Skocz do zawartości

CMOSem z miasta da się focić.


Nowok76

Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnio na forum ktoś z początkujących zadał pytanie "Jak focić z miasta ?".

Odpowiedź można znaleźć na mojej stronie https://astrobudka.pl/

W prawym-górnym rogu jest ikonka kalkulatora, która prowadzi do strony na której można obliczyć

graniczny czas naświetlania (w zależności od setupu) przy którym zbierzemy 5% LP. Jak to policzyć ? Mam nadzieję że opisałem to w miarę prosto :-)

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe, nie znałem tego algorytmu.

 

Zastanawiam się co dokładnie rozumieć pod pojęciem czas graniczny. Czy przekroczenie go powoduje, że uzyskane zdjęcie będzie oględnie mówiąc gorsze, czy może nie tyle będzie gorsze, ile czas stracony na dłuższe naświetlanie pojedynczych klatek nie przyniesie poprawy ostatecznego efektu, co oznacza, że lepiej go poświęcić na zebranie większej ilości krótkich klatek.

 

Mam bardzo dużo doświadczeń focenia pod miejskim niebem (SQM 19.1)

Policzyłem, że dla mojego setupu czas graniczny wynosi 110 sek. Z moich empirycznych doświadczeń (naprawdę setek zrobionych testów) wyszło mi, że najlepiej naświetlać 120 sek. czyli wniosek, że podany przez @Nowok76 algorytm ma sens. 

 

Ciekaw jestem jakie inni "light pollution astrophotographers" mają w tym zakresie doświadczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Grzędziel napisał:

Ciekawe, nie znałem tego algorytmu.

 

Zastanawiam się co dokładnie rozumieć pod pojęciem czas graniczny. Czy przekroczenie go powoduje, że uzyskane zdjęcie będzie oględnie mówiąc gorsze, czy może nie tyle będzie gorsze, ile czas stracony na dłuższe naświetlanie pojedynczych klatek nie przyniesie poprawy ostatecznego efektu, co oznacza, że lepiej go poświęcić na zebranie większej ilości krótkich klatek.

 

Mam bardzo dużo doświadczeń focenia pod miejskim niebem (SQM 19.1)

Policzyłem, że dla mojego setupu czas graniczny wynosi 110 sek. Z moich empirycznych doświadczeń (naprawdę setek zrobionych testów) wyszło mi, że najlepiej naświetlać 120 sek. czyli wniosek, że podany przez @Nowok76 algorytm ma sens. 

 

Ciekaw jestem jakie inni "light pollution astrophotographers" mają w tym zakresie doświadczenia.

Aplikacja którą napisałem wylicza czas graniczny przy którym zbierzemy 5% lokalnego zaświetlenia. Wynika to ze stałej "10" we wzorze :

10(R^/P) Gdzie 10 to wymieniona wyżej stała. R - Read Noise , P - stopień LP

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Im wyższy Read Noise tym dłuższy czas. Czy chodzi o to, że LP dłużej się zbiera żeby zacząć mieć efektywny wpływ na wynik?

F5, Niebo 21.7, read noise 1.7 - wynik dla L 49 sekund

F5, Niebo 21.7, read noise 3 - wynik dla L 152,5 sekundy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, apolkowski napisał:

Im wyższy Read Noise tym dłuższy czas. Czy chodzi o to, że LP dłużej się zbiera żeby zacząć mieć efektywny wpływ na wynik?

F5, Niebo 21.7, read noise 1.7 - wynik dla L 49 sekund

F5, Niebo 21.7, read noise 3 - wynik dla L 152,5 sekundy

Jeżeli wprowadzisz wartość RN starych CCD na poziomie 5 to czas się zwiększy, co w przypadku CCD dyskwalifikuje kamerę do focenia z miasta. Ponieważ długim czasem  zwiększasz SNR.

W przypadku CMOS wystarczy duża ilość krótkich klatek. I to jest moim zdaniem przewaga CMOSów nad CCD przy fotografi z miasta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, Grzędziel napisał:

Ciekaw jestem jakie inni "light pollution astrophotographers" mają w tym zakresie doświadczenia.

Uwierz mi że nie tylko ja to przerabiałem z pozytywnym skutkiem. Niestety przewaliłem gdzieś ten materiał, bo było to dawno temu kiedy Jesion pisał o foceniu nowymi CMOSami.

Widziałem testy focenia z miasta Atikiem 460EX i Atik 428EX na krótkich czasach , rzędu 10sekund. Nic nie widać :-)

Edytowane przez Nowok76
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Nowok76 napisał:

Jeżeli wprowadzisz wartość RN starych CCD na poziomie 5 to czas się zwiększy, co w przypadku CCD dyskwalifikuje kamerę do focenia z miasta. Ponieważ długim czasem  zwiększasz SNR.

W przypadku CMOS wystarczy duża ilość krótkich klatek. I to jest moim zdaniem przewaga CMOSów nad CCD przy fotografi z miasta.

