Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam na imię Artur. Pochodzę ze Stoczek spod Sieradza. Astronomią interesuję się od dziecka, nasiliło się to gdy dostałem atlas nieba na pierwszą komunię ;). Dostałęm też wtedy lunetę ZRT 457m, którą posiadam do tej pory. Przy wyborze kierunku studiów poważnie rozważałem astronomię na UMK w Toruniu. Jednak wybór padł na elektronikę w PŁ i teraz zajmuję się elektroniką zawodowo. Przez ten czas hobby trochę odeszło na drugi plan, ale odkąd mam pracę zastanawiam się nad kupnem pierwszego teleskopu. Jednak wstrzymuję mnie troche to, że teraz zamieszkałem w Łodzi ze względu na pracę. Obserwację mógłbym prowadzić tylko w weekendy, kiedy wracam do domu pod ciemne niebo :). Od jakiegoś czasu czytuję to forum i muszę przyznać, że od dawna szukałem czegoś takiego konkretnego o astro :) Może się przydam na forum ze względu na to czym się zajmuję ;)

Pozdrawiam
Artur

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Artur z Rzeszowa po tej stronie monitora.

 

Bardziej interesuję się fotografią niż astronomią, ale tu akurat wiele rzeczy w moim przypadku się łączy - m.in dalekie obserwacje skąd się da (najczęściej z Matysówki i Magdalenki pod Rzeszowem).

Może kiedyś w miarę możliwości jakbym miał więcej czasu i montaż paralaktyczny, to popatrzę dokładniej w przestworza niż tylko w formie Startrails.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich, mam na imię Michał. Forum czytam już od dłuższego czasu, ale jakoś nie miałem do tej pory okazji nic napisać, wolałem czytać posty bardziej doświadczonych astromaniaków ode mnie, okazały się one w wielu przypadkach bardzo pomocne, za co bardzo dziękuję :) Astronomią interesuję się można powiedzieć "od małego" :) Lata mijają, a pasja dalej taka sama. Przez długi czas (ok. 9 lat) obserwację prowadziłem małym 70mm teleskopem, który w zeszłym roku zamieniłem na Syntę 8, z którą do dziś żyję w przyjaznych relacjach :) wiadomo, że apetyt rośnie w miarę większego lustra, więc w przyszłości miło byłoby posiadać 16 calowego kolosa:) Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć! :) Piotrek z tej strony, mieszkam tuż pod Wawą więc nocne niebo dosyć jasne. Chociaż od 25 lat w sumie nie przeprowadzam obserwacji, w przyszłości może mi to przeszkadzać. Kiedyś, za 5 albo może 10 lat, chciałbym zająć się astro foto, jak na razie w mojej "karierze" miłośnika astronomii nie mam w tym doświadczenia, aczkolwiek z fotografią mam do czynienia. Jestem przekonany, że sporo się od Was nauczę. Mam też kilka odmiennych pasji, ale między innymi interesuję się astrofizyką i kosmologią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich milosników astronomii,na imie mam Janusz i nieoficialnym czytelnikiem forum jestem od dosc dawna,czytajac wasze posty zagarnąłem sporo pomocnej mi wiedzy i mam nadzieje ze i ja komus nieraz będe nia slużyl bywajac tutaj.Moja przygoda z niebem zaczęla sie dosyć dawno jednak teraz nabrala duzego rozpedu i mam nadzieje że zwalniać nie zamierza.Pochodze z Wielkopolski a dokladnie z miasteczka Wieleń polozonego w puszczy noteckiej :) I to byloby chyba na tyle.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich Astropolowiczów :) Do rejestracji tutaj sprowadziła mnie ostatnia zorza, którą miałem okazję uwiecznić na fotkach zrobionych w okolicach Park Narodowego Bory Tucholskie, który jest znakomitym miejscem nie tylko na zdjęcia nocnego nieba, którymi nota bene z miłą chęcią się z Wami podzielę ;)

