Skocz do zawartości

Finansowanie Astropolis - prośba o pomoc


Adam_Jesion

Rekomendowane odpowiedzi

21 minut temu, Adam_Jesion napisał:

Nic nie zlecałem. Agencje mają pokupowane dostępy do narzędzi monitorujących sieć. Jak chcesz, to też możesz sobie kupić :P - np. tu: similarweb.com

Ale w przypadku AP nie musisz, bo ja statystyki z GA mogę Ci pokazać - żadna tajemnica. Odwdzięczysz się za ostatni rok?

 

image.png

 

No bardzo to nie halo. Wrzucasz dane z zewnątrz, które rzekomo kupiłeś od firmy monitorującej, nie podając żadnych namacalnych na to dowodów, nie ja zacząłem licytować użytkowników. Założyłeś temat dotyczący finansowania swojego portalu ...To nie mój problem, ale jeżeli ktoś publicznie ocenia konkurencje na podstawie określonych liczb, to musi upublicznić źródło i wyniki w odpowiedniej formie, sygnowanej przez twórcę. Nie można sobie rzucać wartości z kapelusza i mówić my mamy tyle oni mają tyle. Nie zamierzam nic upubliczniać bo ja nie zacząłem tej wyliczanki i nie zamierzam też jej kończyć, skoro nie potrafisz opublikować danych na których się opierałaś, podając powyższe wyliczenia ja dalej rozmawiać z Tobą nie będę.

Edytowane przez ignisdei
  • Zmieszany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, lulu napisał:

- przesiadka z serwera dedykowanego na VPS - 6 tys zł rocznie

Pracuje w firmie zajmujących się ecommerce, mamy kilku klientów którzy prowadzą jedne z największych sklepów internetowych w swoich branżach.
Wszyscy są na serwerach dedykowanych, a dokładniej na serwerach w chmurze. Jeden klient postanowił przyoszczędzić i zamiast proponowanego przez nas dedyka wybrał VPS-a bo taniej, a pan z firmy od której maja internet powiedział że VPS jest dobry.I co się okazało ? A no przykładowo strona nagle przestaje działać bo jest wysokie obciążenie serwera. No ok zdarza się, tylko że tego obciążenia nie generował nasz klient tylko ktoś inny.

Na serwerach VPS są współdzielone rdzenie procesora i RAM. Jak ktoś inny generuje obciążenie to Twoja strona klęka. Na dedyku kupujesz X rdzeni i są one tylko do twojej dyspozycji.

Cloud ma dodatkowo tą zaletę że można go szybko rozbudować i szybko zmniejszyć. W serwerowni z którą współpracujemy w kilkanaście sekund mogą zwiększyć ilość rdzeni do 64 - da się więcej ale jest to nieopłacalne z przyczyn programowych.

Podsumowując VPS to zło.

 

Kalendarze, ok fajny pomysł ALE. Przerabialiśmy to na pewnym forum. Początkowo zainteresowanie super wielkie, a później prawie nikt nie kupił :( Nie wspominając już o osobnikach które pisały komentarze w stylu "nie ma mojego zdjęcia to nie kupię".
Jeśli się na to zdecydujesz to przed przystąpieniem do druku proponowałbym zrobić pre-order, a później raczej opcję druku na żądanie.

Nie chcę tu złowróżyć ale ludzie się różni i nie fajne byłby wbijać się na dodatkowe koszta.

 

Na koniec wsparcie przelewami, nie wiem jak to dokładnie wygląd księgowo ale wiem że jeśli są organizowane jakieś imprezy sportowe(np. biegi) czy rajdy to organizatorzy wymagają żeby w tytule przelewu wpisywać "darowizna". Nie wiem o co dokładnie z tym chodzi ale podejrzewam że to jakiś "przekręt", może jak zapodasz temat księgowej to ona się dowie o co chodzi. Jest jeszcze coś takiego jak patronite, tylko wtedy dojdą prowizje ale z tego co mi wiadomo to wystawiają faktury vat więc księgowa będzie szczęśliwa, a to jest bezcenne :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Nie zamierzam nic upubliczniać bo ja nie zacząłem tej wyliczanki i nie zamierzam też jej kończyć, skoro nie potrafisz opublikować danych na których się odbierałaś podając powyższe wyliczenia ja dalej rozmawiać z Tobą tak nie będę.

Nie denerwuj się tak. Złość urodzie szkodzi (podobno, dlatego tak źle wyglądam).

black and white frankenstein GIF

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, PanMlotek napisał:

Podsumowując VPS to zło.

