Skocz do zawartości
  • 0

Patryk Zubała

Pytanie

Ile ludzi tyle opinii... 

A więc witam i proszę o waszą pomoc! Szukam sprzętu do astrofotografii, do tej pory bawiłem się samyangiem 135mm z nikonem d750 mod na montażu heq5 pro, teraz szukam „większego” „grubszego” sprzętu który nada się na mój montaz heq5 pro...

mowie tutaj o tubie razem z guiderem oraz kamerka do guidingu (chyba dobrze to napisałem haha) 

problem w tym ze nie wiem jaka tube wybrać, przeglądając różne sklepy typu astroshop/deltaoptical/teleskopy natknąłem się na tyle sprzętu że aż nie wiem co wybrać, wiadomo gdybym miał dość duży budżet to wybrałbym jakieś apo No ale każdy wie ile to kosztuje, jak już mówimy o budżecie to chce wydać na cały sprzęt (tuba z korektorem komy lub flattenerem, przejściówką z m48 na nikon-f, guider razem z kamerką) max 5000zł, jeśli czegoś nie dopisałem to proszę mnie o tym poinformować ponieważ jedyne co mam to ten sprzęt który podałem na samej górze...

Do szerokich kadrów mam tego samyanga więc tubę chciałbym przeznaczyć do głębszych obiektów, celuje raczej w dłuższe ogniskowe typu +700mm/800mm, i to jest jedyny wymóg...

nie znam się zbytnio na sprzęcie i nie przeglądam rynku wiec celuje w coś co jest warte swojej ceny, stosunek cena do jakości ma być jak najlepsza, bardzo o to proszę.

znajdzie się coś na prawdę ciekawego? Jeśli chodzi o mój budżet to jest on w dosłownym tego słowa znaczeniu maksymalny, nie chce go przekraczać, jeśli będzie taniej to również będzie sztosik.

Na koniec bardzo proszę o pomoc i bardzo za nią dziękuję! 

Edytowane przez Patryk Zubała
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
28 minut temu, Tayson napisał:

Heq5 bardzo ładnie łączy się z ed80+flattener i np canon 1100d mod

Napisałem ze posiadam nikona d750 i raczej nie mam zamiaru wymieniać na canona, a jak już miałbym to tylko i wyłącznie na canona ra, ale mimo wszystko dziękuję za propozycje! Jeśli chodzi o nasze ed80 które praktycznie każdy proponuje, dla mnie bomba brałbym ale szukam czegoś z dłuższa ogniskowa która podałem w poście czyli 700/800mm, szczerze nie mam pojęcia jak one to będzie działać na heq5 pro, dlatego jeśli to ma sens i warto to chce zostać przy tej lub większej ogniskowej.

Jeszcze raz dziękuję!

Edytowane przez Patryk Zubała
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 minutę temu, Patryk Zubała napisał:

szczerze nie mam podjęcia jak one to będzie działać na heq5 pro

Chyba mam wrażenie, że szukasz potwierdzenia dla sprzętu który masz juz upatrzony, niż konkretnej rady. 

 

Powodzenia i podobnych nocy ;-)

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
12 minut temu, Tayson napisał:

Chyba mam wrażenie, że szukasz potwierdzenia dla sprzętu który masz juz upatrzony, niż konkretnej rady. 

 

Powodzenia i podobnych nocy ;-)

Mam upatrzone Newton od sky watcher oraz od firmy omegon.

od SW myślałem nad quattro 200p czyli 200/800, to samo od omegon z tym ze tam mam dwa na oku czyli 200/800 oraz 154/600.

pytanke czy warto zakupić jeden z wybranych Newtonów i czy to pociągnie razem z sprzętem do guidingu którego nie mam na oku.

problem jest tez w tym ze niektóre osoby z którymi pisałem na ten temat piszą że nie każda tuba nada się pod pełną klatkę i każdy proponuje refraktor apo który ostatecznie zakupie ale jeśli tuby które podałem wyżej, w jakimś stopniu będą lepsze (co jest głównym celem stosunek jakość do ceny musi być bardzo dobry) od naszego ed80, to wiadomo wezmę newtona, jeśli nie No to ed80...

pytanie jaki sprzęt do guidingu?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 minuty temu, wessel napisał:

Ogniskowa 800 mm i Twój Nikon to już skala , która może sprawić sporo kłopotu na HEQ5. Raczej celowałbym 400-500.

O! I o taka odpowiedź mi chodziło! 
dziękuję! 
czyli mówisz ze to po prostu nie ma sensu nawet z korektorem komy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Użytkuję HEQ5 i ed80 od dobrych kilku lat, zmianiałem różne lustrzanki/kamery i ta tubka sprawdza się praktycznie w każdej konfiguracji i radzi sobie świetnie. Bardzo fajna ogniskowa na obiekty na długie lata. Zdecydowanie jak koledzy wyżej i z praktyki polecam :) dorzuć do tego jakiś szukaczoguider czy coś podobnego plus jakąś tanią ASI i zestaw gotowy.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
16 minut temu, Maetrik napisał:

Użytkuję HEQ5 i ed80 od dobrych kilku lat, zmianiałem różne lustrzanki/kamery i ta tubka sprawdza się praktycznie w każdej konfiguracji i radzi sobie świetnie. Bardzo fajna ogniskowa na obiekty na długie lata. Zdecydowanie jak koledzy wyżej i z praktyki polecam :) dorzuć do tego jakiś szukaczoguider czy coś podobnego plus jakąś tanią ASI i zestaw gotowy.

