Skocz do zawartości

Finansowanie Astropolis - prośba o pomoc


Adam_Jesion

Rekomendowane odpowiedzi

3 minuty temu, lulu napisał:

Czyli tak jak to szacowałem - 2400 z reklam po wpięciu kodów Adsense. Po zastąpieniu ich kodami od agencji programmatic byłoby to już w okolicach 3200.

Polecisz agencję, która będzie chciała zabawić się z tak małym ruchem i budżetem?

 

3 minuty temu, lulu napisał:

ale czy użytkownik powinien na to narzekać? Dyskusyjne..

Znajdziesz na forum wątki, w których użytkownicy oburzali się, że wyświetlają im się reklamy **** (wstaw dowolnie dziwną frazę). Potrafili wrzucać nawet screeny, nie zdając sobie sprawy z tego, jak działa remarketing i skąd u nich reklama wibratora ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Adam_Jesion napisał:

Astropolis przekierowuje miesięcznie kilkanście tysięcy osób do danego sklepu astro (czyli ecommerce). Jaka jest wartość transakcyjna? :) Na Fb/Google za taką kampanię sklepu zaplaciłbym kilka, kilkanaście tysięcy zł miesięcznie, a ty mamy mega stargetowany i wartościowy ruch. Ale... po co płacić za coś, co się ma za darmo. Sklepy astro doceniłby wartość reklamy na forach tylko wtedy, jakby te fora odcieły ruch wychodzący do nich :P To by była wojna :D

Ale jakbyś przekonał do współpracy jednego i zmienił proporcje ruchu wychodzącego na jego rzecz kosztem pozostałych, to pozostaliby mieliby nad czym mysleć :-)

 

Poza tym trzeba pamiętać, że dziś reklama display ma mizerną klikalność i mizerną konwersję na sprzedaż - w wypadku takich branżowych, niszowych serwisów ważniejszy bywa efekt wizerunkowy, zasadzający się na stałej, całorocznej obecności marki wśród użytkowników - i takie długofalowe kampanie należałoby oferować. Efekt wizerunkowy jest oczywiście trudno mierzalny, ale związane z nim wydatki są zapewne ułamkiem tego co dziś dostawcy inwestują w walkę ceną, a prawdopodobnie również w techniki SEO - to dzięki tym dwóm narzędziom zbierają zapewne większość ruchu na stronach i w interesie. Gdyby podsunąć im stosunkowo tanie narzędzie pozwalające przechylić szalę na swoją korzyść, być może by chętnie skorzystali...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) Jestem za zrzutką @Adam_Jesion jako osoby prywatnej w jakimś serwisie, tak jak zrobił to @LibMar i przekazanie środków na serwer forum - wtedy chyba będzie najmniej problemów dla księgowej, chociaż nie chcę się wypowiadać w tym temacie, bo się nie znam. Tak czy siak, chętnie dorzucę się do utrzymania forum

2) Mamy przepiękną galerię prac, wyciągnijmy te co mają najwięcej "lajków", zróbmy ankietę i wydajmy kalendarz, tym bardziej, że Adam ma do tego narzędzia. Jeśli fineart to będzie zbyt duży koszt, zamówmy kalendarze w zewnętrznej firmie, tak jak były robione przy AstroWizji, na pewno znajdzie się dużo osób, które chętnie zakupią taki kalendarz. 

3) Gadżety z astropolis na pewno każdemu przypadną do gustu - koszulka, kubek? Świetna sprawa, mogę pomóc przy projekcie :)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, Adam_Jesion napisał:

Polecisz agencję, która będzie chciała zabawić się z tak małym ruchem i budżetem?

 

Znajdziesz na forum wątki, w których użytkownicy oburzali się, że wyświetlają im się reklamy **** (wstaw dowolnie dziwną frazę). Potrafili wrzucać nawet screeny, nie zdając sobie sprawy z tego, jak działa remarketing i skąd u nich reklama wibratora ;)

To nie jest mały ruch i jest cała masa agencji które Wasz serwis z pocałowanie rączki dołączyłyby do swojego portfolio. EDIT: usuwam adres agencji z której sam korzystam i podsyłam na pw żeby nie wyglądało na spamowanie.

