Skocz do zawartości
  • 0

Zakup teleskopu: krótka tuba, montaż az, co polecacie?


UrsaMinor

Pytanie

Hej! Jak wiecie szukam od niedawna teleskopu i zastanawiam się czy nie macie czegoś godnego polecenia. Doszłam do wniosku, że podniosę budżet do 1500 zł (może lekko przekroczyć). Zależy mi jednak na krótkiej tubie i montażu az. Musi to być coś drobnego i dającego się szybko przygotować do obserwacji. Polecajcie proszę zarówno refraktory jak i reflektory, tę kwestię jeszcze przemyślę. Z góry dziękuję za pomoc!

Edytowane przez UrsaMinor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
57 minut temu, Mariusz Psut napisał:

Ew. w Teleskopy.pl jest 120/600 az3 za 1760zł. Większa apertura ale gorszy wyciąg.

a w czym gorszy?

 

1 godzinę temu, kjacek napisał:

 

ciekawe skąd wiedziałem, że taką propozycję wysuniesz?

czyżbym miał zdolności jasnowidzenia? :szczerbaty:

 

pozdrawiam

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
8 godzin temu, ZbyT napisał:

a w czym gorszy?

Wyciąg w 120/600 w porównaniu z 102/460 to przepaść. W 120/600 można luzy usunąć dwoma paskami taśmy teflonowej. W 102/460 wyciąg działa prawidłowo i ma elementy do regulacji, choć nie wiem jeszcze jak jest ona skuteczna. 

 

9 godzin temu, Mariusz Psut napisał:

Ew. w Teleskopy.pl jest 120/600 az3 za 1760zł. Większa apertura ale gorszy wyciąg.

 

W 102/460 wyciąg jest bliższy takiemu wyciągowi 'za pieniądze'. 

No tak jest, wiem, bo miałem 120/600 i mam 102/460. 

No i 120/600 jest cięższy, co miało dla mnie duże znaczenie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

 

Napisz jeszcze, co chcesz obserwować, ponieważ polecone tutaj refraktory SW 120/600 i Bresser 102/460 nadają się do przeglądu nieba i od biedy do obserwacji Księżyca, natomiast do planet niestety bardzo słabo z powodu aberracji.  Zwłaszcza ten pierwszy pokaże też już trochę DS.-ów. Jeśli interesują Cię planety, to na Twoim miejscu nie wybrałbym żadnego z nich.  Z kolei do przeglądu nieba  według mnie lepsza będzie przyzwoitej klasy szerokokątna lornetka. Jeśli obserwacje dotyczyłyby wszystkiego po trochu,  to rozsądnym rozwiązaniem może być SCT 5” – 6”, do której z czasem dokupisz nasadkę bino. To lekka i  krótka jak na swoją aperturę tuba, mało wymagająca jeśli chodzi o montaż, którą czasami można kupić na giełdzie w dobrej cenie.  Ewentualne jakiś mały refraktorek na szkle ED, np. Sky Watcher 72/420 ED. Ale to tylko na początek, ponieważ z czasem poczujesz niedosyt powiększenia i zaczniesz myśleć o większym teleskopie (co ine znaczy, że tak maluch pójdzie w odstawkę, ponieważ świetnie sprawdzi się jako dodatkowy sprzęt np. jako wakacyjny wyjazdowy travelerek).   

Edytowane przez lumen
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, lumen napisał:

Napisz jeszcze, co chcesz obserwować

To bardzo istotne, fakt.

 

Godzinę temu, lumen napisał:

refraktory SW 120/600 i Bresser 102/460 nadają się do przeglądu nieba i od biedy do obserwacji Księżyca, natomiast do planet niestety bardzo słabo z powodu aberracji.  Zwłaszcza ten pierwszy pokaże też już trochę DS.-ów. 

Ale to nie tak. 102/460 nadają się oczywiście do przeglądu nieba ale i do oglądania DSów w kontekście, po to kupiłem tego 102/460. Nawet mała lornetka pokaże sporo DSów. 

Jeśli masz na myśli to, że np chcesz rozbijać gromadki, to owszem, 420mm to mała ogniskowa i stosunkowo niewielkie powiększenia da się wycisnąć. Do takich celów lepszy będzie np MAK 127. Także będzie on lepszy do planet.

 

Godzinę temu, lumen napisał:

Jeśli obserwacje dotyczyłyby wszystkiego po trochu,  to rozsądnym rozwiązaniem może być SCT 5” – 6”, do której z czasem dokupisz nasadkę bino. To lekka i  krótka jak na swoją aperturę tuba, mało wymagająca jeśli chodzi o montaż, którą czasami można kupić na giełdzie w dobrej cenie.  Ewentualne jakiś mały refraktorek na szkle ED, np. Sky Watcher 72/420 ED. 

Im większa apertura, tym lepiej oczywiście. Ale może miałem pecha, ale nigdy u żadnego z kolegów, nie spotkałem porządnego SCT 5-6 cali. Obrazy jakie w nich powstawały były jakieś takie... słabe, niezależnie od okularów, ŹW czy warunków. Może po prostu były rozkolimowane. SCT 8 to już inna bajka.

