Skocz do zawartości

Nowe obserwatorium w Kaźmierzu pod Poznaniem


ZenonMars

Rekomendowane odpowiedzi

50 minut temu, ZenonMars napisał:

mam takie pytanie który montaż byłby lepszy z obciążeniem 38-42Kg EQ8 czy L-350 ?

EQ8 to zupełnie nieporównywalna półka. To wciąż klasa EQ6, tylko nośność większa. Czyli prowadzenie słabe i bez sensu.

47 minut temu, wessel napisał:

ASA DDM 100

Ale Wessel, ja bym tak nie strzelał na ślepo w tą ASĘ. Jest Planewave, jest 10 micron, AP i pewnie kilka innych montaży premium, w śród nich kilka DirectDrive. To że u nas na forum znamy tylko ASA, to nie znaczy że to najlepsza opcja. Zgadzam się, że cenną rzeczą będzie wsparcie innych użytkowników i tu ASA wygrywa, ale przy tak drogiej półce warto by było przeanalizować temat szerzej. Może się okazać, że konkurencyjny montaż będzie o połowę tańszy a tak samo dokładny. Albo będzie miał 10x przystępniejszy soft i jego obsługa nie będzie wymagać stałej pomocy innych użytkowników. W tej półce rozmawiamy raczej o montażach których się nie rozkręca i poprawia jak SW, więc wymagania co do wiedzy kończą się na obsłudze softu.

 

Pojawia się tylko pytanie jak taki montaż wybrać. No bo nie ma się za bardzo kogo zapytać, a porównywanie suchych danych nie jest zbyt sensowne. Niewiele jest osób kompetentnych do takiego porównania (hmm może @Adam_Jesion ?)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super Mateusz mamy teraz dylemat co było pierwsze kura czy jajko :) rozumiem gdybym wstawił na górę astrograf do focenia, długie naświetlanie ok. może być ASA ale ja już wybrałem RASA i kamerę krótkie naświetlania i sobie myślę po co do tego jeszcze ASA ? , rozumiem do tego drugiego na dole APO jest lżejszy i można dać precyzyjny napęd niekoniecznie ASA do wizualni i focenia . czasami mam wrażenie jak bym występował w jakiejś reklamie :) nie po to produkowane jest tyle sprzętu żeby wybierać tylko jeden , są różne konfiguracje do różnych zastosowań i tyle . chodzi o radę czy to się nada czy nie a jak nie to dlaczego jakieś konkretne dane ? 

Pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytam ten wątek od początku i przypomina mi się historia z ubiegłego roku, kiedy pojawił się ktoś z okolic Gdańska bodajże, z podobnym tematem. Mam kupę kasy i z żoną postanowiliśmy pokazać się znajomym i pooglądać gwiazdy przy grilu i piwku. Drogie Bravo doradźcie jaką kopułę (koniecznie musi być kopuła) i sprzęt kupić. Jak usłyszał, że to nie działa to po paru postach zniknął.

Zdaję się, że tu w pewnym stopniu jest podobnie: w ciągu paru minut zmieniamy kostrukcję dachu ze dwa razy. Sprzęt od Sasa do lasa, GSO, ORION, montarze od SW do ASA. To, że rozsądnie doradzacie pewne rozwiązania nie trafia do przekonania pytającego.

Proponuję  ZenonMars  określ swoje oczekiwania i potrzeby przynajmniej w jakiś ramach pozwalających na pomoc. Rozpiętość 500 - 800tys. zł, to nie dwie bułki i słoik dżemu.

Chcesz prowadzić obserwacje wizulane i astrofotografię, a potem upierasz się przy RASA. Rozumiem Kuba robi fantastyczne zdjęcia, ale po pierwsze ile stresu kosztowało przygotowanie sprzętu, po drugie on ma zdecydowanie lepsze niebo.

Zakładasz prowadzenie montażu bez guidowania, to dlaczego SW albo LS?

Może należy zmienić podejście do tematu i po określeniu potrzeb i oczekiwań zwrócić się z zapytaniem o CAŁE zestawy sprzętu do kilku producentów/sprzedawców? Na forum możemy pomóc wybrać optymalne rozwiązanie, ale dotychczasowa dyskusja nie prowadzi do rozwiązania Twojego problemu. Poza tym czytając Twoje pytania, myślę że nie bardzo orientujesz się w zależnościach pomiędzy poszczególnymi elementami setupu i nie do końca wiesz jakie elementy powinny się w nim znaleźć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zywis aż do "słoik dżemu " to nie wiem o czym prawisz ? może oceniasz ludzi swoją miarą ale to tak nie działa . Jestem poważnym  człowiekiem (prowadzę trzy firmy) może nie mam aż takiego doświadczenia jak inni na tym forum ale wiem co chcę zbudować i co chcę robić , problem zaczyna się od tego że jest nas pięciu zapaleńców nieba każdy lubi coś innego ( dwóch lubi focić , dwóch obserwować na żywca a ja meteoryty , planetoidy e.t.c. obiekty w ruchu ) do tego badania naukowe połączone z zaprzyjaźnionymi obserwatoriami 

da więcej frajdy mnie i młodemu narybkowi niż focenie (nie to że mam coś do fociaży ) też lubię podziwiać i pracę i efekty ciężko wystane po nocach nieraz w mrozie (szacun).

