdrawiam Astropolisian z planety Ziemia:)

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie,
Na imię mam Mariusz, w szkole dorobiłem się nicku Maniek. Astronomią interesuję się od urodzenia. Poza tym zajmuję się elektroniką cyfrową itp. Mieszkam w małym mieście Dobrym Mieście ( warmia ). Mój sprzęt optyczny, to w tej chwili stara polska lornetka 8 x 40. Bardzo lubię czytać literaturę o tematyce astronomicznej i nawet gdy się nic nie dzieje to mam nawyk wyglądania przez okno :)
Dziś z okazji pierwszej obserwacji komety Panstarrs postanowiłem bardziej zaangażować się tutaj. Parę lat temu wykonałem pierwszą fotografię komety Holmes, jednak nie mam już tego wspaniałego aparatu kompaktowego. Mam nadzieję że z waszą pomocą kupię niedługo pierwszy teleskop.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.