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich forumowiczów. Mam na imię Konrad i mam 24 lata. Astronomią interesuję się od dłuższego czasu. Przeglądałem różne fora, ale nie miałem potrzeby się logować. Dzisiaj zaistniała potrzeba zalogowania się, aby móc pobrać mapę nieba. Skoro już się zarejestrowałem to zostanę na forum na długoo :icon_wink: . Pozdro :respect:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. wszystkich na forum. Od miesięcy czytam różne artykuły,za które Wszystkim serdecznie dziękuję. Naprawdę wiele można się nauczyć.

Mam na imię Zygmunt (och jak ten czas leci).Myślę że w miarę upływu czasu pogłębię swą wiedzę.Jak napisał ,,niemaciek". od młodzieńczych lat moja

spoglądałem do góry.Nadszedł czas aby coś więcej zobaczyć.Nabyłem refraktor R152/760 do tego paralaktyk SW Eq5.Teraz jakieś szkiełka.

Pozdrawiam Wszystkich.

PS. Poszukuję kontaktów w okolicach Redy, Rumi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, mam na imię Tomek, mam 21 lat i jestem z Łęcznej (k. Lublina). Astronomią interesuję się od niedawna. Spędziłem wiele czasu na tym forum odnajdując dużo przydatnych informacji i mam nadzieję, że w przyszłości też będę mógł komuś w czymś pomóc ;) Aktualnie przymierzam się do zakupu pierwszego teleskopu, Synty 8".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Cześć.

 

Trafiłem na Was szukając po prostu przez google, największego, polskojęzycznego, fachowego forum związanego z obserwacją nieba. Mam nadzieję, że trafiłem dobrze :)

 

Mieszkam w Pruszkowie od 9 lat choć duszą jestem Warszawiakiem z Pragi, ponieważ tam się wychowałem i z pewnością wywarło to na moim charakterze i osobowości olbrzymie znaczenie.

 

Gwiazdami, planetami i tym co z kosmosem związane interesowałem się zawsze. Mam duszę romantyka, choć na pierwszy rzut oka nie zawsze daje to po sobie poznać. Mimo zainteresowania tymi tematami, długo to zainteresowanie opierało się głównie na czytaniu niewielkich książek opisujących kosmos, jego obiekty i zjawiska w nim zachodzące. Kilka razy w życiu widziałem piękne, czyste, nocne niebo z wyraźnie zaznaczonym zagęszczeniem "Drogi Mlecznej", ale zawsze były to obserwacje gołym okiem. Niejednokrotnie udało mi się dostrzec gołym okiem dziwnie, niereguralnie poruszające się obiekty na dużej wysokości, na nocnym niebie, także nad Warszawą, ale temat UFO póki co sobie odpuszczam :). Być może były to satelity wojskowe lub meteorologiczne. Choć prędkość poruszania była zaskakująca jak na taki pułap.

 

Najpiękniejsze niebo jakie pamiętam, to był rok 1998, połowa lipca, północne jeziora na Mazurach, w okolicach Węgorzewa. W koło ciemno, bo cywilizacja daleko, niebo usiane tak gęsto gwiazdami, że widok wydawał się aż nierzeczywisty. Co chwila spadający meteor na niebie itd. Takie rzeczy pamięta się przez całe życie, tym bardziej gdy miało się wtedy 23 lata :)

 

Pierwsza poważna obserwacja nieba, to jakieś 13 lat temu kiedy to mojej ówczesnej dziewczynie zrobiłem prezent na osiemnastkę i kupiłem dosyć dobry teleskop zwierciadlany przez który oglądaliśmy głównie księżyc i nasze planety olbrzymy czyli Saturna i Jowisza. Nie pamiętam nazwy teleskopu ani jego parametrów, ale tak Saturn jak i Jowisz był bardzo dobrze widoczny. Obraz był ostry, w Saturnie bardzo dobrze było widać jego pierścień, a u Jowisza jego "plamę" oraz jego księżyce jako małe kropeczki.

