Skocz do zawartości

Messier 81 & 82


Grzędziel

Rekomendowane odpowiedzi

Dzięki za uwagi.

 Z saturacją gwiazdek Maćku masz 100% racji, co do nadmiaru magenty, to chyba kłania się u mnie ponowna kalibracja monitora. W domu na moim Eizo jest ok, a w pracy na tanim Samsungu faktycznie kolory są marne. Ciekawe, który monitor mówi prawdę. Może jeszcze ktoś się wypowie w temacie kolorów, będę zobowiązany.

 

18 godzin temu, Tayson napisał:

Bede na to polowal na wiosne, ale niestety brakuje mi ogniskowej :(

Ale Tomku akurat tą fotkę robiłem ogniskową 520 mm i pixelem 5.4 (skala 2.14"/pix) a Ty masz skalę 1,61"/pix więc spoko na galaktyki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Grzędziel napisał:

No i masz Romek rację, Zombi i Dominik na AM pokazali mi to samo. Nie monitor zły tylko oczy.

Oj tam, oj tam. Za dużo magenty, za mało magenty. Jak ja lubię takie dyskusje. ;) Różnica kolorystyczna pomiędzy pierwszą i drugą fotką jest widoczna, ale dla mnie nie ma to "atomowego" znaczenia. Jak dla mnie fajna natur-fotka, bez przesadnej obróbki.

U mnie niestety obydwie galaktyki w jednym kadrze tak  ładnie się nie zmieszczą.

Hmm, to materiał z APO, a widzę na gwiazdkach takie "mikro-spajki". Skąd takie "mikro-spajki"?

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, arctur34wp napisał:

Trochę to troszkę zbyt delikatnie powiedziane przecież tu jest IFN, proszę referencja z sygnałem IFN, polecam każdemu kto chce pokazywać ten rejon:

Tak wiem, że jest tam IFN i widziałem podobne zdjęcia tego rejonu, jak to prezentowane przez Ciebie. Jak pewnie zauważyłeś ta fotografia była naświetlana 34,5 godz, moja trochę ponad 6 godzin i niestety jak to często w Polce bywa przy średnim niebie (cirrusy i przechodzące chmury) więc ciągnięcie na siłę żeby IFN pokazać byłoby skazane na porażkę -zmasakrował bym zdjęcie.

 

Powstaje więc pytanie, czy warto robić takie, powiedzmy szczerze, średniej jakości zdjęcia w porównaniu do takich jak pokazałeś -referencyjnych. Mimo wszystko uważam, że warto. Powiem więcej, właśnie siedzę nad kolejnym zrobionym z dużo gorszego, miejskiego nieba i tez je niebawem zaprezentuję.

 

Niestety zrobienie tak dobrej fotografii z Polski dla wielu, w tym mnie, mieszkańca wielkiego miasta jest praktycznie niemożliwe. Wygospodarowanie 30-40 godzin pod naprawdę dobrym niebem pewnie zajęło by rok lub dłużej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.