Skocz do zawartości

Okulary Svbony - hit czy kit?


Paether

Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, wimmer napisał:

 

Zacytuję sam siebie, ponieważ na zlocie wrześniowym zrobiłem to, co miałem zamiar zrobić, czyli przetestowałem Svbony Ultra Flat Field 10mm na Jowiszu oraz Saturnie.
Jestem naprawdę zadowolony z obrazów, które pokazał ten okular. Liczyłem na niewiele, bo na:
-Brak uciążliwych odblasków (akceptuję małe "duszki", ale już nie te okazałe i błyskające z każdego kąta)
-Ostry obraz (w budżetowych okularach typu klony TMB zawsze narzekałem na obraz "mydlany", jakby niekontrastowy, "zmiękczony")
-Brak niechcianych "dodatków" wokół jasnej tarczy planety, typu: zmiękczona poświata, czy jakaś kolorowa obwódka.
I okular spełnił moje oczekiwania. A nawet je przerósł. Obrazy planet były ostre, kontrastowe, a szczegóły na Jowiszu widoczne bardzo dobrze. Obraz Jowisza był na tyle jasny, że zastanawialiśmy się, czy nie lepiej by było wygasić go jakimś filtrem neodymowym (niestety nie mam). W obserwacjach towarzyszyło mi trzech kolegów i wszyscy uznaliśmy, że obraz był naprawdę bardzo dobry. W odbiorze wrażeń oczywiście pomogły warunki, które tego wieczoru były bardzo dobre do obserwacji planet, i od dawna nie miałem tak dobrych.
Porównaliśmy też bezpośrednio ten okular oraz Starguider ED 8mm. Muszę przyznać, że w ED 8mm kolory były nieco lepsze, nieco żywsze. Nie jestem teraz pewien, czy UFF 10mm daje obrazy "chłodne", bielsze, czy może to ED 8mm daje obrazy bardziej "żółtawe". Albo po prostu różnica w powiększeniu rzędu 31x i względnie mniejsza jasność spowodowała taki efekt, taki właśnie odbiór obrazu.
Tym bardziej jestem zadowolony z zakupu tego okularu. Niemniej pamiętajcie, że siedział w teleskopie o jasności f/10 i może nie sprawować się aż tak dobrze w szybszych teleskopach. Przy najbliższej okazji postaram się włożyć go w jakiś jaśniejszy sprzęt.
 

Możesz pokazać ten okular, chyba nie myślimy o tym samym klonie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
7 godzin temu, dobrychemik napisał:

SVB 20mm 68deg spisuje się w Maku bardzo dobrze.

Właśnie widzisz, mam okulary krótkie: 9,15,26.  Wiadomo pierwszy teleskop to pierwsza myśl "powerowanie" i jak największe powiększenia. 

Teraz jednak, kiedy trochę się ogarnąłem w tym wszystkim, brakuje mi mniejszego powera i szukam największego mozliwego do uzyskania pola w maku. Wiem, że cudów nie będzie ale myslalem o 32mm albo dłuższym.  Byle bez winiety. Niektórzy piszą o około 40mm, że powinno być ok. 

Z drugiej strony 20mm o której piszesz by mi pasowała do zestawu.:original:

Czytałem o okularach SVB i pomyślałem, że może warto wypróbować z makiem.  Tylko kwestia który i jak dlugi. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Do oferty SVB trafiły ostatnio klasyczne, symetryczne okulary plossle'a.
Osobiście testował raczej nie będę, bo wolę szersze pola widzenia, ale "trzydziestka" może być interesująca dla próby osiągania maksymalnego pola widzenia w możliwie najmniejszym powiększeniu w standardzie 1,25". Interesuje mnie szczególnie jedna rzecz dotycząca "trzydziestki": czy posiada ostrą diafragmę, dobrze widoczną czarną granicę pola widzenia? Czy może tak jak popularna "trzydziestka" od GSO brzydką, rozmytą "winieto-podobną" ;)
Cena producenta: około 139zł (za 8mm) do 175zł (za 30mm) + Vat
6377025115700625841115775.jpg

Źródło: svbony.com

Edytowane przez wimmer
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, polaris napisał:

[..] @wimmer gdzie widziałeś 30mm za 175 zł? Ja widzę za ponad 200 zł.