 

Jeśli chodzi o zestaw do guidingu, coś konkretnie zaproponujesz? Pytam bo po prostu nie miałem styczności z guidingiem dlatego pytam

Na tą chwile zostaje przy ed80 ;3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
32 minuty temu, Patryk Zubała napisał:

O! I o taka odpowiedź mi chodziło! 
dziękuję! 
czyli mówisz ze to po prostu nie ma sensu nawet z korektorem komy?

To nie chodzi o korektor komy, to chodzi o dokładność działania montażu który posiadasz. On nie jest w stanie dobrze prowadzić przy skali poniżej 1 arcsec/piksel- a ty w taka skalę celujesz.

Korekcja pola- czy jak wolisz korektor komy- to osobny problem. Obawiam się że korektor do Full Frame będzie trudny do ustawienia- i tu nie wierzyłbym temu co piszę producenci - dobry korektor kosztuje majątek.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
8 godzin temu, wessel napisał:

On nie jest w stanie dobrze prowadzić przy skali poniżej 1 arcsec/piksel- a ty w taka skalę celujesz.

Nikon d750 w połączeniu z ogniskowa 750mm da skalę 1.64"/pix i nie widzę powodu dla której miałby jej nie poprowadzić. Bardziej patrzyłbym w tym wypadku na ciężar tuby dla heq5 niż skalę z tym nikonem.

 

Na Twoim miejscu celowałbym max właśnie w 150/750 lub 150/600 (czy jakoś tak). Do tego guider ok 200+mm najlepiej z jakąś asi 120 lub t7 właśnie. Przy newtonie musisz liczyć się z kolimacja co sesje praktycznie. Czyni zakup kolimatora plus korektor komy. Apo w tym wypadku to kupno korekrora tylko i już nic nie trzeba robić. Jednak ciężko o dobre apo do ff powyżej 100 mm za mniej niż 5k

Edytowane przez danon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
4 minuty temu, danon napisał:

Nikon d750 w połączeniu z ogniskowa 750mm da skalę 1.64"/pix i nie widzę powodu dla której miałby jej nie poprowadzić. Bardziej patrzyłbym w tym wypadku na ciężar tuby dla heq5 niż skalę z tym nikonem.

 

Na Twoim miejscu celowałbym max właśnie w 150/750 lub 150/600 (czy jakoś tak). Do tego guider ok 200+mm najlepiej z jakąś asi 120 lub t7 właśnie 

Przetestowałeś to co piszesz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
25 minut temu, Patryk Zubała napisał:

Kamerka t7 jest odpowiednikiem asi 120mini? Jakie są ich różnice? Warto dopłacić do asi 120mini?

Jest tańszym klonem ASI120. Soft astro rozpoznaje ją jako ASI i u mnie działa bardzo dobrze. Natomiast jeżeli w przyszłości planujesz zakupić np ASI Air, to już tutaj polegnie i nie zadziała z tą platformą. Są też problemy z jej działaniem na Linuksie (np na Raspberry), trzeba wtedy robić upgrade softu kamery. U niektórych działa (np u mnie) u innych nie (już nie pamiętam u kogo nie działała po upgrade).

 

Punkt 3: https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/24077-wypszedasz-ignisa/

Edytowane przez isset
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
10 godzin temu, wessel napisał:

To nie chodzi o korektor komy, to chodzi o dokładność działania montażu który posiadasz. On nie jest w stanie dobrze prowadzić przy skali poniżej 1 arcsec/piksel- a ty w taka skalę celujesz.

Jaka skala poniżej 1"? Przecież przy ogniskowej max 800 mm mamy skalę 1,55"/pix. Ten Nikon ma duży piksel 6 um.

 

11 godzin temu, Grzędziel napisał:

ED 80

Zapominacie o bardzo ważnej rzeczy - ten teleskop nie obsłuży FF, czyli pół matrycy Nikona będzie zmarnowane. Tak samo jak każdy newton SW z korektorem MPCC.

Tanim teleskopem, który obsługuje FF jest np TS 65Q, ale jak rozumiem dla autora tematu to za mała skala. Z większych raczej też głównie refraktory wchodzą w grę, raczej trudno będzie o newtona z korektorem do FF poniżej ceny dobrego samochodu :) No albo pogodzić się ze stratą dużej części matrycy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
55 minut temu, isset napisał:

Jest tańszym klonem ASI120. Soft astro rozpoznaje ją jako ASI i u mnie działa bardzo dobrze. Natomiast jeżeli w przyszłości planujesz zakupić np ASI Air, to już tutaj polegnie i nie zadziała z tą platformą. Są też problemy z jej działaniem na Linuksie (np na Raspberry), trzeba wtedy robić upgrade softu kamery. U niektórych działa (np u mnie) u innych nie (już nie pamiętam u kogo nie działała po upgrade).

 

Punkt 3: https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/24077-wypszedasz-ignisa/

JUz nie ma problemów. Nowa wesja firmware T7 od razu zgłasza sie na RPI jako ZWO camera

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.