 

A co do awanturników czepiających się że zobaczyli reklamę - przecież każda decyzja wydawcy bywa przedmiotem kontestowania, to nie do uniknięcia w tak dużym gronie użytkowników. Jednemu przeszkadzają offtopy, inny będzie się udzielał głównie towarzysko a mniej merytorycznie. Będą tacy którzy oprotestują komercyjne wystąpienia dostawców na forum traktując je jako spam, a inni będą dowodzić, że wnoszą one wartość do dyskusji itd. Ważne żebyście Wy jako wydawcy byli pewni, że taka czy inna decyzja jest słuszna i potem konsekwentnie ją egzekwowali. Jeśli ktoś korzysta z serwisu wynosząc z tego korzyści - pogodzi się z tym i uszanuje to. A prawda jest taka - 2-3 klasyczne banery na interfejsie nie przeszkadzają w niczym, choć dla czepialskich bywają pretekstem do awantur. Tylko dlaczego macie za te ich harce płacić?

Edytowane przez lulu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że na stronie głównej pod galerią powinien być pasek "Wesprzyj Astropolis" i różne opcje wsparcia:

1) Wydruki Astro 

2) Kalendarz - najlepiej w różnych formatach (różnych cenach) 

3) dodatkowe płatne konto brązowy karzeł - 10zł 

4) Uścisk dłoni prezesa - 5zł

Myślę, że dla niektórych i te 70zł może być dużo a chętnie by się dołożył przykładowo 10zł.  Wydaje mi się, że właśnie takie małe sumy ratują wiekszość zbiórek. 

  

  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja byłbym za rozwiązaniem mikropłatności miesięcznych dla chcących mieć płatne konto i pomóc utrzymać to forum. Coś w stylu Spotify czy innych Netflixów  np. 5zł miesięcznie i stałe zlecenie zrobione na koncie bankowym. Jest to niezauważalne dla budżetu a rocznie daje już 60 zł/os. Taka luźna propozycja. 

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kalendarz z pracami użytkowników,  gadżety typu kubki itp, i zrzutka co łaska. Dla mnie konto płatne to za duży wydatek, ale chętnie wsparłabym forum jakimś przelewem, który nie obciążałby za bardzo mojego prywatnego budżetu, a i kalendarz z tymi pieknymi zdjęciami mi się marzy ;)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minutes ago, Hamster said:

Ja byłbym za rozwiązaniem mikropłatności miesięcznych dla chcących mieć płatne konto i pomóc utrzymać to forum. Coś w stylu Spotify czy innych Netflixów  np. 5zł miesięcznie i stałe zlecenie zrobione na koncie bankowym. Jest to niezauważalne dla budżetu a rocznie daje już 60 zł/os. Taka luźna propozycja. 

Wiem że to zabrzmi kontrowersyjnie, ale może wrzucanie czegoś na giełdę mogłoby być możliwe tylko dla tych którzy wykupili "cegiełkę" za tych 5 złociszy. Gdyby inne astrofora poszły na to (coby tutejsza giełda nie wymarła), to może być niezłe źródło dodatkowego dochodu. Stały bywalec tego nawet nie poczuje, bo być może i tak będzie tą cegiełkę co miesiąc wykupywał a osoby które tu wchodzą tylko po to żeby wrzucić coś na giełdę były by źródłem dochodu.

