Skocz do zawartości
  • 0

Koniunkcja 4 planet + Księżyc


Alex 22

Pytanie

Czy jest szansa na fotkę tej nocy 15.04.2020 o godz. 4.20 jest H I S T O R Y C Z N A KONIUNKCJA Księżyca, Marsa, Jowisza, Saturna i Plutona na południowym wschodzie 4-8 stopni nad horyzontem??!!!!!!!! Panowie Astronomowie! Szable w dłoń!

Edytowane przez Alex 22
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1

Jeśli kolega @Alex 22 zaczeka kilka miesięcy, to na pewno zdecydowanie bardziej widowiskowe będzie spotkanie Jowisza i Saturna w pierwszy dzień astronomicznej zimy. Dwa olbrzymy spotkają się na ziemskim niebie w odległości 0,1 stopnia - zaledwie 1/5 średnicy tarczy Księżyca. Będzie to najbliższe spotkanie od prawie 60 lat, a warto wiedzieć, że bliskie koniunkcje tych planet wypadają co 20 lat, ale nie aż tak bliskie. Kolejne tak widowiskowe spotkanie zdarzy się dopiero w 2080 r., czego większość z czytających to forum w 2020 r. nie dożyje :)

 

Z tego co sprawdziłem na szybko na CalSky, do 2200 r. nie będzie bliższej niż tegoroczna koniunkcji Jowisza i Saturna.

 

EDIT: rozszerzyłem obliczenia w maksymalnym zakresie, na jaki pozwala CalSky i wyszło mi, że następne zbliżenie Jowisza i Saturna w tak niewielkiej odległości jak w 2020 r. nastąpi dopiero za 400 lat. Oto skrócone wyniki w formacie rok - odległość w minutach łuku pomiędzy środkami tarcz Jowisza i Saturna:

 

2020 - 6,1

2417 - 5,4

2477 - 6,3

2815 - 9,9

2874 - 2,3 :flirt:

2934 - 9,7

Edytowane przez Stalker
Rozszerzenie obliczeń
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1
5 godzin temu, Stalker napisał:

Jeśli kolega @Alex 22 zaczeka kilka miesięcy, to na pewno zdecydowanie bardziej widowiskowe będzie spotkanie Jowisza i Saturna w pierwszy dzień astronomicznej zimy. Dwa olbrzymy spotkają się na ziemskim niebie w odległości 0,1 stopnia - zaledwie 1/5 średnicy tarczy Księżyca. Będzie to najbliższe spotkanie od prawie 60 lat, a warto wiedzieć, że bliskie koniunkcje tych planet wypadają co 20 lat, ale nie aż tak bliskie. Kolejne tak widowiskowe spotkanie zdarzy się dopiero w 2080 r., czego większość z czytających to forum w 2020 r. nie dożyje :)

 

Z tego co sprawdziłem na szybko na CalSky, do 2200 r. nie będzie bliższej niż tegoroczna koniunkcji Jowisza i Saturna.

 

EDIT: rozszerzyłem obliczenia w maksymalnym zakresie, na jaki pozwala CalSky i wyszło mi, że następne zbliżenie Jowisza i Saturna w tak niewielkiej odległości jak w 2020 r. nastąpi dopiero za 400 lat. Oto skrócone wyniki w formacie rok - odległość w minutach łuku pomiędzy środkami tarcz Jowisza i Saturna:

 

2020 - 6,1

2417 - 5,4

2477 - 6,3

2815 - 9,9

2874 - 2,3 :flirt:

2934 - 9,7

Będzie szansa tą grudniową koniunkcję zobaczyć czy planety będą zbyt blisko Słońca? 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1
25 minut temu, anatol napisał:

Będzie szansa tą grudniową koniunkcję zobaczyć czy planety będą zbyt blisko Słońca? 

Obie będą miały elongację ok. 30 stopni, więc się uda. U mnie (Dolny Śląsk) Słońce zajdzie chwilę przed 16, a Jowisz i Saturn około 18:20.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1

Spać nie mogę, to przynajmniej dokończyłem projekt :-)

 

Jakość zarejestrowanych planet nie powala, ale jak nietrudno się domyślić poranne obserwacje takich obiektów na tej wysokości i na dodatek z miasta do łatwych nie należą. Z czego jestem bardzo szczęśliwy to zarejestrowanie Plutona. Nie spodziewałem się, że będzie to w ogóle wykonalne z Krakowa.

 

EDIT: Mogę wrzucić wersję o większej rozdzielczości jeśli ktoś chce się przyjrzeć z bliska planetom.

