Skocz do zawartości

HEQ5 - czy spalony?


Nedved

Rekomendowane odpowiedzi

Wyłączniki różnicowe całkiem skutecznie zabezpieczają m.in. przed porażeniem. O ile zadziałają :) To jednak układ elektro-mechaniczny, warto go regularnie testować (tym guzikiem na tablicy). Przewód ochronny był pierwszy i nie ma uzasadnienia ekonomicznego, żeby z niego rezygnować, bo pomijając kwestie bezpieczeństwa dla człowieka, używany jest np. do zapobiegania zbierania się ładunków, albo uziemiania masy w układach prądu stałego. Styk ochronny chroni wywołując zwarcie i przepalenie bezpiecznika, więc jest to dodatkowe zabezpieczenie, niezależne od różnicówki (choć różnicówka z niego "korzysta" - np. upływ prądu po wilgoci przez obudowę do uziemienia).

Edytowane przez lkosz
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dawno nie byłem na forum, widzę wezwanie do tablicy ;) iże miałeś problem taki jak mój. W moim przypadku skończyło się to wymianą elektroniki montażu, 500 zł w Delcie bo nie umieli tego naprawić, a podobno (!) to kwestia wymiany elementu na płytce wartego niewspółmiernie mniej. Mam nadzieję, że seg Ci to załatwi.

 

U mnie powodem był nieoryginalny zasilacz do laptopa, który "siał" (potwierdzone oscylatorem -> edit: oczywiście oscyloskopem :grin:) - albo on sam albo byle jaka wtyczka od tegoż zasilacza (ta od 230V) która mogła źle stykać w gniazdku. Wymieniłem oba elementy i to rozwiązało problem.

 

A propos mrowienia montażu - też kiedyś u siebie to zaobserwowałem, za namową wessela zaopatrzyłem się w transformator separujący (do niego podłączam zasilacz laptopa i setupu) i problem przestał istnieć. Polecam to rozwiązanie, koszt niewspółmiernie niski do kosztu całego setupu lub szkód jakie może wywołać porażenie prądem.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(potwierdzone oscylatorem)...( potwierdzone oscyloskopem ) :)

Krytycznie ważny jest stan izolacji przewodów ZA transformatorem separującym . Przetarta izolacja powoduje, że kasa wydana na transformator ląduje w błocie...

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@dziki tak masz rację .. pada mikrokontroler ... 20pln ... ale to serce elektroniki :) reszta to scalaki odpowiedzialne za mikrokroki silników jak i całe sterowanie montażem.....

Sam procek dostępny jest od ręki w większych sklepach elektroniczych ale .... trzeba go jeszcze zaprogramować :) i jak ktoś ma wsad do tego to .... ja problemu nie widzę hehe.

Problemem jest to ... że przeważnie takie procki są zabezpieczone przed zgraniem wsadu z oryginału poprzez ustawienie odpowiednich "przełaczników" zwanych fusebitami ...

zablokowny procek ... pozostaje zablokowany ... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też potwierdzam - kiedyś za każdym razem dotknięcie stalowej nogi montażu "mrowiło" mniej lub bardziej. A zasilacze miałem różne i objaw był przy każdym.

Jakoś w zeszłym roku odkupiłem od @wessela trafo separujące 120W  i o problemie zapomniałem.  W trafo mam wpiętą listwę, a w listwę zasilacze do kamery i montażu.

 

Raz tylko do listwy wpiąłem suszarkę 600W i włączyłem, popracowało 2 sekundy a potem wszystko zgasło :D Dobrze, że miałem zapasowe bezpieczniki w domu.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Lukasz83 napisał:

Dobrze, że miałem zapasowe bezpieczniki w domu.

Też raz podłączyłem do listwy za trafo o jedno urządzenie za dużo :D Od tego czasu nierozłącznym elementem gratów dodatkowych jest paczuszka zwłocznych (!) bezpieczników :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, dziki napisał:

Też raz podłączyłem do listwy za trafo o jedno urządzenie za dużo :D Od tego czasu nierozłącznym elementem gratów dodatkowych jest paczuszka zwłocznych (!) bezpieczników :)

Tzw. niezbędnik astrofotografa :) bezpieczniki i spirytus oraz szmatka do przecierania :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, lkosz napisał:

Wyłączniki różnicowe całkiem skutecznie zabezpieczają m.in. przed porażeniem. O ile zadziałają :) To jednak układ elektro-mechaniczny, warto go regularnie testować (tym guzikiem na tablicy). Przewód ochronny był pierwszy i nie ma uzasadnienia ekonomicznego, żeby z niego rezygnować, bo pomijając kwestie bezpieczeństwa dla człowieka, używany jest np. do zapobiegania zbierania się ładunków, albo uziemiania masy w układach prądu stałego. Styk ochronny chroni wywołując zwarcie i przepalenie bezpiecznika, więc jest to dodatkowe zabezpieczenie, niezależne od różnicówki (choć różnicówka z niego "korzysta" - np. upływ prądu po wilgoci przez obudowę do uziemienia).