Been there, done that. Dzięki za potwierdzenie ;)

 

8 minut temu, PanMlotek napisał:

Jeśli się na to zdecydujesz to przed przystąpieniem do druku proponowałbym zrobić pre-order, a później raczej opcję druku na żądanie.

Nie chcę tu złowróżyć ale ludzie się różni i nie fajne byłby wbijać się na dodatkowe koszta.

Tak dokładnie zamierzam. Nie kupię nakładu za kilkanaście tysięcy, które potem będę rozdawał za darmo, bo nikt nie kupi :P

 

8 minut temu, PanMlotek napisał:

Na koniec wsparcie przelewami, nie wiem jak to dokładnie wygląd księgowo ale wiem że jeśli są organizowane jakieś imprezy sportowe(np. biegi) czy rajdy to organizatorzy wymagają żeby w tytule przelewu wpisywać "darowizna". Nie wiem o co dokładnie z tym chodzi ale podejrzewam że to jakiś "przekręt", może jak zapodasz temat księgowej to ona się dowie o co chodzi. Jest jeszcze coś takiego jak patronite, tylko wtedy dojdą prowizje ale z tego co mi wiadomo to wystawiają faktury vat więc księgowa będzie szczęśliwa, a to jest bezcenne

W cytowanym przypadku to pewnie wynika z faktu, że organizatorami są organizacje, stowarzyszenia, czy fundacje. Tam sprawa jest zupełnie inna. Patronite, czy inny podmiot zbiórkowy nie jest nam potrzebny, bo my mamy swoją platformę z już wdrożonymi płatnościami. Ja tu nie widzę żadnego problemu. Każda transakcja i tak leci przez kasę fiskalną, a podatki trzeba płacić. VAT się w dużej mierze rozliczy i tak kosztami. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, PanMlotek napisał:

Pracuje w firmie zajmujących się ecommerce, mamy kilku klientów którzy prowadzą jedne z największych sklepów internetowych w swoich branżach.

(...)

Podsumowując VPS to zło.

Kwestia kosztów i proporcji. Jeśli ci klienci mają odpowiednio duży ruch i odpowiednio na nim zarabiają - korzystają z zadowoleniem z dedyków. Nie muszą zapewne zwracać się do użytkowników z prośbą o wsparcie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam jestem nowy/stary (rejestracja od 14 Czerwca 2010 aktywny od niedawna) co do finansowania "firmy" proponował by następującą wersję:

  • Pod koniec tego roku (i każdego następnego) zrobić bilans
  • Sumę wszystkich kosztów powiększyć o dajmy na to +-5%
  • podzielić to na wszystkich użytkowników, wyznaczając składkę na osobę w skali miesiąca 
  • od stycznia wszyscy płacą abonament w wyznaczonej skali miesięcznej (patrząc na skalę i ilość uczestników nie powinna to być gigantyczna kwota)
  • kto nie zapłaci składki w ciągu 3 miesięcy przestaje być użytkownikiem aktywnym i staje się pasywnym (tylko możliwość przeglądania forum bez możliwości aktywnego uczestnictwa)
  • pod koniec każdego roku jak na spowiedzi wszystkie koszty wykazane, pełna transparentność, a ewentualne nadwyżki wprowadzić na następny rok i podzielić na wszystkich i jeżeli to możliwe pomniejszając abonament, kreując na nowy rok znowu małą +- 5% nadwyżkę budżetu.
  • oczywiście tak jak inni koledzy proponowali sprzedać gadżetów, reklama itp.. dołączyć do ogólnego bilansu 

pozdr. :)

  • Haha 1
  • Zmieszany 1
  • Smutny 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, lulu napisał:

Nie muszą zapewne zwracać się do użytkowników z prośbą o wsparcie...

Nie wiem, czy to jest prawidłowa perspektywa rozumienia tej sytuacji. Generalnie nie jest problemem utrzymanie tego typu projektu. Dostęp do technologii zawsze kosztuje, platformy także. Inaczej mówiąc, Astropolis powinno być płatne, bo nic na świecie nie jest darmowe. Ale, że wierzymy, że nasza misja jest czym więcej, niż tylko "utrzymaniem projektu i wygenerowaniem marży" to bardzo byśmy chcieli, żeby forum zawsze i dla każdego było darmowe (z możliwie największymi benefitami dla nas użytkowników).