 

Związek z dziewczyną się rozpadł, proza życia i inne zajęcia sprawiły, że temat stałego zajęcia się obserwacją nieba odszedł ponownie do przedziału marzeń i planowanych... kiedyś tam w przyszłości :) Niedawno jednak natrafiłem na wspaniałe zdjęcia nieba wykonane przez jednego ze znajomych z FB. Wnętrze romantyka znowu się rozmiękczyło i dała o sobie znać tęsknota za patrzeniem w niebo.

 

Dwa miesiące temu zainstalowałem sobie darmowy, polski program Stellarium. Słyszałem, że dzisiaj technika poszła tak do przodu, że nawet domowego laptopa można zaprządz do sterowania teleskopem tak aby śledził obiekt. Fotografia cyfrowa też poszła do przodu. Wszystko to sprawiło, że pomyślałem sobie, że mogę dwie pieczenie przy jednym ogniu upiec. Mój syn w przyszłym roku ma I Komunię Świętą więc zamiast iPadów i innych pierdół wpadłem na pomysł aby kupić mu teleskop. Być może na pierwszy moment nie będzie zachwycony, ale jak spojrzy w niebo podejrzewam, że mu się odmieni, ma podobny charakter do mojego. Jest zdolny, ale potrzebuje zawsze wsparcia żeby się nie zniechęcić do tego czego dotknie.

 

Kupno teleskopu to dosyć poważny wydatek. Robiąc szybki przegląd dostępnych teleskopów ze dwie osoby podpowiedziały mi, że najlepsze obecnie teleskopy zwierciadlane to seria Synta. Jako, że planuję wydać na ten zakup jakieś 2500 PLN, oraz, że zawsze kieruję się zasadą, że lepiej kupić coś na wyrost i do tego dorosnąć z czasem niż coś na styk i potem żałować, to mój wstępny wybór padł na teleskop Synta 12". Być może w warunkach pruszkowskiego nieba oraz nieba z komorowskiej działki to teleskop na wyrost, ale przecież zawsze można go ze sobą zabrać na wakacje nad Bałtykiem, Mazurach czy w górach.

 

Chciałbym też, żeby był to sprzęt perspektywiczny, z możliwością modularnego dokupowania podzespołów. Żeby można było podpiąć do niego aparat, oraz wspomniane programy komputerowe wspomagające śledzenie nieba.

 

Przechodząc zatem do meritum i witając się jeszcze raz ze starymi, stałymi bywalcami forum mam prośbę, abyście wypowiedzieli się co sądzicie na temat mojego planu kupna Synta 12". Od czego zacząć doedukowanie na początek i jak się w ogóle zabrać do tego wszystkiego. Zawsze bylem samoukiem i preferowałem tego typu metodę własnego rozwoju, ale dzisiaj ze względu na rodzinę, pracę i lekko stetryczałość ;) człowiek nie ma tyle czasu, aby uczyć się metodą prób i błędów. Poza tym zauważyłem na kilku wątkach, że posługujecie się mimo wszystko nieznaną mi terminologią. Niektóre rzeczy m.w. kojarzę, ale nie ma co ukrywać, że jest tu pewien problem. A żeby zrozumieć Wasze porady muszę zapewne rozumieć co do mnie będziecie mówić ;) czy w Warszawie lub okolicach jest jakiś duży, znany sklep z tego typu sprzętem i fachową poradą? Wspomniany teleskop, który kupiłem 14 lat temu, zakupiłem na ulicy Okrzei w małym sklepie, który już nie istnieje. W marketach typu Saturn widziałem teleskopy i lunety, ale odbiegały one gabarytami nawet od tego kupionego 14 lat temu, a nie chcę wydać pieniędzy na byle co.

