Skocz do zawartości

Finansowanie Astropolis - prośba o pomoc


Adam_Jesion

Rekomendowane odpowiedzi

22 minuty temu, lulu napisał:

Trzeba jednak brać pod uwagę dewastację rynku dokonywaną przez gigantów technologicznych, np. Facebooka, na którym roi się od grup poświęconych astronomii, a które odbierają ruch i znaczenie tradycyjnym platformom takim jak forum internetowe, giełdy, serwisy ogłoszeniowe itp.

Trudno się nie zgodzić. Astropolis się jednak uchowało. Nie rośnie, ale też nie maleje. Ma swój konserwatywny user base, który w większości wręcz manifestuje się jako anty-fb. Fb buduje słabe społeczności, raczej skupione dookoła idola. Fora były zdecydowanie bardziej horyzontalne (i są nadal). Nie ukrywam, że z ciekawością obserwuje te zmiany na przestrzeni lat. W pewnym momencie byłem prawie w 100% przekonany, że Astropolis trzeba będzie zamykać (patrząc na sukces social mediów), a jednak nic się takiego nie stało.

Oczywiście to nie znaczy, że nic nam nie grozi. Trzeba walczyć i dawać to, czego uniwersalne platformy nie zapewnią. A wbrew pozorom jest tego całkiem sporo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Bocian napisał:

Jeśli dobrze pamiętam kiedyś przez krótki okres  cloudynights.com  było płatne ale szybko zrezygnowali z tej formy finansowania...

Nie dziwię się. W zasadzie kwestia jest prosta i sprowadza się do wyboru: kilkuset płacących użytkowników, czy tysiące "darmowych" :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Bocian napisał:

Jeśli dobrze pamiętam kiedyś przez krótki okres  cloudynights.com  było płatne ale szybko zrezygnowali z tej formy finansowania...

to w takim razie tylko dobrowolna ściepa może pomóc, ja już się zadeklarowałem 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Adam_Jesion napisał:

Jest pewien nieoczywisty problem z taką dobrowolnością i elastycznością. Mimo, że zawsze wychodzą mailem przypomnienia (7 dni przed) o wygaśnięciu subskrypcji, to generalnie nikt ich nie przedłuża. Po pierwszym poczuciu potrzeby wynikającym z czytania takiego wątku, potem nam już to mija i dajemy sobie siana z przedłużaniem. Widać to najlepiej po płatnościach PayPal, które kasują płatność automatycznie. Po pierwszym okresie wszyscy je anulowali (a to trzeba zrobić ręcznie w samym paypalu).

Dlatego to, co proponujecie, czyli zagęszczenie płatności do 1 miesiąca będzie oznaczało w ogóle mikro wpływy. Zapłaci pewnie 20 osób po 5 zł - tyle. Potem nie powtórzą

Według mnie co miesięczna subskrypcja sama w sobie powoduje, że nie ma jej przedłużenia. Szybko zatraca się poczucie systematycznej i dość częstej opłaty zwłaszcza dobrowolnej.

Osobiście wolałbym opcję subskrypcji 6 miesięcy lub cały rok jak dajmy przy opłacie ubezpieczenia OC i mam z głowy.

Równy podział bez wyróżniających się subskrypcji. Według mnie to też zniechęca tych co nie mogą pozwolić sobie na droższe opcje.

Im prościej tym lepiej.

Edytowane przez Eternal84
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem, żeby zapewnić ciągłe finansowanie, jest potrzebne po prostu przypominanie o tym. Czyli np raz na rok zakładasz Adamie taki wątek, ludzie sobie przypominają i wspierają. Potem zapominają, a Ty znowu przypominasz :) Ktoś to musi napędzać, bo samo będzie umierać jak właśnie ta subskrypcja. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Adam_Jesion brawo za szybkość! Bardzo fajnie wygląda ta informacja na głównej :) Jako że słowo się rzekło... no jakoś przeżyję ten miesiąc z wielkim napisem, chociaż liczę na bardziej dyskretne formy :)

Co do subskrypcji to może dałoby się tak zrobić, żeby ustawić automatyczne odnowienie? W paypalu i bliku sprzedający takie coś może zrobić.

Edytowane przez lkosz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdy jakieś dwa lata temu "wdepnąłem" w to forum, "konta płatne" wydały mi się nieco "podejrzane". ;)

Kto to taki, ci mocno artykułowani przyjaciele Astropolis? Teraz po Twoim apelu @Adam_Jesion odbieram to nieco inaczej.

Widzę, że włożyłeś sporo wysiłku w ulepszenia techniczne. Samo forum wydaje mi się jest na niezłym merytorycznym poziomie, a i sporo można się dowiedzieć i nauczyć. Z mojego punktu widzenia warto je jakoś pielęgnować a może i rozwijać. Dlatego też również wrzucę coś tam do budżetu.

Popieram prośbę kolegi @lkosz i proszę o bardziej subtelną informację, że dorzucam się do budżetu. :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Adam_Jesion, wystąpił pewien problem z płatnością. Mnie najwygodniej byłoby zapłacić przez PayU, niestety PayU z portalu Astropolis nie działa.

