Skocz do zawartości

MONO vs COLOR - empirycznie


HAMAL

Rekomendowane odpowiedzi

7 minut temu, MateuszW napisał:

Musiałbyś zrobić flata na czymś o kolorze identycznym z Księżycem, czyli w praktyce nierealne. Przy wyostrzaniu na pewno wylezie kratka.

przyznaję bez bicia że napisałem to nie sprawdzając czy w praktyce taki flat jest do osiągnięcia na księżycu :szczerbaty: 

ale z drugiej strony - skąd wiadomo że nie! (flat na rozogniskowanym obrazie księżyca)

a nawet to wcale nawet nie musi być dosłownie flat w sensie dodatkowej klatki.

podchodząc do problemu bardziej ogólnie, taki "flat" to po prostu mechanizm wyrównujący jasności RGB, który może nawet działać bez potrzeby wcześniejszej kalibracji flatem, według prostej zasady dobierania wag na RGB tak, żeby zminimalizować kratkę.

 

czyli po prostu debajerowanie mono.

 

w każdym razie moja teza jest taka, że przy fotografowaniu obiektów czarnobiałych różnica między kamerką mono i rgb przy odpowiednim przetwarzaniu powinna dążyć do zera.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Behlur_Olderys napisał:

Możesz dać surowe klatki niedotykane? 

Si :) bite

 

color_026.fit

 

32 minuty temu, Tayson napisał:

Możesz wstawić zdjęcie np z komórki tego co fotografujesz? W szerszym ujęciu. Tak aby mój mózg mógł ogarnąć na co patrzymy. 

IMG_2901x.jpg.12b9052e0652ae258d79385ca482afb5.jpg

 

  

Godzinę temu, szuu napisał:

eeeee.... pokazałeś tylko że tracimy gdyby ktoś postępował schematycznie nie zastanawiając się nad tym co robi.

 

robiąc debajeryzację dla obrazu gdzie komponent wysokiej częstotliwości nie dość że przekracza rozdzielczość filtra to jeszcze złośliwie jest z zsynchronizowany z próbkowaniem jest poważnym naruszeniem zasad i to się musi źle skończyć! :banan:

Go-to-jail.jpg.92f6e900ff2cec578e6a9a02f56fcc48.jpg

 

a przecież fotografując obiekt praktycznie czarnobiały jak księżyc albo twoje paski nie powinno być zauważalnej różnicy między mono i bayerem.

tylko że zaczynamy od zrobienia flata, który będzie wyrównywał odczyty pikseli ukrytych za filtrami niejednakowych kolorów. w ten sposób zmieniamy kamerkę kolor w kamerkę mono i oczywiście nie robimy wtedy żadnej debajeryzacji bo to jest już wtedy kamerka mono więc tylko czytamy wartości pikseli jak gdyby były luminacją.

 

Dobra, no to Szczelina Cassiniego :P

 

Edytowane przez HAMAL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, szuu napisał:

podchodząc do problemu bardziej ogólnie, taki "flat" to po prostu mechanizm wyrównujący jasności RGB, który może nawet działać bez potrzeby wcześniejszej kalibracji flatem, według prostej zasady dobierania wag na RGB tak, żeby zminimalizować kratkę.

Faktycznie można by było tak dobrać wagi, nawet syntetycznie. Tylko Księżyc nie jest całkowicie monochromatyczny, przy mocnej saturacji kolory wychodzą i teraz pytanie, czy te drobne różnice będą widoczne i spowodują powrót kratki, czy też są za słabe?

Niemniej pomysł jest ciekawy. Po takim zabiegu odzyskamy pełną rozdzielczość obrazu, niemniej nadal będziemy tracić ok 2/3 światła, które wycinają filtry bayera.

