Skocz do zawartości

Mgławica Ameryka Północna i Mgławica Pelikan


Marta_S

Rekomendowane odpowiedzi

Czemu wymuszona ;) Zawsze da się coś poprawić, chociaż podkreślam jak na początki to jest naprawdę bardzo dobrze.

 

Gwiazdy są nieco rozciągnięte, można pewnie to nieco ogarnąć w postprocessingu. Wynika pewnie z tego, że SWSA pracuje na skraju swoich możliwości z tym szkłem i rejestratorem (i tak niezły wynik) + doszło pewnie lekkie przestrzelenie polarnej (stąd ten skośny szum z którym trudno będzie coś zrobić).

 

I czegoś było za dużo - albo odszumiania albo zmniejszania gwiazd, bo pojawiła się lekka "kaszka" w tle.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, orlen napisał:

Ok, to ja się porwę na wymuszona krytykę. Gwiazdy się rozjechały, może warto im się przyjrzeć na poszczególnych kanałach czy da się to jakoś poprawić post. 

:astronom:

 

2 godziny temu, dziki napisał:

Gwiazdy są nieco rozciągnięte, można pewnie to nieco ogarnąć w postprocessingu. Wynika pewnie z tego, że SWSA pracuje na skraju swoich możliwości z tym szkłem i rejestratorem (i tak niezły wynik) + doszło pewnie lekkie przestrzelenie polarnej (stąd ten skośny szum z którym trudno będzie coś zrobić).

Spróbuję popracować nad gwiazdami. :) 

 

 

2 godziny temu, dziki napisał:

I czegoś było za dużo - albo odszumiania albo zmniejszania gwiazd, bo pojawiła się lekka "kaszka" w tle.

Tu mnie masz - mam hopla na punkcie zmniejszania gwiazd. :rolleyes: Chyba będę musiała trochę z tym wyhamować. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dithering to jest wbudowany w SWSA ;)

To jest efekt rotacji pola + "ditheringu" wynikającego z pracy montażu. Głowy za to nie kładę, ale te smugi trochę to przypominają.

 

Było kiedyś na forum: https://astropolis.pl/blogs/entry/358-wtd-czyli-słów-kilka-o-odkryciu-wielkiej-teorii-ditheringu/

 

Widziałbym dwie opcje: na przyszłość poprawić ustawienie na polarną, a na teraz: zestackować materiał inną metodą.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, dziki napisał:

Albo stosuj maski - wtedy działasz tylko na gwiazdach.

Stosuję, ale teraz tak myślę, że może za bardzo rozszerzyłam zaznaczenie wokół gwiazd. :g:

 

8 godzin temu, dziki napisał:

Dithering to jest wbudowany w SWSA ;)

To jest efekt rotacji pola + "ditheringu" wynikającego z pracy montażu. Głowy za to nie kładę, ale te smugi trochę to przypominają.

 

Było kiedyś na forum: https://astropolis.pl/blogs/entry/358-wtd-czyli-słów-kilka-o-odkryciu-wielkiej-teorii-ditheringu/

 

Widziałbym dwie opcje: na przyszłość poprawić ustawienie na polarną, a na teraz: zestackować materiał inną metodą.

Takich technicznych spraw właśnie muszę się douczyć. Powiem szczerze, że nie przykładałam do tej pory wagi do metod stackowania. Wrzucałam wszystko do DeepSkyStacker i zostawiałam domyślne parametry. Jedyne co dodałam to Drizzle, bo ktoś mi ostatnio polecił w celu osiągnięcia lepszej rozdzielczości. 

No to chyba czas najwyższy doinformować się w tym temacie. 

 

Edytowane przez Marta Seidler
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, Marta Seidler napisał:

Stosuję, ale teraz tak myślę, że może za bardzo rozszerzyłam zaznaczenie wokół gwiazd. :g:

 

Takich technicznych spraw właśnie muszę się douczyć. Powiem szczerze, że nie przykładałam do tej pory wagi do metod stackowania. Wrzucałam wszystko do DeepSkyStacker i zostawiałam domyślne parametry. Jedyne co dodałam to Drizzle, bo ktoś mi ostatnio polecił w celu osiągnięcia lepszej rozdzielczości. 

No to chyba czas najwyższy doinformować się w tym temacie. 

 

Taka drobna różnica między FB a Astropolis ;) tam ochy i achy, 'jakie to zaj...iste' , tutaj - 135 defektów naszego idealnego ujęcia  :D

No, ale to stymuluje rozwój. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, dziki napisał:

Dithering to jest wbudowany w SWSA ;)

To jest efekt rotacji pola + "ditheringu" wynikającego z pracy montażu. Głowy za to nie kładę, ale te smugi trochę to przypominają.

 

A to nie jest tak że samo przesuwanie sie każdej klatki jeszcze pogarsza efekt "walking noise"? Właściwy dithering by usunął właśnie ten wzór z szumu. Tak mi sie wydaje? 
 

Godzinę temu, Marta Seidler napisał:

Jedyne co dodałam to Drizzle, bo ktoś mi ostatnio polecił w celu osiągnięcia lepszej rozdzielczości. 