Czyli w moim przypadku klatki L o długości ponad 50 sekund nie mają sensu wg. Twojego kalkulatora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, apolkowski napisał:

Czyli w moim przypadku klatki L o długości ponad 50 sekund nie mają sensu wg. Twojego kalkulatora.

To mała dygresja -  @apolkowski, Twoje niebo czarne jak smoła, moja logika podpowiada, żeby naświetlać dłużej, co najmniej 300 sek.

W kontrze do logiki jest teoria i wyliczenia. 

 

Żeby się przekonać, czy aby na pewno logika przegrywa z czystą teorią zrób test: 24x300 sek. vs. 144x50 sek.

Ja takie testy robiłem dla mojej poczciwej ccd i zaświetlonego nieba i wyszło jak wyżej pisałem.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Nowok76 napisał:

Ostatnio na forum ktoś z początkujących zadał pytanie "Jak focić z miasta ?".

Odpowiedź można znaleźć na mojej stronie https://astrobudka.pl/

W prawym-górnym rogu jest ikonka kalkulatora, która prowadzi do strony na której można obliczyć

graniczny czas naświetlania (w zależności od setupu) przy którym zbierzemy 5% LP. Jak to policzyć ? Mam nadzieję że opisałem to w miarę prosto :-)

Z ciekawości - znasz ten film? Akurat go dziś oglądałem i od razu mi się skojarzyło ^^

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, Nedved napisał:

Z ciekawości - znasz ten film? Akurat go dziś oglądałem i od razu mi się skojarzyło ^^

 

 

 

:emotion-5: Też umieszczałem link do tego filmu na forum.

 

 

Edytowane przez apolkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyszło mi kilka sekund. Jak będę robił dłuższe klatki to co się stanie? A co, jak będę robił krótsze?
Kalkulator fajny, tylko jeszcze do końca nie wiadomo, co tak naprawdę liczy :)

 

Ja mam prostą zasadę: robię klatki tak długie, aż LP dojdzie mi do 80% naświetlenia ALBO montaż zacznie ruszać gwiazdki :)

 

 

Edytowane przez Behlur_Olderys
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kalkulator fajny tylko zupełnie nie rozumiem wywodu dotyczącego CCD- czy to znaczy że moja miejscówka w Warszawie jest cudowna? Bortle 6-7 a focę LRGB z czasami do 300 sekund i..... widać co chcę..O NB nie wspomnę bo czasy do 1800 sekund to normalka..znów teoria a praktyka to dwa światy. Z drugiej strony fotografując z tej samej miejscówki ASI 1600 z tą samą optyka miałem efekty hm.... opisane tutaj...

Tak więc wniosek  że CCD nie nadaje się do focenia z miasta jest nieprawdziwy albo kalkulator w tym zakresie kłamie.

"Jeżeli wprowadzisz wartość RN starych CCD na poziomie 5 to czas się zwiększy, co w przypadku CCD dyskwalifikuje kamerę do focenia z miasta. "

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, Behlur_Olderys napisał:

Wyszło mi kilka sekund. Jak będę robił dłuższe klatki to co się stanie? A co, jak będę robił krótsze?
Kalkulator fajny, tylko jeszcze do końca nie wiadomo, co tak naprawdę liczy :)

 

Ja mam prostą zasadę: robię klatki tak długie, aż LP dojdzie mi do 80% naświetlenia ALBO montaż zacznie ruszać gwiazdki :)

 

 

Pisałem już dwa razy co liczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Nowok76 napisał:

Pisałem już dwa razy co liczy.

 

No ale czemu to jest graniczny czas? Czemu 5% a nie 50%? Czy to jest arbitralna granica? Co zyskujemy robiąc tak krótkie ekspozycje? 

Pytam z ciekawości w sensie - żeby zrozumieć, a nie żeby podważyć sensowność :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, wessel napisał:

Kalkulator fajny tylko zupełnie nie rozumiem wywodu dotyczącego CCD- czy to znaczy że moja miejscówka w Warszawie jest cudowna? Bortle 6-7 a focę LRGB z czasami do 300 sekund i..... widać co chcę..O NB nie wspomnę bo czasy do 1800 sekund to normalka..znów teoria a praktyka to dwa światy. Z drugiej strony fotografując z tej samej miejscówki ASI 1600 z tą samą optyka miałem efekty hm.... opisane tutaj...

Tak więc wniosek  że CCD nie nadaje się do focenia z miasta jest nieprawdziwy albo kalkulator w tym zakresie kłamie.

"Jeżeli wprowadzisz wartość RN starych CCD na poziomie 5 to czas się zwiększy, co w przypadku CCD dyskwalifikuje kamerę do focenia z miasta. "

CCD nie nadaje się na focenia w mieście krótkimi czasami. 

Z długimi w mieście tak. Jest tylko ale...o którym nie będę się rozpisywał w tym wątku. 

Kalkulator oblicza czas przy którym zbierzemy tylko 5% LP z danej lokalizacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.