 

Szukałem jakiegoś wątku typu "od czego zacząć", ale nie udało mi się takowego zlokalizować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj

na lepsze forum trafić nie mogłeś :-) zawsze znajdziesz tutaj pomoc.

 

Po pierwsze - nie kupuj teleskopów w sklepach typu Saturn czy MM - mają tam straszny badziew :-)

 

Zapraszam Cię do działu "Początkujący" -> "Zakup pierwszego teleskopu"

 

W Warszawie jest chociażby Astromarket (ul. Powstańców Śląskich), również warto spotkać się z osobami z warszawy, którzy chętnie podzielą się posiadaną wiedzą.

 

Tak czy siak - witamy :-)

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest co prawda mój trzeci post na forum, ale dopiero teraz mam okazję się przywitać :)

 

Jestem Mikołaj i mam 15 lat. Astronomią interesuję się można powiedzieć od zawsze (pamiętam jeszcze jak jako 6-latek rysowałem Układ Słoneczny z czerwonym Jowiszem i czarnym, zasmolonym Merkurym ), lecz dopiero od ok. 2 lat zacząłem traktować kosmos poważnie jako wielką fascynację i hobby. W marcu 2012 postanowiłem uczestniczyć w projekcie Sungrazing Comets, ale niestety w ostatnie wakacje straciłem wszelką motywację do odkrywania komet po tym jak okazało się, że za 96P/Machholz podążały jeszcze jej fragmenty, a ja nic nie zaobserwowałem, mimo, że tamtego dnia w zasadzie całkiem poświęciłem się obserwacjom zdjęć z okolic 96P. Oprócz tego co jakiś czas biorę udział w akcji Planet Hunters i sporadycznie oglądam zdjęcia z kosmicznych teleskopów na zooniverse. Na większości forów jestem zarejestrowany od dawna, natomiast tutaj jestem całkiem świeży. Często spoglądałem na różne wątki jako gość, ale do założenia konta na astropolis zmusiła mnie jedynie inicjatywa, którą od 2 miesięcy podejmuję - utworzenie oddziału terenowego PTMA w Kielcach.

 

Profesjonalnym astroamatorem jestem, można powiedzieć, od grudnia ubiegłego roku, kiedy kupiłem swój pierwszy teleskop - Celestron NexStar SLT 127/1500 MCT. W związku z posiadanym sprzętem, trudno oczekiwać żebym zajmował się czymś innym jak nie obserwacją planet. Być może wiele osób uważa, że Maksutov jako podstawowy i jedyny poważny sprzęt optyczny to za mało, bo sam w sobie jest mało elastyczny. Ja jednak uważam nieco inaczej, może to przez to, że po prostu jestem fanem katadioptryków. Od niedawna próbuję swych sił w astrofotografii, lecz jak na razie stanąłem na instalacji FlyCapture :laughbounce2: . Fotografowania kosmosu nie traktuję zbyt poważnie i raczej aparat przy kątówce nigdy nie zastąpi okularu i ciekawego oka.

 

Pozdrawiam

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość wessel

Witaj Mikołaj. Cieszy bardzo Twoje poważne zainteresowanie a prywatnie bardzo mnie cieszy czytelny sposób wypowiedzi i poprawny język polski Twojej wypowiedzi. To nie jest ostatnio często spotykane :)

Mam nadzieję że znajdziesz tu dla siebie wiele ciekawych wątków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszytkich astroforumowiczów. Własnie zaczynam przygode z otaczajacym nas kosmosem. Zaim dolaczyłem do forum poczytalem troche umieszczonych tu postów i jestem pod wielkim wrazeniem. Moze z waszą pomoca moja wiedza o otaczajacych nas gwiazdach znacznie sie powiekszy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich astroforumowiczów :)

 