 

Miałem 72/420 ED ale jakiś lepszy niż SW. No cóż, jednak wolę Messier 102/460 ze względu na jego aperturę i możliwe do uzyskania szerokie pole.

 

Jednak każdy z nas ma nieco inne doświadczenia, ja nie mam monopolu na wiedzę czy rady, jest tu sporo bardziej doświadczonych osób, należy czytać co piszą. 

Dzielę się tu po prostu swoimi przemyśleniami i doświadczeniem, można z niego brać lub nie ;-).

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

@UrsaMinor krótka tuba + montaż azymutalny, do planet i gromad kulistych jeśli dobrze pamiętam, i się nic w trakcie nie zmieniło. Drobne i szybkie...

 

W tym budżecie (noo powiedzmy +/-) to MAK127 lub krótkie achromaty polecane wyżej. Ewentualnie jeśli przełkniesz metrową tubę, to Bresser 102/1350. No to po kolei:

  • MAK127 jest mały i kompaktowy (mniejszy od krótkich achromatów), bardzo dobry pod Twoje oczekiwania, bez widocznej komy oraz AC, mała obstrukcja, brak krzyżaka trzymającego lustro wtórne, ostrzy ze wszystkim (bez przedłużek i soczewek barlowa). Wada to cena i konieczność schłodzenia tuby przed wyjściem z domu żeby potem było szybko (na balkonie, lub w lodówce)
  • krótkie achromaty 100mm nie muszą być aż tak dobrze schłodzone jak MAK (ale też trzeba), są trochę tańsze od MAKa, pozbawione obstrukcji. Wady to silna aberracja chromatyczna na planetach, za krótka ogniskowa pod planety i gromady, i problemy z ostrzeniem - konieczność używania przedłużki lub kątówki; barlowa lub skracania tuby pod bino
  • długie achromaty 100mm (czyli ten bresser F13) - to samo co wyżej minus aberracja chromatyczna. Ogniskowa też bardziej dopasowana pod wymagania
  • apochromat w tym budżecie i do tych zastosowań to nie

Podsumowując - najbardziej optycznie i wielkością pasuje MAK, ale trzeba przełknąć cenę. Potem długi achromat, w którym trzeba przełknąć długość, a na końcu krótki achromat, w którym trzeba przełknąć zniekształcenia i krótką ogniskową. MAKa wstępnie schłodzisz, długi achromat zmieścisz w długim plecaku, ale krótkiemu achromatowi nie zwiększysz ogniskowej (mówimy o przykładach powyżej, które nie są układami petzvala) i nie pozbawisz aberracji chromatycznej (filtry to tylko półśrodki). Analogicznie - do newtona można kupić wózek, a nawet 8" tuba zmieści się w większym plecaku :D Mam nawet taki plecak :D

 

Montaż raczej klasy AZ4. Małe lekkie refraktory da radę na początku wieszać na statywie fotograficznym za 60zł.

Edytowane przez lkosz
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Nie ma nic pomiędzy 102/460 a 102/1350 ? Tutaj chyba najbardziej by sie nadawał achromat 102/(800-1000). Plus montaż AZ4 . Niedawno w Astrozakupach był powystawowy Bresser Uranus 102/1000 , teraz jest 102/900 ale na montażu EQ4. Wydaje mi się że jest to sprzęt bardziej uniwersalny niż proponowane bardzo jasne lub "ciemne" refraktory. 

https://www.astrozakupy.pl/Teleskop-Bresser-URANUS-102-1000/89/ 

https://www.astrozakupy.pl/teleskop-bresser-uranus-102-900/354/

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Nie wiem jak kto, ale sobie chwalę krótkiego Bressera 102/460 ED. Do obserwacji Księżyca i planet zakładam na obiektyw diafragmę 80 czy 70mm i mam obraz tychże ostry i bez aberracji. Niedawno Bresser stanął w szranki z TS APO 70/420 ED, porównywaliśmy obraz Księżyca, nie wiem jakie szkło ma TS, ale jednak wolę Bresserka! Pozdrawiam!!!

Edytowane przez Hagen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

@Qrczak99 Są... tylko do planet i gromad, jeśli już rezygnować z wymogu kompaktowości (i ma to jeszcze stanowić jakąkolwiek konkurencję dla MAKa), to lepiej brać achromat, który ma szczątkową AC, bo inaczej jaki to ma sens? A to czy tuba ma 140, czy 110cm i tak już nie robi wielkiej różnicy, jedno i drugie jest duże. Z MAKiem 5" achromaty 4" nie wygrają, nie ma się co łudzić.

Edytowane przez lkosz
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

W tym zakresie cenowym - 1500 PLN polecałbym Maka 127 i AZ4 lub jakikolwiek inny montaż byleby się zmieścić w budżecie (1500 to obecnie będzie to prawdopodobnie zestaw używanany, z ogłoszenia).  Posiadam także 102XS i też go polecam ale jakbym miał zostać z tylko jednym to jednak Mak 127 który daje piękne obrazy planet i księżyca wolne od aberracji.

 

Pamiętajmy że jak ktoś ma budżet 1500 PLN to nie polecamy APO ani SCT.

Edytowane przez licho52
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.