 Na stronie producenta:
https://www.svbony.com/sv207-super-plossl-50-degree-eyepiece/#W9158D
30mm jest po 42.99 USD. To w przeliczeniu na nasze jakieś 175 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...
  • 3 miesiące temu...
  • 1 miesiąc temu...

Nadchodzi "chiński dzień singla", chciałem zapytać o ewentualne nowe wrażenia z Svbony Ultra Flat Field 10mm, albo Super Plossla 30 mm. Ktoś, coś?

Okulary byłyby używane głównie w achro f10/f13.

Dziesiątka byłaby wypełnieniem dziury między Svbony 15/68st. a okularem 6,7/82 st. Mam wprawdzie okular9/66 st. ale albo to felerna sztuka, albo słaby okular.

Mam najtańszego Plossla no name 32 mm i naprawdę go lubię, stąd zastanawiam się, czy taka 30ka ma szansę być lepsza jakościowo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Piotrek K napisał:

[...] Mam wprawdzie okular9/66 st. ale albo to felerna sztuka, albo słaby okular.

 

Jeśli wstrętnie wrażliwa na nieosiowe patrzenie i generująca czarne pola przy każdym ruchu okiem, to nie felerna sztuka. One tak mają. ?

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wprawdzie to nie okular, ale dziś na swoim fanpage'u Svbony poinformowało, że do sprzedaży wchodzi tuba Maksutova-Cassegraina 105mm.

https://www.svbony.com/svbony-telescope-mk105-maksutov-cassegrain-ota/

Cena regularna 320 USD, ale obecnie oferują promocję w preorderze. Jak dla mnie, to za drogo. Liczę na to, że cena spadnie i będzie chociażby na równi z Makiem 102 od SW.

 

*edit*
Wyczytałem, że lustro wtórne ma powłoki dielektryczne i współczynnik odbicia 99%. To pewnie wpływa na wyższą cenę.

F9382A---2-.jpg

źródło: svbony.com

Edytowane przez wimmer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@wimmer SW i GSO w tej chwili wrzuca na lustra powłoki "enhanced" które mają około 90-95%.

Trochę dziwne, że wrzucają powłoki dielektryczne na mennisk. Z tego co kojarzę, z reguły nie robi się tego na dużych elementach optycznych, ze względu na wysoką temperaturę procesu. Szkło się lokalnie odpręża i element traci figurę.

Ciekawe czy to nie będzie po prostu BKMAK102 z "fancy" celą LG i pokrętłem ostrości.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, bartolini napisał:

@wimmer SW i GSO w tej chwili wrzuca na lustra powłoki "enhanced" które mają około 90-95%.

Trochę dziwne, że wrzucają powłoki dielektryczne na mennisk. Z tego co kojarzę, z reguły nie robi się tego na dużych elementach optycznych, ze względu na wysoką temperaturę procesu. Szkło się lokalnie odpręża i element traci figurę.

Ciekawe czy to nie będzie po prostu BKMAK102 z "fancy" celą LG i pokrętłem ostrości.

 

Lustro wtórne może być po prostu doklejone do menisku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Do oferty okularów Svbony wprowadza ciekawą pozycję, o której już się mówiło jakiś czas temu przy okazji ujawnienia wersji testowej. Mianowicie Zoom 3-8mm o polu 56° i ER 10mm

Okular ma być dostępny od 20 listopada br. Cena regularna: 150 USD.

https://www.svbony.com/svbony-sv215-1-25-3mm-8mm-planetary-zooms-eyepiece/

W9166A---5-.jpg

Edytowane przez wimmer
  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na prawdę spoko. Szkoda, że zrobili podcięcie na tulejce okularowej.

Parametry wyglądają obiecująco, 56 stopni w porównaniu do 50 stopni nagler zooma to znacząca różnica.

Trochę martwi mnie krotność zooma - 2.7x  w porównaniu do 2x nagler zoomów Televue. 4-8mm byłoby dalej OK.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.