Skocz do zawartości

Rotator


cwic

Rekomendowane odpowiedzi

Potrzebuje rotatora t2-t2, szukam czegoś pewnego, czyli "maszynki" która mi nie spierniczy osiowości.

Czytałem że ten od TS (https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/language/en/info/p5547_TS-Optics-T2-Thread-360--Rotation-and-Quick-Changer---5-5mm-short.html) jest raczej średni.

Jakie macie doświadczenia w tej kwestii?

Edytowane przez cwic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie da się w zasadzie utrzymać osiowości stosując rotator jaki kolwiek. Tylko dokręcenie do czoła daje 100% pewności. ale wszystko trzeba stosować w granicach rozsądku, jeśli korzyści  korzystania z rotatora są duże można go zastosować. To zależy jaki konkretny setup z dana wielkością chipa oraz długość ogniska dysponujemy, przy sprzyjających warunkach lekka nieosiowosc może pozostać ledwie zauważalna.  Większość ,jak nie wszystkie wyciągi cierne maja tragiczna osiowość a jednak ludzie radzą sobie z astrofoto bardzo dobrze:)

 

Tak jak Kolega wyżej wspomniał- ustawienie w obejmach nie narusza osiowości choć przy nieumiejętnych zastosowaniu ten metody rura może wygiąć się w banan. W Newtonach to nie za bardzo chce działać;P

Edytowane przez Mitek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 miesiące temu...
W dniu 30.10.2019 o 15:55, Piotr4d napisał:

Zdecydowanie lepiej i pewniej po prostu obrócić tubę w obejmach

Żebym to przeczytał parę godzin wcześniej, nie zrezygnował bym z sesji Californii. Byla pod tak kiepskim kątem, że poddałem bo nie chciałem odkręcać kamery i ustawiać kąta. Przecież to takie banalne obrócić tube :)

Dziękuję za radę! 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętajcie, że orientacja tuby w obejmach wpływa na orientację spajków względem obiektu. Jeśli pomiędzy sesjami obrócimy tubę w obejmach i wrócimy do starej orientacji niedokładnie, to spajki nie zgrają się ze sobą. Dlatego ja nigdy nie ruszam obejm, tylko zawsze kamerę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Da się taki rotator z Ali zmechanizować, żeby można było zdalnie tym kręcić? Ale pewnie nie dokręcenie tych trzech śrub spowoduje, zbyt duży luz i nie da się uzyskać nawet jako-takiej osiowości... Czy ktoś, kto posiada taki rotator mógłby się wypowiedzieć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, MateuszW napisał:

Pamiętajcie, że orientacja tuby w obejmach wpływa na orientację spajków względem obiektu

A jeżeli nie mam spajków, to z niewielkimi odchyleniami program stackujący sobie poradzi? Nie wiem czemu, ale jakoś nie lubię odkręcać kamery, wolę obrócić tubą :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, isset napisał:

A jeżeli nie mam spajków, to z niewielkimi odchyleniami program stackujący sobie poradzi? Nie wiem czemu, ale jakoś nie lubię odkręcać kamery, wolę obrócić tubą :)

No to oczywiście. Do refraktora itp to nie robi różnicy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, AdamK napisał:

Da się taki rotator z Ali zmechanizować, żeby można było zdalnie tym kręcić? Ale pewnie nie dokręcenie tych trzech śrub spowoduje, zbyt duży luz i nie da się uzyskać nawet jako-takiej osiowości... Czy ktoś, kto posiada taki rotator mógłby się wypowiedzieć?

 

Nie wiem nic o mechanizacji, natomiast sama jakość rotatora nie jestc hyba zła, w sumie to nie zamontowąłem go i nie wiem jak w praktyce wpłynie na tor optyczny ale:

średnia grubość rotatora to 12,49mm toru optycznego, przy zmianach położeń i miejsc pomiarów bez obciążeń pomiary wachają się między 12,47mm a 15,01mm przy czym dużo zależy od siły ściskania. Myślę nad zamontowaniem go do obiektywu 135mm w najbliższym czasie ale mam problem z dopasowaniem złączek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam zrobiony rotator wg własnego projektu. Zrobiony przez nieżyjącego już Janusza Płeszkę. Obracam nim i w każdym położeniu mam korekcję na cały kadr (praktycznie nie ma luzu poprzecznego. Dokręcany 3 śrubkami. Na obwodzie skala 360*

Opera się na jaskółczym ogonie + dobierane złączki w zależności od gwintu na drawtube.

 

Mogę wrzucić zdjęcie wieczorem.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.