Skocz do zawartości

Problem z namierzaniem obiektów GOTO


wajoman1991

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Na początku zaznaczę, że jeśli temat był już dobitnie poruszany to proszę o link i od razu kasuje wątek aby nie śmiecić na forum. Z góry przepraszam.

 

Posiadam napęd SynScan GOTO na montażu EQ-5 oraz Tubę SW 150/750.

 

Mam problem z precyzyjnym namierzaniem obiektów DS i ich fotografowaniem.

 

Przykładowo wczoraj polowałem na M51. Montaż miałem zbazowany na trzech gwiazdach. Po zbazowaniu ustawiłem jazdę do najbliższej jasnej gwiazdy, w tym wypadku do Alkaid. Widząc jakie odchylenie w ustawieniu ma teleskop względem tej gwiazdy i jaki ruch mam wykonać aby wcelować się dokładnie, ustawiłem jazdę na M51 i dokładnie powtórzyłem ruch aby wcelować się precyzyjnie na M51. Tutaj zaczyna się problem, przez szukacz nie jestem w stanie zobaczyć M51 (szczegolnie w czasie bliskim pełni księżyca) więc liczę na precyzję ustawienia przez montaż i dopiero na zdjęciu będę mógł coś zobaczyć.

 

Czy są jakieś sposoby, rady na to aby mieć pewność, że teleskop jest skierowany w obiekt, który chce focić i złapie go w kadrze?

 

Czy tylko metodą prób i błędów i patrzeniem na zdjęcia próbne czy mam obiekt w kadrze czy nie?

 

Na chwilę obecną staram się odnosić do gwiazd w pobliżu obiektu i porównywać to z mapami nieba i w ten sposób celować w dany obiekt. Jednak przy niekomforotowym ustawieniu teleskopu, naginaniu się aby coś zobaczyć przez szukacz oraz biorąc pod uwagę, że obraz jest odwrócony o 270 stopni, jest to troszkę frustrujące.

 

Proszę o jakiekolwiek rady

 

Zdarzają się takie noce, że materiału mam mało ale za to sporo nowej wiedzy i sposobów aby następnym razem redukować błędy i wyciągać z sesji jak najwięcej materiału,

 

Z góry dziękuje i pozdrawiam

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, najbardziej pewny wynik, czy teleskop jest skierowany na dany obiekt da Ci plate solve. Nie wiem czego używasz do akwizycji, ale spójrz na ten soft. W wersji darmowej ma naprawdę ogrom możliwości, w tym plate solve :) https://astrophotography.app/

Tu jest user guide: https://www.astrophotography.app/usersguide/

 

W razie pytań, pisz :) 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na chwilę obecną używam tylko z pilota, bez komputera i korzystam z bazy danych wbudowanej w sam napęd. :) Czy na takim zestawie coś można doradzić?

 

Plate solve, akwizycja? Szczerze to nie bardzo wiem o co chodzi. Proszę o jakieś krótkie wyjaśnienie. Kolejny temat do zapoznania się dla mnie :)

Edytowane przez wajoman1991
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka lista kontrolna do sprawdzenia za każdym razem:

 

1. prawidłowe ustawienie na biegun

2. prawidłowe dane geograficzne dla miejsca akwizycji

3. prawidłowo ustawiona strefa czasowa (zmieniło się dwa tyg temu przy zmianie czasu na letni)

4. prawidłowo ustawiona epoka (dla EQmod)

5. synchro do 3 gwiazd lub plate solve.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@kubaman @sidiouss

 

Na biegun jestem ustawiony jednak tylko poprzez ustawienie gwiazdy polarnej w srodku tego otworu w montażu gdzie montuję się lunetke biegunową. Ustawiam się najbardziej precyzyjnie jak mogę na chwilę obecną. Lunetkę kupię jeszcze w tym tygodniu. Za duzo innych wydatków miałem ostatnio.

 

Dane geograficzne sciągam z mapy google lub jej  podobnej

 

Strefa GMT +1 oraz Daylight Saving na YES (czas letni)

 

Proszę o wyjaśnienie EPOKA - ja posiadam napęd Upragde do EQ5 SynScan GOTO

 

Synchro na 3 gwiazdach

 

 

Edytowane przez wajoman1991
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, wajoman1991 napisał:

Czy tylko metodą prób i błędów i patrzeniem na zdjęcia próbne czy mam obiekt w kadrze czy nie?

