Jump to content

Ostrzeżenie przed użytkownikiem Nowator1987

_vk_
 Share

Recommended Posts

Celem tego wpisu jest ostrzeżenie forumowiczów przed nieuczciwym sprzedawcą Jarosławem oraz mam nadzieję dyskusja jak Wy radzicie sobie z takimi sytuacjami.

Postaram się streścić sytuację jaka mnie niedawno spotkała.

Na imieniny dostałem trochę kasy i postanowiłem, że popróbuję fotografować niebo z ogniskową większą niż 300mm. Mam Celestrona C6N, ale na razie używałem go tylko do wizuala. Na Olx znalazłem korektor komy Baader Mark 3 za połowę ceny sklepowej. Co prawda sprzedawca ze Szczecinka, ale jak sprawdziłem inne wystawione przedmioty sprzedawcy, znalazłem jeszcze teleskop SW 750/150 i o dziwo w Piotrkowie Trybunalskim, czyli jakieś 80 km ode mnie. Pomyślałem, że fajnie, bo będę mógł zobaczyć stan korektora przed zakupem. Po kontakcie z Jarosławem K., rozczarowanie, bo okazało się, że pracuje teraz w Holandii i MPCC ma ze sobą. I tu zapaliło mi się żółte światełko. Jak to Newton w Piotrkowie a korektor w Holandii? Poszukałem czegoś więcej o sprzedawcy na necie i okazało się, że w wieku 12 lat odkrył kometę. Astro dusza pomyślałem a moja czujność została uśpiona. Pieniądze przesłałem na konto a paczki jak nie było, tak nie było. Poprosiłem Smsem o nr przesyłki i kontakt się urwał. NK.pl rulez. Znalazłem kontakt do rodziny kolesia, ale po rozmowie wiedziałem już, że coś jest nie tak. Chociaż po tych telefonach oszust jeszcze mi odpisał, że wysłał i żebym czekał. Taka ściema i gra na czas i przeczekanie. Dopiero teraz poszukałem dokładniej i ustaliłem nick oszusta Nowator1987. Zobaczyłem też, ile ludzi oszukał.

Parę zdań przemyśleń:

Złodziejowi nie zależy na nazwisku ani reputacji. Przecież mogę je na każdym forum, na które się logował podać. Nawet znajomość miejsca zamieszkania (o ile jest prawdziwe) sprzedającego nie zmniejsza ryzyka transakcji. Rodzina takiego złodzieja stoi za nim murem, mimo że wie co to za człowiek. Rozmawiając, że szwagierką typa poczułem się jakbym to ja był winny. Oszust pochodzi z Bełchatowa, był lub jest fotografem. Popełnił trochę całkiem fajnych astro fotek, szkoda mi czasu by dalej wałkować temat, ale przynajmniej podzieliłem się z Wami tą historią i czuję się lepiej.

• Sad 1

45 minut temu, komprez napisał:

Dlatego zawsze zamawiajcie paczki ZA POBRANIEM z możliwością otwarcia - tak jest taka opcja i warto do niej dopłacić. To smutne co CIe spotkało ... 

Akurat paczki to się nie da wysłać ze sprawdzeniem zawartości, Poczta nie oferuje takiej usługi. Sprawdzenie zawartości możesz sobie zażyczyć tylko do przesyłek kurierskich Poczty Polskiej, czyli Pocztexów. I, z tego ci się orientuję, żaden inny przewoźnik nie ma czegoś takiego w ofercie.

Ale w sumie jeżeli nie ufasz sprzedającemu i chcesz się zabezpieczać przed oszustwem w ten sposób - to chyba trzeba się zastanowić, czy w ogóle warto bawić się w transakcje z kimś takim.

Edited by Krzysztof z Bagien
  • Like 1

Mam wrażenie , że niedawno czytałem bliźniaczą historię. 

Człowiek chce wierzyć ludziom, ale trzeba przyjąć, że okazji nie ma :(

Zawsze przed każdym zakupem mędzę sprzedawcy, pytam o głupoty i dodatkowe zdjęcia i oceniam wirygodność. Sorki _vk_, moze się coś jeszcze wyjaśni.

Edited by Fredrixxon

Myślałem, że już wszyscy o nim słyszeli i już nikogo nie nabierze, ale jak widać wciąż nic się nie zmieniło... Na jego temat był na pewno wątek na AM, u nas chyba też. Gość dawniej działał bardziej na forach, teraz na OLX. Po wpisaniu nicka w google można znaleźć kilka rzeczy. Znane są jego dane, nazwisko, prawdopodobny adres, konto na fb, zdjęcia itp. Mimo to oszukuje i kradnie w najlepsze...

• Like 2

Gość od długiego czasu oszukuje ludzi  , Na Astromaniaku od 7-iu lat  wisi jego klepsydra jako oszust. Wielu ludzi  dzięki tej informacji  nie zostało oszukanych 

Są tam też dokładne informacjie na jego temat.

Ostrzeżenia przed oszustami !!!

OSTRZEŻENIA!