Bardzo nie warto ;) trzeba dużo i dobrego materiału. Wiele osób jeszcze celowo zmniejsza rozdzielczość później w obróbce by końcowo ukryć wady. 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, M.M.M. napisał:

Taka drobna różnica między FB a Astropolis ;) tam ochy i achy, 'jakie to zaj...iste' , tutaj - 135 defektów naszego idealnego ujęcia  :D

No, ale to stymuluje rozwój. 

I po to właśnie tu przyszłam. :) Na FB fajnie poczytać, że komuś podoba się moja praca, ale za wiele nie da się nauczyć. 

 

Godzinę temu, danon napisał:

Bardzo nie warto ;) trzeba dużo i dobrego materiału. Wiele osób jeszcze celowo zmniejsza rozdzielczość później w obróbce by końcowo ukryć wady. 

Dzięki, że mówisz - odpuszczam w takim razie tę funkcję. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, danon napisał:

A to nie jest tak że samo przesuwanie sie każdej klatki jeszcze pogarsza efekt "walking noise"? Właściwy dithering by usunął właśnie ten wzór z szumu. Tak mi sie wydaje? 

Tak z zastrzeżeniem tego co podlinkowałem wcześniej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten skośny szum to efekt dryfu montażu w jednej osi. W sumie najgorsza opcja jaka może być, bo żadna metoda stackowania nie usunie takiego szumu.

 

Tyle że ten dryf jest głównie w osi rektascensji (kierunku obracania się nieba). A to nie tyle wskazuje na błędne ustawienie na biegun, co możliwe problemy z pracą montażu:

- złe wyważenie,

- niepoprawna prędkość kątowa,

- jakiś element stawia opór pracy montażu.

 

Twój setup jest dość długi i nawet przy lekkich podmuchach wiatru może być wyzwaniem dla SW SA.

 

--

Możesz @Marta Seidler pokazać pierwsza i ostatnią klatkę z sesji i podać różnice czasu pomiędzy ich wykonaniem?

Można by sprawdzić czy dryf to błąd ustawienia bieguna czy jednak problem z montażem:

http://celestialwonders.com/tools/polarErrorCalc.html

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Marta Seidler napisał:

Stosuję, ale teraz tak myślę, że może za bardzo rozszerzyłam zaznaczenie wokół gwiazd. :g:

Tylko rozszerzasz zaznaczenie? jeżeli tak, to lepszy efekt jest jeżeli jeszcze się je wtopi. Ja zwykle wtapiam o 1 piksel więcej niż rozszerzałem i działa to bardzo fajnie

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Marek_N napisał:

Twój setup jest dość długi i nawet przy lekkich podmuchach wiatru może być wyzwaniem dla SW SA.

To prawda, dużo klatek trafia do kosza. 

 

3 godziny temu, Marek_N napisał:

Możesz @Marta Seidler pokazać pierwsza i ostatnią klatkę z sesji i podać różnice czasu pomiędzy ich wykonaniem?

Klatka pierwsza 22:45, 

 

L_0010_ISO800_90s__19C.thumb.jpg.8d5fa6d9bc7270e2a9ec66f2669798f8.jpg

 

klatka druga 3:15. 

 

L_0214_ISO800_90s__21C.thumb.jpg.424cacd7e0467096289a4fa9ab57d6d4.jpg

 

4 minuty temu, Antek Staszewski napisał:

Tylko rozszerzasz zaznaczenie? jeżeli tak, to lepszy efekt jest jeżeli jeszcze się je wtopi. Ja zwykle wtapiam o 1 piksel więcej niż rozszerzałem i działa to bardzo fajnie

W Pixie mam przeważnie takie ustawienia do maski na gwiazdy: 

243231836_Zrzutekranu(9).png.50f8889e40c1d8235e0d127a4d3ca30f.png

A jak w PS to rzeczywiście tylko rozszerzenie. Spróbuję następnym razem z wtapianiem. :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, wessel napisał:

No ale ten parametr Scale- 3 linijka odpowiada za wielkość gwiazd uwzględnianych. Czyli praktycznie tylko najmniejsze ochraniasz maską :)

Kurcze, czyli za niską wartość ustawiałam?

Przy niektórych zdjęciach zwiększam do 7, ale wyższych wartości przy Scale chyba jeszcze nie ustawiałam. 

Scale 6: 

697765050_Zrzutekranu(10).png.b02fe23a0bc80f7d5d25a60a28a907a4.png

Scale 7 (i wyższy Noise threshold):

425912417_Zrzutekranu(13).png.6faa181887ddf6d102a48c976b82895f.png


 

A jak już jesteśmy przy temacie maski na gwiazdach, to zawsze mnie zastanawia dlaczego wychodzą mi kwadratowe maski na gwiazdach w Pixie? W PS tak to nie wygląda. 

1742663030_Zrzutekranu(11).png.2ac580371c6d3f9fac9dd4c7ba3a90d2.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sory że offa bo rozmowa już trwa ale fajnie że w końcu się tu pojawiłaś. Dziwiłem się na fb obserwując twój postęp jak to jest możliwe że robisz takie fajne zdjęcia, wcześniej tu nie zaglądając :) To teraz się to jeszcze spotęguje i będzie niezły sztos :) Powodzenia!