 

astropolis_payu.JPG.ad23ad9709a9b2781459d162510cc686.JPG

Ostatecznie zapłaciłem przelewem.

 

Adam, czy istnieje możliwość żeby za konto "Przyjaciel Astropolis" zapłacić za rok z góry? Płacenie co miesiąc 36,90 PLN będzie raczej uciążliwe...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 hours ago, Adam_Jesion said:

Jest pewien nieoczywisty problem z taką dobrowolnością i elastycznością. Mimo, że zawsze wychodzą mailem przypomnienia (7 dni przed) o wygaśnięciu subskrypcji, to generalnie nikt ich nie przedłuża. 

@Adam_Jesion, czy mógłbyś to sprawdzić? Moja poprzednia subskrypcja powinna była wygaść ok. 06.10.19 Niestety nigdzie nie widzę w swojej skrzynce (tej mailowej) przypomnienia w tej sprawie :( A jeśli brak przypomnienia to..sam rozumiesz ;)

 

4 hours ago, Adam_Jesion said:

Widać to najlepiej po płatnościach PayPal, które kasują płatność automatycznie. Po pierwszym okresie wszyscy je anulowali (a to trzeba zrobić ręcznie w samym paypalu)

Pochopne wnioski. Nie wiem jak inni ale ja nie miałem co anulować - płaciłem szybkim przelewem, te jak wiadomo się w normalnych sytuacjach same nie przedłużają. Te zwykłe też nie.

Podobnie z resztą jak tzw. płatność kartą przez PayPal (bez logowania). Nawet gdybym zapłacił normalnym PayPalem (co robię wyjątkowo, gdy nie ma innej opcji) nie jestem do końca pewien czy zaakceptowałbym stałą płatność (tak, zlecenie stałej płatności trzeba przecież także zaakceptować), bo to jest zarezerwowane u mnie dla naprawdę wyjątkowych, przymusowych sytuacji.

Generalnie staram się ograniczać maksymalnie kontakt PayPala z moimi pieniędzmi.

Myślę, że nie jestem w tym wyjątkiem, więc na Twoim miejscu na te stałe płatności PayPal raczej bym specjalnie nie liczył.

 

W idealnym świecie oczekiwałbym, że niewznowione płatności przynajmniej częściowo uzupełnią nowe - w końcu przybywa nas - no ale do tego muszą być odpowiednio wyeksponowane.
Zdaje się, że po dzisiejszej dyskusji ta sytuacja uległa znacznej poprawie.

 

4 hours ago, Adam_Jesion said:

Dlatego to, co proponujecie, czyli zagęszczenie płatności do 1 miesiąca będzie oznaczało w ogóle mikro wpływy. Zapłaci pewnie 20 osób po 5 zł - tyle. Potem nie powtórzą.
 

Pewnie masz sporo w tym racji no ale wiesz - albo płatności są dobrowolne albo dobrowolne ale pod przymusem :)

Ja z resztą jestem zdecydowanym przeciwnikiem płatności comiesięcznych - wiem, że trudno wszystkich zadowolić ale nie wyobrażam sobie, żebym miał pierdzielić się z comiesięczną wpatą na Astropolis, mam wystarczająco tych comiesięcznych operacji. Nie sposób także zauważyć, że najtańsza opcja comiesięczna teraz liczona w skali roku kosztuje dwa razy tyle co najtańsza (i najpopularniejsza) dotychczas opcja roczna(Konto Sputnik). Zrobiło się drogo!

 

4 hours ago, Adam_Jesion said:

Niestety wszystkie poradniki koła gospodyń wiejski doradzają, że MUSI być jakiś motywator - coś, co da potrzebę opłacenia takiego konta (im tańsze, tym paradoksalnie gorzej, bo... nikomu się nie będzie chciało klikać). Jeżeli nie zrobim ograniczeń, czy zamkniętych działów, to nic z tego nie będzie. A że ja nie chciałem nic zamykać, więc płatne konta nie zadziałały (w sumie trudno się dziwić).

W moim przypadku rolę takiego motywatora doskonale spełniłyby reklamy - a raczej ich brak :)

 

Edytowane przez Agent Smith
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Adam_Jesion, jeszcze jeden drobiazg.

Jak widzę wpłaty dokonałem na rzecz LifePlanet Sp. z o.o. Mniemam więc, że kupiłem od spółki usługę opodatkowaną VAT. Czy dostanę paragon albo fakturę? ;)

Chciałbym jeszcze wiedzieć trochę o odbiorcy mojej "dotacji" (tak dla transparentności).

Czym zajmuje się LifePlanet Sp. z o.o.?

Czy prowadzenie forum Astropolis to główna działalność spółki, czy może poboczna?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, lkosz napisał:

Co do subskrypcji to może dałoby się tak zrobić, żeby ustawić automatyczne odnowienie? W paypalu i bliku sprzedający takie coś może zrobić.