A tu fotki tego osobnika , gdzie jeszcze ma aktualne konto. Ostatnio logował się tam w 2013 roku i pewnie zapomniał że ma tam jeszcze swoje fotki.

http://www.fotka.pl/profil/nowator1987/albumy

Edited by endriu624
  • Like 1
  • Thanks 1

21 minut temu, _vk_ napisał:

Niska szkodliwość

Nie ważne. Musisz to zgłosić na policję. To jest ich praca i koniec. Niech złodzieja chociaż trochę poszarpią.

A jak nie to i mnie przelej 300zł - ja przynajmniej nie jestem złodziejem i uczciwie mówię, że nic Tobie nie wyślę. Złodziejowi dałeś a mnie nie dasz?

• Like 1

Godzinę temu, Krzysztof z Bagien napisał:

Akurat paczki to się nie da wysłać ze sprawdzeniem zawartości, Poczta nie oferuje takiej usługi. Sprawdzenie zawartości możesz sobie zażyczyć tylko do przesyłek kurierskich Poczty Polskiej, czyli Pocztexów. I, z tego ci się orientuję, żaden inny przewoźnik nie ma czegoś takiego w ofercie.

Ale w sumie jeżeli nie ufasz sprzedającemu i chcesz się zabezpieczać przed oszustwem w ten sposób - to chyba trzeba się zastanowić, czy w ogóle warto bawić się w transakcje z kimś takim.

Krzysztofie poczta polska ma też paczkę+ ze sprawdzeniem zawartości i jest tańsza niż pocztex.

32 minuty temu, _vk_ napisał:

Niska szkodliwość

Nieprawda. Oszustwo jest przestępstwem i pozostaje nim bez względu na kwotę.

Jako ciekawostkę dodam, że ładnych parę lat temu potrzebowałem kupić nóż do drukarki etykiet i miał go wtedy "od ręki" jeden sprzedawca w kraju (nawet u oficjalnego dystrybutora nie było). Kliknąłem, kupiłem, zapłaciłem... i tyle. Ani towaru, ani zwrotu kasy. Wybrałem się więc w końcu na komisariat i złożyłem zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa. Pan policjant najpierw ni był zbyt chętny do działania, bo "to się z 60zł robi poważne przestępstwo" - ale mu wytłumaczyłem, że po pierwsze wiem co kodeks karny ma w tym temacie do powiedzenia, a po drugie sam sprzedaję przez internet i przez takich gość pośrednio ja też tracę potencjalnych klientów, więc przestał marudzić i spisał co było do spisania.

No i jak gość dostał wezwanie na przesłuchanie w charakterze podejrzanego o popełnienie przestępstwa oszustwa, to kasę przyniósł w zębach (znaczy tak naprawdę zrobił przelew :D).

Ja wiem, że służby działają różnie, ale jak będzie kilka zawiadomień na tego samego gościa, to w końcu zrobią co należy.

• Like 1

18 minut temu, piotrkusiu napisał:

Nie ważne. Musisz to zgłosić na policję. To jest ich praca i koniec. Niech złodzieja chociaż trochę poszarpią.

Samym szarpaniem ten gość się nie przejmuje, a jego proceder trwa tak długo mimo zawiadomień, zgłoszeń itd, bo wymiar sprawiedliwości jest w takich przypadkach nieskuteczny.

Ten gość nigdy nie sprzedaje  za pobraniem i ze sprawdzeniem zawartości paczki.

Jeżeli ktoś zrobił przelew na jego konto bankowe , przed otrzymaniem zamówienia , to tylko na własne ryzyko , i nie ma szans na dalsze roszczenia, nawet  policja tu nic nie pomoże. 

Jedynie Allegro daje gwarancję bezpiecznych zakupów.

On dobrze o tym wie że jest bezkarny , i dalej będzie oszukiwał bez konsekwencji, Chyba że my zmienimy zasadę zakupów od nieznanych osób  na bardziej bezpieczne, np, za pobraniem ze sprawdzeniem zawartości.

Edited by endriu624

Na astromaniaku  od dawna  jest ostrzeżenie  o działalności  tego człowieka  http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=51&t=53302&start=25 . Z tego co mi wiadomo prokuratura w Bełchatowie  prowadzi  dochodzenie  w  sprawie kradzieży i wyłudzeń finansowych  dokonanych przez   tego obywatela  poprzez   internet. Trzeba pójść zgłosić kradzież  na policje.

Dzięki Fornax, zdecydowałem, że zgłoszę a info że ktoś prowadzi dochodzenie może się przydać.

A zmieniając temat.

Ale dziś pogoda w Czewie!!! Afrikano się smaży. Już nie mogę doczekać się stakowania.

W dniu 21.09.2019 o 20:16, peter5 napisał:

Rzeczywiście, na dniach musieli zmienić, bo tydzień temu sprawdzałem i była.

Eh ... pierdoły gadacie ... oczywiście że była jest i będzie taka opcja ... trochę uwagi panowie ;) 

Opcji tej nie ma przy wyborze "Odbiór w punkcie"

image.png.d81d845beb60792f3d4bcdef13399cdd.png

Edited by komprez

4 godziny temu, endriu624 napisał:

Ten gość nigdy nie sprzedaje  za pobraniem i ze sprawdzeniem zawartości paczki.

