Skocz do zawartości

Astrowakacje 2019


Gość wessel

Rekomendowane odpowiedzi

Jak dla mnie tegoroczne astrowakacje to dwa terminy -  pierwsze dwa tygodnie czerwca i pierwsze dwa tygodnie sierpnia.

Od wczoraj wypoczywam.

Będę fotografował dwoma setupami: FS 126,ATIK i FSQ z FLI 8300.

setups.thumb.jpg.1c6318cce89554493b4008cd63399b29.jpg

Wakacje zaczęły się nieźle. Już pierwszej nocy upolowałem NLC :) a setupy zebrały razem 6 godzin materiału.

17476677_NLC3_06_20192_30.thumb.jpg.ee2aa33eddaf2a703e8106c514effd75.jpg

Jest też ciekawostka kulturalno- rozrywkowa. Otóż w wyniku działań pewnego ministra który dopuścił na krótki okres ( na szczęście) wycinkę drzew na gruntach prywatnych oczom ciekawskich ukazały się po 30 latach !!!! ruiny zamku biskupów.

Za Wiki " Zamek został wybudowany w latach 1617-1624 przez biskupa Henryka Firleja, jednego z arcybiskupów gnieźnieńskich, na miejscu wcześniejszej drewnianej budowli, spalonej w 1605 roku. W zamku do czasów rozbiorów rezydowali latem biskupi płoccy. W 2. połowie XIX stulecia i na początku XX wieku opuszczona budowla została zdewastowana, a częściowo rozebrana dla pozyskiwania cegieł ". Niewiele zostało, ale dobre i to :)

935527381_Paac.thumb.JPG.7c3362bac1d659ae05be59ff213b2da2.JPG

 

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, Grzędziel napisał:

Czystego nieba!

i spokojnego wypoczynku.

 

A Veloce odstawiłes? Czemuż to?

Nie mam trzeciego montażu :( FSQ z FLI ma podobną skalę, a EM-11 Veloce nie uniesie

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś udało mi się sfotografować ptaszka, który zbudował gniazdo w jałowcu płożącym pod oknem hacjendy. To chyba  zniczek , jeden z najmniejszych ptaszków na naszych terenach. Koledzy zweryfikuja

Piekielnie szybki, lata i zawisa w powietrzu jak koliber.

Długość ok. 9 cm, waga 6 g.

EDIT: jednak nie zniczek, być może piecuszek.

 

zniczek.thumb.jpg.53bface0bd91fcba8bc784fcea830d2f.jpg

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, wessel napisał:

A to inny ptaszek, trochę większy. W ramach testu Tamrona zakupionego od Jacka E. Boeing 747 leciał na zachód, ale nie zdążyłem go sprawdzić kto, skąd i dokąd.

Jumbo.thumb.jpg.5dcf287e6b99cbd92f3880e08579a349.jpg

Niezle  ujecie  4 smugi kondensacyjne tak to 747 dokładnie 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ach Brok...pamiętam te ruiny z głębokiego dzieciństwa - były jakby "mniej zrujnowane". Pozdrawiam Cię serdecznie. Zanosi się na dużo czystego nieba. Ostatniej nocy nawet u mnie dostrzegałem gwiazdy ok. 4,5mag....ale sesję zmarnowałem niestety. Muszę sobie zrobić listę czynności przed sesyjnych, inaczej lipa.

P.S.

A MIgi 29 ćwiczą jeszcze nad Puszczą Białą?

Edytowane przez ryszardo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, wessel napisał:

Dziś udało mi się sfotografować ptaszka, który zbudował gniazdo w jałowcu płożącym pod oknem hacjendy. To zniczek , jeden z najmniejszych ptaszków na naszych terenach. Gatunek chroniony.

Piekielnie szybki, lata i zawisa w powietrzu jak koliber.

Długość ok. 9 cm, waga 6 g.

 

zniczek.thumb.jpg.53bface0bd91fcba8bc784fcea830d2f.jpg

Wesselku, ptaszki, to Ty jednak zostaw ptasiarzom albo zajrzyj do mnie na stronę ;) Ten jegomość to najprędzej piecuszek, ewentualnie świstunka leśna, chociaż przydałoby się lepsze zdjęcie do rozróżnienia :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, sidiouss napisał:

Wesselku, ptaszki, to Ty jednak zostaw ptasiarzom albo zajrzyj do mnie na stronę ;) Ten jegomość to najprędzej piecuszek, ewentualnie świstunka leśna, chociaż przydałoby się lepsze zdjęcie do rozróżnienia :)

 

Nie czuję się specjalistą, tak sobie po swojemu wynalazłem w necie. Postaram się zrobić mu portrecik, choć to niełatwe...

Poprawiłem post o ptaszku  :)

 

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, wessel napisał:

Nie czuję się specjalistą, tak sobie po swojemy wynalazłem w necie. Postaram się zrobić mu portrecik, choć to niełatwe...

Poprawiłem post o ptaszku  :)

 

Piecunka :D wiem, że niełatwe, od dwóch lat fotografuję ptaki i trzeba mieć co najmniej tyle cierpliwości co do stania przy teleskopie w nocy :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to coś łatwiejszego do rozpoznania :)  - grzybień biały zwany nenufarem albo lilią wodną. Nad Bugiem są całe pola, kilka u mnie w stawiku.

W tak pięknych okolicznościach przyrody 28 stopni w cieniu jakoś łatwiej się znosi :)

 

nen.thumb.jpg.7d18023d93bfd94acd7a5265b2629eb0.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, wessel napisał:

Jak dla mnie tegoroczne astrowakacje to dwa terminy -  pierwsze dwa tygodnie czerwca

W jakich godzinach robiłeś pierwszą sesję? Ja wczoraj próbowałem coś lapać i kilka minut po 23 było nadal jasno (na północy) :( Jeszcze nie widziałem materiału, więc nie wiem jaki efekt...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, dziki napisał:

W jakich godzinach robiłeś pierwszą sesję? Ja wczoraj próbowałem coś lapać i kilka minut po 23 było nadal jasno (na północy) :( Jeszcze nie widziałem materiału, więc nie wiem jaki efekt...

Zaczynam 23:45 kończę 1:45 - dwie godziny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.