Skocz do zawartości

Okulary Svbony - hit czy kit?


Paether

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 26.03.2021 o 22:22, Piotrek K napisał:

Czy ma ktoś doświadczenie z 2-calowym okularem 26 mm od SVBony? Byłem zdecydowany na zakup 34 mm podczas najbliższej wyprzedaży, ale jak widać już nie jestem... Byłby używany w refraktorze f10.

A mógłbyś napisać co cię skłoniło do zmiany zdania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem okulary, co prawda nie SVBONY, ale może ktoś miał z nimi do czynienia? Hercules 68 stopni Plano (czy to skrót od "planachromaryczny"?). Nie widzę nic o ER.

https://www.aliexpress.com/item/32936094209.html?spm=a2g0o.cart.0.0.5a4f3c005QnMMF&mp=1

Edytowane przez Frosch
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Frosch napisał:

Znalazłem okulary, co prawda nie SVBONY, ale może ktoś miał z nimi do czynienia? Hercules 68 stopni Plano (czy to skrót od "planachromaryczny"?). Nie widzę nic o ER.

https://www.aliexpress.com/item/32936094209.html?spm=a2g0o.cart.0.0.5a4f3c005QnMMF&mp=1

To są klony Hyperionów Baadera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może dodam od siebie kilka słów, ostatnio testowałem svbony 9mm 68* na M13 i M81/82. Zrobił na mnie na prawdę dobre wrażenie, szczególnie na kulce, w zasadzie po to go kupiłem. Rzeczywiście jest wrażliwość na nieosiowe ustawienie oka, ale mi to szczególnie nie przeszkadzało w komfortowej obserwacji. Pole widzenia bardzo przyjemne, generalnie wygodny okular za śmieszne pieniądze. Polecanko. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Słuchajcie mam pytanie , kupiłem niedawno Sky Watcher Heritage 150 P , jest to 150 /750 f5 , niestety 1,25 , lecz chodziło mi o mobilność i gabaryty ( tak na dobry początek 6 cali ) , oczywiście okulary dodawane do niego nie ukazują nic prócz księżyca . Więc tak siedzę na różnych forach i staram się wychaczyć jakiś dobry okular w dobrej cenie . Chciał bym ujrzeć obiekty głębokiego nieba , polecili byście mi coś  z czym mógł bym zacząć przygodę . Wielkie dzięki Panowie za poświęcony mi czas i ze zniecierpliwieniem czekam na jakiekolwiek odpowiedzi . Pozdro  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Majkel87 napisał:

oczywiście okulary dodawane do niego nie ukazują nic prócz księżyca

Hmmm... Nie wiem co za okulary dodają do tego teleskopu, ale pytanie: czy nie spodziewasz się może w 6" teleskopie widoków z Hubble'a? 

Lepszy okular to mniejsze zniekształcenia na brzegu pola, szersze pole widzenia, ale czarów nie zrobi. DS-y to mgiełki. Piękne mgiełki, ale w wizualu niekolorowe i delikatne. Nie sądzę, aby te kitowe okulary były tak złe, aby w ogóle nie było nic widać.

Okular 25 mm da ci trzydziestokrotnie powiększenie. Całkiem niezłe do wielu rozległych DSów. 10 mm da 75 krotne powiększenie. Solidniejszych powiększeń potrzeba tylko do bardzo zwartych obiektów oraz właśnie planet i Księżyca.

Sądzę, że powinneś spróbować poszukać DSów kitowymi okularami i dopiero, gdy nauczysz się je znajdować zobaczysz, czego ci w ich obrazie brakuje. Wtedy będzie można coś doradzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam okular SVbony 9mm i 15mm.    15 mm rewelacyjna, dzienne obrazy b ładne w F5 80/400 i 102/500. Testowałem go na księżycu w  (sw 102/500)zakladajac dekiel na tube bez zaślepki  i jednoczesnie filtr ksiezycowy GSO. Wynik-zredukowana aberacja do zera ! Z kilkoma innymi w tych warunkach mi sie to nie udało.Bardzo polecam ten okular.

 

9mm daje ładne obrazy ale wrażliwy na osiowe patrzenie.W dzień efekt fasolek zbyt uciażliwy, trzeba by nieruchomo trzymać osiowosc a to niewykonalne-dla mnie taka osiowośc jest nieakceptowalna.W nocy nim mało patrzyłem czy jest dużo lepiej.

 

 

Mam tez ten niski 62stopnie z złotym paskiem. W moim teleskopie to zbyt duże powiekszenia wiec obraz zawsze jest nieostry ,trzymam go tylko do testów max powiększenia danego dnia, okular jest b mały i lekki.