Ja zawsze wykonuje zdjęcia próbne na max ISO tak aby obiekt znalazł się idealnie w centrum. W przypadku fotografowania dużych lub kilku obiektów np M81 i M82 jest to konieczne aby ułożyć wszystko w kadrze jak chcemy - to rada początkującego :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 gwiazdy mogą dać najwyższą dokładność ale też potencjalnie spory błąd - to lubi mocno rozstrzelone gwiazdy plus można go wprowadzić w błąd luzami czy czymś podobnym. To co ja zazwyczaj robię to align na 1 gwiazdę blisko fotografowanego obiektu.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Plate solve, to rozpoznawanie współrzędnych obszaru nieba na postawie zdjęcia. Robisz zdjęcie, poddajesz zdjęcie analizie za pomocą oprogramowanie plate solve (All Sky Plate Solver, Plate Solve 2, ASTAP, Pinpoint itd.) i wiesz jakie dokładne współrzędne ma środek kadru. To tak w skrócie :) 

Program do akwizycji, to po prostu oprogramowanie, którego używa się do planowania i robienia sesji zdjęciowej, najczęściej programy do akwizycji współpracują z oprogramowaniem do plate solve.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, wajoman1991 napisał:

@kubaman @sidiouss

 

Na biegun jestem ustawiony jednak tylko poprzez ustawienie gwiazdy polarnej w srodku tego otworu w montażu gdzie montuję się lunetke biegunową. 

Mógłbyś rozwinąć tą myśl. 

Masz wogole lunetke? 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Tayson

 

Obecnie lunetki biegunowej nie posiadam. Zamówiłem ją dosłownie 10 minut temu, więc jutro powinna być już u mnie.

 

Na chwilę obecną ustawiam się na gwiazdę polarną, poprzez patrzenie w otwór gdzie montuję się lunetkę biegunową i tak kręcenie śrubami głowicy aby gwiazda polarna znalazła się w środku tego otworu. Innego wyboru nie mam do momentu otrzymania lunetki.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, wajoman1991 napisał:

@Tayson

 

Obecnie lunetki biegunowej nie posiadam. Zamówiłem ją dosłownie 10 minut temu, więc jutro powinna być już u mnie.

 

Na chwilę obecną ustawiam się na gwiazdę polarną, poprzez patrzenie w otwór gdzie montuję się lunetkę biegunową i tak kręcenie śrubami głowicy aby gwiazda polarna znalazła się w środku tego otworu. Innego wyboru nie mam do momentu otrzymania lunetki.

 

 

Z tego tylko powodu masz spory błąd, polarna rotuje wokół bieguna, musi być obok centrum w innym miejscu w zależności od pory dnia/nocy.

Każda lunetka ma odpowiednią matówkę ułatwiającą prawidłowe ustawienie na polarną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@kubaman

 

Więc temat chyba mogę uznać za rozwiązany.

 

Dzisiaj jeszcze powalczę metodą prób i błędów. Ustawię polarną "na oko" tam gdzie powinna być a nie w centrum otworu. Myślę, że jutro już lunetka rozwiąże problem

 

Bardzo dziękuje wszystkim zaangażowanym, za rady i uwagi. :)

 

Pozdrawiam

 

Dużo zdrowia i pogodnego nieba życzę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Apka wydaję się na prawdę dobra jednak mam mały problem z interpretacją. Patrząc teraz na nią wskazuje mi, że gwiazda polarna jest w po lewej na dole względem środka a faktycznie na tą godzinę powinna być po prawej na górze i tak samo wskazuje Stellarium.

 

 

Edytowane przez wajoman1991
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, wajoman1991 napisał:

Patrząc teraz na nią wskazuje mi, że gwiazda polarna jest w po lewej na dole względem środka a faktycznie na tą godzinę powinna być po prawej na górze i tak samo wskazuje Stellarium

Dobrze ustawiłeś miejsce obserwacji w Stellarium? U mnie tam też jest po lewej na dole.