Jeżeli ktoś zrobił przelew na jego konto bankowe , przed otrzymaniem zamówienia , to tylko na własne ryzyko , i nie ma szans na dalsze roszczenia, nawet  policja tu nic nie pomoże. 

Jedynie Allegro daje gwarancję bezpiecznych zakupów.

On dobrze o tym wie że jest bezkarny , i dalej będzie oszukiwał bez konsekwencji, Chyba że my zmienimy zasadę zakupów od nieznanych osób  na bardziej bezpieczne, np, za pobraniem ze sprawdzeniem zawartości.

To tak nie działa, nie ma, że "na własne ryzyko". Jak zawierasz z gościem umowę, że Ty mu zapłacisz, a on Ci wyśle sprzęt - i Ty płacisz a on sprzętu nie wysyła, to gość popełnia przestępstwo, które się nazywa "oszustwo" (doprowadzenie innej osoby do niekorzystnego rozporządzenia mieniem własnym lub cudzym za pomocą wprowadzenia w błąd) i mówi o nim art. 286 kodeksu karnego, który to przewiduje za to przestępstwo karę pozbawienia wolności od pół roku do 8 lat.

Przecież to nie jest tak, że tutaj mówimy o sytuacji, że gość nie wysłał sprzętu, bo był chory czy miał wypadek, tutaj koleżka celowo wprowadza ludzi w błąd i zrobił sobie z tego procederu źródło dochodu.

7 godzin temu, Krzysztof z Bagien napisał:

To tak nie działa, nie ma, że "na własne ryzyko". Jak zawierasz z gościem umowę, że Ty mu zapłacisz, a on Ci wyśle sprzęt - i Ty płacisz a on sprzętu nie wysyła, to gość popełnia przestępstwo, które się nazywa "oszustwo" (doprowadzenie innej osoby do niekorzystnego rozporządzenia mieniem własnym lub cudzym za pomocą wprowadzenia w błąd) i mówi o nim art. 286 kodeksu karnego, który to przewiduje za to przestępstwo karę pozbawienia wolności od pół roku do 8 lat.

Przecież to nie jest tak, że tutaj mówimy o sytuacji, że gość nie wysłał sprzętu, bo był chory czy miał wypadek, tutaj koleżka celowo wprowadza ludzi w błąd i zrobił sobie z tego procederu źródło dochodu.

Właśnie chodzi o to że takiej umowy nie ma , nawet kupując  na naszej forumowej giełdzie  nie ma takiej umowy , bo wysłanie wiadomości do sprzedającego że kupuję coś od niego, a on mi wyśle przedmiot po wpłacie na konto,  nie jest wiążące, chodzi oczywiście o umowę posiadającą moc prawną , której nie zawieramy w tej formie zakupów , aby taka umowa miała moc prawną musi być ona pisemna, lub na legalnych portalach aukcyjnych.  Dodatkowo sprzedającego w tej formie zakupów nie można nazwać sprzedawcą , bo to tylko osoba fizyczna , bez działalności gospodarczej..

To raczej tylko forma grzecznościowa , że ja coś sprzedam a ktoś kupi , a ja kupując ponoszę ryzyko  bez osobistego odbioru przedmiotu i płatności , 

Dlatego Nowator 1987 przez tyle lat bezkarnie oszukuje , mimo zgłoszeń na policję  , bo trudno tu udowodnić przestępstwo. Chyba gdy założył fikcyjny sklep internetowy.

A jego obroną jest to , że odpowiada  on na stawiane zarzuty , że kupiony przedmiot został wysłany , i to kupujący chce wyłudzić od niego zwrot pieniędzy mimo że przedmiot został wysłany do kupującego. Tak więc mamy marne szanse na odzyskanie pieniędzy.

Nowator 1987 to wyrafinowany oszust , zna doskonale prawo karne , i mocno stąpa po ziemi. i wie doskonale jak nas oszukać  bez konsekwencji.

Co mają zrobić ofiary internetowych oszustów – instrukcja ...

Edited by endriu624
  • Confused 1

Na prawie się nie znam, ale na wszelkich szkoleniach zawsze nam tłumaczyli,  że umowa słowna to też umowa. 

Mieliśmy nawet spór w sądzie, chodziło o doplatę do faktury ( ~100 pln :firefire:) , o samym rozstrzygnięciu zadecydowała rozmowa poprzez komunikatorze. 

• Like 1

Godzinę temu, Campana napisał:

Na prawie się nie znam, ale na wszelkich szkoleniach zawsze nam tłumaczyli,  że umowa słowna to też umowa. 

Mieliśmy nawet spór w sądzie, chodziło o doplatę do faktury ( ~100 pln :firefire:) , o samym rozstrzygnięciu zadecydowała rozmowa poprzez komunikatorze. 

Ale Nowator 1987 nie wystawiał faktur na sprzedawane przez siebie przedmioty.  On tylko zarzucał wędkę  z przynętą do wody, łowiąc naiwnych kupujących.

Edited by endriu624