Jump to content

Czy mój teleskop się do czegokolwiek nadaje?


Recommended Posts

zacznę prosto z mostu:

Nie wiem jaki to model (był on wcześnie kupiony przez inną osobę, a ja nie mam informacji co to za model bo o dostałem)

problem jest następujący:

szukacz jest FATALNIE skalibrowany, a próby kalibracji dają mierne wyniki. Odbiera to całą frajdę z obserwacji i wywołuje frustrację. sam główny okular daje ładny i wyraźny obraz (sprawdzone na księżycu). BARDZO PROSZĘ ABY KTOŚ DAŁ MI RADĘ BO HOBBY MI SIĘ PODOBA ALE TEN PROBLEM ODBIERA CAŁĄ PRZYJEMNOŚĆ?

Link to post
Share on other sites

w załączniku wysyłam zdjęcie.

szukacz kalibruje przekręcając kilka (3 śrubki) znajdujące się wokół samej lunetki szukacza; ewentualnie próbuję też odkręcić jedną z nich, przestawić lunetkę szukacza i dokręcić przy odpowiedniej pozycji (nie działą)

 

TELESKOP.JPG

Link to post
Share on other sites

Zobacz czy masz uszczelkę z przodu obejmy szukacza - po przeciwnej stronie srubeczek. To taka gumka jak na zdjeciu ponizej

gso_obejma_szukacza_8x50_dod_2.jpg

Link to post
Share on other sites

Jeżeli nie masz to musisz jakąś gumkę pozyskać, możesz spróbować nawet z recepturką odpowiedniej długości i grubości w razie gdyby była za długa lub za cienka możesz ją złożyć na pół i wcisnąć miedzy szukacz ,a obudowę

 • Like 1
Link to post
Share on other sites

Ten teleskop wyglada na taki Celestron 60/700, jaki kiedyś miałem. Ale ma róźne nazwy.  Jest tam na nim chyba naklejka na górze teleskopu. 

Z tymi trzema śrubkami szukacza trzeba z chirurgiczną precyzją się obchodzić.  Nie kręcić, lecz zmieniać siłę docisku. A potem trzeba uważać żeby go niechący nie dotknąć :-) 

Niestety nie pamiętam czy gumka w nim była.  

https://s3.amazonaws.com/celestron-site-support-files/support_files/PowerSeeker_60_21041.pdf

Link to post
Share on other sites

Mamy jakiś wysyp nowicjuszy - przypadek? Nie sądzę :):):)

To szukacz "zabawka" plastikowy jak lornetka na odpuście, one nie mają gumy jak w 8x50 czy 6x30. Można co najwyżej taśmą izolacyjną machnąć. 

IMG_20200826_002737.jpg.8b1bc52a3909ba35cd4e3f1c66535e48.jpg

Link to post
Share on other sites

Ustaw teleskop, żeby środek pola widzenia był na rogu jakiegoś komina daleko, albo na czubku jakiejś anteny i ustaw szukacz żeby jego środek w to samo miejsce patrzył.
Człowiek jest przyzwyczajony do ustawiania w kierunku lewo-prawo i góra-dół , cztery kierunki a śrubek jest tylko 3, więc trzeba kombinować :-) 
Pozatym wszystko widać do góry nogami, co nie ułatwia sprawy. 


Musisz patrzeć przez szukacz jak go ustawiasz. Np. poluzować odrobinę jedną śrubkę i patrzeć czy idzie w dobrym kierunku. Jak w złym to docisnąć. 

Jak jedną poluzujesz to te dwie na przeciwko musisz docisnąć.  Albo poluzować dwie a trzecią docisnąć. 
Robisz przerwę i myślisz którą śrubką w kolejnym kroku trzeba pokręcić.             
Potem robisz to jeszcze raz i jeszcze kilka razy w odpowiednim kierunku i powoli zbliżasz się do celu.

 • Love 1
Link to post
Share on other sites
5 godzin temu, eda49 napisał:

Zamiast gumki polecam dobrać oring  o odpowiedniej średnicy. Sprawdzone. Pozdrawiam Edwin.

Ja też polecam tylko że nie każdy ma zestaw oringów w domu a jakieś recepturki to ma każdy

Link to post
Share on other sites

aratingettar, spróbuj znaleźć na tubusie tego teleskopu (zwykle przy lub na wyciągu okularowym z tyłu albo na celi obiektywu z przodu) tabliczkę znamionową z parametrami tego teleskopu. Przepisz jej zawartość lub zrób zdjęcie, by dało się odczytać. Tam będzie średnica obiektywu D i ogniskowa F, albo podana światłosiła  (np. F/10). To są podstawowe parametry teleskopu i pomogą nam pomóc. Będziemy Ci mogli powiedzieć, co realnie będziesz w stanie zobaczyć tym sprzętem, jakie wyposażenie do nie dodać ewentualnie itp.

