Skocz do zawartości

Jowisz 2020


Charon_X

Rekomendowane odpowiedzi

I ja próbowałem swoich sił w fotografowaniu Jowisza, ale mam nieodparte wrażenie, że coś robię nie tak.

Czy ktoś mógłby zrobić mi przysługę i spojrzeć na mojego stacka? https://drive.google.com/file/d/1PSA4TWBJuWK1L3NLwbDmjhAYbwrpCJLV/view?usp=sharing

(Stack z najlepszych 700 klatek)

Ostrość ustawiałem z maską bathintova, Kamera to NexImage5, teleskop to Celestron STC 8 + barlow 2x.

Mi po obróbce wyszło coś takiego:

 

5.jpg

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może pokazuj czarno-białe? Bo wielkiej żółtej plamy to tam nie było.

Co gorsza z tego stacka jakoś nie mogę zrobić nic lepszego :getlost:

Kamera dodaje saturację (nasycenie) automatycznie czy co?

Cień księżyca powinien być czarny/szary, a on jest ciemno-żółty - za dużo tego żółtego.

Przesuwanie kolorów RGB w Registacku też nie pomaga. Tam można podnieść niebieski, opuścić czerwony, ale nie żółty.

Gdyby to było składane z RGB to wyglądałoby na pomylone kanały, ale próbowałem zamieniać i nic. Na innych planetach też taki zafarb?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, OBERON RD napisał:

Może pokazuj czarno-białe? Bo wielkiej żółtej plamy to tam nie było.

Co gorsza z tego stacka jakoś nie mogę zrobić nic lepszego :getlost:

Kamera dodaje saturację (nasycenie) automatycznie czy co?

Cień księżyca powinien być czarny/szary, a on jest ciemno-żółty - za dużo tego żółtego.

Przesuwanie kolorów RGB w Registacku też nie pomaga. Tam można podnieść niebieski, opuścić czerwony, ale nie żółty.

Gdyby to było składane z RGB to wyglądałoby na pomylone kanały, ale próbowałem zamieniać i nic. Na innych planetach też taki zafarb?

Tak, na wszystkich. W zależności od rodzaju pliku: przy RAW8 jest niebieskozielony, a przy RGB24 żółty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Antek Staszewski napisał:

Czy ktoś mógłby zrobić mi przysługę i spojrzeć na mojego stacka? https://drive.google.com/file/d/1PSA4TWBJuWK1L3NLwbDmjhAYbwrpCJLV/view?usp=sharing

(Stack z najlepszych 700 klatek)

Jak dla mnie dziwna kolorystyka to nie jest główny problem.

Stack wygląda bardzo słabo, nawet w postaci surowej powinien wyglądać lepiej, więcej szczegółów.

Wyostrzałem w Registax i to co rzuciło mi się w oczy, to bardzo szybko pojawiający się szum, a obrazek wciąż był mętny jak surowy stack prawie :(

Na jakim gainie i czasach naświetlania nagrywałeś ?

Albo jakiś błąd przy stackowaniu, albo coś z ostrością nie tak, chociaż jak piszesz z maską ustawiałeś. Z drugiej jednak strony użycie maski przy Jowiszu to może nie najlepszy pomysł.

Ja minionej nocy, też eksperymentalnie tak ustawiałem i było ok, ale wzorowałem się na księżycach Jowisza, bo z samej planety promienie zlewały się ze sobą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Antek Staszewski napisał:

I ja próbowałem swoich sił w fotografowaniu Jowisza, ale mam nieodparte wrażenie, że coś robię nie tak.

Czy ktoś mógłby zrobić mi przysługę i spojrzeć na mojego stacka? https://drive.google.com/file/d/1PSA4TWBJuWK1L3NLwbDmjhAYbwrpCJLV/view?usp=sharing

(Stack z najlepszych 700 klatek)

Ostrość ustawiałem z maską bathintova, Kamera to NexImage5, teleskop to Celestron STC 8 + barlow 2x.

Mi po obróbce wyszło coś takiego:

 

5.jpg

Mam ten sam sprzet i kolory mam inne. W jakim programie nagrywasz, kodek, screen z ustawieniami balansu kolorow jezeli nie y800, w czym stackujesz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jowisz z 16 sierpnia, SCT 8 + ASI 224, seeing bardzo słaby, mam tez wersje z barlowem, ale nic nie wnosi.

1966172081_Jowiszkolor.jpg.54d321f470e8835ff1fe4f295c56618d.jpg

 

Znacznie lepiej poszło z metanem niż ostatnio, ale potrzebny był reduktor ogniskowej, z kolorowej ASI wychodzi też lepiej niż z Chameleona 2. Jak poprzednio składanka Baader Methane  i Baader IR Pass 

308097876_RGB(CH4IR).png.6fa504da468563de1512b59a19e150bd.png

 

I same Metan i IR

CH4.png.5075dc83ff4e74de6809f760e2383a29.png

IR.png.2be2257221a11b37b50954d13671e3e4.png

 

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Dariusz.p napisał:

Zainspirowany w wątku Saturn 2020 wypowiedzią jednego z Kolegów wstawiam z tegorocznych fot poczynionych achromatem 120/600 z barlowem 2,25 i ASI120MC.

