Skocz do zawartości

AZ-EQ6 GT do astrofoto, warto ??


elay

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Od jakiegoś czasu (po sprzedaży HEQ5) szukam cięższego montażu do astrofoto. Nie mogąc znaleźć nic sensownego na giełdzie zacząłem rozglądać się po sklepach za nowym sprzętem.

Jako, że oprócz astrofoto, lubię sobie popatrzeć (obecnie do wizuala używam SW FLEX 12" GoTo) , wpadłem na pomysł, a może zamiast NEQ6 warto rozważyć AZ-EQ6 GT. Po zrobieniu małego resetu sprzętu do wizuala były montaż do wszystkiego.

Ale wiadomo, jak coś jest do wszystkiego, to często jest do niczego. Na myśli mam to, że jakoś mało jest użytkowników AZ-EQ6, a co za tym idzie mało opinii i recenzji.

Dlatego mam prośbę do użytkowników, proszę o opinię jak się sprawuje ten sprzęt, może jakieś wykresy z prowadzenia, a jeszcze lepiej porównanie z NEQ6. 

Moje wątpliwości szczególnie budzi min. system wysprzęglania, ale pułapek pewnie jest więcej.

 

Pozdrawiam

Elay        

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, Selmak napisał:

Zapytaj :

 

@Pav1007

Dzięki :-)

 

59 minut temu, elay napisał:

Ale wiadomo, jak coś jest do wszystkiego, to często jest do niczego.

Ten montaż nie jest do wszystkiego  :-) ma możliwość ustawienia go w pozycji azymutalnej i tyle - normalnie jest to montaż paralaktyczny o dużej nośności. Ma enkodery w obu osiach (umożliwiające pokazywanie pozycji teleskop przy jego ręcznym ruszaniu) oraz fabrycznie zamontowaną przekładnię pasową.

 

59 minut temu, elay napisał:

Dlatego mam prośbę do użytkowników, proszę o opinię jak się sprawuje ten sprzęt, może jakieś wykresy z prowadzenia

Niestety wykresów prowadzenia nie zapisuję, ale w piątek, nosząc newtona 8" f/5 i trochę stuffu na nim, przy dość sporym wietrze i nad domem (tuż nad dachem) - prowadził z RMS 0,54"-0,64" - z pojedynczymi pikami (przy podmuchach) do 0,8". W warszawie prowadzi (z tarasu w ursusie) 0,9" - 1,2" Więc uznaję to jako wynik b.dobry. Na tyle dobry, że pozwala bezproblemowo focić setupem ze skalą 0,74" (oczywiście poza warszawą) i skalą 1,54" w warszawie.

 

telep.jpg

 

59 minut temu, elay napisał:

Moje wątpliwości szczególnie budzi min. system wysprzęglania

Dlaczego? W NEQ6 (i poniżej) masz docisk do ślimacznicy z boku, w AZEQ6 - ślimacznica jest ściskana z góry i z dołu. Przez to jest sporo cieńsza (mam wrażenie, że jej obwód jest większy) i mniej waży.

 

Do tego ustawienie wysokości w tym montażu jest genialne! - jedna śruba. W komplecie jest również przedłużka pręta przewciwwag i dodatkowe siodełko na koniec tego pręta - żeby np focić na 2 teleskopy lub podpiąć lustrzankę.

 

Dostęp do silników jest bardzo łatwy - z jednej strony głowicy mamy dostęp do elektroniki a z drugiej do silników.

 

Wg mnie montaż na prawdę zdaje egzamin!

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój pierwszy paralaktyk to był EQ6  (2008r.), ale dokładnie pamiętam jego budowę i właśnie widzę tą różnicę o której piszesz. Moja wątpliwość dotyczy łożyska pod ślimacznicą. Taka forma docisku ślimacznicy wymaga dokładnej obróbki współpracujących elementów i "gładkiego" łożyska. Z technicznego punktu widzenia jest to rozwiązanie o wiele lepsze niż w EQ6, ale wymagana jest wyższa jakość wykonania.

Pisząc o wielozadaniowości, chodzi mi o to, czy SW nie przekombinowało i np. montaż nie stracił stabilności poprzez system przestawiania, ale znam Twoje fotki z forum i widzę, że jest OK. Wcześniej nie zwróciłem uwagi, że używasz AZ-EQ6, kiedyś chyba używałeś EQ6 i tak zapamiętałem.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, elay napisał:

Moja wątpliwość dotyczy łożyska pod ślimacznicą. Taka forma docisku ślimacznicy wymaga dokładnej obróbki współpracujących elementów i "gładkiego" łożyska. Z technicznego punktu widzenia jest to rozwiązanie o wiele lepsze niż w EQ6, ale wymagana jest wyższa jakość wykonania.

W tym montażu są łożyska igiełkowe płaskie, które są ściskane przez dwa metalowe okręgi (nie wiem jak to nazwać).