Zakładam optymistycznie, ale realistycznie,że tuleja wyciągu okularowego ma "wsadową" średnicę 1.25" (31.8mm). Możesz to sprawdzić mierząc te tulejki w okularach, którym wkładasz je do wyciągu. Powinny mieć niecałe 32mm średnicy. To ważne, więc sprawdź. Podaj też ogniskowe okularów, które masz w zestawie. Ten dający najmniejsze powiększenie zapewne ma 25 mm ogniskowej. Podaj, jakie masz pozostałe.

Pozdrawiam

-J.

Link to post
Share on other sites

Czyta czyta.

Optyka tego teleskopu jest słaba. I to jest dobra wiadomość. Zła wiadomość jest taka, że mechanika jest prze-fatalna i to ona będzie odbierać Ci całą radość obserwacji. Nie wiązałbym się mentalnie za mocno z tym teleskopem.....

 • Like 1
Link to post
Share on other sites

Dla chcącego nic trudnego, ja kiedyś bawiłem się zwykłym refraktorkiem (80/400) na słabej jakości głowicy fotograficznej. Przy odrobinie chęci można zdziałać cuda. ;) A tak na poważnie szkoda czasu na takie eksperymenty, w końcu nie każda noc jest bezchmurna. Ja bym na Twoim miejscu polował na jakąś lepszej klasy używkę...

Link to post
Share on other sites

aratingettar, tak jak napisał Marcin_G pierwszą piętą achillesową jest kiepski montaż/statyw. Konstrukcja głowicy uniemożliwi raczej stosowanie dużych powiększeń. Ale tym się nie przejmuj, do wielu rzeczy (zwłaszcza w małym sprzęcie) nie są one wcale potrzebne. Serio. Ta czy tak jesteś w stanie tym teleskopikiem zobaczyć trochę kraterów na Księżycu, dostrzec 4 księżyce Jowisza (pamiętaj, że nie zawsze cały komplet naraz widać), stwierdzić naocznie istnienie pierścieni Saturna itd. Staraj się nie przekraczać powiększeń rzędu 60x, czyli pewnie 2 pierwsze okulary w zestawie (jakie???).

Prawdopodobnie sens ma użycie tego sprzętu tak jak jest, bez jakichś inwestycji dodatkowych. Lepiej zbierać pieniążki na lepszy, tymczasem wyciągając maksimum skromnych możliwości z tej lunetki. Skoro jest, może być dla Ciebie niezłym sprzętem treningowym. Czy coś więcej z niej wyciągniesz, okaże się. Potrzebujemy konkretów z Twojej strony. Poza (ważną, jak się okazało!) kwestią montażu, to ogólne zdjęcie które dałeś niewiele wnosi, nadal nie wiemy prawie nic poza tym, że to jest mały refraktor. Czy obiektyw (soczewka z przodu) ma średnicę 50, 60, czy 70 mm? Jaka jest długość tuby tego refraktora (to pozwoli zgadnąć ogniskową). Te rzeczy możesz ustalić przy pomocy linijki czy taśmy mierniczej, nawet jak na obudowie tej lunetki nie będzie tabliczki z danymi teleskopu (prosiłem poprzednio, byś ją odszukał - jest czy nie ma?).  Druga sprawa to te okulary i średnica wyciągu okularowego. Na okularach (tych soczewkach z rurką, które wkładasz do kątówki) muszą być jakieś oznaczenia. Spisz je jak leci i podaj tutaj. Przyłóż linijkę do tulejki wsadowej któregokolwiek okularu i podaj nam jej zewnętrzną średnicę. Alternatywnie możesz zmierzyć wewnętrzną średnicę gniazda w kątówce, do którego wkładasz okular. Czy to jest niecałe 32 mm, czy ok. 24 mm? Odbiór!

Pozdrawiam

-J.

P.S. Teraz widzę na fotce z pierwszego Twojego postu, że ta tabliczka znamionowa jest na tubie, zaraz na prawo od stopki szukacza. Ukryta w cieniu, więc nieczytelna (widać jej brzeg na skraju cienia), ale tam są dane, o które proszę (średnica obiektywu i ogniskowa). Zapodaj zawartość lub zrób czytelne zdjęcie tej tabliczki, proszę!

Edited by Jarek
P.S.
 • Like 1
Link to post
Share on other sites
 • Paether changed the title to Czy mój teleskop się do czegokolwiek nadaje?

Ba!

 Ale napisz ciut dokładniej, ja nie mam szklanej kuli by zawsze zgadnąć, o co chodzi, z urywków informacji, które powoli sączysz. Tak więc czy masz na myśli to o co pytałem, czyli średnicę tulei okularu/wyciągu, czy też ogniskową okularu podaną na obudowie (np. 30mm lub 32mm)? To są dwie różne rzeczy. Średnica tulei będzie we wszystkich jednakowa, ogniskowe zaś różne. Może być też tak (b. rzadko spotykane, tylko w najtańszych lunetach), że na obudowie okularów nie podano ich ogniskowych, a powiększenia z tym konkretnym teleskopem. Wtedy na tym okularze pisałoby 30x, a na tym ostatnim, wspomnianym przez Ciebie 300x (jest on kompletnie nieużyteczny).