Koniunkcja.jpg

I jeszcze nieco inna wersja:

 

Koniunkcja.jpg

Edytowane przez Tuvoc
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1
9 godzin temu, Alex 22 napisał:

Następny taki układ dopiero w 2040 r, we wrześniu będzie to wielka koniunkcja wszystkich widocznych z Ziemi nieuzbrojonym okiem planet!

Tak, też na czekam ;) 8 września 2040 - zaznaczcie tę datę w kalendarzu. Problem w tym, że ta koniunkcja będzie praktycznie niewidoczna w Polsce. Sytuacja na Dolnym Śląsku pół godziny po zachodzie Słońca nad południowo-zachodnim horyzontem: Księżyc 2 dni po nowiu na wysokości ok. 3 stopnie, Merkury - -1 stopień (schowany), Wenus - 1,5 stopnia, Mars - 2 stopnie, Jowisz - 0 stopni, Saturn - 2,5 stopnia. Trzeba będzie zaplanować podróż daleko na południe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Witamy na Astropolis,

myślę, że jak dasz CapsLock na całość i więcej wykrzykników, to na pewno się uda. 

 

Ciężko będzie złapać wszystkie planety na jednym zdjęciu. Kadr musi być naprawdę szeroki. Poza tym są bardzo nisko przy horyzoncie. 

 

Plutona raczej nie uda się wyłapać, to bardzo blada gwiazdka tylko, "niedaleko" Jowisza. 

  • Lubię 1
  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Nie rozumiem dlaczego takie śmiechy, jeżeli chodzi o Plutona. Nawet przeciętny astronomiczny laik wie, że jest to obiekt raczej niedostępny dla obserwacji amatorskich teleskopów, ze swoim14,3 magnitudo. Chodzi jednak o sam fakt nagromadzenia takiej ilości ciał niebieskich Układu Słonecznego w jednym obszarze, widzianych z perspektywy Ziemi. Dzięki też za screen ze Stellarium. Z tego co liczyłem miernikiem kątów, Plutona od Jowisza dzieli obecnie odległość jakichś trzech średnic tarcz Księżyca. Sprawdzałem da dostępnym symulatorze widoków teleskopów w Stellarium, że niemożliwe jest zaobserwowanie obu tych ciał niebieskich naraz, znajdujących się teraz w odległości jednego stopnia od siebie. Najważniejsze jest jednak to, że 15.04.2020 obserwację Plutona, jak również księżyców Jowisza uniemożliwi bliskość Księżyca. No może księżyce Jowisza dałoby się jeszcze radę zaobserwować, trzeba by było sprawdzić.

Edytowane przez Alex 22
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dziś rano około 5.30 próbowałem sfotografować tą koniunkcję zwykłym kompaktowym kodakiem, ale już było za jasno, tylko Jowisz i Księżyc się załapał przy jakieś 0,5 - 1 sek. naświetlania. Mieszkam w mieście i nie mam teleskopu, ani lustrzanki. Obecnie pogoda jest kiepska, ale na noc są lepsze prognozy.

Edytowane przez Alex 22
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Przykładowe zdjęcie koniunkcji Marsa, Saturna i Księżyca, 07.04.2018, 4 sek. 5.05 rano, miejska partyzantka, aparat kompaktowy Kodak, pole widzenia ok. 9-10 stopni. Musiałem zmniejszyć rozdzielczość, bo nie chciało się załączyć.

 

imageproxy.php?img=&key=315626ff7a94c341imageproxy.php?img=&key=315626ff7a94c341

2018_04_07_Mars_Saturn_Księżyc_2.png

Edytowane przez Alex 22
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Kiedyś, w dalekiej przyszłości, gdy już ludzie będą sobie podróżować po układzie słonecznym, będą się śmiać z naszego wyczekiwania na koniunkcje. Zwłaszcza z koniunkcji w 2874 roku :)

 

Wyobraźcie sobie, że budowniczy Krzywej Wieży postanowili policzyć jakie będzie ustawienie ich dzieła w 2020 roku. Kto wie, może by wyszło, że ma teraz stać idealnie pionowo... po zrobieniu już kilku pełnych obrotów :)

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dziękuję za tak duży odzew! Żegnamy koniunkcję Księżyca i widocznych gołym okiem z Ziemi planet zewnętrznych Układu Słonecznego oraz Plutona. Koniunkcja najlepiej widoczna była w II poł. marca 2020 a w lutym do tej grupy należała jeszcze inna planeta karłowata - Ceres. Kolejny, szerszy tym razem układ planet zewnętrznych U.S. za dwa lata - tym razem będzie to kwartet z Wenus - do końca kwietnia zakres ok. 30 stopni. Następny taki układ dopiero w 2040 r, we wrześniu będzie to wielka koniunkcja wszystkich widocznych z Ziemi nieuzbrojonym okiem planet!

2020_04_16_MKSJ.png

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.