Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich !

 

Mam na imię Filip i jestem z Opola. Mam także jeszcze 16 lat i od gimnazjum interesują się astronomią. Uwielbiam obserwacje, lubię je prowadzić, a także uczestniczyć w każdych jakich się da.

Chciałbym już na te wakacje pójść trochę dalej i zająć się astrofotografią. Wiem, że jest to skomplikowane zajęcie i wyjątkowo ,,pieniędzo-chłonne'', ale mam nadzieję, że powolutku będę sobie dawał rady.
W końcu nie wiem czy jest coś piękniejszego by uwiecznić dany fragment nieba na zdjęciu wykonanym przez samego siebie ;) !

 

Liczę na Waszą pomoc. Mam nadzieje, że będą pojawiać się kolejne artykuły, w których nadal można się wiele nauczyć i zrozumieć kosmos.
Jakby ktoś zna kogoś z okolic Opola (ekipy z Wrocławia także z chęcią zapoznam) to chciałbym nawiązać kontakty by wspólnie może wyjeżdżać na jakieś obserwacje.

 

Mam nadzieję, ze ktoś będzie chciał pomóc młodemu zapaleńcowi i podzieli się swoim doświadczeniem bo naprawdę wszyscy macie tu potężna wiedzę, którą także bym chciał posiąść.

 

Pozdrawiam :)

Filip z Opola

Edytowane przez Filip Kucharski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@wessel, kto wie co 'tam' się znajdzie. ;-)

@matti_94, mam ten program. oswoiłem się z nim i nie mam problemów z orientacją w plenerze, tak więc coś tam już zaczynałem.
póki co mam pożyczony sprzęcik - BRESSER OPTIK, ∅ 114 / F = 500mm, 2 okulary: H20mm oraz H8mm dodatkowo bralow lens 3x ..

aczkolwiek poszukuję czegoś swojego. odnośnik - http://astropolis.pl/topic/41362-pierwszy-raz-czyli-co-poleci-mona/

Edytowane przez adrianb_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry. Zarejestrowałem się na dłuższy okres czasu, dobrze byłoby się przedstawić. Jestem z Czech, wszechświata obserwacji 17 lat i rysuję około 1,5 roku-umieściłem tutaj niektóre z moich doświadczeń. Na Astroforu Czech pseudonimu moim: elon254 . Przeważnie staram się oglądać DSO, ale oglądam dużo planety i fotosfery słońca. Pozdrowienia, Leon..
(tłumaczenie Google)

Edytowane przez Leon-sys
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Czytam Was już od dobrych 3 tygodni, i pora przyszła zacząć pisać - a na początek się przywitać

 

Mieszkam na stałe we Wrocławiu, choć z racji wykonywanego zawodu jestem stale w jakichś rozjazdach .. wiekiem już niemłody - i pewnie w ramach syndromu wieku średniego przyszła pora na jakieś zmiany ;) - astronomią i fizyką interesuję się 'od zawsze' ale w praktyce o oglądaniu nieba zacząłem myśleć na poważnie niedawno .. z początku z myślą o moich dzieciach ale wygląda na to że sam 'wpadłem'

 

Na początek dwa tygodnie temu zakupilem polecaną przez Was lornetkę Nikona 10x50 Ex i statyw (dla dzieci) - pierwsze kilka nocy było uroczych, a pełnia w weekend pozwoliła pokazać dzieciom Księżyc w pełni krasy .. niestety od tygodnia w Krakowie same chmury więc odczuwam pewien niedosyt ;)

 

Wasze forum bardzo mi się podoba - ze względu na 'pełną kulturkę' i mam nadzieję, że będę tu stałym gościem ..

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Nazywam się Mateusz Grzesik, mam 17 lat (chociaż, już niedługo), chodzę do liceum w Kielcach.

Pochodzę ze wsi oddalonej od Kielc około 40km, gdzie niebo jest dość ciemne, a warunki do obserwacji dobre.

 

Jak to się zaczęło.. nie pamiętam. Od zawsze coś mnie ciągnęło. Najpierw atlasy nieba, później tania kiepska lornetka, tani kiepski refraktor, aż na newtonie 8" kończąc.

 

Pozdrawiam

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Nazywam się Mateusz Grzesik, mam 17 lat (chociaż, już niedługo), chodzę do liceum w Kielcach.

Pochodzę ze wsi oddalonej od Kielc około 40km, gdzie niebo jest dość ciemne, a warunki do obserwacji dobre.

 

Jak to się zaczęło.. nie pamiętam. Od zawsze coś mnie ciągnęło. Najpierw atlasy nieba, później tania kiepska lornetka, tani kiepski refraktor, aż na newtonie 8" kończąc.

 

Pozdrawiam

 

Witam Cię Mateuszu na Astropolis :)

Mam nadzieję, że to forum będzie dobrze Ci służyło !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Chciałbym pokrótce się przedstawić Szanownemu Forum.