 

01_38_13_g4_ap19.jpg

Jowisz jest już bardziej wymagający dla jasnego achromatu... Bardzo podoba mi się ta fotka. Tak naturalnie zrobiony. Wygląda jak w okularze, taki przestrzenny. Widać,że nie przesadziłeś z filtrami... Szacun kolego.... Nie sztuka zrobić dobrą planetę 10" cassegrainem i kamerą za kilka tysięcy... Sztuką jest zrobić fajna planetę na przykład jasnym achro, gdy cały świat krzyczy, że on się do tego nie nadaje......
Będę sobie tu zaglądał czasem a najbardziej interesują mnie własnie fotki z konstrukcji w dziedzinie foto planetarnego powiedziałbym nierekomendowanych....  Pozdrawiam

 

Krzysiek

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, krzychb napisał:

Jowisz jest już bardziej wymagający dla jasnego achromatu... Bardzo podoba mi się ta fotka. Tak naturalnie zrobiony. Wygląda jak w okularze, taki przestrzenny. Widać,że nie przesadziłeś z filtrami... Szacun kolego.... Nie sztuka zrobić dobrą planetę 10" cassegrainem i kamerą za kilka tysięcy... Sztuką jest zrobić fajna planetę na przykład jasnym achro, gdy cały świat krzyczy, że on się do tego nie nadaje......
Będę sobie tu zaglądał czasem a najbardziej interesują mnie własnie fotki z konstrukcji w dziedzinie foto planetarnego powiedziałbym nierekomendowanych....  Pozdrawiam

 

Krzysiek

Krzysiek dzięki za miłe słowa. Co do filtrów to praktycznie nie stosuję żadnych poza zwykłym IR blocking GSO. Tak jak mówisz Jowisz jest bardziej wymagający dla takiego achro i przyznaję ,że z 80ED mi Jowisz na ogół lepiej wychodzi jak z achro, choć akurat tego dnia kiedy zrobiłem tą fotkę, która Ci się tak podoba warunki były bardziej sprzyjające większej aperturze achro i wtedy wyszedł lepiej niż z ED-ka. Na Saturnie jest trochę inaczej i tam w zasadzie to achro, w tym roku, przy dość ciemnym Saturnie, nawet lepiej na ogół wyciąga w awikowaniu Saturna niż 80ED

Edytowane przez Dariusz.p
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze jako ciekawostkę wstawię fotkę z tej samej nocy co wspominana z achro (z 13 na 14.07) niemniej sporo wcześniej kiedy jeszcze WCP była widoczna i tym razem z maczka Celestrona C90. Pociągnął wtedy z barlowem 2,25 :original: To świetny maczek moim zdaniem w kategorii takich travelerków

00_35_37_g4_ap85.jpg

  • Lubię 7
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Dariusz.p napisał:

To jeszcze jako ciekawostkę wstawię fotkę z tej samej nocy co wspominana z achro (z 13 na 14.07) niemniej sporo wcześniej kiedy jeszcze WCP była widoczna i tym razem z maczka Celestrona C90. Pociągnął wtedy z barlowem 2,25 :original: To świetny maczek moim zdaniem w kategorii takich travelerków

 

Chyba lepszy niż w achromacie 120/600. Ten 90mm Maczek Celestrona , to rzeczywiście zabójczo skuteczna broń :)

 

Z drugiej strony troche zmieniłem kolory tego Twojego Jupka z achromata i wydaje mi się, że teraz detal jest wyraźniejszy.

 

jup.jpg.122b397762170dcfb78386a155469d8e.jpg

 

Edytowane przez JSC
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba masz rację, że nawet nieco wyraźniejszy choć może odrobinę fiolet teraz wyłazi :) A co do maczka jak na takie maleństwo uważam, że jest świetny. Niemniej na barlowa do niego właśnie wtedy ten raz miałem warunki odnośnie Jowisza, bo na Marsie to prawie zawsze aplikuje barlowa i daje radę. Co do tego z którego telepa lepiej wychodzi to też zauważam, że nie jednakowo w różnych warunkach i czasem nie do końca nawet wiem czemu tak się dzieje. W przypadku tego dnia achromat miał już przymglone lekko niebo co z jednej strony zmniejszyło moim zdaniem detal i jego kontrast ale z drugiej strony wyszedł on ostro i dość przestrzennie, trochę chmurki zadziałały jak filtr moim zdaniem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetny detal Misza! 

Ja wczoraj wycisnąłem nieco więcej detalu z komórki niż poprzednio. Jest postęp więc jeszcze trochę powalczę :)

SCT 9.25", Baader 8-24mm ustawiony na 8mm, Samsung S10e, 15% z 3600 klatek, rejestrowane w OpenCamera

 

 

jup.png

Edytowane przez Arek_P
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.