A w takiej rzeczywistości opcje są tylko dwie, albo sponsorujemy to sami, albo razem. Pytamy i zapraszamy do zabawy. Bardzo bym nie chciał, żebyście odbierali takie wątki w kontekście "wesprzyjcie nas, bo padniemy" - oj nie, zupełnie nie.

Być może moje podejście nie jest prawidłowe, ale jakoś dobrze mi z nim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, lexx napisał:

Witam jestem nowy/stary (rejestracja od 14 Czerwca 2010 aktywny od niedawna) co do finansowania "firmy" proponował by następującą wersję:

  • Pod koniec tego roku (i każdego następnego) zrobić bilans
  • Sumę wszystkich kosztów powiększyć o dajmy na to +-5%
  • podzielić to na wszystkich użytkowników, wyznaczając składkę na osobę w skali miesiąca 
  • od stycznia wszyscy płacą abonament w wyznaczonej skali miesięcznej (patrząc na skalę i ilość uczestników nie powinna to być gigantyczna kwota)
  • kto nie zapłaci składki w ciągu 3 miesięcy przestaje być użytkownikiem aktywnym i staje się pasywnym (tylko możliwość przeglądania forum bez możliwości aktywnego uczestnictwa)
  • pod koniec każdego roku jak na spowiedzi wszystkie koszty wykazane, pełna transparentność, a ewentualne nadwyżki wprowadzić na następny rok i podzielić na wszystkich i jeżeli to możliwe pomniejszając abonament, kreując na nowy rok znowu małą +- 5% nadwyżkę budżetu.
  • oczywiście tak jak inni koledzy proponowali sprzedać gadżetów, reklama itp.. dołączyć do ogólnego bilansu 

pozdr. :)

Inaczej mówiąc, proponujesz opcję atomową - czyli po prostu płatne forum. Ale w takim wariancie to w ogóle nie ma problemu z utrzymaniem i nie trzeba "o nic prosić", nawet jeżeli dramatycznie zmniejszy się zasięg Astropolis. Koliduje to niestety z kwestiami, które opisałem post wyżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Adam_Jesion napisał:

Inaczej mówiąc, proponujesz opcję atomową - czyli po prostu płatne forum. Ale w takim wariancie to w ogóle nie ma problemu z utrzymaniem i nie trzeba "o nic prosić", nawet jeżeli dramatycznie zmniejszy się zasięg Astropolis. Koliduje to niestety z kwestiami, które opisałem post wyżej.

dobra, to wersja soft ile ja np. mam ściepić na forum dzisiaj ??? jestem otwarty na propozycję i na numer konta ! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, Adam_Jesion napisał:

Swoją drogą, dla zainteresowanych wrzucam liczbę wracających osób: 82 tys. osób, które wróciły 780 092 razy w ciągu roku. Jest kogo opodatkowywać :D (żart oczywiście).

A są statystyki dziennego loadu na stronie? Mogę się tylko domyślać, że w określonych godzinach jest zdecydowanie więcej ruchu, niż w innych, ale jak to liczbowo wygląda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minutes ago, lexx said:

dobra, to wersja soft ile ja np. mam ściepić na forum dzisiaj ??? jestem otwarty na propozycję i na numer konta ! :)

W porównaniu z Twoją to nawet wersja super-soft czyli wpłacasz ile Ci pasuje (no prawie), kiedy chcesz, albo wcale :)

https://astropolis.pl/store/category/6-oferta-astropolis/

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minutes ago, PanMlotek said:

...
Wszyscy są na serwerach dedykowanych, a dokładniej na serwerach w chmurze.

...

Możesz rozwinąć myśl bo sie pogubiłem... Ja za serwer dedykowany uważam kupioną lub wynajmowaną fizyczną maszyne x znajdujaca sie w szafie y w serwerowni z.

Z chmura to nic wspolnego nie ma. Oczywiście chmura byłaby najlepszym rozwiązaniem choćby ze wzgledu na skalowanlość i niezawodność niemniej - popraw mnie jesli sie myle - nie za 600 PLN/MC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, lexx napisał:

dobra, to wersja soft ile ja np. mam ściepić na forum dzisiaj ??? jestem otwarty na propozycję i na numer konta ! :)

Dzisiaj to możesz sobie wyklikać coś z tej oferty: https://astropolis.pl/subscriptions/

Dodatkowe opcje powinny być dostępne w następnym tygodniu (jak nic nie zaburzy mi harmonogramu).

 

19 minut temu, sosna napisał:

popraw mnie jesli sie myle - nie za 600 PLN/MC

Nie, zdecydowanie nie, bo analizowaliśmy ten scenariusz, włącznie z AWSem.