 

Nie mówiąc już o potencjalnym powiązaniu sprzedającego z jego tożsamością.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Nova napisał:

Kalendarz z pracami użytkowników,  gadżety typu kubki itp, i zrzutka co łaska. Dla mnie konto płatne to za duży wydatek, ale chętnie wsparłabym forum jakimś przelewem, który nie obciążałby za bardzo mojego prywatnego budżetu, a i kalendarz z tymi pieknymi zdjęciami mi się marzy ;)

Pomysł kalendarza można akurat łatwo sprawdzić - zbliża się nowy rok, a wydawca ma możliwość dodrukowywania kolejnych egzemplarzy w miarę spływania zamówień, bez inwestowania z góry w duży nakład. Czyli jest wszystko co potrzeba aby pomysł odpalić niemal bezkosztowo. Potrzebni są tylko chętni do zamawiania takiego kalendarza - ciekawe ilu znajdzie się chętnych gdy przyjdzie co do czego i jaką część wydatków uda się w ten sposób sfinansować...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Adam_Jesion napisał:

Muszę sprawdzić, czy w naszym forumowym sklepie można zrobić produkt z dowlnie wpisywaną ceną. To by spełniło kryteria "zbiórki", a jednocześnie byłoby w pełni legitne podatkowo i prawnie.

Najprościej zrobić jako produkt jakiekolwiek zdjęcie w formie cyfrowej w symbolicznie małym formacie wysyłanym na maila. Zdjęcie A koszt 50pln, Zdjecie B koszt 100pln, C 200 pln itp... zainteresowani będą wiedzieć o co chodzi.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, sidiouss napisał:

2) Mamy przepiękną galerię prac, wyciągnijmy te co mają najwięcej "lajków", zróbmy ankietę i wydajmy kalendarz, tym bardziej, że Adam ma do tego narzędzia. Jeśli fineart to będzie zbyt duży koszt, zamówmy kalendarze w zewnętrznej firmie, tak jak były robione przy AstroWizji, na pewno znajdzie się dużo osób, które chętnie zakupią taki kalendarz. 

To akurat ciekawa koncepcja. Mam maszyny i mogę to wydrukować po koszcie surowca. Oznaczałoby to, że prawie cały przychód mógłby być przeznaczony na działalnóść AP. Z drugiej strony musielibyśmy mieć darczyńców licencji na zdjęcia. Robimy wtedy galerię fine artów z możliwością ich kupienia. Może 12 najlepszych zdjęć roku (1 na każdy miesiąc)? Do kupienia na AP w formie artystycznego Fine Art oraz dodatkowo kalendarz 12 kart z tym zdjęciami. Ciekawe. Sam bym kupił :)


Pomyślę, czy dam radę to czasowo ogarnąć, bo to jednak trochę roboty. Ale... przy sprzyjających wiatrach mogłoby to rozwiązać kwestię kosztów.

 

4 minuty temu, ziebol1 napisał:

Najprościej zrobić jako produkt jakiekolwiek zdjęcie w formie cyfrowej w symbolicznie małym formacie wysyłanym na maila. Zdjęcie A koszt 50pln, Zdjecie B koszt 100pln, C 200 pln itp... zainteresowani będą wiedzieć o co chodzi.

No patrz... zapomniałem, że mamy możliwość sprzedawania plików przez silnik forum. Dobre :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, sosna napisał:

Odnośnie reklam - zawsze mozna dać baner do własnych serwisów np https://astrography.com/pl/shop/  na który trafiłem przez dyskusje w tym poście (stopka właściciela). Jest tematycznie, nie trzeba do tego zew agencji, przychód łatwo oszacować...

Niby tak, ale... póki co, wolałbym nie mieszać tych 2 działalności, a dwa, na pewno odbiorcą Astrography nie są ludzie sami zajmujący się astrofotografią. Szczerze, to nie kojarzę, czy ktoś z naszej społeczności w ogóle kiedykolwiek kupił moje zdjęcie. Może z raz, czy dwa (nie licząc przyjaciół). Jeżeli ktoś mógłby coś tu kupować, to raczej printy własnych rzeczy. Mam tu raczej niską wiarę w konwersję ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, Nova napisał:

