Skocz do zawartości
  • 0

Jaki okular do planet kupić?


ASTRF

Pytanie

Witam!
Wiem że jest to klasyczne pytanie, ale no cóż. Innego wyboru nie mam, postaram się podać jak najwięcej szczegółów...
Mam teleskop Dobson 10" i posiadam 2 podstawowe okulary 25mm oraz 10mm, jakieś 4 miesiące temu kupiłem okular 50mm GSO w obramówce na 2 cale i jestem z niego bardzo zadowolony i myślę, że do DS'ów jest to bardzo dobry okular...
Jednak w obserwacjach planet ciężko wyłuskać jakieś większe szczegóły czy to w przypadku Jowisza, Saturna czy Marsa.
Jest to raczej wina tego kiepskiego okularu 10mm bo na pewno nie są to dobre okulary i chciałbym kupić okular 6mm/7mm który dał by mi przyzwoite powiększenie do planet, jak i też żeby był jednak dobrej jakości...
PS: Nie zamierzam ich jeszcze teraz kupować, bo Jowisz i Saturn już dawno po opozycji, a Mars już się powoli oddala... Chce kupić je tak w nowym roku kiedy będzie Wiosna.
Widziałem okulary Baader Hyperion i chciałbym was zapytać czy je polecacie? Wiem że są to dość drogie okulary, ale jednak ze wzrostem ceny idzie też jakość i tej jakości w sumie mi potrzeba.
A może polecacie jakieś inne? Budżet taki do 600zł max...
 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Ja mogę polecić taki okular:

https://teleskopy.pl/Okular-ZOOM-8-24-mm-asferyczna-optyka-(Botong)-teleskopy-3776.html

Jest świetny jak na zooma wręcz rewelacyjny. Przy okazji zastępuje kilka innych. Miałem kiedyś inne zoomy ale żaden nie był taki dobry jak ten z linku. Duży plus że ma tulejki 1,25 cala i 2 calową więc podejdzie do każdego wyciągu. Może cena jest wyższa niż Twój budżet ale warto nad nim pomyśleć. Zwłaszcza do planet.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Bardzo ważna uwaga od lemarc, zawsze  ją miej w uwadze - cokolwiek będziesz  kupował ! 

 

Ale tutaj kłócą się 2 sprawy :  jeśli szerokokątny - to więcej szkła, gorsza transmisja , jeśli jak najmniej szkła ( np. TeleVue plossl , czy  ortho)   -

to planeta szybko ucieknie z pola widzenia !  

 

A nie  jest to takie proste i wygodne  popychać dobsona co  chwileczkę .

                                                                                       

Sprawę rozwiązuje zmotoryzowany dobson - ale to inna kawa ....

 

:)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Edytowane przez zbignieww
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
4 minuty temu, jlp napisał:

Bez przesady tak szybko nie ucieka.

Aby na planecie dostrzegać coraz więcej szczegółów ( jest to proces ), trzeba na to czasu - nie kilkanaście    sekund .

 Znasz interlokutorze zależność między czasem przebywania obiektu w polu okularu

a parametrem tegoż okularu i teleskopu ???  Jest na to konkretny wzór matematyczny.

:)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
20 minut temu, zbignieww napisał:

Bardzo ważna uwaga od lemarc, zawsze  ją miej w uwadze - cokolwiek będziesz  kupował ! 

 

Ale tutaj kłócą się 2 sprawy :  jeśli szerokokątny - to więcej szkła, gorsza transmisja , jeśli jak najmniej szkła ( np. TeleVue plossl , czy  ortho)   -

to planeta szybko ucieknie z pola widzenia !  

 

A nie  jest to takie proste i wygodne  popychać dobsona co  chwileczkę .

                                                                                       

Sprawę rozwiązuje zmotoryzowany dobson - ale to inna kawa ....

 

:)

No dobrze, tylko wtedy jaki polecasz? :icon_wink:

 

Edytowane przez Kacper Wieczorek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
12 godzin temu, Marcin_G napisał:

Tak? Przy powiększeniu 250x jak długo będzie planeta w polu widzenia ortoskopa o polu własnym 45*?

 

Nie znalazłem wzoru więc zrobiłem symulację w stellarium i dla okularu 6,7 (powiększenie 186 razy) dla 82* Mars był w polu widzenia przez 1 min 36 sekund.

 

Przy mniejszym polu widzenia, aczkolwiek nie znalazłem okularów, które mają tylko 45* więc przykładowo Baader Classic Ortho ma 52* i przy takim samym powiększeniu planteta pozostaje w polu widzenia 1 minute 6 sekund.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, jlp napisał:

Nie znalazłem wzoru więc zrobiłem symulację w stellarium i dla okularu 6,7 (powiększenie 186 razy) dla 82* Mars był w polu widzenia przez 1 min 36 sekund.

Przy mniejszym polu widzenia, aczkolwiek nie znalazłem okularów, które mają tylko 45* więc przykładowo Baader Classic Ortho ma 52* i przy takim samym powiększeniu planteta pozostaje w polu widzenia 1 minute 6 sekund.

 

Pole widzenia w okularze 52° i powiększeniu 186 razy jest 52° / 186 ≈ 0.28°.

Ziemia w 24 h = 24*60*60 s obraca się o 360°, więc o 0.28° obróci się w ciągu 0.28° / 360° * 24*60*60 s ≈ 67 s.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
16 godzin temu, Kacper Wieczorek napisał:

No dobrze, tylko wtedy jaki polecasz? :icon_wink:

 

Mam Vixena SLV 6 mm. Obrazy daje zacne jednak rzeczywiście pole widzenia jest nieduże. To jednak nie jest tak że nie da się obserwować. Ja doszedłem do takiej wprawy że korekty dokonuję naciskając oczodołem na muszlę i lekkim ruchem głowy przesuwam teleskop:icon_wink:.

W twoim budżecie rozważyłbym używanego Morfeusza 6,5mm. 

Świetne okulary.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Używanych morfeuszy za wiele na polskim rynku wtórnym nie ma, wiem bo sam na nie trochę poluje. Niemniej Porównanie z lantanowym SLV byłoby ciekawe. Moj SLV 12 (przy ogniskowej teleskopu 2800) daje mi obrazy porównywalne z baader ortho, ale komfort oczywiście zupełnie inny.

Edytowane przez Misza
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Z tym napędem i polem bez przesady. Jakoś dałem radę obserwować z powodzeniem w 8" + BCO 10 mm Marsa, czy też Jowisza i nie narzekałem. Było bardzo przyzwoicie. Teraz do planet mam maka 127 (uwaga - BEZ NAPĘDU) i wbrew niektórym opiniom - też można obserwować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Bardzo wygodnie jest obserwować planety gdy stabilnie pozostają w polu okularu. Ale bez napędu też można. Ja do Dobsona 12" używam do maksymalnego powiększenia Naglera 3,5mm 82 st. Obraz ostry w całym polu i pozostaje w nim 45 sekund w pobliżu ekliptyki. Im dalej od ekliptyki tym dłużej. 

Edytowane przez Chojrak12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.