 

25 minut temu, Behlur_Olderys napisał:

A są statystyki dziennego loadu na stronie? Mogę się tylko domyślać, że w określonych godzinach jest zdecydowanie więcej ruchu, niż w innych, ale jak to liczbowo wygląda?

Proszę bardzo: 

 

image.png image.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Agent Smith napisał:

W porównaniu z Twoją to nawet wersja super-soft czyli wpłacasz ile Ci pasuje (no prawie), kiedy chcesz, albo wcale :)

https://astropolis.pl/store/category/6-oferta-astropolis/

Jest pewien nieoczywisty problem z taką dobrowolnością i elastycznością. Mimo, że zawsze wychodzą mailem przypomnienia (7 dni przed) o wygaśnięciu subskrypcji, to generalnie nikt ich nie przedłuża. Po pierwszym poczuciu potrzeby wynikającym z czytania takiego wątku, potem nam już to mija i dajemy sobie siana z przedłużaniem. Widać to najlepiej po płatnościach PayPal, które kasują płatność automatycznie. Po pierwszym okresie wszyscy je anulowali (a to trzeba zrobić ręcznie w samym paypalu).

Dlatego to, co proponujecie, czyli zagęszczenie płatności do 1 miesiąca będzie oznaczało w ogóle mikro wpływy. Zapłaci pewnie 20 osób po 5 zł - tyle. Potem nie powtórzą.

Niestety wszystkie poradniki koła gospodyń wiejski doradzają, że MUSI być jakiś motywator - coś, co da potrzebę opłacenia takiego konta (im tańsze, tym paradoksalnie gorzej, bo... nikomu się nie będzie chciało klikać). Jeżeli nie zrobim ograniczeń, czy zamkniętych działów, to nic z tego nie będzie. A że ja nie chciałem nic zamykać, więc płatne konta nie zadziałały (w sumie trudno się dziwić).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

27 minut temu, Adam_Jesion napisał:

Nie wiem, czy to jest prawidłowa perspektywa rozumienia tej sytuacji. Generalnie nie jest problemem utrzymanie tego typu projektu. Dostęp do technologii zawsze kosztuje, platformy także. Inaczej mówiąc, Astropolis powinno być płatne, bo nic na świecie nie jest darmowe.

Chodzi mi o to że przykład wiodących sklepów internetowych będących projektami komercyjnymi, zdolnymi sfinansować zapewne dowolne zaplecze techniczne, niekoniecznie musi być argumentem w dyskusji o finansowaniu infrastruktury technicznej projektu niekomercyjnego, o którym tu rozmawiamy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, sosna napisał:

Możesz rozwinąć myśl bo sie pogubiłem... Ja za serwer dedykowany uważam kupioną lub wynajmowaną fizyczną maszyne x znajdujaca sie w szafie y w serwerowni z.

Z chmura to nic wspolnego nie ma. Oczywiście chmura byłaby najlepszym rozwiązaniem choćby ze wzgledu na skalowanlość i niezawodność niemniej - popraw mnie jesli sie myle - nie za 600 PLN/MC

Zgadza się, serwer dedykowany to maszyna x w szafie y.
W przypadku chmury dostajesz wirtualną maszynę z przypisanymi na stałe zasobami.

Zaletą takiego rozwiązania jest to że w każdej chwili możesz dokładać zasoby, przykładowo masz 10 rdzeni ale wiesz że np. z powodu jakiegoś konkursu będzie super duży ruch więc informujesz o tym serwerownie i zwiększają ilość rdzeni o kolejne 10.

 

 

Cloud jest czymś pomiędzy dedykiem a vps,

masz wirtualną maszynę jak w vps
ale masz również swoje fizyczne zasoby jak w dedyku.

Oczywiście nie można go rozbudowywać w nieskończoność bo w pewnym momencie np. baza danych "nie wie co zrobić z taką ilością zasobów". Dlatego od pewnego momentu lepszym rozwiązaniem jest wydzielenie osobnego clouda pod bazę, a kolejnym etapem są klastry.

 

Przykładowo mamy klienta który ma serwer aplikacyjny + klaster  serwerów na bazę, na okres świąteczny zażyczył sobie że chce mieć jak dobrze pamiętam 64 rdzenie na aplikacyjnym + 20  na każmy node klastra, a po nowym roku te zasoby zostaną zmniejszone do jakiejś 1/4.