 

 

 

Zakupiłem tez angeleyes 27mm z niby polem 70st chociaż czytalem ze jest to bardziej 65 czy 62.. jak dojdzie porobię testy w F5.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytaliście o 2-calowe SvBony, mi udało się kupić 15mm 80deg za 167zł z rabatami, z bardzo szybka dostawą, dokładnie -> TEN. Od razu mówię, że nie mam porównania z innymi okularami, bo posiadaczem teleskopu jestem od ok 1,5 miesiąca - Newton 150/750, f/5. Na wyposażeniu dwa kitowe kelnery 9 i 25mm, i dokupiony przez poprzedniego właściciela SW 6mm 58st, i tylko do nich mogę się odnieść.

W porównaniu z kitowymi okularami, komfort obserwacji jest dużo lepszy, ale do jakości optyki mam zastrzeżenia.

Pole widzenia jest duże, ale załóżmy że patrzymy na koło o średnicy 5cm, to w pasie ok 4-5mm od krawędzi gwiazdy są mocno rozmyte, wyglądają jak kulki bawełny i to może irytować. Nie miałem co prawda zbyt wielu okazji do obserwacji, bo tylko dwa razy od zakupu była jakaś pogoda i to nawet nie przez godzinę, ale ta wada okularu rzuciła mi się w oczy. Jeżeli trafi mi się podobny okular z polem ostrym po brzegi, to tego chyba odsprzedam, bo nie lubię takich niedoskonałości.

Nie miałem jeszcze możliwości obserwacji DSO pod ciemniejszym niebem, więc nie wiem jak będą w nim wyglądały - cały czas brak pogody. Dosyć wygodnie ogląda się Księżyc - wypełnia ok 2/3 pola widzenia.

Muszla, przynajmniej dla mnie musi być złożona, bo po rozłożeniu obserwacja staje się niewygodna.

Wrażliwość na osiowość patrzenia delikatna jest, ale do zapomnienia - dużo mniejsza niż w SW 6mm.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakieś 2 miesiące temu nabyłem Svbony Ultra Flat Field 10mm, czyli klon APM UF, czy Orion UF. Taki:
W9149A-11-.jpg

Kupiłem na Aliexpressie z oficjalnego sklepu Svbony. Okular przyszedł w bardzo dobrej kondycji, ale nie idealnej. Gdzieś tam mam jakąś mikro kropkę, czy pyłek pomiędzy soczewkami. Jest jednak tak znikomy, że trzeba go poszukać, żeby dostrzec. W obserwacjach niewidoczny oraz patrząc na jasne tło również niewidoczny.

Muszę przyznać, że byłem pozytywnie zaskoczony szybkością wysyłki. Okular przyszedł po 10 dniach. Był wysłany lotniczo.

 

Miałem możliwość przetestowania go na minionym zlocie, ale włożyłem go do teleskopu tylko w jedną noc obserwacyjną i tylko na 2 obiektach.

Najpierw o wykonaniu: Okular jest wykonany bardzo porządnie. Widywałem droższe i znacznie gorzej wykonane. Pierścienie od spodu i tulejka od środka są równo i matowo czarne, bez otarć czy nierówności. Pierścień trzymający soczewki od dołu bez jakichkolwiek śladów nieudanego dokręcania, czy rys. Jest nawet niewielka kropka kleju-plomby na gwincie.
Muszla oczna jest sztywna, równa, bez jakichś zadr, czy uszkodzeń. Patrząc na okular odniosłem wrażenie, że jest to całkowicie pełnowartościowy produkt.

 

Gromadę M13 rozbił na gwiazdki bardzo dobrze. Seeing tej nocy nie był idealny, bądź ustawiłem się w bardzo nieidealnym miejscu. Od 15mm w dół miałem trochę rozmazane i "pływające" gwiazdy. Mimo tego, zewnętrzne partie M13 rozbite na gwiazdki cieszyły oko. Gromada nie była "przyciemniona". Jej jasność w UF10mm oceniłem na taką samą jak w Super View 15mm, a centrum gromady było bardziej "granulowane" niż w SWANie 20mm.
Przez Svbony UF 10mm obserwowałem także M57. Przyznam, że obraz był bardziej kontrastowy i jasny, niż inne 10-tki i 9-tki, które miałem w wyciągu. Transmisję porównałbym do plossle'a.
I wreszcie ER; który oceniam na przyjemny. Nie trzeba wklejać oka w okular. UF10mm nie jest również wrażliwy na nieosiowe patrzenie. Przykładasz oko i pole jest widoczne. W specyfikacji piszą, że ER jest równy 16mm. Myślę, że to prawda. Można oprzeć brew na sztywnej muszli i obserwuje się wygodnie. Pole faktycznie jest dobrze skorygowane, przynajmniej w moim f10, a field stop ostro zarysowany.
Co najbardziej mnie cieszy, to fakt, że obraz nie jest "mydlany" (miękki z odczuciem lekkiego rozmazania).

Za około 200? - polecam.
Nie mogę się doczekać obserwacji planet przez ten okular. Myślę, że zarysuje kontrastowy i ostry obraz.

Edytowane przez wimmer
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Zrobiłem sobie wczoraj z nudów mały test porównawczy okularu svbony 20mm 68° z okularem BCO 18mm.