 Za parę dni wyjeżdżam na krótko i nie bardzo będę miał czas logować się na forum, odezwę się później. W tym czasie znajdź/zestaw te dane, o które prosiłem: średnica obiektywu, ogniskowa teleskopu, ogniskowe okularów. Średnica wyciągu. Jak oznaczenia będą niezrozumiałe, to sfotografuj z bliska, by dało się przeczytać. W ostateczności przyłóż linijkę i tak zrób zdjęcie.

 Po co mi (i kolegom) te dane?

1) Istnieje kolosalna (no, spora) różnica pomiędzy możliwościami refraktorka o średnicy 50 a np. 70 mm. W tak małych sprzętach każdy centymetr średnicy obiektywu się liczy.

2) Wprawdzie raczej się zanosi na to, że nie będzie sensu inwestować w dodatkowe akcesoria/okulary w tym przypadku, ale nie jest to 100% pewnik. Być może sensownym krokiem okaże się dokupienie 1 okularu. A może nie...

3) Powyższe jest kombinacją kilku czynników, na czele ze średnicą wyciągu okularowego, przez ogniskową teleskopu, na średnicy obiektywu skończywszy.

Dlatego podaj te dane, raz a dobrze. Loguję się na forum na ogół raz w tygodniu, sporadycznie częściej. Sporo innych osób pewnie też. Jeżeli chcesz więc od nas uzyskać komplet pożytecznych informacji nt. wykorzystania tej lunetki, to lepiej nie przeciągajmy tego do zimy  w tym tempie :emotion-5:

Pozdrawiam

-J.

P.S. Tak jak pisałem, ta lunetka raczej znajdzie u Ciebie zastosowanie zapoznawczo-treningowe. Mam nadzieję, że się nie zrazisz i nabierzesz apetytu na więcej, co zaowocuje szybką zbiórką funduszy na poważniejszy sprzęt. Wielu z nas zaczynało kiedyś od podobnych wynalazków. Pamiętam swoje pierwsze boje z małą lunetką "ornitologiczną" (Saturn/Jowisz tańczący  balet w turbulencjach powietrza uciekającego przez otwarte okno  w sezonie grzewczym :laughing1: ). Czy wcześniejsze, pierwsze obserwacje księżyców Jowisza z lunetki Turist 20x50 na pożyczonym fotostatywie...

Link to post
Share on other sites

Pytasz czy się do czegokolwiek nadaję, no taki wygięty w łuk to chyba do obserwacji zza winkla.  Były próby z karabinami strzelający z za rogu , więc można poeksperymentować  także z teleskopem

Link to post
Share on other sites
W dniu 31.08.2020 o 11:33, Marcin_G napisał:

Czyta czyta.

Optyka tego teleskopu jest słaba. I to jest dobra wiadomość. Zła wiadomość jest taka, że mechanika jest prze-fatalna i to ona będzie odbierać Ci całą radość obserwacji. Nie wiązałbym się mentalnie za mocno z tym teleskopem.....

mam już nowego sky watchera heritage 130; jest mega

 

 • Like 1
Link to post
Share on other sites
34 minuty temu, aratingettar napisał:

mam już nowego sky watchera heritage 130; jest mega

 

do klasy "mega" to mu nieco brakuje, ale to krok we właściwą stronę.....

Kolejny będzie 200mm i to już jest faaaajne.

 

Powosdzenia w obserwacjach, ja przed chwilką rzuciłem okiem na Urana przy 300x

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 14 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Like
   • 112 replies
  • Aktualizacja silnika Astropolis - zgłaszanie uwag
   Dzisiaj zaktualizowaliśmy silnik Astropolis do najnowszej wersji (głównie z powodów bezpieczeństwa). Najpoważniejsze błędy zostały już naprawione, ale ponieważ aktualizacja jest dosyć rozbudowana (dotyczy także wyglądu), drobnych problemów na pewno jest więcej. Bez was ich nie namierzymy. Dlatego bardzo proszę o pomoc i wrzucanie tu informacji o napotkanych problemach/błędach.
   • 183 replies
  • Insight Investment Astrophotographer of the Year 2020 – mój mały-wielki sukces :)
   Jestem raczej osobą która nie lubi się chwalić i przechwalać… ale tym razem jest to wydarzenie dla mnie tak ważne, że postanowiłem podzielić się z Wami tą niezwykle radosną dla mnie wiadomością.
    
   Moja praca zajęła pierwsze miejsce w kategorii „Planety, komety i asteroidy” podczas tegorocznego konkursu Insight Investment Astronomy Photographer of the Year 2020.
    • Like
   • 84 replies
  • Zobaczyć powierzchnię Wenus.... - mapa promieniowania termicznego (sezon 2020)
   Zacznę od zdjęcia a potem będą technikalia, opisy zbierania materiału oraz informacje o obróbce
   6 maja faza Wenus zmalała poniżej 20% więc zaczął się najlepszy okres kiedy możemy podejmować próby rejestracji promieniowania termicznego powierzchni Wenus. Czas ten potrwa mnie więcej 17-18 maja kiedy to planeta będzie już zbyt blisko Słońca i kontrast zmaleje uniemożliwiając (lub utrudniając) rejestrację tego zjawiska.
    • Like
   • 30 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.