Mam na imię Krzysztof, mam 16 lat i mieszkam w okolicach Krakowa. Astronomią interesuję się od przedszkola i mógłbym wymienić wiele informacji na temat wszechświata ale jeśli chodzi o wiedzę praktyczną tj. wskazywanie obiektów na niebie, obserwacje gwiazd itp. to jestem "noga" i mam nadzieję że z waszą pomocą nauczę sięczegoś nowego. Uczestniczę w projekcie PlanetHunters (do którego mam jeszcze parę pytań więc potem je napiszę). Nie mam teleskopu, ale planuję jego zakup o czym również chciałbym potem z Wami popisać. Mam nadzieję że jako swoista mała społeczność nie muszę zwracać się do forumowiczów Pan/Pani. Jeśli chodzi o inne zainteresowania to uczęszczam na lekcje trzech języków obcych, interesuję się historią lecz pomimo to w przyszłości chciałbym zostać astronomem lub nawet astronautą :). I jakby co nie jestem żadnym dresem jak to dzisiaj ludzie mówią o polskiej młodzieży :).

Mam nadzieję że dzięki Wam jeszcze bardziej zgłębię tajemnice naszego Wszechświata i nauczę się tego co w przyszłości przyda mi się w zawodzie (mam taką nadzieję).

Pozdrowienia

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepiej później niż wcale.... Sorry że dopiero teraz. Witam wszystkich forumowiczów. Mam na imę Piotrek mieszkam w Olkuszu, fajnie było by poznać kogoś z okolic na wspólne lookanko bo jak na razie to sam jeżdżę po okolicach. Pozdrawiam i samych pogodnych nocy życzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich :)

Jestem Marek i lubie czasem zobaczyc co mi sie nad glowa kreci :P Mam nawet teleskop:) Noktowizor podlaczany do niego itd itp :P [lubie kombinowac:)]

Prosze wybaczyc brak polskich znaczkow i bledy ale to nie jest od jakiegos dluzszego czasu moja specjalnoscia:P

 

Wpadlem do was z powodu kamienia [moze meteorytu] ktory znalazlem:) Ale o nim napisze w innym poscie i dodam fotki :D

 

Pozdrawiam Bardzo i mam nadzieje ze macie tu cos do poczytania :D

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie wszystkich!

Po dwóch latach anonimowego poczytywania postanowiłem przełamać, jak twierdzą złośliwi, "logowstręt". Zaczynałem od obserwacji, ale po krótkim czasie pozbyłem się Synty na rzecz sprzętu do foto i rozwijam się (jak na razie) w tym kierunku.

Nastawiam się bardziej na zdobywanie wiedzy/umiejętności, ale, o ile dam radę, chętnie służę pomocą.

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Mieszkam w Słupsku, mam 29 lat. Astronomią interesuję się od wielu lat, miałem przyjemność uczestniczyć w kilku zlotach, na których dane mi było patrzeć przez armaty 14" oraz przez mniejsze teleskopy. Obecnie rozglądam się za jakimś sensownym lustrem, dzięki któremu w spokoju będę mógł obserwować niebo. Na razie dysponuję jedynie Nikonem 10x50.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam

jestem zupełnym nowicjuszem i amatorem w tej materii, nie mam sprzętu ani doświadczenia ale mam przekonanie, że chciałabym nauczyć się zaglądać w przestrzeń kosmiczną. W związku z powyższym znalazłam to forum jako jeden z pierwszych kroków w kierunku realizacji celu. Z zawodu jestem psychoterapeuta, mam 29 lat.

witam wszystkich serdecznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć wszystkim!

Jestem Julia, mam 18 lat i moim momentem przełomowym był tranzyt Wenus. Pamiętam jak się zerwałam z łóżka żeby parodią metody projekcji przez starą lornetkę coś zobaczyć :) Na święta dostałam Newtona 10" i cały czas próbuję opanować w pełni stronę techniczną obserwacji, lecz niestety pogoda bardzo rzadko mi na to pozwala...

Mam nadzieję, że dzięki temu forum rozwinę swą wiedzę i umiejętności, pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.