Składam trzy zestawy ale główny ma być naukowy dlatego tyle stanowisk (6) , budżet do 800 tys. to nie tylko teleskopy , montaże , kamery ale całe wyposażenie obserwatorium od mebli , komputerów ( 6 stacji roboczych 32 rdzeniowych do obróbki danych - już zakupionych ) lista jest bardzo długa a dogodzić wszystkim nawet z takim budżetem będzie ciężko.

a o moje niebo się nie martw jest jak zwierzyna w lesie będzie potrzeba to się upoluje :) Zapytania do producentów kieruję już od roku tylko podane parametry przez nich są negowane przez forum :( i komu wierzyć ? to złe to niedobre .

Pozdrawiam Serdecznie i Wszystkiego Dobrego na Nowy Rok , jak najwięcej pogodnego nieba

 

Edytowane przez ZenonMars
błąd
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy ocenia ludzi według swojej miary i jest to fakt udowodniony naukowo, więc jeśli to miała być zaczepka to chybiona.

500-800tys. to jest bardzo dużo pieniędzy i nikt temu ne zaprzeczy, ale rozpiętość tego przedziału jest też bardzo duża.

Każdy prowadzi jakąś działalność gospodarczą, bo pewnie w innym wypadku byśmy się tu nie spotkali ze względu na brak biletów NBP. Możemy się licytować co do jej rozmiarów i pewnie Twoja nie znalazłaby się nawet w pierwsze 10.

Wyskakujesz jak diabeł z pudełka z coraz to nowymi pomysłami: teraz okazuje się że składasz 3 setupy, a budżet jest na całe wyposażenie

 

Jak  poprawisz jakość nieba, to najbardziej interesujące i pewnie będzie wartościową wskazówką dla pozostałych uczestników dyskusji.

 

Nie traktuj mojego pierwszego postu jak ataku (podobnie jak pozostałych forumowiczów), jest to tylko propozycja usystematyzowania Twojego pytania i pomocy w roziwązaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Anatol wszystkie to są moje dzieci stworzone prze ze mnie (a dzieci kocha się równo). Zywis nie mam takiego zamiaru traktować cokolwiek jako atak ( twardym cza być nie miętkim :) ) co do setupów  to jeden słup , moja 12"tka no i APO dla Kuby :) , w biletach NBP nie jestem nawet  w pierwszej 1000 ale nie o to chodzi .

Jest mnóstwo problemów do rozwiązania i na tym się skupiam .

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po prostu koledzy radzą aby się dobrze zastanowić i nie działać pochopnie :) Wiele osób tak miało, że kupiło coś za szybko, bez dobrego przemyślenia i poznania tematu i potem żałowało, bo można było np w tej samej cenie mieć coś dużo lepszego albo po prostu wybrane elementy zestawu nie nadawały się do siebie. Ja sam tak kupiłem pierwszy teleskop (oczywiście to inny rząd pieniędzy :) ) i z czasem zrozumiałem, że popełniłem błąd, no i traciłem pieniądze na wymianie sprzętu na odpowiedni.

Bierz też pod uwagę masę dodatkowych elementów, które będą potrzebne, a nie do końca łatwo je przewidzieć. Przede wszystkim wszelkie złączki i ew mocniejszy wyciąg (zależy od tuby). Złączki potrafią napsuć nerwów, bo fabrycznie nic do siebie nie pasuje :) No i druga rzecz to wszelkie kable, huby, sterowniki, focuser itp, to wszystko wyjdzie zapewne w praniu, ale będzie z tym masę roboty.

 

Tak na prawdę żeby podjąć świadomą decyzję, należałoby na prawdę mnóstwo rzeczy dogłębnie poznać. Jesteś o tyle w lepszej sytuacji, że masz już pewne doświadczenie ze sprzętem, co jest dużo na plus.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, astrokarol napisał:

W kwestii technicznej,

@Adam_Jesion

Czy nie można na stałe ustawić "sortuj według daty" ?

Przełączanie ciągłe na tą opcje jest trochę męczące ...

Moim zdaniem należy po prostu przenieść temat do "zwykłego" działu i tam dyskutować. Ta punktacja ma sens w prostych wątkach, a nie przy takiej dyskusji.

3 minuty temu, ZenonMars napisał:

mam pytanie takie z dupy te nazwy pod użytkownikami kto nadaje ? bo niby co 3 teleskopy ?

To chyba wynika z ilości postów, taka dekoracja :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Darek_B przypiął/eła ten temat

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.