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, wismat napisał:

Sory że offa bo rozmowa już trwa ale fajnie że w końcu się tu pojawiłaś. Dziwiłem się na fb obserwując twój postęp jak to jest możliwe że robisz takie fajne zdjęcia, wcześniej tu nie zaglądając :) To teraz się to jeszcze spotęguje i będzie niezły sztos :) Powodzenia!

Dziękuję! :) :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Marta Seidler napisał:

Kurcze, czyli za niską wartość ustawiałam?

Przy niektórych zdjęciach zwiększam do 7, ale wyższych wartości przy Scale chyba jeszcze nie ustawiałam. 

Scale 6: 

Kwadrat (strzelam!) wynika z tego że maska jest nałożona na rozciągnięte gwiazdy.

 

Czy powyższe screeny mają cel poglądowy pokazania jak wygląda maska gwiazd czy tak nakładasz maskę podczas procesu zmniejszania gwiazd?

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, dziki napisał:

Kwadrat (strzelam!) wynika z tego że maska jest nałożona na rozciągnięte gwiazdy.

 

Czy powyższe screeny mają cel poglądowy pokazania jak wygląda maska gwiazd czy tak nakładasz maskę podczas procesu zmniejszania gwiazd?

Hmm może tak być - maskę tworzę na zdjęciu rozciągniętym i nakładam na zdjęcie jeszcze nierozciągnięte. Tak, cel poglądowy, żeby łatwiej pokazać ile gwiazd obejmuje maska. Do pracy na gwiazdach używam odwrotnej (zakryte tło, odkryte gwiazdy).

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Marta Seidler napisał:

Dziękuję! :) :) 

 

To z kolei podziękuje za Twój lajk w moim statusie.

Twoje zdjęcie podoba mi się. Czy wyrażasz zgodę by publikowano je na Facebook'u oczywiscie z dodatkiem "(Marta Seidler Astropolis)?

 

Zrobiłaś tu prawdziwe Wejście Smoka ! Brawo !

Patrząc na statystyki polubień widoczne u dołu strony w tym tygodniu przegoniłaś etatowego lidera tych statystyk ale on pewnie akurat tym się nie zmartwił.

Brakuje Kobiet w astroświatku.

 

Siema

p.s.

W kosmosie obiektywnie gwiazdy wyglądają na bardzo małe (np ze stacji kosmicznej) bo to atmosfera je "powiększa" dlatego z pewnego punktu widzenia zmniejszając gwiazdy na zdjęciu robimy coś co może ucieszyć niektórych -oczywiście nie wypowiadam się którą metodą i jak - najlepiej najlepszą ;)

 

ms.jpg

Edytowane przez ekolog
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, ekolog napisał:

 

To z kolei podziękuje za Twój lajk w moim statusie.

Twoje zdjęcie podoba mi się. Czy wyrażasz zgodę by publikowano je na Facebook'u oczywiscie z dodatkiem "(Marta Seidler Astropolis)?

 

Zrobiłaś tu prawdziwe Wejście Smoka ! Brawo !

Patrząc na statystyki polubień widoczne u dołu strony w tym tygodniu przegoniłaś etatowego lidera tych statystyk ale on pewnie akurat tym się nie zmartwił.

Brakuje Kobiet w astroświatku.

 

Siema

ms.jpg

Dziękuję. :) Pewnie, że wyrażam zgodę. 

To prawda, jest zdecydowanie za mało kobiet. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Marta Seidler napisał:

A jak już jesteśmy przy temacie maski na gwiazdach, to zawsze mnie zastanawia dlaczego wychodzą mi kwadratowe maski na gwiazdach w Pixie? W PS tak to nie wygląda. 

1742663030_Zrzutekranu(11).png.2ac580371c6d3f9fac9dd4c7ba3a90d2.png

Obstawiam Smoothness i zmiany w Structure Growth.

Jak chcesz zaznaczyc rozne rozmiary gwaizdek to reguluj glownie parametrem SCALE.

 

Troche za mala rozdzielczosc zcreenow ledwo co widze ustawienia.

Ja robiac zdjecia LRGb zaczynam 2h po zachodzie i koncze 2h przed wschodem. NB analogicznie po 1,5h.

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, ekolog napisał:

Patrząc na statystyki polubień widoczne u dołu strony w tym tygodniu przegoniłaś etatowego lidera tych statystyk ale on pewnie akurat tym się nie zmartwił.

Brakuje Kobiet w astroświatku.

@ekolog zobaczę jeszcze jedną grafikę nie na temat albo dyskretne rozwalanie wątku i widzimy się za miesiąc.

  • Haha 1
  • Zmieszany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No proszę, kobieta-rodzynek się pojawiła, i od razu całe stado męskich doradców-adoratorów! :) W sumie to przyrodniczo-naturalne zjawisko. ;)

Tyle tu już krytyczno-pochwalnych uwag, że ja ograniczyłem się do lajka dla posta. No i tego przyrodniczego spostrzeżenia. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.