Skocz do zawartości

Co robię żle??


Arctur

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym podłączyć się do tematu. Moja sytuacja wygląda tak że próbowałem zrobić zdjęcia księżyca lustrzanką podłączoną do teleskopu i jak używałem tej tulei wydłużającej to obraz mega nieostry i dodatkowo widziałem ten krzyżak u wylotu teleskopu przez co księżyc wyglądał jak nieostry pierścień. Odłączyłem tuleję i podłączyłem lustrzankę bezpośrednio ringiem T2 do wyciągu i wygląda to tak że im dalej wysuwam wyciąg tym obraz jest coraz gorszy natomiast nawet jak wyciąg jest najmocniej wsunięty to obraz nadal jest nieostry. Co w takiej sytuacji ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, PrzemAss772 napisał:

Chciałbym podłączyć się do tematu. Moja sytuacja wygląda tak że próbowałem zrobić zdjęcia księżyca lustrzanką podłączoną do teleskopu i jak używałem tej tulei wydłużającej to obraz mega nieostry i dodatkowo widziałem ten krzyżak u wylotu teleskopu przez co księżyc wyglądał jak nieostry pierścień. Odłączyłem tuleję i podłączyłem lustrzankę bezpośrednio ringiem T2 do wyciągu i wygląda to tak że im dalej wysuwam wyciąg tym obraz jest coraz gorszy natomiast nawet jak wyciąg jest najmocniej wsunięty to obraz nadal jest nieostry. Co w takiej sytuacji ?

A twój teleskop to...?? Skoro to Newton (jaki?) to być może bez podniesienia lustra nie wyostrzysz.

Edytowane przez seg
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, dziki napisał:

Próbowałbym bez okulara.

Zdecydowanie tak. Spróbuj na początek wyostrzyć w ognisku głównym teleskopu. Ja na podobnej tubie 127/825 uzyskuję w moim SONY A57 ostry obraz po wysunięciu wyciągu na ok. 7 cm. Finalnie dość trudno jest dokładnie ustawić ostrość na oko, patrząc w wizjer aparatu czy na ekranik. Pomocne są słabsze gwiazdki w kadrze ze znanego obszaru nieba, np. okolic Polarnej. Jeżeli będziesz widział tylko Polarną, z ostrością kiepsko. Powinieneś widzieć przynajmniej jeszcze jedną gwiazdkę (HIP7239) jako punkcik. Punkcik może być migoczący, ale powinien być widoczny.

 

polarna.PNG.1c392d0de51515302dbc43abf87b812e.PNG

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co znalazłem, backfocus to 150mm. W moim refraktorze jest 115 czy 120 i zamówiłem adapter o odpowiednich gwintach- dystans 8 cm. Do tego dopiero pierścień na Nikona. 

Ostrość łapię, jak wysunę lustrzankę w okolicy połowy 2,5" wyciągu. Jeśli macie w lustrzankach nieostry obraz, to oznacza, że matryca jest w nieodpowiedniej odległości (zazwyczaj za blisko).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Arctur napisał:

dark flat obojetnie wszystkie tak wychodza,..

Pokrywę z obiektywu w teleskopie zdjąłeś? :) Podłącz aparat do wyciągu bez niczego po drodze i zrób jakieś zdjęcie aby jakieś światło było widać.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, HAMAL napisał:

Pokrywę z obiektywu w teleskopie zdjąłeś? :) Podłącz aparat do wyciągu bez niczego po drodze i zrób jakieś zdjęcie aby jakieś światło było widać.

Hahhaha....

Jakie to śmieszne i zarazem prawidziwe, kiedyś na samym początku gdy patrzałem na Jowisza dziwiłem się czemu taki ciemny i tak szybko ucieka z pola.

Już po Jowiszowej sesji skapnąłem się że patrzałem przez otworek wentylacyjny w pokrywie dobsona, ehhh początki są najlepsze....

Edytowane przez wampum
  • Lubię 2
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Arctur napisał:

Sorki za zwlekanie z odpowiedzia ale jak to sie mówi słuzba nie drużba pracować trzeba

Luz przecież nikt z nas nie jest przykuty łańcuchami do kompa :D

 

4 godziny temu, Arctur napisał:

bo jak robie darki z zasłonietym obiektywem nastepnie 10 light itp to nie mam darkow wcale tylko lighty?

Tego nie zrozumiałem. Robisz darki (dekiel zasłonięty) a wychodzą bardzo jasne klatki? Jak robisz za dnia to na 95% wpada Ci lewe światło wyciągiem... albo deklem albo tym i tym.

 

Zdjęcie jest ostre, przepalone ale ostre. Powinieneś móc rejestrować bezproblemowo również obraz gwiazd.

 

Proponuję ustaw ISO 1600, czas 30 sek i zrób jedną ekspozycję gwiazd, to samo na 60 sek i pokaż rezultat.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Arctur napisał:

Sorki za zwlekanie z odpowiedzia ale jak to sie mówi słuzba nie drużba pracować trzeba, oto moje fotki piersze ładnie sie wyostrzyło w wizjerze (komin ok 10km )aparatu ale zdjecie nieostre jak zwykle.. 

Nie ma "sorki" tylko się sprężaj! ;)

W jaki sposób oceniłeś, że to fotka jest nieostra? Czy w ogóle wcześniej zajmowałeś się fotografią?...