Nie zgodzę się z kolegą. Przewód PE jest krytycznie ważny dla instalacji elektronicznych, daje nam poziom odniesienia (uziemienia) dla naszych maszyn. Jest to krytycznie ważne w moim innym hobby krótkofalarstwie. Instalacje źle uziemione, szczególnie zasilacze uziemione w blokach do przewodu neutralnego, potrafią niesamowicie siać i spalać płytki takich urządzeń jak w tym temacie. 

Kiedyś monitorowałem potencjał pomiędzy neutralnym a uziemieniem bloku (oczywiście w bloku nie mam przewodu PE- wesołe budownictwo początku lat '90). Wieczorami obserwowane były największe skoki i chwilowe impulsy. Ludzie mają włączając urządzenia wprowadzali taki szum i prądy upływowe, że nie dziwiłem się, dlaczego nie jestem w stanie odbierać sygnałów. Problem ustawał w godzinach wczesnoporannych, kiedy większość jeszcze spała (4- 5 rano) :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Kubiłan a nie zgadzasz się z czym konkretnie? :D bo ja tam dokładnie to samo napisałem :D nooo może poza tym, że jednak nie wszystkie urządzenia mają uziemiane masy, bo to nie jest zawsze potrzebne.

Trudno mieć pretensje, że ktoś wyśle trochę prądu do przewodu neutralnego... w końcu po to jest :D a że ktoś używa go jako uziemienia w układzie rezonansowym odbiornika i przez to słyszy zakłócenia, to cóż... Oo i tutaj przydałby się transformator separujący i samodzielne uziemienie. Wtedy pięknie i czysto będziesz odbierać zakłócenia od przetwornic :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 24.07.2020 o 12:23, lkosz napisał:

@Kubiłan a nie zgadzasz się z czym konkretnie? :D bo ja tam dokładnie to samo napisałem :D nooo może poza tym, że jednak nie wszystkie urządzenia mają uziemiane masy, bo to nie jest zawsze potrzebne.

Trudno mieć pretensje, że ktoś wyśle trochę prądu do przewodu neutralnego... w końcu po to jest :D a że ktoś używa go jako uziemienia w układzie rezonansowym odbiornika i przez to słyszy zakłócenia, to cóż... Oo i tutaj przydałby się transformator separujący i samodzielne uziemienie. Wtedy pięknie i czysto będziesz odbierać zakłócenia od przetwornic :D

Przepraszam, jakoś opacznie zrozumiałem Twój post, jakoby PE był niepotrzebny. Mój błąd :)

 

Oczywiście teraz mądrzejszy o doświadczenie mam separację i osobne uziemienie, w mojej męskiej grocie. W mieszkaniu nie byłem w stanie uziemić się w bezpieczny sposób.

Edytowane przez Kubiłan
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Po przeczytaniu tego wątku, zakupiłem w sierpniu transformator separujący, bo wszystkie moje sesje są w ogrodzie z podłączeniem na 230v. No i ten transformator wcale taki głupi nie jest. W sobotę popaliły się zabezpieczenia, a sprzęt cały !!! Trudne warunki były, wilgoć, mróz, potem lało się po sprzęcie. Wymienił bezpieczniki, sprzęt wyschnął na słoneczku i w niedzielę znowu była piękna sesja astrofoto. Ani razu nie stwierdziłem jakiegokolwiek mrowienia montażu. Generalnie bardzo polecam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki polecacie kupić kupić ten separator, nie znam się na elektronice i nigdy jej nie studiowałem. coś dla ciemniaka na rynku dostępne ?

Kiedyś mnie mrowił teleskop po podłączeniu kamery, tej kamery już nie mam a mam inna i to znikło, ale szkoda było by coś pozostawić nie tak jak należy, bo u mnie w zdalnej budce Astrolink i PC jest non stop pod prądem, kiedyś pewnie się coś zpierdzieli, już dwa razy bezpiecznik a Astrolinku wymieniałem w ciągu roku.

Jak już bym taką listwę zasilał z takiego transformatora to każdy zasilacz podpięty pod tę listwe obowiązkowo musi mieć uziemienie ? (3 bolce w wtyczce)?

Jest sens stosować taki transformator jeśli w miejscu z którego ciągnę prąd nie ma uziemionych gniazdek (mają tylko dwa wtyki) (stary wieloletni dom, a prąd ciągnę kablem ziemnym i z jednego z gniazdek zasilania w piwnicy)

Edytowane przez Selmak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.