No i jest jeszcze jedno ale - tak możemy focić w pełnym spektrum (ew z UV/IR cut), ale nie można już zastosować filtrów dalekiej czerwieni, czy podczerwieni, które znacznie poprawiają jakość obrazu. Taki filtr sprawi że pozostanie nam 1/4 aktywnych czerwonych pikseli. A w pełnym spektrum to może działać tak, że co prawda pracują wszystkie piksele, ale to czerwone dają detal, a niebieskie go jedynie rozmazują.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, MateuszW napisał:

No i jest jeszcze jedno ale - tak możemy focić w pełnym spektrum (ew z UV/IR cut), ale nie można już zastosować filtrów dalekiej czerwieni, czy podczerwieni, które znacznie poprawiają jakość obrazu. Taki filtr sprawi że pozostanie nam 1/4 aktywnych czerwonych pikseli. A w pełnym spektrum to może działać tak, że co prawda pracują wszystkie piksele, ale to czerwone dają detal, a niebieskie go jedynie rozmazują.

Mówisz? Obczaj to :D :P

 

https://astropolis.pl/topic/72387-nowa-planetarka-od-zwo-asi462mc/?do=findComment&comment=826283

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HAMAL, własnie miałbym pytanie odnośnie atik color. Kupiłem, dzisiaj przyszło i jest problem z zainstalowaniem, pobrałem software ze strony https://www.atik-cameras.com/software-downloads/

zainstalowałem, i kiedy podłączam kamerkę do komputera przez usb to jest wiadomość że nie rozpoznano urządzenia, ???? A w urządzeniach podłączonych do komputera jest napisane Atik Color jest także nie wiem o co chodzi. Według instrukcji urządzenie miało się zainstalować, ta instalacja była przez chwilę a potem się zacieła, a teraz tylko pokazuje nie rozpoznano urządzenia usb... Może ktoś, coś pomóc?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, HAMAL napisał:

Si :) bite

 

color_026.fit 635.63 kB · 2 pobrania

 

IMG_2901x.jpg.12b9052e0652ae258d79385ca482afb5.jpg

 

  

Dobra, no to Szczelina Cassiniego :P

 

To chyba pasek od głowicy z drukarki atramentowej ?. Dałem podobny koledze. Wykorzystał go do budowy okularu Ronchi eyepiece.
 

Czy te pierwsze przykłady miały zastosowany balans bieli, czy jest to bez skalowania  RGB ?. Może lepiej by było po przeskalowaniu o wagi uzyskane na szarej/białej kartce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Jan Astralbreeze napisał:

Nie mam pojęcia :rolleyes: obyś sobie na kompie tym dziwactwem nic nie namieszał :uhm: kilka razy poszła mi na Windows 7 ale po obleceniu kilku portów USB w PC i też raz załapywała a raz nie.

 

6 minut temu, rambro napisał:

To chyba pasek od głowicy z drukarki atramentowej ?. Dałem podobny koledze. Wykorzystał go do budowy okularu Ronchi eyepiece.
 

Czy te pierwsze przykłady miały zastosowany balans bieli, czy jest to bez skalowania  RGB ?. Może lepiej by było po przeskalowaniu o wagi uzyskane na szarej/białej kartce.

Atik Titan kolor w programie Atika do akwizycji Artemis nie ma ani wyboru debayeryzacji ani balansu kolorów :( a to są zrzuty z ekranu. Jest surowy Fit kilka postów wcześniej :)

 

Edytowane przez HAMAL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, HAMAL napisał:

No, wyjątek :)

43 minuty temu, Jan Astralbreeze napisał:

Powinno. Nie jestem do końca pewny, jak to się ma do sterowników (czy na głównym systemie jest wymagane wsparcie sprzętu czy nie), ale warto sprawdzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okej, urządzenie zainstalowało się na 7 -letnim lapku z windows 8, jest napisane że działa poprawnie, że sterowniki okej, uruchamiam artemis capture i mówi mi że usb jest źle podłączone albo coś ze źródłem zasilania . HAMAL możesz powiedzieć ile ma lat ten komp z xp na którym udało Ci się użyć atika?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Jan Astralbreeze napisał:

Okej, urządzenie zainstalowało się na 7 -letnim lapku z windows 8, jest napisane że działa poprawnie, że sterowniki okej, uruchamiam artemis capture i mówi mi że usb jest źle podłączone albo coś ze źródłem zasilania . HAMAL możesz powiedzieć ile ma lat ten komp z xp na którym udało Ci się użyć atika?