Mam na imię Eugeniusz, mieszkam w Kielcach, mam świetne miejsce do obserwacji

w okolicach miejscowości Mniów, nazwa wioski Baran, a ponieważ jest tu autentycznie

ciemno - super warunki, stąd też moja ksywka.

 

Miałem kiedyś wielkie plany i próbowałem je przekuć w rzeczywistość.

Niestety wszyscy widzą jak jest, deszcze, deszcze i nie wiadomo jak długo jeszcze.

 

Na niebie oglądamy - jak to ładnie po łacinie nebulae czyli mgławice ale niestety

chmurne.

 

Próbuję też pomóc w organizacji naszego kieleckiego PTMA którego reaktywowania podjął się

przesympatyczny młody kolega Mikołaj.

 

No cóż wypada tylko czekać na Łaskawe Niebiosa.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witamy Cię Eugeniuszu na Astropolis.pl !

 

Myślę, że wiadomość o Twoim wspaniałym ciemnym Baranie szybko rozejdzie się wśród miłośników astronomii w miarę organizowania kolejnych spotkań na obserwacjach.

Dziękuję za miłe słowa o mnie i naszej działalności oraz bardzo dziękuję za Twoje wsparcie przy zakładaniu kieleckiego PTMA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam wszystkich,

Nazywam się Jakub Akus , mam aż 14 lat :)

Pochodzę z malej wsi oddalonej od Łomży około 35km.

Astronomia przyszła do mnie rok temu razem nowymi przedmiotami szkolnymi. Na chwile obecną nie opanowywuje większosci materiału na forum,

lecz mysle , że z biegiem czasu czytając to co piszą bardziej doświadczeni Panowie :) przyjdzie pora na pewne wydatki itp.

 

Mam nadzieje , że to forum będzie moim wsparciem w realizowaniu marzeń :)

 

Pozdrawiam Jakub :))

 

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Nazywam się Paweł (31 lat). Mieszkam w Legnicy. Astronomią interesuje się amatorsko od kilku lat (amatorsko tzn. naprawdę amatorsko, w skali 1-10, gdzie 1 oznacza minimum: praktyka 0, wiedza 2, chęci i zapał 7 do 10). Chciałbym zacząć przygodę z astronomią na poważnie. Natrafiłem na forum poprzez google i chęć zakupu pierwszego teleskopu.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć jestem Paweł.

Interesuję się astronomią od początku 2012 roku. Lubię książki związane z astronomią. Z zawodu jestem grafikiem komputerowym. Na fotografii znam się słabo i ogólnie staram się ograniczyć czas spędzony przy komputerze. Jak zauważyliście wszystko do siebie nie pasuje no ale cóż taki jest świat :albert: .

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam wszystkich,

 

Również mam na imię Paweł. Astronomią interesuję się już kilka lat. Wszystko zaczęło się od filmów fabularnych o wiadomej tematyce. Następnie pochłonąłem wszystkie dostępne mi książki oraz filmy dokumentalne(National Geografic etc.). Teraz postanowiłem nabyć swój własny teleskop... dzięki czemu trafiłem tu.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

witam!

chciałbym sie dowiedzieć czy gwiazdozbiór Lutni moze nazywac sie także "gwiazdozbiorem Wegi" ?? Pytanie wzieło sie ze szkoły gdyż nauczycielka od geografi twierdzi że nazwa "Gwiazdozbiór Wegi " jest poprawna. jesli zaś jest to błąd to do kogo mam napisac w tej sprawie zeby dostać np. odp w liście? z góry dzięki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twoja nauczycielka nie ma racji, nie ma czegoś takiego, jak gwiazdozbiór Wegi.

Jeśli tak bardzo zależy Tobie na pisemnym potwierdzeniu, napisz do PTMA - być może odpowiedź oficjalnie zarejestrowanego stowarzyszenia będzie wystarczającym potwierdzeniem, które przekona twoją nauczycielkę. Możesz też poprosić nauczycielkę o przyniesienie źródła, na podstawie którego twierdzi, że to ona ma rację. Nie sądzę, żeby cokolwiek przyniosła, a jeśli już - jakieś astrologiczne g***.

Możesz się też podeprzeć dowolną książką o astronomii - np. Historią naturalną gwiazdozbiorów Dobrzyckiego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lub prościej - zapytaj Wujka Google o Gwiazdozbiór Wegi :)

Wikipedia od razu wywala :

Wega (alfa Lyrae, α Lyr) – najjaśniejsza gwiazda w gwiazdozbiorze Lutni, piąta co do jasności gwiazda nieba, a trzecia na niebie północnym (wielkość gwiazdowa: +0,03m). Odległa od Słońca o 25,3 lat świetlnych. Nazwa gwiazdy pochodzi z arabskiego i znaczy „pikujący orzeł”. Wega była zauważana jako ważna gwiazda przez arabskich astronomów, dawnych mieszkańców Polinezji, Asyryjczyków oraz w chińskiej i hinduskiej mitologii.[1]

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.