 

Oczywiście to co piszę to w znacznej mierze uproszczenia, a po dokładniejsze informacje trzeba by się zgłosić do administratorów którzy to konfigurują. Ja tylko z tego korzystam ;)

 

 

Cloud może być za 600zł miesięcznie, nasi klienci korzystają z usług  serwerowni lh.pl, jak zobaczysz to najtańszy cloud może kosztować nawet poniżej 100zł netto miesięcznie - oczywiście w takiej konfiguracji jest 1 rdzeń i 1gb ramu więc takiej kobyły jak to forum to nie pociągnie ;)  tu zapewne trzeba znacznie więcej zasobów.

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, lexx napisał:
  • od stycznia wszyscy płacą abonament w wyznaczonej skali miesięcznej (patrząc na skalę i ilość uczestników nie powinna to być gigantyczna kwota)
  • kto nie zapłaci składki w ciągu 3 miesięcy przestaje być użytkownikiem aktywnym i staje się pasywnym (tylko możliwość przeglądania forum bez możliwości aktywnego uczestnictwa)

To jest przepis na uśmiercenie forum. Zostanie 10-20 starych użytkowników z mikroskopijnymi szansami na pozyskanie nowych. A konkurencja nie śpi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, lulu napisał:

Chodzi mi o to że przykład wiodących sklepów internetowych będących projektami komercyjnymi, zdolnymi sfinansować zapewne dowolne zaplecze techniczne, niekoniecznie musi być argumentem w dyskusji o finansowaniu infrastruktury technicznej projektu niekomercyjnego, o którym tu rozmawiamy.

Rozumiem. Z drugiej strony, w społeczności składającej się z ludzi, którzy są tu od 15 lat, siedzą codziennie po kilka godzin, do tego praktycznie każdy na byle pierdółkę musi wydać setki, tysiące, a często dziesiątki tysięcy złotych, płacenie za to miejsce nie powinno stanowić żadnego problemu. A jednak istnieje bariera, choć zapewne tylko w głowie. Wydaje nam się chyba, że forum to jest taka publiczna ulica, która powinna nic nie kosztować (choć w rzeczywistości nawet ulica nie jest darmowa). 

Gdyby się zastanowić głębiej, to dojdziemy do wniosku, że fora, jako platformy komunikacyjnej i agregatory wiedzy, są jednym z najcenniejszych i najważniejszych czynników kształtowania naszej pasji. A jednocześnie chyba najbardziej niedoceniane. Mówię tu o roli wszystkich for, a nie tylko AP (żeby ktoś się zaraz znowu nie obraził ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, Adam_Jesion napisał:

Gdyby się zastanowić głębiej, to dojdziemy do wniosku, że fora, jako platformy komunikacyjnej i agregatory wiedzy, są jednym z najcenniejszych i najważniejszych czynników kształtowania naszej pasji. A jednocześnie chyba najbardziej niedoceniane. Mówię tu o roli wszystkich for, a nie tylko AP (żeby ktoś się zaraz znowu nie obraził ;).

Trzeba jednak brać pod uwagę dewastację rynku dokonywaną przez gigantów technologicznych, np. Facebooka, na którym roi się od grup poświęconych astronomii, a które odbierają ruch i znaczenie tradycyjnym platformom takim jak forum internetowe, giełdy, serwisy ogłoszeniowe itp. Pod tym względem sytuacja różni się radykalnie w porównaniu z czasami, w których ten projekt startował - ale nie tylko pod tym. Również trzecia opcja finansowania, o której nie wspomniałeś wymieniając finansowanie z kieszeni własnej lub z kieszeni użytkowników - czyli finansowanie z kieszeni reklamodawców - straciła w porównaniu z czasami sprzed 15 lat na skuteczności. Google zaorał rynek reklamy internetowej postawiając wydawcom ochłapy na zasadzie "za dużo żeby umrzeć, za mało żeby żyć". Dzisiaj ten rynek przypomina bardziej gospodarkę rabunkową opartą na rachubie wzorowanej na piramidzie finansowej - zakładającej, że dojenie i wykańczanie kolejnych wydawców może odbywać się bezkarnie wobec wielkiej liczby powstających stale projektów i serwisów...

Edytowane przez lulu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, lexx napisał:

..od stycznia wszyscy płacą abonament w wyznaczonej skali miesięcznej (patrząc na skalę i ilość uczestników nie powinna to być gigantyczna kwota....

Jeśli dobrze pamiętam kiedyś przez krótki okres  cloudynights.com  było płatne ale szybko zrezygnowali z tej formy finansowania...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.