Skocz do zawartości
  • 1

Jaki polecacie mocniejszy po sprzedaży sky watcher 102/500?


Adam Jochymek

Pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1
55 minut temu, Adam Jochymek napisał:

 

Tarcze bez szczegółów. Chciałbym coś więcej dostrzec dlatego chce troszkę lepszy teleskop zakupić. 

 

Achromat jest słaby ale nie na tyle by nic nie było widać. 

 

Powodem braku szczegółów może być:

Niskie położenie planet

Seeing

Jasność tarczy (trzeba się nauczyć to "ignorować")

Wychłodzenie

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1

Jowisz i Saturn nisko nad horyzontem, Mars coraz dalej od Ziemi, do tego achromat F5 - nic dziwnego, że planety to tylko plamki. Mak 127 to w zasadzie ta sama apertura, co achro 102, tyle że bez aberracji chromatycznej. Na planetach będzie zdecydowanie lepiej (jakieś szczegóły powierzchni), ale nie teraz. Teraz będzie już tylko gorzej, aż do następnego sezonu planetarnego (opozycje planet). Zostaje tylko Księżyc (Mak 127 będzie zdecydowanie lepszy) i DS (tutaj krótki achromat da szersze pola).

Wg mnie najlepsze, co teraz można zrobić, to dokupić ze dwa lepsze od kitowych okulary szerokokątne i skupić się na M-kach (obiekty z katalogu Messiera), a decyzję o zmianie teleskopu odłożyć do wiosny (ewentualnie dozbierać w tym czasie trochę kasy, co poszerzy możliwości).

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1
1 godzinę temu, Adam Jochymek napisał:

To prawda samą tubą 1700zł. Ale powiedz mi jak potem mam oglądać nie posiadając żadnego statywu w domu?

A jaki masz statyw do tego SW 102 bo jeśli jest to AZ3 to na początek starczy do maka 127 a potem coś można dokupić. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1

"Planeciarzowi" doradzałbym raczej studiowanie kraterków Ksężyca i rozbijanie gwiazd podwójnych, przy nieobecności na niebie planet. Chociaż dość "planetarne" są też mgławice planetarne i gromady kuliste...

Mak 127 bedzie dobrym rozwiazaniem, chociaz ja wolałbym refraktor (ED lub długi achromat lub triplet) ;) , a inni pewnie Newtona 8".

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1

Czyli Newton 8" na Dobsonie - klasyka :) - polecana i stwarzająca zadowolenie. Tylko czy uda Ci sie przeskoczyć przestawienie sie ze statywu i patrzenia od tyłu na meblowy montaz i patrzenie od drugiej strony teleskopu ;) Ale moze akurat tak wolisz? Dla mnie jest to bez znaczenia, chociaz dla niektórych ma to bardzo duze znaczenie.

 

Planetarne refraktory to długie refraktory , co tyczy sie w szczególności achromatów. A wiec powyzej f/10. Ale nie wiem czy przyniosłoby Ci zadowolenie np. 102/1000 czy nawet 102/1350. Obraz bedzie nieco bardziej ostry, bedziesz mógł wycisnąć wieksze powiekszenia, bedzie mniejsza aberracja chromatyczne, ale ogromnej zmiany to sie nie spodziewaj. Zreszta nawet w przypadku Newtona 8" nie bedzie to gigantyczny przeskok. Z krótszych refraktorów to oczywiscie EDki i triplety, ale sa poza budżetem 2000zł.

 

Czyli krótko i na temat (kolejność przypadkowa):

1. Newton 8" na Dobsonie

2. Achromat 102/1350 Bressera (ten z poprawioną celą), ewentualnie asferyzowany Celestron OMNI 120/1000 lub achromat 127/1200 (może jakiś używany 150/1200)

3. Mak 127 (są dwa: f/12 i f/15 - ja wybrałbym do planet oczywiscie f/15)

Edytowane przez JSC
  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1

Wg mnie największy skok w "mocy teleskopu" dałby Ci rozważany tu Dobson 8", a jak jeszcze masz dom i ogródek, to taka opcja sama pcha się na pierwszą pozycję.

Taki teleskop byłby też najbardziej "rozwojowy", bo mógłbyś popróbować nowych rzeczy do których potrzebna jest apertura.

Z planetami  chwilowo jest słabo, ale zawsze zostaje Księżyc, który też może dać sporo frajdy przy większej aperturze.
A jak masz jakie takie niebo nad domem, z 8" możesz już uderzać w DSy, a tego to już jest bez liku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1
Godzinę temu, dexter77 napisał:

Kolega tak naprawdę cierpi chyba na brak pogody :) dobry będzie zarówno maczek jak i gso 8". Pytanie do czego, gdzie i jak używany :)

Wszyscy cierpimy na chmury:movingtongue:.

Biorąc pod uwagę poprzedni teleskop( i to że kolega ma dom z ogrodem ) pewnie chciałby zerknąć głębiej i na wszystko. Tu jak ulał pasi gso 8-10. No chyba że gabaryty są problemem.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1
W dniu 25.12.2020 o 19:29, Jarek napisał:

Udanych obserwacji. To fajny teleskop, mam podobny zestaw, jak wiesz. Niemniej, w Twoich warunkach mogłeś wybrać zdecydowanie lepiej. Co Cie skłoniło do takiego akurat wyboru? 

Odpowiadając na pytanie. Cena. 

Zakupiłem MAKa za 1750zł, w tej cenie oprócz standardowych okularów 10' i 25mm był jeszcze latynowy Vixen nlv 6mm 1,25".

Skywatcher 102/500 sprzedałem za 1000zł więc chyba się opłacało? 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Pisząc mocniejszy teleskop mam na myśli większą rozdzielczość obserwowanych planet. W tym obecnym planety  widać tak naprawdę jako plamki. Nawet księżyc chciałbym w większych szczegółach zobaczyć.  Używamy obecnie standarwocych okularów do tego teleskopu + soczewki Barlowx2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 minuty temu, Adam Jochymek napisał:

Pisząc mocniejszy teleskop mam na myśli większą rozdzielczość obserwowanych planet. W tym obecnym planety  widać tak naprawdę jako plamki. Nawet księżyc chciałbym w większych szczegółach zobaczyć.  Używamy obecnie standarwocych okularów do tego teleskopu + soczewki Barlowx2.

Do planet i księżyca to raczej mak 127

Edytowane przez M4teusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
46 minut temu, Adam Jochymek napisał:

Pisząc mocniejszy teleskop mam na myśli większą rozdzielczość obserwowanych planet. W tym obecnym planety  widać tak naprawdę jako plamki. Nawet księżyc chciałbym w większych szczegółach zobaczyć.  Używamy obecnie standarwocych okularów do tego teleskopu + soczewki Barlowx2.

 

Chodzi o to, że widać planety jako małe "kropki" czy jako tarcze bez szczegółów ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, Smorff84 napisał:

Sama tuba to kosztuje i 1700 zł nowa to raczej  w zakładanym budżecie 

Tak 1700 ale ja pisałem o używanej która jest tańsza, tube można kupić używaną a statyw nowy.      Na olx znalazłem te 50 zł pewnie można stargować 

https://m.olx.pl/oferta/teleskop-sky-watcher-skymax-127-synta-bkmak127-montaz-eq3-CID767-IDHesTZ.html?reason=

 

 

Edytowane przez M4teusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.