Kalendarz z pracami użytkowników,  gadżety typu kubki itp, i zrzutka co łaska. Dla mnie konto płatne to za duży wydatek, ale chętnie wsparłabym forum jakimś przelewem, który nie obciążałby za bardzo mojego prywatnego budżetu, a i kalendarz z tymi pieknymi zdjęciami mi się marzy ;)

Jak już wyżej pisałem, możemy to zrobić, bo kończę swój autorski kalendarz, więc łatwo byłoby go przerobić na kalendarz Astropolis z 12 najlepszymi pracami roku - zrobię to z chęcią non-profitowo. To jest bardzo fajny pomysł, choć musimy jakoś namówić najpierw właścicieli zdjęć :)

 

 

Astrography_Calendar_2020_vis.jpg

Astrography_Calendar_2020-1.jpg

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Adam_Jesion napisał:

Robimy wtedy galerię fine artów z możliwością ich kupienia. Może 12 najlepszych zdjęć roku (1 na każdy miesiąc)?

Może zrobić galerię fotek (z licencją od autora) i każdy przy pomocy jakiegoś narzędzia będzie robił sobie taki kalendarz "zrób to sam" - wybiera fotki na każdy miesiąc. Wiadomo każdy może mieć inne gusta

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Adam_Jesion napisał:

Jak już wyżej pisałem, możemy to zrobić, bo kończę swój autorski kalendarz, więc łatwo byłoby go przerobić na kalendarz Astropolis z 12 najlepszymi pracami roku - zrobię to z chęcią non-profitowo. To jest bardzo fajny pomysł, choć musimy jakoś namówić najpierw właścicieli zdjęć :)

Kiedy będzie w sprzedaży?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Pav1007 napisał:

Może zrobić galerię fotek (z licencją od autora) i każdy przy pomocy jakiegoś narzędzia będzie robił sobie taki kalendarz "zrób to sam" - wybiera fotki na każdy miesiąc. Wiadomo każdy może mieć inne gusta

Mega skomplikowane, żeby zrobić wewnętrznie takie narzędzie i potem zamawiać produkcję kalendarza (ja tego przecież na swoich maszynach nie zrobię). Ze zdjęć z AP mógłbyś sobie zrobić taki kalendarz w dowolnym punkcie usługowym, ale... wtedy nie ma tu żadnej wartości wsparcia AP, bo cała kasa poleci do punktu usługowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Adam_Jesion napisał:

Niby tak, ale... póki co, wolałbym nie mieszać tych 2 działalności, a dwa, na pewno odbiorcą Astrography nie są ludzie sami zajmujący się astrofotografią. Szczerze, to nie kojarzę, czy ktoś z naszej społeczności w ogóle kiedykolwiek kupił moje zdjęcie. Może z raz, czy dwa (nie licząc przyjaciół). Jeżeli ktoś mógłby coś tu kupować, to raczej printy własnych rzeczy. Mam tu raczej niską wiarę w konwersję ;)

Odwalacie kawał roboty, inwestujecie w to forum zapewne masę czasu i jak już wiemy środków. Moim zdaniem na prawdę szkoda czasu i energii w próby kreowania przedsięwzięć, które nie wypalą. Po prostu - z tych zbiórek i sprzedaży nic nie będzie. Takie croudfundingowe akcje bywają skuteczne jako jednorazowe - ale jako forma stałego finansowania szybko się wypalą.

 

Sprzedaż? Wystarczy popatrzeć jaka jest skuteczność programów afiliacyjnych, pozwalających proponować na swoich stronach produkty do sprzedaży w zamian za prowizję. Okazuje się, że mimo iż te prowizje bywają bardzo kuszące, zarobki dla wydawców biorących udział w takich programach są żadne - nawet nie zbliżają się do zarobków uzyskiwanych z wyświetlania regularnych banerów. Czy to będzie własny kalendarz, czy sprzęt astro z amazona (mają swój program afiliacyjny) - efekt będzie żaden.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.