 

Godzinę temu, dziki napisał:

Zdjęcie jest ostre, przepalone ale ostre. Powinieneś móc rejestrować bezproblemowo również obraz gwiazd.

 

Tak też to widzę. Pokaż Arctur jakieś gwiazdki, w końcu chyba będziesz chciał rejestrować gwiazdki a nie kominy?... ;)

 

5 godzin temu, Piotr4d napisał:

Na moje oko, to ostrość łapiesz, chyba błędnie oczekujesz że ostre będzie całe zdjęcie, bliski i daleki plan.

W astrofoto problem głębi ostrości nie występuje. Więc żeby nie borykać się z takimi "ziemskimi" problemami skieruj Arctur swój setup na gwiazdy. Pewnie w tym celu wszedłeś w jego posiadanie? ;)

 

Godzinę temu, dziki napisał:

Proponuję ustaw ISO 1600, czas 30 sek i zrób jedną ekspozycję gwiazd, to samo na 60 sek i pokaż rezultat.

Kolega Arctur chyba na razie o prowadzeniu nic nie mówi.  Proponuję więc, żeby na ISO6400 i ekspozycji 5 sek w ciemną noc pokazał w końcu jakieś gwiazdki.

Edytowane przez diver
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stoi na EQ4 xD bez prowadzenia na razie niestety ,robiłem akurat wczoraj mały test w warunkach miejskich mam tylko do 1600 ale te robiłem przy 400 i i 30s .

Jakiś efekt jest troche popracuje na ustawieniami może w aparacie coś pominołem ustawić.

 

 

IMG_3661.JPG

  • Zmieszany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kłaniają się podstawy. Jak nie masz prowadzenia to nie masz szans na jakiekolwiek zdjęcie przez taką ogniskową. Jesteś blisko punktu ostrości, ale brak liveview nie ułatwia lepszego ustawienia.

 

Co bym sugerował:

1. podłączasz aparat kablem do laptopa

2. robisz klatkę na ISO 1600 powiedzmy 10 sek, klatka leci prosto na kompa

3. zmieniasz nieznacznie ostrość

4. robisz klatkę na ISO 1600 powiedzmy 10 sek, klatka leci prosto na kompa

5. patrzysz czy jest lepiej czy gorzej, wprowadzasz korektę ostrości, wracasz do pkt 2

 

Tak czy inaczej bez prowadzenia to będzie ciężko cokolwiek podziałać.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki mistrzu xD, prowadzenie będzie a raczej planuje wkrótce oraz lepsza lustrzanke ewentualnie laptop ,który w sumie też musziałbym kupić bo nie posiadam, a tak nawiasem lepiej podłaczyć z laptopem czy aparat z liveviem .Generalnie od poczatku wiedziałem ze jakis swietnych efektów nie uzyskam i prowadzenie musze kupić. Jak to sie mówi porwałem sie z motyka na słońce wiedzy u mnie brak i nie przypuszczałem że astrofotografia to taki obszerny temat.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj zrobić Jowisza , On mocno świeci , tu jest zdjęcie zrobione zwykłą lustrzanką , na statywie nieruchomym (bez prowadzenia ) . Uruchamiasz funkcję podniesienia lustra , oraz wyzwalacza . Nie możesz apartu wyzwalać dotykając go (będzie cała konstrukcja dygotać). To zdjęcie jest refraktorem 152/760 , na chybotliwym statywie , lustrzanka zamontowana bezpośrednio do  refraktora . (jakość jest słaba , ale tam ma być widać jasny obiekt bez prowadzenia -jest to cała klatka niekadrowana), (możliwe że była zdemontowana soczewka petzvala-czyli byłyby to refraktor 152/1200). Tak czy siak na nieruchomym statywie Jowisza pstrykniesz bez większego poruszenia.

 

16707414_405334919809381_2895534740268053065_o.jpg

Edytowane przez berkut123
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Arctur napisał:

Stoi na EQ4 xD bez prowadzenia na razie niestety ,robiłem akurat wczoraj mały test w warunkach miejskich mam tylko do 1600 ale te robiłem przy 400 i i 30s .

Bez prowadzenia, na Twojej tubie każda fotka dłuższa niż 0,5 sek. da poruszone obrazy gwiazd. Trudno więc będzie ocenić jej ostrość. Poniżej fotka o czasie ekspozycji 1 s, zrobiona na montażu Alt-Az bez prowadzenia (nie mówiąc już o autoguidingu). Zobacz, że gwiazdki "jadą". Choć widać też, że ostrość została "złapana".

1314_800.jpg.9d20f83dc604518f27a7b607c6eccf04.jpg

2 godziny temu, berkut123 napisał:

Spróbuj zrobić Jowisza , On mocno świeci

Bardzo dobra podpowiedź. Z tym że z Jowiszem na razie jest trochę kłopot, bo późno wschodzi i nisko chodzi. Księżyc będzie jeszcze lepszym obiektem do treningu ostrości. A teraz akurat Księżyca mamy dostatek.

Poniżej fokalna fotka Księżyca. Ustawienie ostrości ręczne.

01846_800.JPG.4e48e3d522b15779f72d8cbf23e7ac88.JPG

 

 

Edytowane przez diver
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.