Zrzut_ekranu_2020-04-9_o_11_34_33.png

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, wajoman1991 napisał:

Apka wydaję się na prawdę dobra jednak mam mały problem z interpretacją. Patrząc teraz na nią wskazuje mi, że gwiazda polarna jest w po lewej na dole względem środka a faktycznie na tą godzinę powinna być po prawej na górze i tak samo wskazuje Stellarium.

 

 

 

Oczywiście, że jest inaczej, bo w lunetce masz odwrócony obraz :) Aplikacja PolarFinder ma już widok taki jak w lunetce, a w stellarium musisz patrzeć odwrotnie ;)

Edytowane przez sidiouss
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ogóle to SynScan ma opcję ustawiania na Polarną bez lunety biegunowej. Nie wiem na ile jest to dokładne, ale na pewno będzie lepsze, niż takie patrzenie przez dziurę :)

Musisz zgrubnie wycelować montaż tak jak to robisz obecnie, a potem ustawić go na dwie lub trzy gwiazdy. Z pilota wybierasz Setup -> Alignment -> Polar Alignment, wyświetli się lista gwiazd, wybierasz sobie jedną z nich. Montaż wyceluje w nią (i pewnie nie trafi zbyt dokładnie), z pilota musisz ją wycentrować w okularze i zatwierdzić. Wtedy montaż wyświetli błąd ustawienia na Polarną, odjedzie gdzieś tam i każe Ci ustawić gwiazdę jak najbliżej centrum pola widzenia przy użyciu wyłącznie śruby regulacji wysokości (czyli tej, co się normalnie używa do ustawiania na Polarną). W następnym kroku powtarzasz to samo dla azymutu.

Całą procedurę można powtórzyć kilka razy, do uzyskania zadowalających wyników. Tutaj bardzo przydaje się dokładne wypoziomowanie montażu (które wbrew pozorom wcale nie jest potrzebne do prawidłowego działania, ale baaaardzo ułatwia tego typu procedury).

 

Trzeba też pamiętać, że po ustawieniu na trzy gwiazdy montaż będzie najdokładniej trafiał w trójkątnym obszarze przez te trzy gwiazdy wyznaczonym - więc musisz podczas ustawiania wybrać je tak, żeby ten trójkąt obejmował obiekty, które chcesz oglądać. Jeśli chcesz się przerzucić na zupełnie inny rejon nieba, to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby ponownie wykonać wyrównanie na inne gwiazdy.

 

Jest jeszcze coś takiego, jak Pointing Accuracy Enhancement (Utility -> PAE/PAE Correction). Po tym wszystkim, co powyżej, jak już normalnie korzystasz z montażu, możesz to sobie włączyć, żeby jeszcze podnieść dokładność namierzania. Najlepiej wybrać np. jasną gwiazdę w okolicy interesującego Cię obiektu. Możesz w nią wycelować albo ręcznie, albo wybrać ją np. z listy nazwanych gwiazd i zrobić goto. Potem przechodzisz do PAE, wybierasz jako punkt odniesienia tę własnie gwiazdę i centrujesz ją w okularze, po czym zatwierdzasz. Dzięki temu montaż wie, z jakim błędem celuje i powinien od tej pory w tej okolicy trafiać dokładniej.
Pisząc o ustawianiu czegoś "ręcznie" mam oczywiście na myśli za pomocą strzałek na pilocie - nie rozłączaj sprzęgieł i nie celuj teleskopem tak faktycznie ręcznie.

Dane PAE są usuwane podczas nowego ustawienia na 1/2/3 gwiazdy.


A, jeszcze jedno: jak centrujesz obiekt w okularze itp., to wg. instrukcji każą zawsze kończyć ruch przy użyciu strzałek w górę i w prawo (czyli jak musisz nanieść poprawkę strzałką w lewo, to musisz przestrzelić i cofnąć w prawo) - z powodu luzów.

 

Jakby coś, to te wszystkie sztuczki są opisane w instrukcji, więc jeśli wszystko inne zawiedzie, możesz do niej zajrzeć :)

https://inter-static.skywatcher.com/downloads/Synscan_V4_Hand_Control_Manual_SSHCV4-F-161208V1-EN.pdf

 

 

Edytowane przez Krzysztof z Bagien
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.