 

Przyłożyłem za pomocą adaptera telefon do samego okularu (bez podłączenia do teleskopu) i zrobiłem rozogniskowane zdjęcie źródła światła u mnie w domu. 

 

Zdjęcie z niebieską obwódką to zdjęcie z okularu svbony a zdjęcie bez obwódki (a przynajmniej znacznie mniejszą) to zdjęcie z BCO. 

 

Nie wiem na ile dobrze wnioskuję, ale jak dla mnie pokazuje to jaką aberrację własną wprowadza okular svbony

20210629_220445.jpg

20210629_220410.jpg

20210629_220410.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, dobrychemik napisał:

Porównujesz okulary o różnym polu widzenia. Gdyby nawet oba miały dokładnie takie samo szkło, to ten o większym polu widzenia będzie miał intensywniejszą barwną obwódkę.

Bardziej niepokoi mnie skażenie biologiczne obu okularów ;)

 

Muszę sprawdzić w takim razie jeszcze jak wypada ES z polem 82°

 

Jedna tą aberrację w svbony widuje również przy obserwacjach i skoro przy tym szkle i takim polu wychodzi taka aberracja to może by trzeba było zrobić okular z mniejszym polem. 

 

A co do skażenia biologicznego... No cóż, nie dezynfekuje oka przed obserwacjami :D ale przy okazji dzisiaj będę czyścił ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
On 6/30/2021 at 11:23 AM, Arthur Skoracki said:

Zrobiłem sobie wczoraj z nudów mały test porównawczy okularu svbony 20mm 68° z okularem BCO 18mm.

 

Przyłożyłem za pomocą adaptera telefon do samego okularu (bez podłączenia do teleskopu) i zrobiłem rozogniskowane zdjęcie źródła światła u mnie w domu. 

 

Zdjęcie z niebieską obwódką to zdjęcie z okularu svbony a zdjęcie bez obwódki (a przynajmniej znacznie mniejszą) to zdjęcie z BCO. 

 

Nie wiem na ile dobrze wnioskuję, ale jak dla mnie pokazuje to jaką aberrację własną wprowadza okular svbony

20210629_220445.jpg

20210629_220410.jpg

20210629_220410.jpg

 

widzę bakterię e-coli.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
W dniu 27.05.2021 o 09:12, wimmer napisał:

Jakieś 2 miesiące temu nabyłem Svbony Ultra Flat Field 10mm, czyli klon APM UF, czy Orion UF. Taki:
[..]
Nie mogę się doczekać obserwacji planet przez ten okular. Myślę, że zarysuje kontrastowy i ostry obraz.

 

Zacytuję sam siebie, ponieważ na zlocie wrześniowym zrobiłem to, co miałem zamiar zrobić, czyli przetestowałem Svbony Ultra Flat Field 10mm na Jowiszu oraz Saturnie.
Jestem naprawdę zadowolony z obrazów, które pokazał ten okular. Liczyłem na niewiele, bo na:
-Brak uciążliwych odblasków (akceptuję małe "duszki", ale już nie te okazałe i błyskające z każdego kąta)
-Ostry obraz (w budżetowych okularach typu klony TMB zawsze narzekałem na obraz "mydlany", jakby niekontrastowy, "zmiękczony")
-Brak niechcianych "dodatków" wokół jasnej tarczy planety, typu: zmiękczona poświata, czy jakaś kolorowa obwódka.
I okular spełnił moje oczekiwania. A nawet je przerósł. Obrazy planet były ostre, kontrastowe, a szczegóły na Jowiszu widoczne bardzo dobrze. Obraz Jowisza był na tyle jasny, że zastanawialiśmy się, czy nie lepiej by było wygasić go jakimś filtrem neodymowym (niestety nie mam). W obserwacjach towarzyszyło mi trzech kolegów i wszyscy uznaliśmy, że obraz był naprawdę bardzo dobry. W odbiorze wrażeń oczywiście pomogły warunki, które tego wieczoru były bardzo dobre do obserwacji planet, i od dawna nie miałem tak dobrych.
Porównaliśmy też bezpośrednio ten okular oraz Starguider ED 8mm. Muszę przyznać, że w ED 8mm kolory były nieco lepsze, nieco żywsze. Nie jestem teraz pewien, czy UFF 10mm daje obrazy "chłodne", bielsze, czy może to ED 8mm daje obrazy bardziej "żółtawe". Albo po prostu różnica w powiększeniu rzędu 31x i względnie mniejsza jasność spowodowała taki efekt, taki właśnie odbiór obrazu.
Tym bardziej jestem zadowolony z zakupu tego okularu. Niemniej pamiętajcie, że siedział w teleskopie o jasności f/10 i może nie sprawować się aż tak dobrze w szybszych teleskopach. Przy najbliższej okazji postaram się włożyć go w jakiś jaśniejszy sprzęt.
 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.