Próbowałeś maszyny wirtualnej z XP? Tu nie chodzi o wiek laptopa, tylko o wersję systemu. USB 2.0 jest wszędzie takie samo.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem test jest wątpliwy merytorycznie. Wybrałeś obiekt (czarne kreski), który ze swej natury MUSI wypaść lepiej w kamerce mono - a to dlatego, że kamerka kolorowa buduje obraz na takiej samej zasadzie jak drukarka kolorowa drukuje obraz kolorowy - stosując rodzaj punktowego "rastra". Nawet kolor czarny tworzony jest w takich wypadkach ze zbioru punktów o różnych kolorach. Oczywiście również obraz mono jest budowany z punktów o różnej jasności - co widać na obrazkach z ASI - ale efekt ten jest znacznie delikatniejszy.

 

Zauważ, że w wypadku Atików, rozmiar tej kreseczki jest na granicy wielkości piksela - zatem na to co widać potężny wpływ ma algorytm rasteryzowania obrazu - i stąd tak duża różnica w interpretowaniu kreseczek w wersji kolor i mono. Tam gdzie piksel jest mniejszy, takiej różnicy nie widać. Zmierzam do tego, że ta potężna różnica w wypadku Atików to moim zdaniem efekt przypadku - akurat takiego a nie innego obiektu o rozmiarze będącym na granicy zdolności rozdzielczej. W takich specyficznych okolicznościach algorytm ten zadecydował że ten sam obiekt będzie interpretowany raz jako "regularne" krechy, a w innych warunkach - jako punkciki... Moim zdaniem niewiele to mówi o tym jak sprawdzą się te kamerki na prawdziwym obrazie zawierającym obiekty o różnej skali detalu i o różnym charakterze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, lulu napisał:

Moim zdaniem niewiele to mówi o tym jak sprawdzą się te kamerki na prawdziwym obrazie

Kamery kolorowe na każdym obrazie dają zdjęcie mniej szczegółowe niż mono. Ten przykład jest skrajny, ale to po to, żeby efekt było jednoznacznie widać. Na normalnym obiekcie detale są różnego rodzaju i tylko drobne struktury zostaną w ten sposób utracone w kolorze, a inne np utracą ostrość krawędzi. Utrata detalu następuje zawsze, jednak stosując np dużą skalę z zapasem przy planetach, próbkujemy i tak bardziej szczegółowo, niż to wynika z ograniczonej rozdzielczości mono.

 

Efekt utraty detalu dużo łatwiej jest zauważyć na ekranach niż matrycach. Tj zdarzają się (głównie dawniej) takie ekrany, które nie mają 3 subpikseli w pikselu (czyli odpowiednik detalu mono), tylko np 2 subpiksele. Np ekrany starszych lustrzanek miały właśnie po 2 subpiksele, albo starsze amoledy w telefonach. Na takich ekranach wyraźnie widać gorszą szczegółowość i ostrość obrazu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Test" wykazał jedynie istnienie artefaktów demozaikowania matrycy z siatką filtrów Bayera. Ale jak to u Hamala - metodyka badań i wyciąganych z tego wniosków stoi na głowie - taka trochę pseudo-nauka :)

 

Opinie na temat rozdzielczości matryc można jakoś wywnioskować z tych stosunkowo drobnych napisów na zdjęciach, a szczególnie znaku ". Jak dla mnie różnica miedzy mono i kolorem z siatki Bayera jest zaskakująco niewielka.

 

A w realnych zastosowaniach w foto US:

- robi się wiele klatek,

- wykonuje zdjęcia z plamką rozproszenia znacznie większą niż piksel.

 

Więc ciekawe to by było zestawienie teoria na sucho vs praktyka na Księżycu czy planetach.... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, MateuszW napisał:

Ten przykład jest skrajny, ale to po to, żeby efekt było jednoznacznie widać.

Jeżeli tak to efekt jest odwrotny do zamierzonego, bo to co widzimy jest efektem działania algorytmu w sytuacji skrajnej, która nie jest reprezentatywna w realnych sytuacjach, gdzie nie zdarzają się detale niemal idealnie wpasowane w rozmiar piksela - tutaj miało to miejsce i algorytm poszedł po całości, dając ekstremalne efekty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.