 

28 minut temu, elay napisał:

Pisząc o wielozadaniowości, chodzi mi o to, czy SW nie przekombinowało i np. montaż nie stracił stabilności poprzez system przestawiania

Zupełnie nie. W ustawieniu AZ wkręcasz w klin śrubę, która blokuje montaż w położeniu azymutalnym. W przypadku położenia EQ to śruba wysokości dobrze trzyma cały montaż, jak i są dwie śrruby na klinie, które można dokręcić i wtedy trzyma jeszcze mocniej.

 

Jako dowód - ustawiałem montaż na biegun (u siebie w domu, na tarasie) - ustawiłem z dokładnością ok 3", był okres niepogody, zdejmowałem i zakładałem teleskop. Po bodajże 4 miesiącach (niedawno) zrobiłem sprawdzenie bieguna i wynosiło ok 3" - więc trzyma i to bardzo dobrze :-)

 

31 minut temu, elay napisał:

ale znam Twoje fotki z forum i widzę, że jest OK.

Dziękuję :-) Jest ok - ustawianie na biegun nie było dla mnie prostsze teraz - jedna śruba wysokości załatwia temat. Do tego montaż ma już nową, dużo dokładniejszą lunetkę, więc w polu ustawiam na nią i deklinacja idzie jak po linii.

 

32 minuty temu, elay napisał:

Wcześniej nie zwróciłem uwagi, że używasz AZ-EQ6, kiedyś chyba używałeś EQ6 i tak zapamiętałem. 

Tak, AZ-EQ6 to najnowszy zakup. Wcześniej miałem HEQ5-EQ6-HEQ5-AZEQ6 :-)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i bardzo fajnie, mam problem z głowy, na jesień zakupię, ale raczej chyba EQ6-R. Jakoś tak nie za bardzo wiem, do czego miałby mi służyć AZ. Zostawię sobie także Exos-2. Miałem już kiedyś EQ-6, ale trochę przedobrzyłem do wizuala z SW MAK 150 Pro. Z tego co pamiętam to sprzedałem go Hansowi. Teraz mam inne priorytety i jak go polecacie do astrofotografii  to super. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Cześć, zanim założę nowy temat spróbuję tutaj. Mam pytanie do użytkowników az-eq6. Ile kilo tak na prawdę mogę na niego wrzucić. Widziałem różne cuda, nawet 14 calowe. Moja tuba to 10" 254/1000 f4, około 15-16kg. Do tego okulary szukacz guider itd. Będzie tego z 18 do wizuala spokojnie. Do foto może trochę mniej. Przeżyje to? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój refraktor z osprzętem astrofoto to 14 kg i działa wszystko bez zastrzeżeń. Trudno powiedzieć jaka jest górna granica ciężaru zestawu do astrofotografii, myślę, że jeszcze ładnych parę kg można dorzucić.

Do zastosowań wizualnych  spokojnie 20 kg da radę bez widocznych, uciążliwych drgań. Myślę, że w trybie AZ spokojnie 20 kg można przekroczyć.

@Lukasz83 wiesza tubę 350 mm i robi genialne zdjęcia, jego zapytaj ile to wszystko (z przeciwwagami) waży.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam montaż pewnie da radę - chociaż nie wiem jak wygląda pręt przeciwwagi w tym nowym EQ6. Ja mam wymieniony na gruby bo wieszam na nim 30kg odważników. Ten oryginalny wygiąłby się w łuk.

Mój setup to 22kg teleskop + pewnie ok 3kg osprzętu.

Montaż daje radę, ale tylko jak nie wieje.  Jak nie ma "ciszy" to się nie rozkładam, chyba że do avikowania planet.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 29.10.2020 o 01:54, Łukasz Wieczorek napisał:

Cześć, zanim założę nowy temat spróbuję tutaj. Mam pytanie do użytkowników az-eq6. Ile kilo tak na prawdę mogę na niego wrzucić. Widziałem różne cuda, nawet 14 calowe. Moja tuba to 10" 254/1000 f4, około 15-16kg. Do tego okulary szukacz guider itd. Będzie tego z 18 do wizuala spokojnie. Do foto może trochę mniej. Przeżyje to? 

Zrobiłem kiedyś eksperyment i powiesiłem taką tubę (udostępnił mi ją Lukasz83, jak jeszcze bawił się takimi małymi zabawkami :D) na AZ-EQ5 - nic się nie urwało i nie wyglądało na to, żeby montaż miał mieć z tego tytułu jakieś problemy, więc AZ-EQ6 też spokojnie da radę.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, ale zadziałało zdefaultu jakimś codem właśnie. Miałem ustawiona predkosc na 1 chyba i po prostu szło bardzo wolno. Sprawdzam. Prędkość 1 to gwiazdowa, zgodna z ruchem obrotowym Ziemi jak rozumiem i musi być zaznaczona... A do planet? Na razie nie mam guidingu. Czekam na pogodę żeby sprawdzić czy znowu będę miał pojechane gwiazdy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.