Tak to działa standardowo. Jeżeli zamówisz przez PayPal, to będzie się samo odnawiać. Choć samego paypala nie polecam, bo dziabnie nam kolejne 3% prowizji :)

 

7 godzin temu, diver napisał:

Jak widzę wpłaty dokonałem na rzecz LifePlanet Sp. z o.o. Mniemam więc, że kupiłem od spółki usługę opodatkowaną VAT. Czy dostanę paragon albo fakturę?

Tak, odezwij się na PW w sprawie FV.
LifePlanet to moja firma prowadząca Astrography (jest w trakcie zmiany nazwy na Astrography), ale także formalnie (podatkowo) odpowiada za Astropolis (co znajduje odzwierciedlenie w regulaminie). Jak zajrzysz do KRS'u to dowiesz się, że to spółka w 100% rodzinna (moja i mojej żony). Pozwala po prostu legalnie prowadzić i rozliczać takie inicjatywy jak Astropolis. Mieliśmy dedykowaną spółkę do Astropolis (EXO), ale ją zawiesiliśmy, bo nie miało sensu generowanie kosztów całego podmiotu gospodarczego tylko dla jednego forum (księgowość, rozliczenia, zeznania finansowe, etc.).


Z ciekawości, czemu pytasz? Jakie to może mieć znaczenie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, zbyszekzz napisał:

Jak wpłacasz przez sklep Astropolis to od razu można wydrukować fakturę VAT. W Twoje zamówienia- szczegóły-  z prawej strony jest "drukuj fakturę"

Owszem, silnik forum pozwala coś takiego wydrukować, ale to nie są księgowe dokumenty, więc traktujcie to tylko jako nieoficjalny dowód zamówienia. My i tak każdą taką transakcję musimy nabić na kasę fiskalną i wydrukować paragon. Na życzenie możemy zamienić paragon na fakturę, którą wystawimy ręcznie. System forum nie jest niestety zintegrowany z księgowym erp'em, więc tu wszystko trzeba robić ręcznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, Adam_Jesion napisał:

Tak to działa standardowo. Jeżeli zamówisz przez PayPal, to będzie się samo odnawiać. Choć samego paypala nie polecam, bo dziabnie nam kolejne 3% prowizji :)

 

Adam  zapłaciłem przez Paypala - czyli lepiej zrezygnować z subskrybcji i przejść na PayU?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, RomekAstrobaza napisał:

Adam  zapłaciłem przez Paypala - czyli lepiej zrezygnować z subskrybcji i przejść na PayU?

Tak, kosztuje nas 1,6%, aczkolwiek jest jakiś problem ostatnio z płatnościami przez PayU u nas. Wyjaśniam sprawę. Najmniej kosztowną formą płatności jest oczywiście przelew - zawsze, ale też najbardziej uciążliwą.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Adam_Jesion napisał:

Z ciekawości, czemu pytasz? Jakie to może mieć znaczenie?

Do tego typu inicjatyw bardziej pasowała mi formuła jakiegoś stowarzyszenia. Zaskoczył mnie ten VAT od "datku". Okazało się jednak, że to nie datek tylko zakup usługi. Dlatego z ciekawości zapytałem, w jaki sposób "biznesowo" ogarniasz Astropolis. Byłem po prostu ciekaw. ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, diver napisał:

Do tego typu inicjatyw bardziej pasowała mi formuła jakiegoś stowarzyszenia.

Szczerze, najbardziej pasowałaby fundacja (i nie jest to wykluczone w dalekiej przyszłości), ale... to też ma swoje wady (porąbana sprawozdawczość, statutowość, rozliczanie, etc.). Dopóki AP to nie jest potwór organizacyjny to wolę upraszczać sprawy, a najprościej mi jest ten byt podpinać pod instniejące firmy i tam je rozlicząć. Ja wiem, że są fora, które robią to "spontanicznie", ale tam gdzie fruwają pieniądze to zabawa się kończy, szczególnie w dzisiejszych czasach ochrony danych osobowych, napinki urzędów skarbowych do ściągania podatków gdzie się da (i srogiego karania), itp. Ja nie mam takich jaj, żeby robić to "pod stołem" :D VAT się należy. 

PS. Zleciłem jeszcze raz księgowym zagwozdkę, jak w dziesieszym środowisku podatkowym i prawnym (a trochę się w ostatnich latach pozmieniało) można inaczej zaksięgować wasze wpłaty niż usługę/produkt (konto na forum). Jak tylko dostanę sensowną odpowiedź, to ją wdrożę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Adam_Jesion  wydaje mi się że jeśli nie potrzebujesz fv (wiadome nie rozliczysz tego) to jeśli opłaci to jakakolwiek inna osoba a podejrzewam że nawet jak Ty to zrobisz z prywatnego konta to nie będzie problemu bo w końcu co kogo obchodzi kto wpłacił pieniądze jak się nie zaksięguje dokumentu ....  ale podpytam żony bo ma biuro rachunkowe ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.